Autor Wątek: Jakie książki polecacie  (Przeczytany 528314 razy)

Offline Michaelius

• Żywa Legenda
Odp: Jakie książki polecacie
« Odpowiedź #160 dnia: Maj 26, 2009, 11:43:32 »
Skonczylem cztery tomy sagi Twilight chcialoby sie rzec od "Zmierzchu" do switu :D

I teraz mam mocno mieszane uczucia - bo z jednej strony czytalo sie swietnie i momentami czlowiek pekal ze smiechu. A z drugiej czasami to zeby zgrzytaly od nagromadzenia cukru i slodyczy w powiesci.
W polowie pierwszego tomu nawiedziala mnie straszna refleksja "Cholera może ona te komediowe fragmenty pisala calkowicie na serio" ale jest zbyt straszna by mogla byc prawdziwa  :)

Teraz na szczescie dorwalem calego starfire'a i nabylem 3 tomy Morgana o emisarjuszu , wiec jest co czytac :D

Offline Sialala

• Żywa Legenda
  • tekst osobisty
« Odpowiedź #161 dnia: Maj 26, 2009, 19:06:42 »
"Wojna..."? Tragedia, jak połowa literatury współczesnej. Masłowska to wzór grafomanii powszechnej wśród młodych pisarzy. Absolutnie nie polecam.

+1
koszmarek wypromowany nie wiem jakim cudem.

W tym roku (...) przyjemnie mi się czytało chyba (...) "Inny świat" Grudzińskiego.

a to z kolei bardzo dobra pozycja, przeoczona przez wiekszosc, bo lektura...

edit:

skonczylem Odyseje 2: 2010 i nie jest tak zle. nawet powiedzialbym, ze bylo na tyle dobrze, ze i trzecia Odyseje przeczytam :) a na razie dorwalem Odyseje Kosmiczna 2001 i zaczalem wczoraj, a skoncze pewnie jutro ;-)

Offline Świt

• Aktywny forumowicz
« Odpowiedź #162 dnia: Maj 26, 2009, 19:48:18 »
O, "Odyseję 2001" mam na półce, jak orzekniesz, ze dobra, to może się wkrótce za to wezmę. Dzisiaj zacząłem "Dżihad Butleriański", na razie nie mam wyrobionego na temat ksiażki zdania.
Bandits are coming, you fool. Why worry about the beard, when the head is about to fall?

A.K.A. Wehr

Offline wiewiorek

• Stały bywalec
« Odpowiedź #163 dnia: Maj 26, 2009, 21:03:14 »
Masłoska...

Ja z kolei Wojnę, Pawia Królowej, Między nami dobrze jest, bardzo polecam. To co pisze Masłowska to kawał dobrej literatury, zabawa z językiem. Złośliwa, wali po oczach brzydotą, tarza sie w brudach marginesu społecznego, razi turpistycznym jezykiem (można w ogóle tak napisać?). Bywa ciężką łapą skrobana (zwłaszcza w Wojnie Polsko-Ruskiej...) bywa znakomita (Paw, fragmenty Między nami dobrze jest). Moim skromnym zdaniem mylą się ci, co Masłoską grafomanką przezywają. W każdym razie ja proponuję sprawdzić samemu, a jeszcze lepiej wybrać do teatru na jeden ze spektakli opartych o jej dramaty, bo to pisarstwo, które się świetnie na żywo na scenie sprawdza.

Filmu (jeszcze) nie widziałem.
-----
Go and see the twitting squirrel! http://twitter.com/kacperkucinski [currently hibernating]

Offline Sialala

• Żywa Legenda
  • tekst osobisty
« Odpowiedź #164 dnia: Maj 26, 2009, 21:37:28 »
O, "Odyseję 2001" mam na półce, jak orzekniesz, ze dobra, to może się wkrótce za to wezmę.

no to juz Ci to orzekam, bo czytam to po raz bodajze piaty ;-)
choc dopiero pierwszy raz w oryginale.
jesli ogladales film i wytrwales do konca, bedziesz zachwycony. jesli nie wytrwales, to po lekturze to zrobisz. jesli nie ogladales - zapragniesz obejrzec. oba media (film i powiesc) sie fantastycznie uzupelniaja.

co do Masloskiej - ja po lekturze Wojny zrazilem sie do tej pani skutecznie. nikt mnie nie namowi do kupna kolejnego jej tworu, chocby dostala Nobla. takie pisanie kompletnie o niczym - w teatrze moze faktycznie stanowic niezla rozrywke, bo kilka obserwacji dziewczyna ma trafnych (tylko dlaczego to wszystko jest takie... brzydkie? jedyne, co pamietam z tej powiesci to wlasnie poczucie brzydoty jakiejs), ale te zabawy jezykiem to mnie bardziej irytowaly niz bawily.

