Autor Wątek: Planszówki  (Przeczytany 283140 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ekiera

• Żywa Legenda
  • Zdezerterował na Wyspy
Odp: Planszówki
« Odpowiedź #200 dnia: Marzec 25, 2013, 18:12:41 »
Grałem, w recenzji wystawiłem 9/10 - moim zdaniem świetny przykład na to, że gra przygodowa może się bronić czymś więcej niż klimatem - tutaj są proste zabiegi mechaniczne, ale tak rewelacyjnie klimatyczne, że aż chce się grać. Wydawnictwo wypuściło na razie jeden dodatkowy scenariusz, w testach jest kolejny - póki co dbałość o fanów wygląda dobrze.Jeden z lepszych przedstawicieli gier przygodowych, to na pewno.
Jeżeli chodzi o klimat - są scenariusze bardziej realne, jak ratowanie rozbitka, są też bardziej erpegowe, jak przeklęta wyspa. Ogólnie - polecam :)

Offline blazej

• I Am Robot
« Odpowiedź #201 dnia: Marzec 25, 2013, 18:30:50 »

Hive mam w wersji własnoróbki ;). Fajna jest.

Tak mi się przypomniało, kiedyś grałem w twoją wersję z Lim-Dulem. Jakieś 6 lat temu ;)

Offline Xian

• Administrator
  • Żywa Legenda
  • Bartek S.
« Odpowiedź #202 dnia: Marzec 25, 2013, 19:21:37 »
Grałem, w recenzji wystawiłem 9/10 - moim zdaniem świetny przykład na to, że gra przygodowa może się bronić czymś więcej niż klimatem - tutaj są proste zabiegi mechaniczne, ale tak rewelacyjnie klimatyczne, że aż chce się grać. Wydawnictwo wypuściło na razie jeden dodatkowy scenariusz, w testach jest kolejny - póki co dbałość o fanów wygląda dobrze.Jeden z lepszych przedstawicieli gier przygodowych, to na pewno.
Jeżeli chodzi o klimat - są scenariusze bardziej realne, jak ratowanie rozbitka, są też bardziej erpegowe, jak przeklęta wyspa. Ogólnie - polecam :)

O to zobaczymy, jak się sprawdzi Horror w Arkham jako gra kooperacyjna i jeśli nie sięgnę po dodatki do HwA, to może właśnie po Robinsona. Videorecenzja zrobiła mi apetyt i słyszałem o reedycji z mniejszym pudłem i planszą dzieloną na 6, to akurat bym mógł sprawdzić.
Ogólnie ciekaw jestem kooperacji, bo w jakimś dziwnym trafem zawsze gry każdy na każdego sprowadzają się do każdy na mnie ;)

Zastanawiałem się też na Posiadłością Szaleństwa, ale wygląda na mocno nieprzemyślaną i sporo narzekań, choć wydanie przednie jak to u FFG. Na celowniku jeszcze mam Mage Knight.

[edit]

O już Robinson jest w reedycji:

Offline blazej

• I Am Robot
« Odpowiedź #203 dnia: Marzec 25, 2013, 21:01:48 »
Nie lubię gier solo ani kooperacyjnych, ale nad tym Robinsonem się zastanawiam.

Offline Emiel

• Moderator Globalny
  • Żywa Legenda
  • Nie wie kto to Emil!
« Odpowiedź #204 dnia: Marzec 26, 2013, 12:33:34 »
Arkham jakoś na mnie szału nie zrobił.
Moje opinie są moje i tylko moje, tzw. własne.
Cytat: Starh
EMIEL jak chesz next gena to sprzedaj konsole.. taka rada. Tak czytam Twe posty i zawsze Ci coś nie pasuje.... Czy ty kiedykolwiek byłeś w pełni z czegoś zadowolony?

Offline ekiera

• Żywa Legenda
  • Zdezerterował na Wyspy
« Odpowiedź #205 dnia: Marzec 26, 2013, 13:40:48 »
Jakby kogoś interesowało nietanie Mall of Horror nówka sztuka to polecam mój temat

BluePL

• Gość
« Odpowiedź #206 dnia: Marzec 26, 2013, 13:48:59 »
Życzę Ci powodzenia, ja próbowałem w cenie 250 i wyżej sprzedać chyba przez 2 lata ;), w końcu puściłem taniej, chyba za 200.

