Autor Wątek: Jakie książki polecacie  (Przeczytany 631147 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Vuko Drakkainen

• I Am Robot
Odp: Jakie książki polecacie
« Odpowiedź #5320 dnia: Marzec 01, 2019, 12:27:11 »
Wygląda jak  podkręcona bajka, którą możnaby opowiadać dziecku przed snem.

Offline MsbS

• I Am Robot
« Odpowiedź #5321 dnia: Marzec 03, 2019, 13:07:20 »
Zacząłem Wegnera i zapowiada się fajnie, choć objętość mnie nieco przeraża.
Autorski świat fantasy dobra rzecz, stylistycznie jest bardzo OK, choć głębi postaci na razie brak. No ale jestem w 6% pierwszego tomiszcza.

Gupi Wegner. Zacząłem ponad miesiąc temu, przeczytałem pierwszy tom Meekhańskiego Pogranicza, nieopatrznie sięgnąłem potem po drugi. Świat mnie wciągnął, jestem teraz w 3/4 trzeciego tomu. I pewnie jak skończę, to łyknę z rozpędu czwarty. A inne książki czekają.

Nadal za dużo jak dla mnie batalistyki, opisów szarż i potyczek, ran kłutych i ciętych, chlastanych koni. Nadal niektóre postacie są zbyt sztampowe, zbyt jednoznaczne (Kenneth). Ale i tak nie mogę się oderwać. I to pomimo że dostrzegam pewne schematy (jak prowadzenie narracji dwuwątkowo) i przekombinowane, zbyt 'sprytne' dialogi głównych postaci.

Offline regisek

• Ultimate Badass
  • lubię kawę
    • zgrany
« Odpowiedź #5322 dnia: Marzec 18, 2019, 14:09:29 »
Mam problem z kolejnym tomem serii Expanse - Babylon's Ashes (nie wiem już czy piąty czy szósty).

A dokładnie z postacią Michio Pa.

Uwaga wrzucam do SPOILERÓW jak ktoś ma problem w Tapatalku proszę nie czytać dalej!

(kliknij)

Offline Screwball

• Żywa Legenda
  • Specjalizuje się w starych linkach.
    • www.facebook.com/skrubolski
« Odpowiedź #5323 dnia: Marzec 20, 2019, 13:22:54 »
Skończyłem Homo Deus Yuvala Noaha Harariego (najgorsze nazwisko) i przyznam, że dosyć długo to czytałem. Nie chodzi o to, że ciężko wchodzi, wręcz odwrotnie, czyta się to świetnie. Raczej sam nie chciałem zbyt szybko przez to przelatywać, tam jest sporo tematów otwierających banię, dosyć długo później o poszczególnych kwestiach myślałem i szperałem szukając dalszych informacji. I bez wątpienia jest teraz kilka spraw, na które patrzę inaczej, np. o co chodziło z Adamem i Ewą, dlaczego AI jeszcze bardzo długo nie będzie przypominać ludzkiej świadomości, dlaczego Bóg musiał umrzeć, no i oczywiście czy jesteśmy skazani na dyktat informacji, będący nową, dominującą religią czyli dataizmem. No jest tego sporo i chętnie pobrnę dalej w te klimaty - bardziej kulturowo/społeczno/technologiczne niż czysto filozoficzne - coś polecacie? Sapiens nie czytałem, ale podobno dużo rzeczy się powtarza, więc sobie daruję.

pozdr
psn - Skrubolski
www.facebook.com/skrubolski
biurko 70x40x50 cm @ drewno + kartka (kratka) a5 + długopis, obudowa - żółty bic 6'', wkład - noname

Offline szpynda

• I Am Robot
« Odpowiedź #5324 dnia: Marzec 21, 2019, 14:48:03 »
Nie szkoda ci życia na takie wydumane problemy?

