Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Pokaż wątki - Wallhammer

Strony: [1]
1
Podcasty / MaNa MaNa - the geek podcast
« dnia: Marzec 05, 2017, 10:15:04 »


Cytuj
MaNa MaNa bo jesteśmy dwie ? jest Magda i Natalia. No i nazwa po prostu fajnie brzmi.

Mnie już znacie. Magda, zwana często Madzią lub Destynką, w zasadzie poznała mnie z podcastami. Bardzo szybko po tym zdecydowałyśmy, że chciałybyśmy spróbować zrobić coś same. Obie uwielbiamy gry, filmy i gadżety, obie pracujemy w gamedevie (przez chwilę nawet w jednej firmie!), a tematów do obgadania jest tyle, że szkoda byłoby tego nie nagrać.

O czym MaNa MaNa będzie? To w zasadzie zapiski naszych osobistych rozmów ? taką też, mało radiową, formułę będziemy się starały trzymać. Rozmawiamy o obejrzanych filmach i serialach, przeczytanych książkach, odwiedzonych miejscach, grach ? czasem również z gamedevowej perspektywy. Nie zajmujemy się newsami, nie walczymy o recenzję każdej nowości. Chcemy, żebyście z naszych rozmów wynosili popkulturowe inspiracje, dowiadywali się czegoś nowego, a czasem ? zwyczajnie posłuchali opinii zupełnie innej od Waszej. Będą na pewno pojawiać się goście, a jedyną ramę, którą chcemy przyjąć, to jeden motyw przewodni w odcinku.

Aktualnie są trzy odcinki: https://soundcloud.com/manamana-podcastPosłuchałem pierwszego odcinka. Jest bardzo dobrze, jest merytorycznie, jest wesoło, "suchary" bywają pierwszorzędne, bo to nie zawsze suchary, a niezły humor.

Mam kilka uwag. To wyszło dłuższe, niż myślałem, wobec czego daję w spoiler:

(kliknij)Na koniec luźne przemyślenia.

1. Zdecydowanie dobry pomysł z zaproszeniem gości. Proponuję Wonzia i quaza, obaj to zagrajmerzy, będzie wesoło, a tematyka nie tylko growa, ale także życiowa, różnoraka: https://www.youtube.com/watch?v=25Qd8iHz6zA

2. Zyskałem sobie tutaj mikrosławę (oksymoron) analizą osobowości podcasterek, w wątku ogólnym o podcastach pisałem o Idze z Niezatapialnych oraz Oli Daniel z Input Laga. Miałem także prośbę o analizę osobowości kobiety w podcaście Bezimienny, co nie skończyło się przyjemnie, moim niefachowym zdaniem przejawia ewidentne objawy osobowości borderline, o czym tutaj pisałem, ale zostało to skasowane, może nawet lepiej. Tak czy inaczej, jak tak dalej pójdzie z MaNa MaNa jak w pierwszym odcinku, nie będzie żadnych analiz z mojej strony, proszę się nie obawiać i podcast dalej nagrywać.

3. Mam jeszcze jeden interesujący wniosek po tym odcinku, ale dotyczy on wyłącznie mojej osoby, to może kiedyś, bo już się rozpisałem wystarczająco.Polecam podcast MaNa Mana i zachęcam do słuchania.

Zapraszam do wymiany opinii.

PS. Hmm... Jest już jakaś praca doktorska o polskich podcastach? Bo zaczynam wiedzieć w tym temacie - jak dla mnie - zaskakująco sporo.

Edit: Podcast powinien zostać dodany tutaj: podstacja.com

2
Po godzinach... / Astrofizyka oraz fizyka kwantowa
« dnia: Styczeń 27, 2017, 19:10:06 »
Chyba takiego tematu jeszcze nie ma. Zakładam go z powodu pytania związanego z obydwoma dziedzinami, jakie mnie nurtuje.

Zacznę od pytania:

Z uwagi na rozszerzanie się wszechświata, podróżujące w nim fotony tracą swoją energię (przesunięcie częstotliwości ku czerwieni, jeśli chodzi o światło widzialne). Pytanie, czy w ten sposób podróżujący foton może stracić swoją energię do zera? A więc przestać istnieć?

A teraz kolejna rzecz, która mnie nurtuje, chodzi o słynny eksperyment Younga z dwiema szczelinami i kwestię obserwatora. Jeśli ktoś ma ochotę zainteresować się tematem, oto:

* filmik dla początkujących, niestety nie znalazłem poważniejszego, ale on wyjaśnia, w czym rzecz: https://www.youtube.com/watch?v=zIlAtlEcJic

* interesujący artykuł w temacie: http://www.kwantowo.pl/2012/11/29/kim-jest-obserwator/

* filmik nieco bardziej zaawansowany, z którego wynika, że obserwator ma wpływ na przeszłość, czy też że w fizyce kwantowej czas jaki my znamy, może nie istnieć: https://www.youtube.com/watch?v=H6HLjpj4Nt4

Zastanawiam się nad konkretami związanymi z tym świadomym obserwatorem. Powiedzmy, że detektory w szczelinach w eksperymencie Younga powodują zapalenie się jednej z dwóch lampek.

Wyłączamy detektory zupełnie. Na ekranie pojawia się wzór interferencyjny, fale lub cząstki wchodzą w interakcję "same ze sobą", czy też innymi słowy "przechodzą przez obie szczeliny jednocześnie".

Włączamy detektory, naukowiec obserwuje lampki. Zapala się na przemian (losowo) jedna albo druga. Wzór interferencyjny zanika, na ekranie pojawiają się dwa paski zwykłego rozkładu.

Pytanie: czy jeśli detektory wciąż są aktywne, lampki się świecą, ale obserwatora nie ma, naukowiec ma zamknięte oczy, odwróconą głowę, albo wyszedł z pomieszczenia, czy wtedy wzór interferencyjny powraca?

Zadałem to pytanie kiedyś na fachowym forum, to dostałem linka do FAQ i do kilkudziesięciostronicowego PDF. Dziękuję, postoję. Chociaż być może odpowiedź nie jest taka prosta, jak mi się wydaje.

Interesuję się amatorsko astrofizyką i fizyką kwantową. Jakby ktoś miał pytania z tych dziedzin, służę swoją wybrakowaną wiedzą miłośnika-amatora i postaram się odpowiedzieć.

Strony: [1]