Autor Wątek: Sapkowski kontra CDP, czyli pojedynek świętych krów  (Przeczytany 4417 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline olas

• Super Badass
    • http://www.woollenteddies.net
Odp: Sapkowski konra CDP, czyli pojedynek świętych krów
« Odpowiedź #40 dnia: Październik 02, 2018, 11:32:49 »
Troche glupi ruch z jego strony jakby nie patrzec - krotkowzroczny przede wszystkim.

Slyszac o poodobnych dealach no z Georgem Lucasem to totalnie debilny ruch: niby 45k PLN lacznie za cos takiego jak prawa do Wiedzmina?

CDP musialo miec niezla beke z niego - ciekawe jak sie sprawa rozwinie, ale zgadywalbym ze skonczy sie na ugodzie (jesli maja prawa do ktoregos roku) a jak nie to powiedza mu zeby sie pierdolil i grosza nie dostanie

Pozdr

Offline arian

• Super Badass
« Odpowiedź #41 dnia: Październik 02, 2018, 11:33:26 »
Nie jestem kąśliwy do tego stopnia jak Turbo względem Kojimy, ale na tym Cyberpunku mogliby się troszeczkę potknąć, żeby przypomnieli sobie iż są tylko ludźmi. ;)

Nie przesadzałbym z tych chwaleniem Redów. Są chwaleni za gry, a nie za bycie CDP Red. Wychodzi to zresztą teraz przy okazji "fabularnego Gwinta", którego gracze po pierwszych gameplayach przyjęli chłodno. CP będzie kiepski, to myślę że nikt nie będzie tego ukrywał. To nie jest Blizzard, na którego gry niektórzy czekają, bo jest Blizzardem.

EDYCJA: No i jeszcze trzeba dodać, że jest świat, historia i teksty to podstawa dobrej gry, to polski serialowy Wiedźmin też powinien być co bajmniej dobrym serialem, bo też ma te elementy. I nawet niezłych aktorów. ;)
« Ostatnia zmiana: Październik 02, 2018, 11:41:05 wysłana przez arian »

Online Marcin Szymański_

• I Am Robot
  • Verified by Żabka and Freshmarket
« Odpowiedź #42 dnia: Październik 02, 2018, 11:42:08 »
I tak i nie.
Po tam jak dla plebsu pokazano ten "tajny" gameplay, niemalże wszyscy influencerzy/youtubersi/streamerzy osrali z radości. Na serio. Na tubie masz masę filmików z reakcjami ludzi, którzy wczoraj sroce spod ogona nie wypadli (swoją drogą, ten tekst jest z któregoś z opowiadań i był w grze) i ogłaszali CDPR (a nie właśnie grę) bogami gamedevu.
A że Gwint im wyszedł tak sobie, to się cieszę. Ale tylko tak troszkę. :) Od samego początku w W3 nie podobał mi się ten dziwny twór. No i mechaniki miał dość prostackie. A trzeba pamiętać, że przy Wiedźminie pracowali WSZYSCY. ;D

@Arian
Tak. I wszystkie dobre teksty w Szczerbialu są wzięte 1:1 z książek. Reszta to wolna interpretacja Szczerbica, bo poszli w serial oparty luźno na prozie Sapkowskiego (jak pisało na plakatach) a nie w wierną adaptację. Choć nie powiem, Wolszczak zrobiła sobie całkiem ładne cycki. :)
« Ostatnia zmiana: Październik 02, 2018, 11:43:59 wysłana przez Marcin Szymański_ »

Online SinfulScholar

• Prezes
  • Drop It Like It's Hot
« Odpowiedź #43 dnia: Październik 02, 2018, 12:02:17 »
Choć nie powiem, Wolszczak zrobiła sobie całkiem ładne cycki. :)

źródło! ;)

Online Marcin Szymański_

• I Am Robot
  • Verified by Żabka and Freshmarket
« Odpowiedź #44 dnia: Październik 02, 2018, 12:10:11 »
Serial Wiedźmin, odcinek (AFAIR) 5, scena na łóżku (tam chyba był też uwikłany w to jednorożec, ale nogi nie dam). :)

Offline SzczwanyGapa

• Żywa Legenda
  • HANG ON TO YER HELMET...
« Odpowiedź #45 dnia: Październik 02, 2018, 12:57:25 »
Serial Wiedźmin, odcinek (AFAIR) 5, scena na łóżku (tam chyba był też uwikłany w to jednorożec, ale nogi nie dam). :)

Jednorożca w serialu nie było.
Chyba.
Muszę sobie odświeżyć :)

Offline grzyboslav

• Mieszkaniec tego forum
« Odpowiedź #46 dnia: Październik 02, 2018, 13:19:15 »
A ktos widzial te umowe poza CDP i Sapkowskim (oraz ich prawnikami)? Bo skoro walczy, to znaczy, ze widac jakas szanse, czyli cos tam umowa pozwala.