...
Gupi Wegner. Zacząłem ponad miesiąc temu, przeczytałem pierwszy tom Meekhańskiego Pogranicza, nieopatrznie sięgnąłem potem po drugi. Świat mnie wciągnął, jestem teraz w 3/4 trzeciego tomu. I pewnie jak skończę, to łyknę z rozpędu czwarty. A inne książki czekają.

Nadal za dużo jak dla mnie batalistyki, opisów szarż i potyczek, ran kłutych i ciętych, chlastanych koni. Nadal niektóre postacie są zbyt sztampowe, zbyt jednoznaczne (Kenneth). Ale i tak nie mogę się oderwać. I to pomimo że dostrzegam pewne schematy (jak prowadzenie narracji dwuwątkowo) i przekombinowane, zbyt 'sprytne' dialogi głównych postaci.

Oj jaki gupi, do białego rana siedziałem i czytałem z wypiekami na twarzy. Wszystko inne idzie w odstawkę.
Tak. Nie każdy jest zniewolony własnymi decyzjami życiowymi.

Offline Screwball

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #5325 dnia: Marzec 22, 2019, 12:21:07 »
Nie szkoda ci życia na takie wydumane problemy?

No właśnie te problemy nie są zbyt wydumane. To bardzo konkretna rzeczywistość oraz jej tło historyczne. Polecam.

pozdr
psn - Skrubolski
biurko 70x40x50 cm @ drewno + kartka (kratka) a5 + długopis, obudowa - żółty bic 6'', wkład - noname

Offline meatbag

• I Am Robot
  • "Je n'avais pas besoin de cette hypothese-la."
« Odpowiedź #5326 dnia: Marzec 23, 2019, 12:31:41 »
Nie czytałem (ale pewnie bede!), więc się wypowiem. W kwestii wolnej woli. Bo niektórzy myśliciele stosują "logiczną" argumentację: wolna wola nie istnieje, bo się składa z neuronów, a te z atomów, ha! QED! Łyżka nie istnieje, bo się składa z atomów, ha! Dobrze się to miesza z abstrakcyjną i wyidealizowaną wizją wolnej woli w stylu "just do it" i mamy kool aid bez popitki, którego efektem jest... utrata dużej części wolnej woli :)

Offline Vramin

• Żywa Legenda
  • Non serviam
    • https://twitter.com/Vramiin
« Odpowiedź #5327 dnia: Marzec 23, 2019, 15:22:03 »
Żeby to zrozumieć tekst meatbaga, potrzebuję chyba czegoś co zwykle występuje przed popitką :)

Offline Screwball

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #5328 dnia: Marzec 26, 2019, 19:30:03 »
Nie czytałem (ale pewnie bede!), więc się wypowiem. W kwestii wolnej woli. Bo niektórzy myśliciele stosują "logiczną" argumentację: wolna wola nie istnieje, bo się składa z neuronów, a te z atomów, ha! QED! Łyżka nie istnieje, bo się składa z atomów, ha! Dobrze się to miesza z abstrakcyjną i wyidealizowaną wizją wolnej woli w stylu "just do it" i mamy kool aid bez popitki, którego efektem jest... utrata dużej części wolnej woli :)

Harari inaczej tłumaczy, czym jest wolna wola i dlaczego jej nie ma, generalnie skłania się do prostego faktu, że przede wszystkim kierują nami pragnienia, których raczej nie potrafimy kontrolować.

pozdr
psn - Skrubolski

Offline meatbag

• I Am Robot
« Odpowiedź #5329 dnia: Marzec 26, 2019, 20:51:42 »
To ciągle jest "przed wszystkim". Przede wszystkim =! 100%

Offline Screwball

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #5330 dnia: Marzec 26, 2019, 21:20:03 »
No ja to tutaj max uprościłem, przeczytaj se źródło.

pozdr
psn - Skrubolski

Offline meatbag

• I Am Robot
« Odpowiedź #5331 dnia: Marzec 26, 2019, 22:02:08 »
I może jeszcze mam się merytorycznie odnieść?! Panie tu jest kiosk, ja mięso mam!