Offline Świt

• Aktywny forumowicz
« Odpowiedź #165 dnia: Maj 27, 2009, 08:20:24 »
Film oglądałem dwa razy, zawsze z wywieszonym jęzorem. ;-)
Bandits are coming, you fool. Why worry about the beard, when the head is about to fall?

A.K.A. Wehr

Offline Sialala

• Żywa Legenda
  • tekst osobisty
« Odpowiedź #166 dnia: Maj 27, 2009, 12:13:11 »
Film oglądałem dwa razy, zawsze z wywieszonym jęzorem. ;-)

no to lykaj ksiazke jak najpredzej, bo sie swietnie uzupelnia z filmem.

Offline Jay

• Żywa Legenda
  • Kulturowy Analfabeta
    • Jay Plays
« Odpowiedź #167 dnia: Maj 27, 2009, 20:13:30 »
Inny Swiat, Grudzinskiego wspominam mile nawet dzis, jedna z moich ulubionych lektur zaraz po Lalce i Przedwiosniu. Ja zabieram sie za Gre Endera, wreszcie =]

Offline MsbS

• I Am Robot
« Odpowiedź #168 dnia: Maj 27, 2009, 21:45:52 »
Inny Swiat, Grudzinskiego wspominam mile nawet dzis, jedna z moich ulubionych lektur zaraz po Lalce i Przedwiosniu.

Dla mnie numerem jeden wśród lektur były absolutnie i niepodważalnie "Sklepy cynamonowe".

Offline Świt

• Aktywny forumowicz
« Odpowiedź #169 dnia: Maj 27, 2009, 22:13:16 »
Inny Swiat, Grudzinskiego wspominam mile nawet dzis, jedna z moich ulubionych lektur zaraz po Lalce i Przedwiosniu. Ja zabieram sie za Gre Endera, wreszcie =]
Kudos dla Ciebie, z lektur z LO mam takie samo top3. Gdzieś tam powinny się błąkać trzy książki z gimnazjum: Syzyfowe Prace, Buszujący w zbożu (ech, kapitalna książka, IMO klimat podobny do filmu "Zapach kobiety") i Hobbit. Ale są inne świetne lektury: Krzyżacy, Potop, Cudzoziemka, Ludzie Bezdomni (jestem miłośnikiem Żeromskiego, podziwiam różnorodność jego stylu i zróżnicowaną tematykę), Tristan i Izolda, Jądro ciemności, Chłopi (arcydzieło).

A "Sklepów..." nie czytałem, nie jest to lektura obowiązkowa.

A.K.A. Wehr

Offline Michaelius

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #170 dnia: Maj 27, 2009, 22:30:48 »
Inny Swiat, Grudzinskiego wspominam mile nawet dzis, jedna z moich ulubionych lektur zaraz po Lalce i Przedwiosniu.

Dla mnie numerem jeden wśród lektur były absolutnie i niepodważalnie "Sklepy cynamonowe".

Prawie spadlem z kanapy z wrazenia , ze to sie komus podobalo :) Sklepy, Szewcy i Nad Niemnem to 3 najgorsze koszmary jakie pamietam z liceum.

Dla mnie lektura numer jeden jest "Mistrz i Malgorzata", zapadaly w pamiec tez "Rozmowy z Katem"

Offline Jay

• Żywa Legenda
  • Kulturowy Analfabeta
    • Jay Plays
« Odpowiedź #171 dnia: Maj 27, 2009, 22:51:56 »
Ludzie bezdomni tez dawali rade, czesc literatury angielskiej i amerykanskiej nadrobilem, czesciowi z przymusu, na studiach [filologia angielska] wiec Heart of Darkness [Jadro Ciemnosci] czy inny Catcher in the rye [Buszujacy w zbozu] nie jest mi obcy i polecam:)

Offline MsbS

• I Am Robot
« Odpowiedź #172 dnia: Maj 27, 2009, 22:58:16 »

Prawie spadlem z kanapy z wrazenia , ze to sie komus podobalo :) Sklepy, Szewcy i Nad Niemnem to 3 najgorsze koszmary jakie pamietam z liceum.

