Autor Wątek: Projektory  (Przeczytany 50347 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Don Simon

• Żywa Legenda
  • Gin&Tonic Team
Odp: Projektory
« Odpowiedź #160 dnia: Listopad 21, 2016, 16:50:44 »
Zaczalem grac w BF1 - wrazenia znakomite - zabijam, wiec input lag nie moze byc znaczacy.
A obraz bez zarzutu.
Polecam takie rozmiary 8)
Każdy może, prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się. Więc dlatego z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.

Offline srekal34

• Badass
« Odpowiedź #161 dnia: Listopad 22, 2016, 12:10:46 »
Orientuje sie tu ktoś ile mogę otrzymać za 2 letniego Benq W1070 z przelotem 2000h? Na allegro nie ma żadnych ofert uzywek...

Offline Harry Keogh

• Super Badass
  • .
« Odpowiedź #162 dnia: Styczeń 15, 2017, 13:16:08 »
hadeery - sradeery, rozmiar kurwa!  8)

Zmieniam właśnie 60'' plazmę na 110'' z projektora.
Efekt wow gwarantowany.

Rozważałem to, co w excelu poniżej, z focusem na 3 modele zaznaczone na szaro.

Finalnie nie testowałem Panasonica, choć był moim faworytem od początku (na bazie recenzji + parametrów) - zaczął znikać ze sklepów (chyba zastopowana produkcja), a wyjściowo też sobie próg na 6k zawiesiłem.

Wygrał Epson po 30min testowania Optomy, choć wcale nie z uwagi na samą jakość.
Nie byłem w stanie sensownie skonfigurować położenia obrazu (a półkę pod projektor mam a miarę centralnie względem erkanu):
- bardzo wysoko rzucał ekran, max. podniesienie tyłu projektora niewiele pomogło
- przy max. rozmiarze nie umiałem trapezu zlikwidować
- max. rozmiar wychodził ~95'' co przy 110'' z Epsona robiło różnicę

No i hałas -  w trybie eco różnica wyraźnie słyszalna, zgodnie z parametrami producenta, o 3db głośniejszy od Epsona.

Sam obraz był ~podobny, różnicy w jasności czy innych kontrastach nie wychwyciłem (ale nie jestem przesadnym visuofilem, wiele simplexingów mi umyka)

Na korzyść Epsona dodatkowo:
- dużo więcej opcji konfigurowania, łatwiejszych w użyciu i bardziej zrozumiałych (w tym niektóre menusy fajnie wyjeżdżają gdzieś po bokach, więc można bez chowania ich zmieniać obraz i porównywać efekty)
- ergonomia samego menu i pilota - przepaść  (choć sam pilot niepotrzebnie wielki)
- no i rozmiar, bo chyba nie wspominałem, 110'' >>>>>>>> 95''
- jest biały, pasuje mi do półki i wnętrza :)

Ogólnie projektor vs TV:
- rozmiar! :)
- jasność obrazu - bałem się tego najbardziej, bo poddasze mam otwarte od strony schodów (+ 2 okna, bez rolet jeszcze - jedno w dachu, drugie na prostopadłej ścianie, zaraz obok ekranu), ale niepotrzebnie, nawet w dzień spokojnie można oglądać TV, czy zapodać bajkę dzieciakom (do kina czy grania z pełnymi doznaniami jednak potrzeba ciemniej)
- jakość obrazu - nie widzę różnic, a jeszcze niemal żadnego konfigurowania nie zrobiłem
- hałas - izi, na eco znacznie ciszej niż PS4 w trakcie U4 (mimo, że mam tuż nad głową)

Polecam,
Ewa Wachowicz

Fotki ekranu przy słonecznej pogodzie za oknem (acz latem byłoby pewnie znacznie gorzej):

(kliknij)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 15, 2017, 13:21:52 wysłana przez Harry Keogh »

Offline meatbag

• I Am Robot
  • "Je n'avais pas besoin de cette hypothese-la."
« Odpowiedź #163 dnia: Styczeń 15, 2017, 13:29:38 »
W piwnicy mieszkasz czy żona wygoniła?