Przyczepiam się do każdej tezy używającej sformułowania zbliżonego do "wolnej woli nie ma", bo jest ono błędne i szkodliwe (dowiedli amerykańscy naukowcy).
Każde zwierzę, a nawet nie-zwierzę, jest poddawane wpływowi otoczenia i istnieje jako jego część. Woda kapie z chmury, bakteria je, a świergotek świergocze, bo mu się... chce. Wszystko jest uwarunkowane. Ale im dalej od prostych systemów, tym bardziej skomplikowane uwarunkowania. Sam skok od martwej materii do życia, niby nic niesamowitego fizycznie się nie dzieje, a jednak skok jakościowy dość wyraźny. Jasne że jesteśmy ledwo małpami z dużym mózgiem i stwierdzenie po trzech piwach "dobra, ja już nie piję" wywołuje niezmiennie salwy śmiechu, ale bycie częścią tej rzeczywistości, czy bycie uwarunkowanym i wplątanym jak niektórzy wolą, nie odbiera możliwości kolejnego skoku jakościowego. Albo nawet i więcej!
Słownictwo psuje imprezę, zwłaszcza tak kategoryczne jak wolna wola czy świadomość. A jak bez nich opisać skok od małp do cywilizacji.

Offline Orson.

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #5332 dnia: Marzec 27, 2019, 01:33:04 »

Harari inaczej tłumaczy, czym jest wolna wola i dlaczego jej nie ma, generalnie skłania się do prostego faktu, że przede wszystkim kierują nami pragnienia, których raczej nie potrafimy kontrolować.

pozdr

Dokładnie.

Wiekszy problem to fakt, że nie potrafimy kontrolować podswiadomości, ktora czesto decyduje za nas, automatyzujac setki procesow. Np nie kupimy niebieskiego auta bo pani w przedszkolu miała niebieska sukoenke i raz na nas krzykneła. Oczywiscie faktu tego nie pamietamy, z automatu mase takich procesow idzie w tle

Offline Screwball

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #5333 dnia: Marzec 27, 2019, 10:03:04 »
Słownictwo psuje imprezę, zwłaszcza tak kategoryczne jak wolna wola czy świadomość. A jak bez nich opisać skok od małp do cywilizacji.

No to raz jeszcze zachęcam do lektury Homo deusa, bo tam padają odpowiedzi na twoje pytanie. Głównie zwracałbym tu uwagę na dostrzeganie przez ludzi nie tylko rzeczywistości subiektywnej (lubię czerwone kwiatki) czy obiektywnej (lepiej nie wkładać ręki do wrzątku), ale też intersubiektywnej czyli wszystkich czarodziejskich opowieści, w które wierzymy, mimo że ich nie ma. Do tego zalicza się np. religia czy pieniądze. Intersubiektywna rzeczywistość pomaga nam jednak w organizacji na znacznie wyższym poziomie niż reszcie mieszkańców tej planety, a to właśnie dzięki organizacji jesteśmy panami Ziemi.

pozdr
psn - Skrubolski

Offline regisek

• Ultimate Badass
  • lubię kawę
    • zgrany
« Odpowiedź #5334 dnia: Marzec 27, 2019, 10:41:48 »
Żona czyta jego Sapiens i nachwalić się nie może.

Offline meatbag

• I Am Robot
« Odpowiedź #5335 dnia: Marzec 27, 2019, 10:48:27 »
Intersubiektywność nie jest ograniczona do ludzi. Ale rozumiem pointa. Nie rozumiem konieczności usunięcia wolnej woli z obrazka.

Offline DarkStar

• Żywa Legenda
  • Nie liczę klatek, gram w gry
« Odpowiedź #5336 dnia: Marzec 27, 2019, 10:49:14 »
Mam pytanie do czytelników i oglądaczy Expanse. Jak się ma książkowy pierwowzór do serialu? 1:1 czy są jakieś zmiany w serialu, a może jest okrojony? Jest sens czytać książki, jeżeli się wcześniej oglądało serial?