Hive mam w wersji własnoróbki ;). Fajna jest.

Tak mi się przypomniało, kiedyś grałem w twoją wersję z Lim-Dulem. Jakieś 6 lat temu ;)

Możesz faceta pozdrowić ;).

Offline Xian

• Administrator
  • Żywa Legenda
  • Bartek S.
« Odpowiedź #207 dnia: Marzec 26, 2013, 13:52:09 »
Arkham jakoś na mnie szału nie zrobił.

Już zamówiony z kompletem koszulek. Zobaczymy, jak mi się spodoba :)

Offline ekiera

• Żywa Legenda
  • Zdezerterował na Wyspy
« Odpowiedź #208 dnia: Marzec 26, 2013, 13:53:40 »
Na Allegro chodzą używki po ponad 300, jak tam nie zejdzie to będę na Allegro sprzedawał. Zobaczymy, najwyżej będę nieco opuszczał, ale za 200 to na pewno nie sprzedam, już wolę sobie zostawić, bo to nie jest aż tak słaba gra żeby się jej na siłę pozbywać :)

BluePL

• Gość
« Odpowiedź #209 dnia: Marzec 26, 2013, 13:55:59 »
Ekhem, kurna, to czemu ja na alledrogo nie sprzedałem tylko na forum cisnąłem ;p.

Offline Xian

• Administrator
  • Żywa Legenda
  • Bartek S.
« Odpowiedź #210 dnia: Marzec 26, 2013, 14:31:20 »
Swoją drogą jeśli ktoś by potrzebował, to dysponuję 10 procentowym rabatem w zakamary.pl Nawet darmowego kuriera wytargowałem ;D

Offline DarkStar

• Żywa Legenda
  • Nie liczę klatek, gram w gry
« Odpowiedź #211 dnia: Marzec 27, 2013, 17:27:10 »
Wątek Planszówki w dziale Sprzęt -> Retro? ;) Musiałem skorzystać z funkcji wyszukiwania, żeby to znaleźć. Można i tak...

Używał ktoś z was VASSALa do grania w planszówki i karcianki po sieci? www.vassalengine.org
Modułów jest tam od zatrzęsienia. Może ktoś byłby chętny na combo Skype/TeamSpeak + VASSAL?

Offline Xian

• Administrator
  • Żywa Legenda
  • Bartek S.
« Odpowiedź #212 dnia: Marzec 30, 2013, 00:12:21 »
Bioshock Infinite: Siege of Columbia!

Źródło:

http://www.plaidhatgames.com/news/226

Offline Furio

• I Am Robot
  • R=2Gm/c2
« Odpowiedź #213 dnia: Marzec 31, 2013, 17:28:10 »
Imo Arkham to jedna z najfajniejszych gier planszowych w ogóle, ale fajniej się w to gra w 4-5 osób.
Posiadłość też jest bardzo spoko, ale potrzeba "mistrza gry", więc imo 4 osoby to minimum. Na razie rozegraliśmy 5 scenariuszy i tylko raz wygrali gracze.Świetny jest patent otwieraniem różnych zamków za pomocą układanek-łamigłówek.
Dodatkowo obie gry mają kapitalny klimat i są bardzo dobrze wykonane.

Offline Emiel

• Moderator Globalny
  • Żywa Legenda
  • Nie wie kto to Emil!
« Odpowiedź #214 dnia: Kwiecień 04, 2013, 17:03:33 »
Arkham wydaje się schematyczny i nudny, to jedyna planszówka, która nie kliknęła dotychczas w naszej grupie graczy.
EMIEL jak chesz next gena to sprzedaj konsole.. taka rada. Tak czytam Twe posty i zawsze Ci coś nie pasuje.... Czy ty kiedykolwiek byłeś w pełni z czegoś zadowolony?