Offline Harry Keogh

• Super Badass
  • .
« Odpowiedź #164 dnia: Styczeń 15, 2017, 13:41:56 »
Nie rozumiem alternatywy, powinna  być chyba implikacja.

Offline meatbag

• I Am Robot
« Odpowiedź #165 dnia: Styczeń 15, 2017, 13:45:39 »
Możecie też razem tam mieszkać przecież.

Offline Blue__

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #166 dnia: Styczeń 15, 2017, 14:00:24 »
W piwnicy mieszkasz czy żona wygoniła?
Takie skosy w piwnicy? ;)

Offline Harry Keogh

• Super Badass
  • .
« Odpowiedź #167 dnia: Styczeń 15, 2017, 14:07:16 »
Możecie też razem tam mieszkać przecież.

Masz rację, nie wiedzieć czemu założyłem, że przeczytałeś też tekst.

Offline meatbag

• I Am Robot
« Odpowiedź #168 dnia: Styczeń 15, 2017, 14:40:45 »
I did. Ale przecież fakty nie przeszkadzają. A skosy mogą być od schodów albo innego podjazdu. A może w piwnicy jakiejś fabryki squatuje.

Offline draak

• I Am Robot
« Odpowiedź #169 dnia: Styczeń 15, 2017, 15:10:47 »
Harry, dobry wybor, tutaj nie mogles zle trafic. Odnosnie Optomy, to lens shift tez nie pomogl, bo piszesz tylko o podnoszeniu obudowy?

Odnosnie jakosci obrazu, to jednak Epson przy dluzszych testach tez pokonalby Optome, 3lcd ma jednak sporo wieksze mozliwosc odwzorowania kolorow. Udanej zabawy!

Offline Harry Keogh

• Super Badass
  • .
« Odpowiedź #170 dnia: Styczeń 16, 2017, 09:01:57 »
Harry, dobry wybor, tutaj nie mogles zle trafic. Odnosnie Optomy, to lens shift tez nie pomogl, bo piszesz tylko o podnoszeniu obudowy?

Tak, ani z menu ani fizycznie (wysuwając tylne nóżki projektora) nie osiągnąłem tego, co chciałem - ekran był kilkadziesiąt cm wyżej, niż Epson.

Nie wykluczam jednak, że może coś mi umknęło, ale to wtedy i tak wina Optomy i słabej ergonomii menu :)

Offline draak

• I Am Robot
« Odpowiedź #171 dnia: Styczeń 16, 2017, 10:37:00 »
A pokretla lens shift na obudowie, czy pod ta klapka na gorze obudowy? Nie wierze, ze funkcja lens shift w Optomie jest realizowana za pomoca menu, beda to manualne pokretla, jak w Epsonie. O ile nie oddales juz do sklepu, to poszukaj, bo lekka wtopa regulowac nozkami projektor z LS na pokladzie.

Offline srekal34

• Badass
« Odpowiedź #172 dnia: Styczeń 16, 2017, 10:51:35 »
Przecież ten Lens Shift to 20%, tyle co nic. To jest największa wada DLP, w zasadzie kompletnie eliminująca sens ich uzycia w pomieszczeniach wyższych niż 3m.

Offline draak

• I Am Robot
« Odpowiedź #173 dnia: Styczeń 16, 2017, 11:13:40 »
Czyli w sam raz do korekcji 20 - 40 cm pozycji obrazu. Proponuje, bys przeczytal poprzednie odpowiedzi zanim dorzucisz swoje 3 grosze następnym razem. Pytam Harrego, czy przez fizyczna korektę obrazu rozumie wykręcenie nozek z tylu obudowy, czy faktycznie zabawe z lens shift. Bo się może okazac, ze projektor tanszy o 2k dam mu podobne rezultaty.

Offline Harry Keogh

• Super Badass
  • .
« Odpowiedź #174 dnia: Styczeń 16, 2017, 11:48:20 »
Draak masz rację, faktycznie pominąłem jeszcze pod klapką pokrętło do lens shifta w pionie (do 17%)
Przy czym z instrukcji mam wrażenie, że ono tylko pozwala w górę podnieść.

Inna opcja to montaż "do góry nogami", ale wtedy dodatkowy uchwyt potrzebny i cała zabawa z mocowaniem.

