Autor Wątek: Nauka - temat ogolny  (Przeczytany 9457 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline abc

• Ultimate Badass
Nauka - temat ogolny
« dnia: Sierpień 24, 2014, 14:09:11 »
Chcialbym sie podzielic swoimi przemysleniami regularnie w dziedzinach fizyki kwantowej, psychologii, ekonomii czy tez innych dziedzin nauki.

Zaczne od psychologii pieniedzy. Moja teza brzmi: pieniadze czynia ludzmi gorszymi moralnie. Ludzie bogaci czuja sie lepsi i im bogatsi sa, tym bardziej uwazaja, ze na te pieniadze zasluguja i jest to efekt jedynie ich dzialan. Filmik, ktory mnie do tego zainspirowal, zahaczajac o moje wlasne przemyslenia jest przemowa Paula Piffa na konferencjach TEDx.

http://www.ted.com/talks/paul_piff_does_money_make_you_mean Paul Piff: Does money make you mean?

Ciekawe badanie zostalo przeprowadzone. Dano ludziom zagrac w Monopoly. Niektorzy byli faworyzowani na starcie, dostali dwa razy wiecej pieniedzy i dwa razy wiecej ruchow. Oczywiscie ci faworyzowani wygrywali. Gdy ich zapytano, dlaczego wygrali, odpowiadali, co oni sami zrobili, by to osiagnac! Bezczelnosc czy ludzka natura? Paul podaje jeszcze sporo fajnych przykladow, jak np. to, ze ludzie w bogatych autach rzadziej zatrzymaja sie na przejsciu dla pieszych i inne, polecam przesluchac (mozna wlaczyc polskie napisy).

Czy nie mamy takich przypadkow nawet na naszym podworkowym forum? Nie znam historii Puchacza czy draaka, nie chce nikogo obrazac. Jednak znane tu sa niektore offtopy, ktore przewinely sie wielokrotnie wokol pieniedzy. Ludzie maja rozne starty zyciowe, rozne mozliwosci, ale czesto rownie wysokie ambicje. Puchacz nie raz udowodnil, jak mocno jest oderwany od rzeczywistosci (sprzataczki w Wawie moga z palcem w dupie zarabiac 10k miesiecznie itp.), ale ja sam zauwazam, ze im bogatszy sie staje, tymbardziej sam uwazam, ze sam sobie na to zapracowalem i zasluzylem, mimo ze gdybym robil to samo, a nawet wiecej w Polsce, to zarabialbym co najmniej dziesieciokrotnie mniej.

Odpowiadam sobie na pytanie: pieniadze czynia ludzmi gorszymi. Im wiecej zarabiamy, tym mniej sie dzielimy i tymbardziej stajemy sie egocentryczni. I to jest straszne.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 24, 2014, 14:11:19 wysłana przez abc »

Offline m1sza

• n00b mod
  • Żywa Legenda
  • Gin&Tonic Team
Odp: Nauka - temat ogolny
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 24, 2014, 14:23:26 »

;)

Offline szpynda

• I Am Robot
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 24, 2014, 14:57:41 »
Nie zgadzam się. Taki puchaczobogaczy człowiek może być dumny, że do czegoś doszedł ipotrafi sobie radzić SAM. Natomiast biedakoserowy tłum wyzwala te "dobre" empatyczne emocje pod wpływem KONECZNOŚCI przeżycia w TŁUMIE.
Czyli egocentryzm, samozadowolenie z siebie, samozachwyt i pogarda dla biedoty to dobre uczucia wywołane przez samoświadomość JEDNOSTKI i jej możliwości. Natomiast współczucie, litość, "dobre uczynki" są WYMUSZONE przez bycie łamagą życiowym i nieudacznikiem, skazanym na współpracę i życie z tłumem.
Ludzie bogaci są lepsi, biedacy są mięsem.