Offline Xian

• Administrator
  • Żywa Legenda
  • Bartek S.
« Odpowiedź #215 dnia: Kwiecień 04, 2013, 22:36:00 »
Nie twierdzę, że to gra idealna dla każdego, ale nie będę się wstrzymywać od zakupu, bo u ciebie nie zaskoczyła ;)

Z innej beczki. Na święta zabrałem do rodziców Talismana i rozegraliśmy 2 długie partie. Krótkie wprowadzenie, prosta mechanika, gra spisała się idealnie! Starsi wkręcili się na tyle, że sami chcieli grać po raz kolejny.

W czasie gry doszło do wypadku i plansza od podstawki została zalana winem.Wysłałem zapytanie do wydawcy (Galakta) o możliwość zakupu nowej planszy. Ku mojemu zdziwieniu pani z obsługi klienta zaoferowała nowy egzemplarz za darmo + koszt wysyłki!

Kudosy dla Galakty za takie podejście do klienta! To już drugi raz kiedy można na nich liczyć (kiedyś trafiłem na krzywo odlaną figurkę i dosłali po 2-ch dniach).

Offline JakupW

• Prezes
  • InputLag
    • InputLag
« Odpowiedź #216 dnia: Kwiecień 05, 2013, 12:12:35 »
Ostatnio mocno mam ochotę pograć w Monopoly. Wiem, że generalnie tutaj ludzie hejtują to to, ale chce i koniec. Tyle, że na allegro podstawka jest za 70 zł + a w empiku przebicie... x2. Jest jakiś powód takiej różnicy cen? Wiem, że w Empiku zawsze drożej, ale żeby 70zł vs 140? Chyba, że to różne edycje.

Może ktoś chce karciankę zombiaki przytulić? Tanio sprzedaje  8)

Offline Emiel

• Moderator Globalny
  • Żywa Legenda
  • Nie wie kto to Emil!
« Odpowiedź #217 dnia: Kwiecień 05, 2013, 12:20:03 »
Jest mnóstwo różnych wersji Monopoly i wydań, być może to jest jakieś nowsze ma inne modele etc. Jeśli nie to po prostu Empik ma to z innej dystrybucji plus nigdy nie zmienia cen ;).

Offline Jabol

• Super Badass
« Odpowiedź #218 dnia: Kwiecień 10, 2013, 01:15:15 »
Ostatnio mocno mam ochotę pograć w Monopoly. Wiem, że generalnie tutaj ludzie hejtują to to, ale chce i koniec. Tyle, że na allegro podstawka jest za 70 zł + a w empiku przebicie... x2. Jest jakiś powód takiej różnicy cen? Wiem, że w Empiku zawsze drożej, ale żeby 70zł vs 140? Chyba, że to różne edycje.

Może ktoś chce karciankę zombiaki przytulić? Tanio sprzedaje  8)

Nie TU, wszędzie. Ogólnie każdy kto w życiu zagrał w coś więcej niż chińczyk, monopoly i scrabble (chociaż one akurat są ok) narzeka na monopoly bo to zwyczajnie niewyobrażalnie marna gra jest. W tym nie ma hejtowania. Od chińczyka różni się jedynie mechanizmem decyzyjnym kupuję/nie_kupuję i w zasadzie tyle. To już Grzybobranie jest lepsze...

Offline ekiera

• Żywa Legenda
  • Zdezerterował na Wyspy
« Odpowiedź #219 dnia: Kwiecień 10, 2013, 09:28:12 »
Nie no, przy licytacjach cośtam w Monopoly się dzieje - tylko że większość grających raz z nostalgii nie pamięta o licytacjach niekupionych terenów. Oczywiście to dalej słaba gra, ale jednak jest tam coś więcej niż w Grzybobraniu.

BluePL

• Gość
« Odpowiedź #220 dnia: Kwiecień 10, 2013, 10:20:28 »
Jak wprowadzimy możliwość handlowania wszystkim, to jest lepiej, ale i tak jak ci kostki nie idą to kompletnie nic nie ugrasz, a gra się będzie ciągnąć godzinami zazwyczaj(ta, wiem że ponoć doświadczeni gracze kończą w 1:30... ja nigdy tak krótkiej partii nie rozegrałem).

Ostatnio jak graliśmy po 30 minutach modliłem się żeby jak najszybciej dokulać się do bankruta i odpaść :). Udało się nawet xp.