Nie oddałem jeszcze, ale nie chce mi się już bawić.

Offline draak

• I Am Robot
« Odpowiedź #175 dnia: Styczeń 16, 2017, 13:49:18 »
To zrozumiałe, tez przy tak fajnym miejscu na beamer nie bawiłbym sie w podwieszanie.

Offline DzikiKaczor

• I Am Robot
« Odpowiedź #176 dnia: Styczeń 16, 2017, 20:37:14 »
Ile trzeba wydac na projektor zeby mialo to sens? Tzn. FullHD i zeby dalo sie tez pograc bez zauwazalnego laga? Krotki rzut, glosnosc itp, nieistotna. Dobra jakosc obrazu i niski input lag (oczywisice w ramach rozsadku i budzetu) to sa priorytety.

Offline draak

• I Am Robot
« Odpowiedź #177 dnia: Styczeń 16, 2017, 22:01:46 »
Serio nie chce wyjść na pracownika optomy, ale hd26 jest tym czego potrzebujesz plus jest cichy. Mogę mieć używkę z przebiegiem poniżej 2k h na sprzedaż.

Offline DzikiKaczor

• I Am Robot
« Odpowiedź #178 dnia: Styczeń 17, 2017, 00:38:36 »
Dzieki za oferte, ale na razie ten plan jest w wersji 0.1 :) Glowny problem to kable, a bezprzewodowy transmiter to 1000zl? To jest taki plan raczej na najblizszy remont :]

Offline Don Simon

• Żywa Legenda
  • Gin&Tonic Team
« Odpowiedź #179 dnia: Styczeń 17, 2017, 09:09:51 »
800 PLN za transmiter
Każdy może, prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się. Więc dlatego z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.

Offline Sialala

• Żywa Legenda
  • tekst osobisty
« Odpowiedź #180 dnia: Styczeń 17, 2017, 09:25:20 »
Ja pozyczylem na kilka dni cos fajnego. Wyglada tak:

I jest projektorem z serii Ultra Short Distance. I ma jedynie 450 lumenow (a i to z gwiazdka oznaczajaca, ze w praktyce tych lumenow jest mniej). I do tego jest projektorem LED. I ma rozdzielczosc 720p. I jest na baterie.

Pozyczylem to wczoraj, zamontowalem wieczorem jak dziecko zasnelo i kurcze musze przyznac ze az takiego efektu sie nie spodziewalem. Ale od poczatku.