Tak. Nie każdy jest zniewolony własnymi decyzjami życiowymi.

budda

• Gość
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 24, 2014, 15:13:34 »
^ 4/10 za chęci. ;)

Obie wypowiedzi zakładają, że człowiek jest robotem. Which they are... ale nie wszyscy. :P Niektórzy lewelują dalej i zyskują autonomię od hiveminde'a.
I to te parę procent jest lepsze. Dla nich podział na bogacz/biedak jest śmieszną zabawą robactwa.

Offline mjazzga

• Super Badass
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 24, 2014, 15:46:02 »
Jeśli czujesz się źle ze swoimi pieniędzmi oddaj je mnie, publicznie powiem wszystkim jak dobrym jesteś człowiekiem

Offline abc

• Ultimate Badass
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 24, 2014, 15:58:21 »
Nie zgadzam się. Taki puchaczobogaczy człowiek może być dumny, że do czegoś doszedł ipotrafi sobie radzić SAM. Natomiast biedakoserowy tłum wyzwala te "dobre" empatyczne emocje pod wpływem KONECZNOŚCI przeżycia w TŁUMIE.
Czyli egocentryzm, samozadowolenie z siebie, samozachwyt i pogarda dla biedoty to dobre uczucia wywołane przez samoświadomość JEDNOSTKI i jej możliwości. Natomiast współczucie, litość, "dobre uczynki" są WYMUSZONE przez bycie łamagą życiowym i nieudacznikiem, skazanym na współpracę i życie z tłumem.
Ludzie bogaci są lepsi, biedacy są mięsem.

Wiem, ze to trolling, nawet dobry, ale chce sie skupic tu na czyms, na czym nie zamierzales, abym sie skupil - jednostce. Co to jest jednostka? Naprawde uwazasz, ze "ja" istnieje? To jest iluzja, w ktora popadamy poprzez roznicujace nas umysly. Jednak w rzeczywistosci, to tylko ego, "ja" nie istnieje. W jaki bowiem sposob zdefiniujesz, czym jest "ja"? Bez jednej reki bedziesz mniej soba?

Offline Simplex

• Żywa Legenda
  • Jak tu coś wpisać?
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 24, 2014, 16:32:38 »
Mnie się przypomniało jak puchacz pisal, że przecież każdy może mieć jakeś tam konto z bajerami (Aquarius czy coś) bo do jego posiadania wystarczy mieć mieć zaledwie 5k miesięcznych wpływów na konto :D

Offline abc

• Ultimate Badass
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 24, 2014, 16:35:23 »
Latwo sie przyzwyczaic do luksusow, zwlaszcza, jak sie ktos w takich urodzil. Gdy nigdy nie trzeba bylo walczyc o to, by sie nie bylo glodnym, to nigdy sie nie docenia tego, co sie ma, a biedniejszych uwaza sie po prostu za leni. Albo nieukow, co nie chca sie szkolic w inzynierce z software'em kosztujacym 40k na komputerach kosztujacych 5k.

Offline szczqcz

• I Am Robot
  • [citation needed]
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 24, 2014, 16:38:37 »
Zwłaszcza, że bycie biednym utrudnia naukę.

Poverty Impedes Cognitive Function
http://www.sciencemag.org/content/341/6149/976

We suggest that this is because poverty-related concerns consume mental resources, leaving less for other tasks.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 24, 2014, 16:41:30 wysłana przez szczqcz »
"Men, it has been well said, think in herds; it will be seen that they go mad in herds, while they only recover their senses slowly, and one by one." Charles Mackay
"kłamstwo łatwo sprzedać paroma zdaniami i atrakcyjnym hashtagiem, a prawda bywa nudna i przydługa" znany bloger Bart

Offline abc

• Ultimate Badass
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 24, 2014, 16:44:44 »
Czy powiedzialem, ze utrudnia? Raczej utrudnia to, ze u niektorych jest taka sytuacja, ze mieszkaja 10-osobowa rodzina w dwupokojowym mieszkaniu i sa glodni.