Odwołam się do mądrości przysłów: "Jeden lubi grać na skrzypcach, a drugi jak mu nogi smierdzą". Dla mnie "Sklepy" to przede wszystkim powolna narracja, rozwinięte, poetycko-malarskie opisy, świat pomiędzy jawą, snem, a wyobraźnią dziecka. Klimatycznie trochę jak Carroll (którego kiedyś lubiłem, a potem uznałem za dość kiczowatego i wtórnego), trochę jak Jarmusch ("Truposz" czy "Noc na Ziemi"), a trochę jak Tricky i Massive Attack.

Szewcy i Nad Niemnem to zupełnie inna liga - też mnie nie porwały. Natomiast Mistrza i Małgorzatę jak najbardziej sobie cenię, chociaż poznałem dopiero na studiach (u mnie nie było na liście lektur).

Aha, Jądro Ciemności jest też genialne (choć też poznałem je dopiero na studiach). I nie zapomnę, jak któryś z kolegów skomentował, że powinno być "Serce mroku", i że tłumaczowi pomyliły się narządy :-P

Offline mihn

• Badass
  • #e3-pl team
    • Polygamia
« Odpowiedź #173 dnia: Maj 27, 2009, 23:10:33 »

A dla mnie "Rok 1984". JA do 4 klasy liceum żadnej lektury nie strawiłem. ;] Dopiero współczesność mnie jako tako ruszyła. "Folwark Zwierzęcy", "Medaliony" Hanny Krall, "Przed nieznanym trybunałem" - to były moje lektury. ;)

GŁODZENIE TROLLI WSKAZANE

Offline makimura

• Aktywny forumowicz
« Odpowiedź #174 dnia: Maj 27, 2009, 23:17:28 »
Medaliony to Zofii Nałkowskiej raczej ;-). Ja polecam wszystko Haruki Murakami. Absolutnie każda jego książka mnie zachwyciła.

Offline Sialala

• Żywa Legenda
  • tekst osobisty
« Odpowiedź #175 dnia: Maj 28, 2009, 12:13:20 »
Zbrodnia i Kara!!! najlepsza pozycja wsrod lektur licealnych. i kazdemu, kto nie czytal - goraco polecam.

Offline BaRiBaL

• Mieszkaniec tego forum
  • Hardcore casual gamer
« Odpowiedź #176 dnia: Maj 28, 2009, 12:25:39 »
Lalka.
Pierwszy raz czytalem wlasnie w liceum, kolejne z 10 w ciagu nastepnych lat, nie wspominajac o ekranizacjach.

Offline dzikq

• Padawan
  • **
« Odpowiedź #177 dnia: Maj 28, 2009, 14:13:39 »
Ja polecam "Wojna Polsko-Ruska pod flagą biało-czerwoną" Masłowskiej. Przyjemnie się czyta. Można w ciągu jednego dnia skończyć całą ksiązke.

Offline Michaelius

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #178 dnia: Maj 28, 2009, 14:29:21 »

A dla mnie "Rok 1984". JA do 4 klasy liceum żadnej lektury nie strawiłem. ;] Dopiero współczesność mnie jako tako ruszyła. "Folwark Zwierzęcy", "Medaliony" Hanny Krall, "Przed nieznanym trybunałem" - to były moje lektury. ;)

U mnie w obowiazkowych byl "Folwark zwierzecy" , swoja droga "Rok 1984" dawal do myslenia i niestety zrobil sie zatrwazajaco aktualny jak popatrzec na francuskie pomysly w stylu danie policji prawa do szpiegowania komputerow keylogerami przez 4 miesiace bez nakazu prokuratora, filtrowanie szkodliwych witryn na poziomie ISP czy odlaczanie piratow od netu. O kamerach w kazdym zakatku Londynu gdzie zdaje sie zniknal z angielskiej ustawy zakaz zagladania do prywatnych mieszkan czy probie spakietowania stron www przez EU nie wspominajac.

Offline HanSatan

• Stały bywalec
  • Üßer Fuhrer
    • HanSatan's BLOG
« Odpowiedź #179 dnia: Maj 28, 2009, 15:55:22 »
http://www.biblionetka.pl/ks.asp?id=1127

Glizdawce Orsona Scotta całkiem dobra na nudne dni...

Offline Świt

• Aktywny forumowicz
« Odpowiedź #180 dnia: Maj 28, 2009, 22:24:15 »
O, "zbrodnia i kara" istotnie zacna.

A "Szewcy" rzeczywiście denni, nie przebrnąłem. Nie lubię Witkacego, nawet jego "pyffko" do mnie nie trafia.