Podejrzewam, że dopiero przy okazji umowy z Netflixem Sapek porozmawiał z prawnikami od praw autorskich i zorientował się jakie ma prawa. Ten art. 44 ustawy jest właśnie do takich sytuacji jak jego i w sumie każda publikacja o prawach autorskich w Polsce siłą rzeczy go wspomina i to że dopiero teraz się zorientował to już jego ignorancja.

CDP zdecydowanie jest na jakimś ryzyku, ale Sapek też - opłata od pozwu wyniesie 100 000 zł.

Osobiście obstawiam, że są nakierowani wyłącznie na ugodę.

Biorąc pod uwagę stan prawny  to Sapek raczej nie straci tych 100k zł, CDPR zaś ryzykuje bardziej bo równie dobrze sąd może zasądzić 50 tys jak i 50 mln złotych.  No i w ugodzie zawsze mogą dać zapis żeby on później siedział cicho, więc ugoda jest najbardziej prawdopodobna.

Offline Rudy_rydz

• I Am Robot
  • 50 twarzy Rudego_Rydza
« Odpowiedź #47 dnia: Październik 02, 2018, 13:21:00 »
@Sinful
Grę prawdopodobnie robi Avalanche a po trailerze bardzo liczę że wyjdzie bo prezentuje się znakomicie.

Online SinfulScholar

• Prezes
  • Drop It Like It's Hot
« Odpowiedź #48 dnia: Październik 02, 2018, 13:57:49 »
to ile w tym avalanche ludzi pracuje. miazga. just cause nowy, rage, harry pojeb. jest moc.

Offline raggnarok

• Super Badass
« Odpowiedź #49 dnia: Październik 02, 2018, 14:13:19 »
Inne Avalanche :)

Offline maxplastic

• Prezes
« Odpowiedź #50 dnia: Październik 02, 2018, 14:16:44 »
A już chciałem pisać, że Avalanche czeka chyba los Telltale od tego nadmiaru takich samych gier

Offline srekal34

• Badass
« Odpowiedź #51 dnia: Październik 02, 2018, 14:22:44 »

Biorąc pod uwagę stan prawny  to Sapek raczej nie straci tych 100k zł, CDPR zaś ryzykuje bardziej bo równie dobrze sąd może zasądzić 50 tys jak i 50 mln złotych.  No i w ugodzie zawsze mogą dać zapis żeby on później siedział cicho, więc ugoda jest najbardziej prawdopodobna.
Biorac pod uwsge stan prawny, jak ktos wczesniej napisal, wygrana w sadzie nie jest wcale pewna, ba, powiedzialbym ze przy ogarnietym prawniku wygrana as jest malo prawdopodobna. Tym bardziej ze na zywo ten pan jest raczej antypatyczny. Chcialbym zobaczyc jego zeznania ;D

Online meatbag

• I Am Robot
« Odpowiedź #52 dnia: Październik 02, 2018, 14:43:06 »
Jakby co to ja też skończyłem prawo. Specjalizacja oczywiście prawa autorskie.

Offline JaWamDam

• Aktywny forumowicz
« Odpowiedź #53 dnia: Październik 02, 2018, 14:49:16 »
to ile w tym avalanche ludzi pracuje. miazga. just cause nowy, rage, harry pojeb. jest moc.

Za cdaction.pl:
Ponieważ w kwietniu 2017 roku Warner Bros. Interactive Entertainment poszukiwało dla swojego studia Avalanche Software (nie mylić z Avalanche Studios, czyli twócami serii Just Cause!) ludzi dysponujących ?głębokim zrozumieniem brytyjskiej kultury?, można spekulować, że to właśnie ta ekipa ? znana z Disney Infinity ? jest odpowiedzialna za produkcję gry.

Źródło: https://www.cdaction.pl/news-54736/harry-potter-wycieklo-nagranie-z-rpg-w-otwartym-swiecie-wideo.html

Online SinfulScholar

• Prezes
  • Drop It Like It's Hot
« Odpowiedź #54 dnia: Październik 02, 2018, 14:51:20 »
a to pies im morde lizał :P

meatbag - to poproszę o Twoją ocenę sytuacji z sapkiem ;)

Online meatbag

• I Am Robot
« Odpowiedź #55 dnia: Październik 02, 2018, 15:16:02 »
Miał prawo!