Offline Padre

• Super Badass
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 25, 2014, 08:21:13 »
Ostatnio dostałem podwyżkę. Uczciłem to napierdalając bezdomnego workiem żywych kociąt. Potem je zjadłem.

Offline ekiera

• Żywa Legenda
  • Zdezerterował na Wyspy
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 25, 2014, 08:32:00 »
Mnie się przypomniało jak puchacz pisal, że przecież każdy może mieć jakeś tam konto z bajerami (Aquarius czy coś) bo do jego posiadania wystarczy mieć mieć zaledwie 5k miesięcznych wpływów na konto :D
Hajsu nikt nie oznacza, możesz 10 razy wpłacić to samo 500zł ;)

Offline Simplex

• Żywa Legenda
  • Jak tu coś wpisać?
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 25, 2014, 09:16:01 »
Saldo konta... ;)

Offline ekiera

• Żywa Legenda
  • Zdezerterował na Wyspy
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 25, 2014, 09:18:23 »
Na pewno? Millenium ma np. wpływy i bez problemu taki zabieg daje radę.

Offline Simplex

• Żywa Legenda
  • Jak tu coś wpisać?
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 25, 2014, 09:26:12 »
Na pewno to nie wiem, jeśli tak to działa to bez sensu w ogóle jest to wymaganie.

Offline DarkStar

• Żywa Legenda
  • Nie liczę klatek, gram w gry
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 25, 2014, 10:21:54 »
Nie saldo, wpływy. Teoretycznie ekiera może mieć rację. :)

Ostatnio dostałem podwyżkę. Uczciłem to napierdalając bezdomnego workiem żywych kociąt. Potem je zjadłem.

Bardzo dobrze. Ufam, że mięso było kruche po tym tłuczeniu?

Offline TurboGad

• Żywa Legenda
  • Hejter MGS i Death Stranding
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 25, 2014, 11:22:24 »
Rzeczywistość owszem, dostarcza dowodów na związek między bogactwem a patologią, podłością i nikczemnością - typowo nowobogacki to materiał do utylizacji i zakała społeczna, która jest warta tyle ile ma pieniędzy, bo w końcu je wydaje, więc trafiają one do innych uczestników życia gospodarczego. Jednak nowobogaccy to tylko jeden typ bogacza, reszta może, ale nie musi być zdeprawowana przez majątek. Ci, którzy dorobili się go uczciwą pracą częściej niż rzadziej nie są ludźmi gorszymi niż reszta, śmiem twierdzić, że nieraz są lepszymi od przeciętnego Kowalskiego - filantropia i mecenat w końcu skądś się wzięły i wcale takimi rzadkimi zjawiskami nie są. Jeden człowiek jest skrajnie samolubny inny jest altruistą, jednemu rodzina wpoiła szacunek do innych, w tym biedniejszych, inny sam doszedł do takiej postawy, a jeszcze inny miał wpajane patologiczne wzorce. Ludzie są różni, bogactwo może spotęgować cechy zarówno negatywne jak i pozytywne, ale nie musi. William Gates jest bajecznie bogaty i jednocześnie jest największym filantropem w historii, Warren Buffet też jest (a w zasadzie był) typowym amerykańskim krezusem, a na starość poświęcił się dobroczynności, analogicznie - w każdym kraju nie brakuje ludzi, których jednym kapitałem jest nieskończona podłość.
Polska rzeczywistość akurat sprzyja powstawaniu hipotez czy wręcz teorii o deprawującym wpływie pieniędzy - cebulowi przedsiębiorcy, którzy mając jakiś mały sklepik chcą koniecznie jeździć BMW, więc płacą głodowe pensje pracownikom i dymają klientów jak tylko mogą. Jednak życie ponad stan nie dotyczy tylko tych co coś mają, ale w sumie to jakby potwierdza założenia. Dlatego ja sugeruję rozróżnienie na chciwość i pazerność. Chciwość jest "normalna", każdy (prawie) chce żeby mu się dobrze powodziło i woli dostatek, więc jeśli jest to motywacja żeby uczciwie się bogacić to wszystko jest w porządku. Pazerność to z kolei wynaturzona chciwość, życie ponad stan, nieuczciwe zdobywanie pieniędzy, "dziadowanie" (parkowanie na krzywy ryj żeby przypadkiem 2 złotych do parkomatu nie trzeba było wrzucić), skąpstwo mylone z oszczędnością, nowobogackie nawyki, etc..