A.K.A. Wehr

Offline DoubleR

• Super Badass
  • Gamer Since 1993
    • Twitter
« Odpowiedź #181 dnia: Czerwiec 12, 2009, 19:08:33 »
Szukam jakichś (dobrych) książek, podobnych fabularnie do filmu "W paszczy szaleństwa" oraz gry :) "Mass Effect". Polecicie coś?

Offline Don Simon

• Żywa Legenda
  • Gin&Tonic Team
« Odpowiedź #182 dnia: Czerwiec 14, 2009, 17:11:43 »
(...) oraz gry :) "Mass Effect". Polecicie coś?

Trylogie o Kovacsie - byla wypisywana wczesniej (pierwszy tom "Modyfikowany wegiel").
Każdy może, prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się. Więc dlatego z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.

Offline mihn

• Badass
  • #e3-pl team
    • Polygamia
« Odpowiedź #183 dnia: Czerwiec 17, 2009, 16:41:16 »
Dzisiaj zabieram się za to cudo:

krzychu_419

• Gość
« Odpowiedź #184 dnia: Czerwiec 17, 2009, 16:43:54 »
Dzisiaj zabieram się za to cudo:

Większej okładki nie masz?  ;)

Offline Jay

• Żywa Legenda
  • Kulturowy Analfabeta
    • Jay Plays
« Odpowiedź #185 dnia: Czerwiec 17, 2009, 18:03:40 »
Triumf Endymiona :P

Offline Tartaq

• Forumogadka Team
  • Super Badass
  • recovering WoW addict
« Odpowiedź #186 dnia: Czerwiec 17, 2009, 18:11:00 »
U mnie od miesiąca leży Atlas Zbuntowany Ayn Rand i sam jej (książki) widok mnie przeraża - to przysłowiowa cegła. Będę musiał się przemóc.

Geralt_to_Metal

• Gość
« Odpowiedź #187 dnia: Czerwiec 28, 2009, 17:09:31 »
Ja polecam całą sagę ''Wiedźmin'' Sapkowskiego. Jest to dla mnie książka wszech czasów.Polecam także LOTR-a ale tylko ''Drużynę Pierścienia'', reszta to już kicz

Offline mihn

• Badass
  • #e3-pl team
    • Polygamia
« Odpowiedź #188 dnia: Czerwiec 28, 2009, 17:27:42 »
Ja polecam całą sagę ''Wiedźmin'' Sapkowskiego. Jest to dla mnie książka wszech czasów.Polecam także LOTR-a ale tylko ''Drużynę Pierścienia'', reszta to już kicz
Druga cześć kicz, ale chyba trzeciej nie czytałeś. ;]

Geralt_to_Metal

• Gość
« Odpowiedź #189 dnia: Czerwiec 28, 2009, 17:36:04 »
Dla mnie w ''Powrocie Króla '' zbyt denerwujący zrobili się do przesady szlachetni Aragorn i Legolas

Offline m1sza

• n00b mod
  • Żywa Legenda
  • Gin&Tonic Team
« Odpowiedź #190 dnia: Czerwiec 29, 2009, 18:30:52 »
Dla mnie w ''Powrocie Króla '' zbyt denerwujący zrobili się do przesady szlachetni Aragorn i Legolas

Ktoś to na polski przetłumaczy?

Offline Toread

• Badass
    • http://discordia.pl/~toread
« Odpowiedź #191 dnia: Czerwiec 29, 2009, 18:33:56 »
Jakby Aragorn zgwałcił Arwenę, a Legolas wbił strzałę w ucho Gimliemu, a Smoczy Język został królem Rohanu i posiadł na galopującym wierzchowcu Eowinę to by było po prostu lepiej. A tak.. nuda panie. Jak polskim filmie ;>
[url=http://pl.playstation.com/psn/profile/Toread

Offline Jay

• Żywa Legenda
  • Kulturowy Analfabeta
    • Jay Plays
« Odpowiedź #192 dnia: Czerwiec 29, 2009, 23:38:44 »
Toread, powinienes pracowac dla Michaelaa Baya jako scenarzysta-korektor :> On gwarantowalby wybuchy, Ty interesujace sceny =]

Offline Rojo

• Padawan
  • **
  • ~Garou~
« Odpowiedź #193 dnia: Sierpień 10, 2009, 00:41:42 »
"Kłamca" Jakuba Ćwieka oraz "Ojciec Chrzestny" Puzo są pozycjami, które mogę z czystym sumieniem polecić każdemu odbiorcy.