Mam pokoj w ktorym bez problemu moge zrobic pitch black nawet w dzien. Pokoj ten jest nieduzy (3x4 metry mniej wiecej) i urzadzam go na jaskinie ze sprzetami niechcianymi w salonie. Mam tam wiec PS2, PS3, GameCube, WiiU, a nawet jakiegos poczciwego peceta z Pentium D na pokladzie. I jedna ze scian idealnie nadaje sie do rzucania na nia obrazu. Wiec pozyczylem od kolegi projektorek, ktory ten sobie zakupil przed Swietami i o ktorym opowiadal same superlatywy.
Podlaczenie przebieglo w mniej niz 5 minut i pierwsze zaskoczenie - obraz jest ogromny, nie miesci sie na scianie - projektor mialem nieco ponad metr od niej. Po przyblizeniu sprzetu do sciany na odleglosc okolo 40cm obraz mial na oko przekatna 120" i byl zaskakujaco jasny i wyrazny na jasno szarej scianie przy zapalonej lampce. Po zgaszeniu lampki nawet czern wygladala dosc czarno, choc odbicia swiatla od sufitu troche psuly efekt.
Musze sie przyczepic do ostrosci - ni chuchu nie udalo mi sie przy obrazie powyzej 100" uzyskac ostrego obrazu na calym ekranie - przy krawedziach obraz byl zawsze rozmyty, troche jak w VR-owych goglach, optyki sie nie da oszukac. Na obrone musze powiedziec, ze przy okolo 60" obrazie to kompletnie nie przeszkadzalo, ale im wiekszy obraz tym gorzej - podejrzewam ze to jest glownym powodem dla ktorego oficjalnie ten projektorek wspiera jedynie do 80". Ale bez problemu da sie tez rzucic obraz na cala sciane, ktora ma +/- 4metry na 2.5 metra. Jakosc takiego obrazu jest srednio zadowalajaca (720p, ostrosc, jasnosc, choc ta akurat przy calkowitym zaciemnieniu byla dalej wiecej niz zadowalajaca jak dla mnie), ale jak ktos sie uprze to sie da. Przy przelaczeniu na baterie jasnosc jest automatycznie zmniejszana - choc nadal przy calkowitej ciemnosci w pokoju (ewentualnie malej lampce w rogu) da sie to ogladac bez grymasu obrzydzenia i bez zastanawiania sie czy ten kolor jest szary czy bialy czy zolty.
Tak jak pisalem - sciana ma jasno szary kolor (bardzo jasny, obstawiam ze gdzies w rejonach 210,210,210 RGB ;)), wiec to pewnie poprawia odbior, choc kazda nierownosc na scianie (a jak sie okazalo takowe sa, choc w dzien ich kompletnie nie widac) sprawia, ze obraz z projektora jest nieco zdeformowany. Ale...
Projektorek kosztuje 460GBP na Amazonie, moge go miec za polowe tej kwoty i przyznaje ze kusi mnie to bardzo po tym co wczoraj zobaczylem. A zobaczylem sobie kawalek Planety Ziemii na blu ray, obejrzalem fragmenty Star Wars w 3D (tutaj przydaloby sie zmniejszych rozmiar ekranu do tych 80" jednak, bo jednak przy 120" bylo troche "kinowo", czyli ciemno, pogralem w Wipeouta HD i Gran Turismo 6 na PS3 i w Mario Kart 8 na WiiU. No i wyglada to wszystko oblednie na tak duzym ekranie. Do tego Wipeout pokazal, ze input lag w tym projektorku jest w zasadzie pomijalny (udalo mi sie pobic jednej z rekordow w trybie Zone), a mozliwosc podlaczenia glosnikow przez Bluetooth sprawia, ze nada sie to nawet do filmow (Star Destroyer w 3D wychodzacy z tak duzego ekranu robi olbrzymie wrazenie, nie wiem czy nie wieksze niz w kinie). Z odleglosci niecalych 3 metrow od sciany na ktorej jest wyswietlany obraz piksele sa widoczne jak sie ich szuka. Jednak po 5 minutach jazdy w Gran Turismo czy Mario Kart 8 zadnych pikseli juz nie widzialem. Jedna rzecz - dzwiek po bluetooth ma opoznienie. Mozna to zsynchronizowac z obrazem, ale wtedy zwiekszamy input lag, wiec do grania glosniki musza byc podlaczone kablem. Co w sumie i tak bede musial zrobic, bo zeby podlaczyc np. PS2 czy GameCube'a bede musial korzystac z przejsciowki component - DVI - HDMI i dzwiek puszczac kabelkami. Glosnosc tego LG jest na poziomie PS3 Slim - zdecydowanie ciszej niz PS4, ale na pewno nie mozna powiedziec ze jest nieslyszalny.
W zwiazku z ograniczeniami rozmiarow pokoju zastanawialem sie nad jakims projektorem krotkiego rzutu, ale ten ultra krotki rzut wyglada na jeszcze lepsza propozycje w tym momencie. Wiem, ze przy projektorach fullHD i swietle rzedu 3000lumenow ten projektor to zabawka, ale kusi mnie to kurcze strasznie. No i przy takim projektorku wszystkie konsole moga sobie siedziec na poleczce na ktorej stoi projektor, a poleczka stoi sobie pod sciana.

Offline Simplex

• Żywa Legenda
  • Jak tu coś wpisać?
« Odpowiedź #181 dnia: Styczeń 17, 2017, 09:32:39 »
Jaki to model?

piksele sa widoczne jak sie ich szuka. Jednak po 5 minutach jazdy w Gran Turismo czy Mario Kart 8 zadnych pikseli juz nie widzialem.
I dokładnie dlatego ekrany w goglach nie muszą być 4K :) Po 5 minutach żadnych pikseli ani SDE już nie widać.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 17, 2017, 09:37:43 wysłana przez Simplex »

Offline Sialala

• Żywa Legenda
  • tekst osobisty
« Odpowiedź #182 dnia: Styczeń 17, 2017, 09:35:17 »
Jaki to model?