Offline MsbS

• I Am Robot
« Odpowiedź #221 dnia: Kwiecień 10, 2013, 10:22:40 »
No i przede wszystkim trzeba grać do pierwszego bankruta, nie do ostatniego. Bo potem rozgrywka dwuosobowa ciągnie sie niemiłosiernie (zwłaszcza dla tych, którzy odpadli).

Offline Jabol

• Super Badass
« Odpowiedź #222 dnia: Kwiecień 11, 2013, 15:00:56 »
Przede wszystkim to najlepiej w to nie grać w ogóle :). Ta gra to chłam i tyle, swoją silną pozycję zawdzięcza jedynie doskonałym działaniom promocyjnym, jakości wykonania która te naście lat temu naprawdę robiła wrażenia w porównaniu z pozostałymi "planszówkami" dostępnymi na rynku i banalnie prostymi zasadami spraiającymi, że właściwie każdy debil to ogarnie. Obecnie na rynku są dosłownie SETKI, nawet nie dziesiątki a SETKI o wiele, wiele lepszych gier, pięknie wydanych w rozsądnej cenie i nie jestem w stanie chociażby jednego argumentu przemawiającego za tym, aby obecnie kupować Monopoly. Ani jednego.

Offline Exef

• Aktywny forumowicz
« Odpowiedź #223 dnia: Kwiecień 14, 2013, 10:53:10 »
Ktoś mógłby się podzielić opinią na temat Shadow over Camelot?

Offline ekiera

• Żywa Legenda
  • Zdezerterował na Wyspy
« Odpowiedź #224 dnia: Kwiecień 14, 2013, 11:28:10 »
SoC cieszy się sporym powodzeniem na konwentach - całkiem fajna kooperacja ze zdrajcą, który jest jednak nieco zepsuty, bo bardziej opłaca mu się ujawnić. Ale dopóki gra się bardziej klimatycznie niż matematycznie jest to całkiem przyjemna gra, która w dodatku chodzi naprawdę dobrze na maksymalną liczbę graczy, nie ma za dużych przestojów. Moim zdaniem bardziej warta kupienia raczej na początku przygody z planszówkami, później jej atrakcyjność spada, bo wzrasta przejrzystość jej mechanizmów. Aczkolwiek mam jednego znajomego, który łupie w planszówki już dłuuugo, i on w SoC wyrobił z 50 partii - więc reguła nie taka znowu żelazna :)

Offline Exef

• Aktywny forumowicz
« Odpowiedź #225 dnia: Kwiecień 14, 2013, 11:38:10 »
Dzięki wielkie!
W sumie patrząc na mój stos pudełek to nie mogę siebie nazwać kompletnym nowicjuszem. Zakupię używkę - może nowe osoby zaciągnę do grona. Szukałem czegoś kooperacyjnego z zdrajcą. Myślałem o BGS, ale trafiła mi się używka SoCa.

Offline Jabol

• Super Badass
« Odpowiedź #226 dnia: Kwiecień 14, 2013, 13:48:12 »
Ja grałem i w SoC i BSG i zdecydowanie bardziej polecam tę drugą. Naprawdę przyjemna gra, ze sporą dawką napięcia, "szpiedzy" mogą sporo namieszać gdy sprawnie działają. Ogólnie chyba najlepszy coop w jakiego grałem

Offline ekiera

• Żywa Legenda
  • Zdezerterował na Wyspy
« Odpowiedź #227 dnia: Kwiecień 14, 2013, 17:50:12 »
Coop ze zdrajcą świetny to np. Sabotażysta, BSG dużo zyskuje z dodatkiem Exodus - bo piloci są wtedy naprawdę użyteczni. Room 25 to taki Cube na planszy, też jest wariant ze zdrajcą. Tanie i świetne jest Resistance, ale to trochę co innego.
Rewelacyjne jest Cash n guns - 5 mafiozów i tajny agent spotykają się na podziale kasy - sekretne moce, piankowe pistolety - rewelacyjna gra :)

Offline Xian

• Administrator
  • Żywa Legenda
  • Bartek S.
« Odpowiedź #228 dnia: Maj 15, 2013, 23:26:29 »
Nie chciałem ciągnąć offtopa w "Co dzisiaj ciekawego nabyles/as?", to odpowiem tutaj.