Offline Rolek

• I Am Robot
  • uber alles
« Odpowiedź #5337 dnia: Marzec 27, 2019, 10:57:09 »

No to raz jeszcze zachęcam do lektury Homo deusa, bo tam padają odpowiedzi na twoje pytanie. Głównie zwracałbym tu uwagę na dostrzeganie przez ludzi nie tylko rzeczywistości subiektywnej (lubię czerwone kwiatki) czy obiektywnej (lepiej nie wkładać ręki do wrzątku), ale też intersubiektywnej czyli wszystkich czarodziejskich opowieści, w które wierzymy, mimo że ich nie ma. Do tego zalicza się np. religia czy pieniądze. Intersubiektywna rzeczywistość pomaga nam jednak w organizacji na znacznie wyższym poziomie niż reszcie mieszkańców tej planety, a to właśnie dzięki organizacji jesteśmy panami Ziemi.

pozdr

To dyskusja na temat "wolnej woli" została zakończona i zawarta w książce odpowiedź jest jedyną możliwą i prawidłową?

Offline meatbag

• I Am Robot
« Odpowiedź #5338 dnia: Marzec 27, 2019, 11:29:30 »
Cała dyskusja nt. jest w gruncie tłuczeniem chochoła. SPOJLER Każdy orędownik "nie ma" walczy z dualistycznym obrazkiem rzeczywistości. SPOJLER Nikt normalny nie korzysta z dualistycznego modelu.
Samo określenie jest w spadku po czasach, gdy to był dominujący model.
Podejrzewam, że dalej jest rozpowszechniony, więc używanie tego sformułowania ma konsekwencje moralne. Vide eksperyment z przekonywaniem ludzi o nieistnieniu wolnej woli, którzy zaczynali "gorzej" żyć. "Bóg tak chciał!"

Offline Vramin

• Żywa Legenda
  • Non serviam
« Odpowiedź #5339 dnia: Marzec 27, 2019, 11:36:29 »
Mam pytanie do czytelników i oglądaczy Expanse. Jak się ma książkowy pierwowzór do serialu? 1:1 czy są jakieś zmiany w serialu, a może jest okrojony? Jest sens czytać książki, jeżeli się wcześniej oglądało serial?

Wiem o jednej zmianie:
(kliknij)

Czytać skończyłem gdzieś w drugim tomie, oglądać w okolicach pierwszego odcinka. Nie wessało za bardzo choć
(kliknij)

Offline Screwball

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #5340 dnia: Marzec 27, 2019, 11:52:09 »
Żona czyta jego Sapiens i nachwalić się nie może.

Nie czytałem, ale podobno dużo rzeczy się powtarza w Homo deusie.

Intersubiektywność nie jest ograniczona do ludzi.

Rozwiń proszę.

pozdr

To dyskusja na temat "wolnej woli" została zakończona i zawarta w książce odpowiedź jest jedyną możliwą i prawidłową?

Po pierwsze nie wiem skąd ten wniosek, po drugie to, co cytujesz akurat nie dotyczy wolnej woli, tylko w prosty (pewnie nawet prostacki) sposób odpowiada na pytanie o skok od małpy do cywilizacji.

pozdr
psn - Skrubolski

Offline meatbag

• I Am Robot
« Odpowiedź #5341 dnia: Marzec 27, 2019, 12:04:06 »

Rozwiń proszę.
Nie widziałem definicji tego terminu, która wyklucza istnienie takich procesów u zwierząt. Hell, wydaje mi się oczywistym, że występują. To nie kwestia jakościowa imho, tylko ilościowa, zresztą podobnie jak z wolą.