Tak po ludzku, to mu się kasa należy. Może te 60 to przesada, ale kilka powinni rzucić. Byli, dawno już.

Prawo swoje, a sprawiedliwość musi być.
Teraz to trochę dziecko gwiazda, dolary w kominku pali, a ociec ze złamaną nogą w kolejce po rentę stoi.
« Ostatnia zmiana: Październik 02, 2018, 15:17:49 wysłana przez meatbag »

Offline JaWamDam

• Aktywny forumowicz
« Odpowiedź #56 dnia: Październik 02, 2018, 15:32:41 »
Tak po ludzku, to mu się kasa należy. Może te 60 to przesada, ale kilka powinni rzucić.
Nie bardzo rozumiem za co mu się ta kasa należy. Podpisał umowę jaką podpisał, nikt go przy tym nie oszukał, nikt mu pistoletu przy głowie nie trzymał. Postawił na takie rozwiązanie i się przejechał (mógł sobie zażyczyć procent od sprzedaży ale nie wierzył w sukces). Słowem poniósł ryzyko i się nie udało. Taki jest biznes.
Od rana trąbią o tym w różnego rodzaju mediach i w jednej tylko relacji przeczytałem, że CDP zarobił krocie na tej marce, ale też krocie w nią włożył (produkcja, marketing etc.). Skoro tak chętnie gość się chce dzielić zyskami z gry, których nie wypracował w żaden sposób (a czasem nawet rzucał kłody pod nogi, np. przekonując, że ludzie grający w gry to głupki, a to raczej nie jest pozytywny PR dla gry), to może niech się też podzieli kosztami.
Ale niestety prawo autorskie jest jakie jest i coś tam typek zarobi. Szkoda, że przy okazji dobra firma straci na np. akcjach etc. (podobno dziś na giełdzie CDP stracił trochę więcej niż 60 mln, ale tego nie potwierdzę, bo się na giełdach nie znam).

Online meatbag

• I Am Robot
« Odpowiedź #57 dnia: Październik 02, 2018, 15:38:12 »
Wg wykładni forumowego kolegi, jesteś ateistą.

Online ekiera

• Żywa Legenda
  • Zdezerterował na Wyspy
« Odpowiedź #58 dnia: Październik 02, 2018, 15:44:40 »
Tak po ludzku, to mu się kasa należy. Może te 60 to przesada, ale kilka powinni rzucić.
Nie bardzo rozumiem za co mu się ta kasa należy. Podpisał umowę jaką podpisał, nikt go przy tym nie oszukał, nikt mu pistoletu przy głowie nie trzymał. Postawił na takie rozwiązanie i się przejechał (mógł sobie zażyczyć procent od sprzedaży ale nie wierzył w sukces). Słowem poniósł ryzyko i się nie udało. Taki jest biznes.

No i od prowadzenia biznesu jest tu CDP, co im swietnie wychodzi. I jako biznesmeni doskonale znaja wyzej przytoczony artykul, nikt im pistoletu do glowy nie przykladal kazac kupowac te licencje. Trzebaby puscic symulacje swiata i sprawdzic czy faktycznie jego licencja nic nie dala w kwestii finansowej CDP.

Offline JaWamDam

• Aktywny forumowicz
« Odpowiedź #59 dnia: Październik 02, 2018, 15:49:40 »

No i od prowadzenia biznesu jest tu CDP, co im swietnie wychodzi. I jako biznesmeni doskonale znaja wyzej przytoczony artykul, nikt im pistoletu do glowy nie przykladal kazac kupowac te licencje. Trzebaby puscic symulacje swiata i sprawdzic czy faktycznie jego licencja nic nie dala w kwestii finansowej CDP.
Po pierwsze nie twierdzę, że nie dała, bo jakąś markę już wtedy Wiedźmin miał. Na pewno ułatwiła im nieco sprzedaż produktu, który zawierał już rozpoznawalną otoczkę (łatwiej sprzedać coś takiego niż nową markę)
Po drugie - nie znając liczb - twierdzę w ciemno, że ta transakcja dała zyski obu stronom, bo marka Wiedźmin zdecydowanie zyskała na popularności dzięki grom.

nikt im pistoletu do glowy nie przykladal kazac kupowac te licencje
Przerosło mnie to stwierdzenie i nie wiem jak się odnieść.