Po długich poszukiwaniach i debatach z moją lubą w końcu skusiliśmy się na gre planszową.
Horror w Arkham za 160zł w pobliskim sklepie z grami planszowymi.

Gratki, dla mnie to też jedna z fajniejszych planszówek ever. Do tego Posiadłość Szaleństwa też daje radę, ale rozkładania jest jeszcze więcej niż przy Horrorze.
No i bardzo fajne jest to, że to gra kooperacyjna. W sumie nawet samemu da się grać, przeciwko mechanice gry.

Od zakupu zdążyłem rozegrać około 8 partii i muszę przyznać, że początki były ciężkie. Pierwsza partia, to była totalna porażka i byłem obrażony na grę. Raz, że 2/3 czasu siedziałem z nosem w instrukcji próbując ogarnąć zasady, a i tak skończyliśmy ze stosem potworów na na peryferiach, bo pominąłem limity, co zaowocowało maksymalnym poziomem paniki w kilka rund, dwa gra przetoczyła się po nas, jak czołg, przeżuła, wypluła i przydeptała. Nie było co zbierać. No nic, nocka na BGG, oficjalny FAQiem i wątku na forum wydawcy i na drugi dzień było drugie podejście. Instrukcja leżała głównie tyłem, gdzie są przystępnie rozpisane przydatne informacje, więc rozgrywka przebiegała dynamicznie. Od razu nad planszą zadomowił się gęsty, mroczny klimat, potęgowany półmrokiem, odpowiednim podkładem muzycznym (Dead Can Dance) i późną nocną porą. Dobry wybór badaczy (Mandy Thompson ftw!), odrobina szczęścia i udało się zwyciężyć dzięki zamknięciu odpowiedniej liczby bram. Gra jest tak dobra, jak gracze, których masz przy sobie tzn im lepszą atmosferę uda się stworzyć tym lepszy jest jej odbiór. Wymaga ścisłej współpracy, planowania i szczęścia (lubię kostki). Wydanie jest przepiękne i obfite, jak to u FFG. Po kilku partiach i obyciu z grą, wprowadziliśmy kilka opcyjnych zasad zaproponowanych przez autorów gry m.in. otwieraniem się bram niewidoczną stroną ku górze, co zwiększa napięcie przy ich pierwszej eksploracji (Kraina Snów, a może R'lyeh domena Cthlulhu?) i podnosi tym samym poziom trudności. Druga to brak zwycięstwa przy zebraniu trofeów za bramy, bo to easy mode ;) Raz rozegrałem partię solo, ale brak planowania i napięcia wdał się w tym wariancie we znaki. Wadą gry może być jej długość ~4h i skomplikowanie zasad, które ciężko wytłumaczyć - lepiej uczyć już w trakcie samej gry. Wszystkie osoby z którymi grałem, były zadowolone i wyraziły chęć kolejnych partii :) Podstawka po dobrym przyswojeniu zasad i ogarnięciu tematu wydaje się być łatwa w wariancie na 3+ graczy, bo przy 2-ch badaczach, to istny hardcore.

Rozglądam się powoli za rozszerzeniem, coby utrudnić rozgrywkę i skłaniam się ku Horrowi w Dunwich. Miał ktoś styczność z tym rozszerzeniem?

Statystycznie rzecz biorąc najwięcej osób zaczyna najpewniej od "standardów wprowadzających", czyli Osadnicy, Ticket to Ride i takie tam (które bardzo lubię, nie umniejszam) - ale są ludzie, którzy zaczynali od kobył pokroju 18XX i nie narzekają. Jak Lovecraftowcy to może i Wojennomłotowcy, a wtedy nic lepszego od Chaosu w Starym Świecie nie ma :)

Choas jest fajny, bo i mechanikę ma ciekawą, setting, wydanie pierwsza klasa, ale dla mnie przekreśla go sens rozgrywki jedynie w 4-osobowym gronie. Zazwyczaj gramy we dwoje z TŻ.