Offline theigor666

• Mieszkaniec tego forum
  • I'd rather be broke than muf
« Odpowiedź #194 dnia: Sierpień 10, 2009, 17:39:35 »
A ja polecam "Masy Kałowe" które napisał Ernest Goretofire (to tylko pseudonim, pod którym pisze Polak , ale nie pamiętam jak sie nazywa) Uprzedzam że książka jest "nieprzełykalna" dla zwykłego zjadacza chleba , ale jest mistrzostwem świata dla ludzi o specyficznym poczuciu humoru (w moim prywatnym rankingu na zaszczytnym, drugim miejscu zaraz po "Rok 1984" Orwela)

Offline MaxVarEmreis

• Padawan
  • **
« Odpowiedź #195 dnia: Sierpień 11, 2009, 11:24:02 »
[Zacząłem czytać Ogrody Księżyca - Eriksona i się zastanawiam czemu wcześniej się na nią nie natknąłem. Świetna książka fantasy bez smoków i tego typu stworzeń :D .
Dalsze tomy też trzymają poziom ? :>
No chyba nie do końca z tymi smokami jest tak jak mówisz :). Z tego co pamiętam to już Ogrody Księżyca wyprowadzą Cię z błędu. Smoków jest pod dostatkiem.
Faktycznie, nie ma, jednak innych ras występujących często w tego typu książkach (elfów, orków).
Cały cykl (przewidziany na 10 tomów, z czego w Polsce ukazało się już 8 ) to Malazańska Księga Poległych.
Sam teraz zaczynam 5 tom i jestem bardzo zadowolony. Erikson stworzył świat, który rozmiarami przyćmiewa nawet Tolkiena. Dodać do tego skomplikowaną fabułę z olbrzymią ilością wątków pobocznych, postaciami, które  realizują swoje cele (przypomina trochę George'a R.R. Martin'a) i mamy książkę na długie miesiące. Jeśli ktoś lubi fantasy napisane z rozmachem to może się zastanowić nad tą pozycją.... czekając na A Dance with Dragons :(

Offline Toread

• Badass
    • http://discordia.pl/~toread
« Odpowiedź #196 dnia: Sierpień 11, 2009, 13:02:30 »
Swoją miłość do Malazńskiej nie raz już opisywałem, więc powtarzać się nie będę.
Natomiast wczoraj skończyłem czytać Trzynastkę Morgana i muszę powiedzieć, że to pełen powrót do formy. Siły rynku aż tak bardzo mi się nie podobały.
[url=http://pl.playstation.com/psn/profile/Toread

Offline Vramin

• Żywa Legenda
  • Non serviam
    • https://twitter.com/Vramiin
« Odpowiedź #197 dnia: Sierpień 12, 2009, 07:42:41 »
Natomiast wczoraj skończyłem czytać Trzynastkę Morgana i muszę powiedzieć, że to pełen powrót do formy. Siły rynku aż tak bardzo mi się nie podobały.
Widzę że potwierdza się stara zasada o gustach :) Osobiście wielbię trylogię o Takeshim, a Trzynastka była dla mnie popłuczynami po tych książkach. Choć intryga całkiem niezła, to jednak bohater zbyt zbliżony i to mi się nie podobało.

Za to wczoraj była premiera "Żelaznej rady" Mieville'a (ten od "Dworca Perdido" i "Blizny"), trzecia książka w uniwersum Bas-Lag. Dla mnie absolutny must have.

Offline Zenon B.

• Aktywny forumowicz
  • Glorious PC Gamer
« Odpowiedź #198 dnia: Sierpień 12, 2009, 21:30:56 »
Siły rynku aż tak bardzo mi się nie podobały.

To moja ulubiona Morgana. Może dlatego że pierwsza, ale jednak. Czytałem to i trylogię.

Offline Don Simon

• Żywa Legenda
  • Gin&Tonic Team
« Odpowiedź #199 dnia: Sierpień 13, 2009, 09:57:45 »
Bardzo polecam niewielka ksiazke "Sekret hiszpanskiej pensjonarki" - pierwsza czesc przygod pewnego zwariowanego osobnika. Rzecz dzieje sie w Hiszpanii, w latach 70-tych (ksiazka ma ze 30 lat). Bardzo zabawna, lekka, ale oryginalna i ciekawa. Na zdecydowaie wyzszym poziomie niz jakies letnie czytadla. Goraco zachecam! Koniecznie musze kupic kolejne ksiazki (w sumie sa chyba 3 pisane w odstepach 10 letnich).

Teraz zaczalem "Slepowidzenie".
Każdy może, prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się. Więc dlatego z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.