Offline Screwball

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #5342 dnia: Marzec 27, 2019, 12:14:25 »

Rozwiń proszę.
Nie widziałem definicji tego terminu, która wyklucza istnienie takich procesów u zwierząt. Hell, wydaje mi się oczywistym, że występują. To nie kwestia jakościowa imho, tylko ilościowa, zresztą podobnie jak z wolą.

No to tutaj masz taką, która to raczej wyklucza:

(...) wiara w opowieść ? wytwór zbiorowej wyobraźni. To ona, zdaniem autora, czyni człowieka człowiekiem. ?Porządki wyobrażone?, czyli wyznawanie tych samych mitów przyczyniło się do powstania cywilizacji. Ludzie nie są bowiem do niej przystosowani ? przez dziesiątki tysięcy lat przemieszczali się w małych grupach i wzajemnie sobie ufali. W większych skupiskach normy społeczne (sztuczne) musiały zastąpić głęboko zakorzenione naturalne instynkty. Dlaczego pieniądz jest coś wart? Przecież to tylko kawałek papieru? Dlatego, że ludzie wierzą w jego wartość, ale jest to jedynie umowa społeczna ? przekonuje autor.

?Porządek wyobrażony? jest intersubiektywny ? wyznawany przez miliony ludzi. ?Gdybym tylko ja przestał wierzyć w dolara, prawa człowieka czy Stany Zjednoczone, nie miałoby to większego znaczenia. Te porządki wyobrażone są intersubiektywne, a zatem aby je zmienić, musielibyśmy jednocześnie zmienić świadomość miliardów ludzi, co nie jest sprawą łatwą. (?) A to jest możliwe tylko wówczas, kiedy ci nieznajomi będą wierzyć w jakieś wspólne mity.?
http://www.smakizpolski.com.pl/nowe-spojrzenie-historie-rodzaju-ludzkiego/

pozdr
psn - Skrubolski

Offline Bloodergo

• Żywa Legenda
  • Better on Apple
« Odpowiedź #5343 dnia: Marzec 27, 2019, 15:33:12 »

Serial jest dosyć wierny książce, ale imo warto czytać, bo lepiej pokazuje motywacje niektórych osobników i wyjaśnia pewne rzeczy. No i fabuła jest już dużo dalej niż w serialu :)

Offline emte

• Mieszkaniec tego forum
« Odpowiedź #5344 dnia: Marzec 29, 2019, 10:29:12 »
Dawno temu ktoś polecał tu Hyperion, przeczytałem i stał się moją książką no1. To samo z kilkoma innymi tytułami. W ubiegłym roku to był Peryferal.
Wczoraj skończyłem 7 EW Stephensona. Znakomita książka, choć przydługa.
 Dzięki wielkie że czytacie wielokrotnie więcej niż ja i mogę dzięki temu dobre sci-fi poczytać bez błądzenia :)
]

Offline Simplex

• Żywa Legenda
  • Jak tu coś wpisać?
« Odpowiedź #5345 dnia: Marzec 29, 2019, 11:03:43 »
A czytałes wcześniejsze książki Stephensona i Gibsona?

Offline Vramin

• Żywa Legenda
  • Non serviam
« Odpowiedź #5346 dnia: Marzec 29, 2019, 11:04:47 »
Dawno temu ktoś polecał tu Hyperion, przeczytałem i stał się moją książką no1.

Przeczytałeś całe Cantos, wszystkie cztery tomy? Właśnie będę powtarzał sobie całość na urlopie.

W ubiegłym roku to był Peryferal.
Wczoraj skończyłem 7 EW Stephensona. Znakomita książka, choć przydługa.

Uwielbiam trylogie Ciągu, podobnie dwa pierwsze tomy trylogii Bigenda. Jednakowoż Peryferal choć wyczekany bardzo, dość mnie rozczarował.
7EW nawet nie skończyłem, dla mnie Stephenson=Zamieć. Inne jego książki zupełnie mi nie weszły.