LG Minibeam PH450UG

Offline draak

• I Am Robot
« Odpowiedź #183 dnia: Styczeń 17, 2017, 10:27:26 »
Ciezko faktycznie zastapic wielkość obrazu innymi czynnikiami - za czasów benqa 1070 jeszcze czasem sadzilem, ze 3d mnie odciągnie od projektora (wtedy tez nie miałem dedykowanego pokoju do grania i było troche zabawy z zaciemnianiem salonu przy bardzo dużych tarasowych oknach w mieszkaniu), teraz przy projektorze z gatunku tych lepszych (>10k PLN) ciężko mi się przerzucić na tv nawet 65" z HDR. Po prostu nie zrezygnuje z polowy przekątnej. Przy full hd nawet nie trzeba czasu na "adopcje", pikseli bo prostu nie widać, co może brzmieć absurdalnie dla kogos, kto tego nie doswiadczyl (jak to 1080 przy 130", jak ja widze u siebie pixele w 4k@26" lcd).

Offline srekal34

• Badass
« Odpowiedź #184 dnia: Styczeń 17, 2017, 11:05:47 »
Czyli w sam raz do korekcji 20 - 40 cm pozycji obrazu. Proponuje, bys przeczytal poprzednie odpowiedzi zanim dorzucisz swoje 3 grosze następnym razem. Pytam Harrego, czy przez fizyczna korektę obrazu rozumie wykręcenie nozek z tylu obudowy, czy faktycznie zabawe z lens shift. Bo się może okazac, ze projektor tanszy o 2k dam mu podobne rezultaty.
To raczej Ty przeczytaj w czym leży problem zamiast mnie pouczać. Lens shift w tej optomie to +20% więc w korekcji obrazu z projektora leżącego nic nie pomoże. Nazywanie tego "lens shift" to kpina bo to nic porównywalnego z tym co jest w projektorach LCD czy SXRD.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 17, 2017, 11:08:05 wysłana przez srekal34 »

Offline Pats

• I Am Robot
  • Nbareja
« Odpowiedź #185 dnia: Styczeń 17, 2017, 11:16:52 »
Tak wstępnie, nie chce ktoś kupić taniego projektora? Właśnie mi się przypomniało że mam w piwnicy jakiś stary model Benqa - CHYBA 1060. W pełni sprawny - chociaż pewnie przydało by się lampę wymienić bo ma ze 2k godzin przebiegu (co oczywiście będzie uwzględnione w cenie)  ;D

(byłem pewny że sprzedałem ten model - cholera)

Offline draak

• I Am Robot
« Odpowiedź #186 dnia: Styczeń 17, 2017, 11:23:13 »
2k godzin to pewnie max 1/2, 1/3 zycia lampy, wiec jeszcze nie tak zle ;)

@Srekal, czepiasz się, nie wiedziałem, ze tam jest jedynie korekcja w gore, jeśli Harry miał dwa projektory pod reka, a zapomnial o LS w Optomie to poradziłem mu, by się temu przyjrzał. Sam mam rzutnik oparty o SXRD i tam faktycznie nie ma problemu.

Offline srekal34

• Badass
« Odpowiedź #187 dnia: Styczeń 17, 2017, 11:32:35 »
Nie czepiam się, bronię swoich racji ;)
Pochwal sie jakiego SXRD masz? Ja sie przymierzam do HW45.

Offline DzikiKaczor

• I Am Robot
« Odpowiedź #188 dnia: Styczeń 17, 2017, 11:42:20 »
Tak wstępnie, nie chce ktoś kupić taniego projektora? Właśnie mi się przypomniało że mam w piwnicy jakiś stary model Benqa - CHYBA 1060. W pełni sprawny - chociaż pewnie przydało by się lampę wymienić bo ma ze 2k godzin przebiegu (co oczywiście będzie uwzględnione w cenie)  ;D

(byłem pewny że sprzedałem ten model - cholera)

Serio nie chce wyjść na pracownika optomy, ale hd26 jest tym czego potrzebujesz plus jest cichy. Mogę mieć używkę z przebiegiem poniżej 2k h na sprzedaż.