Sporo osób wraca do planszówek lub rozpoczyna zabawę od TMiM, jak ja. Z czasem gra mi się ograła ~30 partii, ale z familia chętnie do niej zasiadam w większym gronie i wtedy się sprawdza, bo prosta lekka i wypić można :)
« Ostatnia zmiana: Maj 15, 2013, 23:33:09 wysłana przez Xian »

Offline ekiera

• Żywa Legenda
  • Zdezerterował na Wyspy
« Odpowiedź #229 dnia: Maj 17, 2013, 14:04:41 »
Chaos z dodatkiem to 5 osób, ale fakt, że poza 4 i 5 to się nie pogra sensownie. Blood Bowl Menedżer drużyny na 2 osoby chodzi przyzwoicie, ale to tak tylko po cichu podszeptuję ;)

Offline Padre

• Super Badass
« Odpowiedź #230 dnia: Czerwiec 03, 2013, 14:59:10 »
Panowie, a nie chce który się pozbyć planszowego Gears of War? Odkładam kupno od wieków, ale chyba nadszedł ten czas. Godnie zapłacę, ew. wymienię za Arkham Horror (ang) z dodatkami.

Offline MsbS

• I Am Robot
« Odpowiedź #231 dnia: Czerwiec 03, 2013, 15:18:13 »
A no właśnie, może w tym wątku planszówkowym wrzucać też oferty kupna/sprzedaży? Do działu Sprzedam/Kupię nijak nie pasują...
Mam 'na zbyciu' Back to the Future - karciankę z podróżami w czasie, podobną do Chrononauts, mam używkę Fluxxa - mega-chaotycznej karcianki imprezowej, mam Qubix jak nowe. Mam też talie (startery) do karcianek Spycraft i 7th Sea. Ze staroci Sfery - gdzieś zalega mi Wampir i Robin Hood.

Offline Don Simon

• Żywa Legenda
  • Gin&Tonic Team
« Odpowiedź #232 dnia: Czerwiec 03, 2013, 15:30:27 »
Pasuja do watku Sprzedam/Kupie 8)
Każdy może, prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się. Więc dlatego z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.

Offline MsbS

• I Am Robot
« Odpowiedź #233 dnia: Czerwiec 03, 2013, 15:37:07 »
Pasuja do watku Sprzedam/Kupie 8)

O, to pardąsik. Myślałem, że tam tylko PC+kąsole.

Offline ekiera

• Żywa Legenda
  • Zdezerterował na Wyspy
« Odpowiedź #234 dnia: Czerwiec 05, 2013, 09:05:16 »
Gears of War jest dość ok, ale dużo lepszy jest Doom planszowy :)

Offline Padre

• Super Badass
« Odpowiedź #235 dnia: Czerwiec 05, 2013, 14:25:36 »
Ale nie nazywa się Gears of War ;)

Offline Kondzio

• Junior
  • *
« Odpowiedź #236 dnia: Czerwiec 17, 2013, 12:55:30 »
A jaką polecicie grę, w której głównym motywem jest handlowanie? Ogólnie podobała mi się gra "Osadnicy z Catanu", więc z chęcią pograłbym w coś podobnego :)

Offline tolman

• I Am Robot
« Odpowiedź #237 dnia: Czerwiec 17, 2013, 13:52:12 »
Fasolki, sam handel.

Offline ekiera

• Żywa Legenda
  • Zdezerterował na Wyspy
« Odpowiedź #238 dnia: Czerwiec 18, 2013, 14:12:31 »
Popieram, fasolki są najlepsze we wczuwaniu się w kupca. Jeżeli chodzi natomiast o jakieś móżdżenie pod przykrywką handlu to mogę pomyśleć.

Offline Padre

• Super Badass
« Odpowiedź #239 dnia: Czerwiec 28, 2013, 13:10:49 »
Przy kupnie GoW zwróciłem uwagę, że Kamień Gromu jest po dość niskiej cenie (5 dych w Rebelu). To jakaś podpucha, czyszczenie magazynów przed nową edycją? A jak sama gra? Zawsze chciałem popykać w Dominiona, a KG był hype'owany jako mniej "suchy" Dominion.