Summa summarum - lord Acton miał racje pisząc o korupcyjnych właściwościach władzy, a pieniądze dają władzę ekonomiczną, nie oznacza to jednak, że bogaty = niegodziwy, bo to jest rozumowanie na poziomie elementu z marginesu lub działaczy np. "Sierpnia 80".

PS Nie tylko nowobogacze są zdeprawowani:

(From The Washington Examiner)

Sen. Jay Rockefeller comes from one of America?s wealthiest families and represents a state only 60 miles from the District of Columbia, yet he travels home almost exclusively via private charter plane at $4,400 per trip and sends the bill to taxpayers.

There are as many as six commercial flights a day between D.C. and Charleston, W.Va., the city Rockefeller flies to and from. A round-trip ticket for the one-hour flight costs as little as $206.

Rockefeller?s aversion to traveling as most other Americans do may be somewhat ironic, as he is chairman of the Senate committee with jurisdiction over transportation issues.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 25, 2014, 11:36:24 wysłana przez TurboGad »

Śmiałbym się jakby ten grafoman Kojima upadł i sobie głupi ryj rozwalił!

Offline Puchacz

• Super Badass
  • Apex predator
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 25, 2014, 19:42:14 »

Rozumiem, że ty jako wybitny tłumacz gier i filmów zarabiasz minimalną krajową?

Wydaje mi się, że ludzie z tego forum zarabiają trochę lepiej niż minimalna czy średnia krajowa? Inaczej nie kupowali by gier po 200zł czy kart graficznych za 1500zł.

Nigdzie nie pisałem, że każdy zarabia 5 tyś zł ale sporo osób zarabia słabo, bo im się nie chce czy też nie chciało włożyć w siebie jakiegokolwiek wysiłku. Taka jest prawda i trzeba to sobie czasem powiedzieć, że się jest/było leniem czy nieudacznikiem i efekty są jakie są.

budda

• Gość
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 25, 2014, 19:49:41 »
Hłe hłe, Puchacz w swoim naturalnym habitacie środowisku. :)

Offline abc

• Ultimate Badass
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpień 25, 2014, 20:22:32 »
Puchacz, pograzasz sie. Moze podziel sie ze wszystkimi, jaki Ty miales START. Byles kiedykolwiek glodny dluzej niz pol godziny?

Offline Puchacz

• Super Badass
  • Apex predator
« Odpowiedź #20 dnia: Sierpień 25, 2014, 20:34:39 »
Oczywiście. Byłem tak zajęty zarabianiem grubych milionów, że nie miałem kiedy iść na sushi.

Offline szpynda

• I Am Robot
« Odpowiedź #21 dnia: Sierpień 25, 2014, 20:40:15 »
...ciach...
Wiem, ze to trolling, nawet dobry, ale chce sie skupic tu na czyms, na czym nie zamierzales, abym sie skupil - jednostce. Co to jest jednostka? Naprawde uwazasz, ze "ja" istnieje? To jest iluzja, w ktora popadamy poprzez roznicujace nas umysly. Jednak w rzeczywistosci, to tylko ego, "ja" nie istnieje. W jaki bowiem sposob zdefiniujesz, czym jest "ja"? Bez jednej reki bedziesz mniej soba?