A w sumie to ile byscie chcieli za swoje modele? Moze jak zobacze cene to sie skusze i jakos tymczasowo prymitywnie bym sobie podlaczyl :)

Offline Pats

• I Am Robot
  • Nbareja
« Odpowiedź #189 dnia: Styczeń 17, 2017, 11:46:31 »
Nie wiem jeszcze, muszę się upewnić co to za model (bo nie pamiętam), ale pewnie sporo poniżej 1k zł.

Offline draak

• I Am Robot
« Odpowiedź #190 dnia: Styczeń 17, 2017, 11:47:39 »
@srekal, HW55

@DzikiKaczor, PW

Offline DzikiKaczor

• I Am Robot
« Odpowiedź #191 dnia: Styczeń 17, 2017, 12:24:30 »
800 PLN za transmiter

Uzywasz? Jak sie sprawuje? Nie ma opoznienia (jakies jest na pewno, w sensie wyczuwalnego), nie zrywa polaczenia?

Offline Don Simon

• Żywa Legenda
  • Gin&Tonic Team
« Odpowiedź #192 dnia: Styczeń 17, 2017, 12:55:20 »
Używam, pisałem wyżej o tym. Bez problemu - czasem zerwie na chwilę, ale jest to uciążliwość pomijalna dla mnie.

A co do projektora. Zdecydowanie polecam. Mam 77 cali z odległości 2.5m i jest super. Choć pewnie i 92 cale by było dobrze ( ale to wtedy projektor inny bym musiał, bo mój rzuca obraz z ok 2.8m).

Offline DzikiKaczor

• I Am Robot
« Odpowiedź #193 dnia: Styczeń 17, 2017, 13:03:19 »
Jak czesto bys ocenil, ze zrywa? I jak zrywa to na sekunde czy bardziej na 5sek?

dopytuje sie bo transmiter hdmi prkatycznie zalatwi mi cala sprawe. Grales w jakies gierki? Nie czules laga? Doczytalem :P

Offline Don Simon

• Żywa Legenda
  • Gin&Tonic Team
« Odpowiedź #194 dnia: Styczeń 17, 2017, 13:12:48 »
Gram, oglądam, laga nie odczuwam.

Czasem zrywa 3 razy na godzinę na 5 sekund, a czasem w ogóle przez 5h. Nie wiem od czego to zależy.

Ale mimo oczywistej wady nie jest to dla mnie problem i na pewno przeważa nad kablem po ścianie.

Offline DzikiKaczor

• I Am Robot
« Odpowiedź #195 dnia: Styczeń 17, 2017, 13:17:15 »
Jasne.

To jeszcze pytanie o ekran. Ile wydales i na co zwrocic uwage przy wyborze? Ja musze miec rozwijany spod sufitu. Stojacy nie wchodzi w gre bo nie mialbym gdzie postawic.

Offline Don Simon

• Żywa Legenda
  • Gin&Tonic Team
« Odpowiedź #196 dnia: Styczeń 17, 2017, 13:38:22 »
Rozwijany spod sufitu mam właśnie.

Wejdź na uchwytyekranyprojektory i do nich napisz. Doradzą i dobiorą.

A mi jeszcze zestaw na allegro wystawili to sobie raty 0% zrobiłem.

Offline DzikiKaczor

• I Am Robot
« Odpowiedź #197 dnia: Styczeń 17, 2017, 13:50:00 »
Ok, dzieki za rady :)

Moja jaskinia niedlugo bedzie wygladac jak centrum dowodzenia   ;D Monitory, TV, projektor, PC, Kosnola. I to wszystko w pokoju 3,5x2,5  8)

Offline Pats

• I Am Robot
  • Nbareja
« Odpowiedź #198 dnia: Styczeń 18, 2017, 10:32:24 »
To jednak Benq w600 mi leży - oddam za 500 + dostawa. Jak ktoś chce :)

Offline DzikiKaczor

• I Am Robot
« Odpowiedź #199 dnia: Styczeń 18, 2017, 11:26:31 »
Nie FullHD, ja odpadam :)