Online ekiera

• Żywa Legenda
  • Zdezerterował na Wyspy
« Odpowiedź #60 dnia: Październik 02, 2018, 15:51:57 »
W tym stwierdzeniu chodzi o to, ze tak jak nikt nie kazal Sapkowskiemu sprzedawac licencji, tak nikt Redom licencji tez przymusem nie zapisal. Obie strony sie zgodzily na umowe w rzeczywistosci prawnej, w ktorej tworca moze dochodzic podniesienia wynagrodzenia- tutaj ten zapis wydaje sie byc bardzo na miejscu.

Offline JaWamDam

• Aktywny forumowicz
« Odpowiedź #61 dnia: Październik 02, 2018, 15:57:41 »
W tym stwierdzeniu chodzi o to, ze tak jak nikt nie kazal Sapkowskiemu sprzedawac licencji, tak nikt Redom licencji tez przymusem nie zapisal. Obie strony sie zgodzily na umowe w rzeczywistosci prawnej, w ktorej tworca moze dochodzic podniesienia wynagrodzenia- tutaj ten zapis wydaje sie byc bardzo na miejscu.
Czyli tak, jak napisałem - prawo autorskie jest do dupy i gość, który nie kiwnął nawet palcem przy produkcji GIER ze świata wiedźmin (a nawet próbował im zaszkodzić i zdyskredytować twórców i użytkowników) zarobi hajsy, bo uznał, że jednak popełnił błąd nie podejmując ryzyka biznesowego wcześniej.
Trochę mi to przypomina piaskownicę, gdzie dzieciak sąsiada Twoimi zabawkami zrobi ładniejszy zamek, a Ty z tego powodu lecisz z płaczem do mamy na skargę, na co mam każe/lub nie część tego ładniejszego zamku oddać właścicielowi łopatki.

Offline Simplex

• Żywa Legenda
  • Jak tu coś wpisać?
« Odpowiedź #62 dnia: Październik 02, 2018, 16:01:18 »
Dura lex sed lex!

CDPR podjął ryzyko biznesowe kupując prawa autorskie w takiej rzeczywistości prawnej jaka jest. Mógł tego nie robić i wymyślić własne IP ale jednak woleli kupić cudze.

Offline JaWamDam

• Aktywny forumowicz
« Odpowiedź #63 dnia: Październik 02, 2018, 16:05:54 »
Dura lex sed lex!

CDPR podjął ryzyko biznesowe kupując prawa autorskie w takiej rzeczywistości prawnej jaka jest. Mógł tego nie robić i wymyślić własne IP ale jednak woleli kupić cudze.
Pytanie, czy w momencie podpisywania umowy to prawo tak u nas wyglądało. Trochę wątpię, ale nie chce mi się teraz sprawdzać.

Offline Simplex

• Żywa Legenda
  • Jak tu coś wpisać?
« Odpowiedź #64 dnia: Październik 02, 2018, 16:13:33 »
To sprawdź chociaż na jakie publikacje powołują sie prawnicy w liście (wskazówka: data publikacji)

Offline mmgl

• Super Badass
« Odpowiedź #65 dnia: Październik 02, 2018, 16:17:53 »
CD PROJEKT w latach 2002 - 2016 podpisał z Andrzejem Sapkowskim szereg różnych umów
https://strefainwestorow.pl/artykuly/spolki/20181002/cd-projekt-andrzej-sapkowski
subtelnie zastawiam pułapki :)

Offline JaWamDam

• Aktywny forumowicz
« Odpowiedź #66 dnia: Październik 02, 2018, 16:18:41 »
To sprawdź chociaż na jakie publikacje powołują sie prawnicy w liście (wskazówka: data publikacji)
Na telefonie mi się nie chce.

Online ekiera

• Żywa Legenda
  • Zdezerterował na Wyspy
« Odpowiedź #67 dnia: Październik 02, 2018, 16:20:24 »
Podoba mi sie stwierdznie: Pytanie jak na doniesienia o wezwaniu będą reagować inwestorzy zza oceanu, którzy niespecjalnie będą wnikać w specyfikę relacji pomiędzy producentem gry Wiedźmin, a autorem sagi.
Bo wiadomo, ze jak ktos inwestuje za granica, to tylko dlatego, ze nie chce mu sie na tym znac.

Offline JaWamDam

• Aktywny forumowicz
« Odpowiedź #68 dnia: Październik 02, 2018, 16:25:08 »
O ile do tej pory Sapkowski był mi bardzo obojętny, tak teraz Sapkowski=Hołdys

Offline Orson.