"Ja" istnieje. Fizyczne i umysłowe. Jeśli upitolą ci rękę będzie ciebie mniej (ja fizyczne) o czym przekonasz się trzymając kubek w ręku, a drugą chcąc odkręcić kran. Umysłowego ja (ego, świadomość, możliwość podejmowania decyzji o sobie - zwał jak zwał) również ubędzie. Zdziwi się przy zlewie. Fizyczne ja wpłynie na ja/ego psychiczne. Jeśli myślisz inaczej pozbądź się swojego ptaka. Przecież twojemu ja/ego psychicznemu nie zaszkodzi, bo to iluzja :)

Czy to aby Kalwiniści wierzą, iż pomnażając majatej stajesz się bliższy Bogu?
« Ostatnia zmiana: Sierpień 25, 2014, 20:47:40 wysłana przez szpynda »
Tak. Nie każdy jest zniewolony własnymi decyzjami życiowymi.

budda

• Gość
« Odpowiedź #22 dnia: Sierpień 25, 2014, 21:16:35 »
^
Yep. Embodied intelligence jest awangardą AI ożordłi.

Offline m1sza

• n00b mod
  • Żywa Legenda
  • Gin&Tonic Team
« Odpowiedź #23 dnia: Sierpień 25, 2014, 21:20:13 »
Oczywiście. Byłem tak zajęty zarabianiem grubych milionów, że nie miałem kiedy iść na sushi.

http://baza.fantasta.pl/opowiadanie.php?id=22714

Offline Simplex

• Żywa Legenda
  • Jak tu coś wpisać?
« Odpowiedź #24 dnia: Sierpień 25, 2014, 21:34:40 »

Rozumiem, że ty jako wybitny tłumacz gier i filmów zarabiasz minimalną krajową?
Wiesz jak nikczemnie nisko wynagradzani są tłumacze? Tłumacze angielskiego zarabiają najmniej bo "każdy zna angielski". W ciągu ostatnich 10 lat stawki za tłumaczenia w ogóle nie wzrosły nominalnie, a co dopiero realnie (inflacja) - więc możesz sobie wyobrazić jakie są niskie. Zawsze wygrywa najważniejsze kryterium - cena. Dlatego tłumaczenie przestało być moim głównym zajęciem, przebranżowiłem się na coś bliższego IT (Dokumentacja techniczna) ale 5k niestety z tego nie wyciagam, podobnie jak jakieś 95% pracowników w Polsce.

budda

• Gość
« Odpowiedź #25 dnia: Sierpień 25, 2014, 21:36:52 »
Czyli leń jesteś.

Offline Puchacz

• Super Badass
  • Apex predator
« Odpowiedź #26 dnia: Sierpień 25, 2014, 21:44:24 »
Może trzeba się przeprowadzić tam gdzie lepiej płacą?

Realnie wyjdzie może gorzej (droższe życie, droższe mieszkania itp.) ale przynajmniej załapiesz się na Aquariusa w mBanku.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 25, 2014, 21:46:01 wysłana przez Puchacz »

budda

• Gość
« Odpowiedź #27 dnia: Sierpień 25, 2014, 21:51:48 »
A jakie masz rady jak ktoś nie chce w smogu mieszkać?

Offline Simplex

• Żywa Legenda
  • Jak tu coś wpisać?
Re: Nauka - temat ogolny
« Odpowiedź #28 dnia: Sierpień 25, 2014, 21:57:54 »
Ja akurat mieszkam w smogu, ale nie przeszkadza mi ze nie kwalifikuje sie na aquariusa, tzn. nie chce się przeprowadzac, a nawet jakbym chcial to nie zależy to tylko odemnie.

Offline Puchacz

• Super Badass
  • Apex predator
« Odpowiedź #29 dnia: Sierpień 25, 2014, 22:04:32 »
A jakie masz rady jak ktoś nie chce w smogu mieszkać?

Możesz np. wygrać szóstkę w lotto jak będzie duża kumulacja.

budda

• Gość
« Odpowiedź #30 dnia: Sierpień 25, 2014, 22:17:06 »
Jak bańka do wzięcia to mówisz nie opłaca się...