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #69 dnia: Październik 02, 2018, 16:35:23 »
Oby dostał ale obowiazek pokrycia kosztów procesu. 60 mln kurwa, co za chciwy grzyb. Mógł naprawde jakies tozsadne pieniadze EWENTUALNIE zarzadac (choc zarzadac to on sobie moze guzik) to moze by mu dali.

Mam nadzieje,ze CDP podchwyci oburzenie fanów i go sadownie upokorzy.

Dorośli ludzie ponosza konsekwencje swych działan. Mogł chciec 1 dolara od kopii gry. W zeszłym roku kupiłem nieruchomosc i straciłem na niej 80 tys. Dupa piekła, ale takie zycie. Mam isc pikietowac by mi zwrocił rzad kase bo sie pomyliłem w interesach?

A mnie grzyb wpienił

Offline Screwball

• Żywa Legenda
  • Specjalizuje się w starych linkach.
    • www.facebook.com/skrubolski
« Odpowiedź #71 dnia: Październik 02, 2018, 16:39:32 »
Mógł naprawde jakies tozsadne pieniadze EWENTUALNIE zarzadac (choc zarzadac to on..

Szybko! Powstrzymajcie Gregysa zanim tu wejdzie! Przecież jego serce tego nie wytrzyma!

pozdr
psn - Skrubolski
www.facebook.com/skrubolski
biurko 70x40x50 cm @ drewno + kartka (kratka) a5 + długopis, obudowa - żółty bic 6'', wkład - noname

Offline Orson.

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #72 dnia: Październik 02, 2018, 16:44:24 »
Ma mnie w ignorze, nie bój sie :)

Offline Screwball

• Żywa Legenda
  • Specjalizuje się w starych linkach.
    • www.facebook.com/skrubolski
« Odpowiedź #73 dnia: Październik 02, 2018, 16:45:48 »
A to wporzko.

pzodr
psn - Skrubolski
www.facebook.com/skrubolski
biurko 70x40x50 cm @ drewno + kartka (kratka) a5 + długopis, obudowa - żółty bic 6'', wkład - noname

Online knur

• Prezes
  • 8==>
« Odpowiedź #74 dnia: Październik 02, 2018, 16:53:35 »
Dziwisz się, w każdym zdaniu jakieś orty albo literówki. Jak na złość.

Online ekiera

• Żywa Legenda
  • Zdezerterował na Wyspy
« Odpowiedź #75 dnia: Październik 02, 2018, 16:58:56 »
Pisal poprawnie jak mu za to placili. Czy tu ktos na forum nie uczyl, ze jesli cos umiesz, to nie rob tego za darmo?

Online meatbag

• I Am Robot
« Odpowiedź #76 dnia: Październik 02, 2018, 17:00:54 »
Orson to chyba dopłaca.

Offline Orson.

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #77 dnia: Październik 02, 2018, 17:05:36 »
Dziwisz się, w każdym zdaniu jakieś orty albo literówki. Jak na złość.
nad takimi rzeczami nie mysle, kazdy ma prawo miec kogos w ignorze. To jest ok, nie zaczepia i nie robi bardaszki :)

Offline Gregys

• I Am Robot
  • pukier cuder
« Odpowiedź #78 dnia: Październik 02, 2018, 17:33:22 »
@Screwball, @knur
Są osoby, których nie potrafię "przejść". Po co więc kopać się z koniem. ;) Komicznie to wygląda, gdy dwaj ignorowani dyskutują ze sobą, a ja na stronie mam dwa wpisy do przeczytania, bo się ktoś wcisnął w dyskusję.

Te newsy to ogólne są? Może bardzo nie przekroczę wątku gdy dam znać, że można już posłuchać nowej płyty Wojtka Pilichowskiego - Vandal.
Gregys out.

Offline grzyboslav

• Mieszkaniec tego forum
« Odpowiedź #79 dnia: Październik 02, 2018, 17:50:44 »
Oby dostał ale obowiazek pokrycia kosztów procesu. 60 mln kurwa, co za chciwy grzyb. Mógł naprawde jakies tozsadne pieniadze EWENTUALNIE zarzadac (choc zarzadac to on sobie moze guzik) to moze by mu dali.

Powyżej 2 mln roszczeń opłaty sądowe nie rosną bo jest limit tych 5% opłat do 100 tys, a im więcej chcę tym lepszą ma bazę do negocjacji ew. ugody.