Offline Alexej

• Moderator Globalny
  • I Am Robot
  • Nowa generacja nikogo, ja chcę kolejnej!
« Odpowiedź #31 dnia: Sierpień 26, 2014, 11:10:02 »
W hipermarketach powinny być wózki premium, lakierowane w czerni i graficie, codziennie myte, do których wrzuca się tylko 5 zł i które tych 5 złotych nie oddają.

PSN ID: AlexejPL Steam: Alexej Origin: Alexejpl Uplay: AlexejPL

Offline TurboGad

• Żywa Legenda
  • Hejter MGS i Death Stranding
« Odpowiedź #32 dnia: Sierpień 26, 2014, 11:17:49 »
W hipermarketach powinny być wózki premium, lakierowane w czerni i graficie, codziennie myte, do których wrzuca się tylko 5 zł i które tych 5 złotych nie oddają.

(kliknij)

Śmiałbym się jakby ten grafoman Kojima upadł i sobie głupi ryj rozwalił!

Offline Puchacz

• Super Badass
  • Apex predator
« Odpowiedź #33 dnia: Sierpień 26, 2014, 17:35:36 »

Jako przedstawiciel palestry jesteś z automatu uważany przez tłuszczę za bogacza, tak więc uważaj.

Offline Simplex

• Żywa Legenda
  • Jak tu coś wpisać?
« Odpowiedź #34 dnia: Sierpień 26, 2014, 17:50:35 »
Niektórzy myślą że tłumacze to bogacze, trzeba walczyć ze stereotypami!

Offline l0l0

• Badass
Odp: Odp: Nauka - temat ogolny
« Odpowiedź #35 dnia: Sierpień 26, 2014, 17:53:27 »
Niektórzy myślą że tłumacze to bogacze, trzeba walczyć ze stereotypami!
Bogol kokosy zbija i jeszcze w żywe oczy kłamie!

Offline abc

• Ultimate Badass
« Odpowiedź #36 dnia: Sierpień 26, 2014, 17:54:40 »
Widze, ze wiekszosc wziela udzial w dyskusji, nie ogladajac zalaczonego materialu.

TurboGad, przyklad Billa Gatesa uznam za nietrafiony. Ten czlowiek plawi sie w bogactwie, oddajac nieprzejadalne odsetki. Czytajac biografie Steve'a Jobsa, stracilem resztki szacunku do zalozyciela Microsoftu. Jawi sie jako fuksiarski prostaczek, zyjacy w przepychu.

Offline Simplex

• Żywa Legenda
  • Jak tu coś wpisać?
« Odpowiedź #37 dnia: Sierpień 26, 2014, 17:57:56 »
"Ten czlowiek plawi sie w bogactwie, oddajac nieprzejadalne odsetki"

Może zapolemizuj merytorycznie z tym tekstem:
http://www.inquisitr.com/181177/since-2007-bill-gates-has-given-away-48-percent-of-his-net-worth-for-charity-infographic/

Offline abc

• Ultimate Badass
« Odpowiedź #38 dnia: Sierpień 26, 2014, 17:58:36 »
Oj, jak Wiki wchodzi jako argument do dyskusji, to ja wychodze.

Offline Simplex

• Żywa Legenda
  • Jak tu coś wpisać?
« Odpowiedź #39 dnia: Sierpień 26, 2014, 17:59:42 »
A co wolno cytować? Encyklopedię Britannikę? Jak wychodzisz z powodu wiki to faktycznie dyskusja z tobą nie ma sensu, ale może podaj jakieś źródła na które pozwalasz się powoływac.

http://www.inquisitr.com/181177/since-2007-bill-gates-has-given-away-48-percent-of-his-net-worth-for-charity-infographic/

Zajebiste odsetki ma ten Bill.

(kliknij)
« Ostatnia zmiana: Sierpień 26, 2014, 18:02:08 wysłana przez Simplex »