Ale wiadomo - kwestia gustu,  nie krytykuję.

Offline emte

• Mieszkaniec tego forum
« Odpowiedź #5347 dnia: Marzec 29, 2019, 11:10:35 »
Całego Cantos nie przeczytałem, jedynie dwie pierwsze. W drugiej za dużo było religijnej tematyki i to mnie odrzuciło.
Nie czytam dużo i zazwyczaj wybieram trochę losowo. Przykładowo z Trylogii Ciągu przeczytałem Neuromancera i na tym póki co się skończyło. :)
Zamieć pewnie łyknę w późniejszym terminie. Teraz czeka na mnie Terror Simmonsa.
]

Offline Simplex

• Żywa Legenda
  • Jak tu coś wpisać?
« Odpowiedź #5348 dnia: Marzec 29, 2019, 11:16:44 »
Ja polecam wszystko Stephensona i Gibsona, ale jestem fanbojem.

Offline Vramin

• Żywa Legenda
  • Non serviam
« Odpowiedź #5349 dnia: Marzec 29, 2019, 11:22:58 »
Całego Cantos nie przeczytałem, jedynie dwie pierwsze. W drugiej za dużo było religijnej tematyki i to mnie odrzuciło.

Zatem "Endymion" i "Tryumf Endymiona" jeszcze przed tobą. Moim zdaniem warto.

Przykładowo z Trylogii Ciągu przeczytałem Neuromancera i na tym póki co się skończyło. :)

"Graf Zero" jest niezły, a "Mona Lisa Turbo" świetna.

Offline szczqcz

• I Am Robot
  • [citation needed]
« Odpowiedź #5350 dnia: Marzec 29, 2019, 11:33:53 »
Endymiony mi się podobały, ale słyszałem też wiele niepochlebnych opinii. Że to średnie YA i że za mocno w mistykę idzie.
"Men, it has been well said, think in herds; it will be seen that they go mad in herds, while they only recover their senses slowly, and one by one." Charles Mackay
"kłamstwo łatwo sprzedać paroma zdaniami i atrakcyjnym hashtagiem, a prawda bywa nudna i przydługa" znany bloger Bart

Offline emte

• Mieszkaniec tego forum
« Odpowiedź #5351 dnia: Marzec 29, 2019, 11:45:59 »
Endymiony mi się podobały, ale słyszałem też wiele niepochlebnych opinii. Że to średnie YA i że za mocno w mistykę idzie.
Właśnie ze względu na mistykę do Endymionów nie podchodzę. Może kiedyś, bo pierwszy Hyperion to obok Mrocznej Wieży, mój numer jeden jeśli chodzi o książki. Dzierzbę na plecach noszę ;)
]

Offline soulsonist

• Mieszkaniec tego forum
« Odpowiedź #5352 dnia: Marzec 29, 2019, 11:52:37 »
O to ja sobie Hyperiona z checia zapodam. Wstyd sie przyznac ale nie mialem okazji czytac nic z Dana Simmonsa.

Wrocilem za to do Czarnej Kompanii, Glena Cooka, ktora czytalem jeszcze na studiach ale...niestety to juz nie to samo, tam gdzie mnie ksiazka ciekawila tak teraz troche nudzi. Pewnie skoncze pierwszy tom ale nie siegne juz po kolejne.

Offline Vramin

• Żywa Legenda
  • Non serviam
« Odpowiedź #5353 dnia: Marzec 29, 2019, 14:53:15 »
Nie żebym polecał, wrzucam w kategorii "ciekawostka" :)

http://katedra.nast.pl/ksiazka/16253/Irvine-Alex-The-Division-Skoro-swit/

Offline szpynda

• I Am Robot
« Odpowiedź #5354 dnia: Kwiecień 05, 2019, 15:43:41 »
Trzy tomy "Opowieści z meekhańskiego pogranicza" łyknięta i leci czwarty. Niezmiennie bardzo dobre i o taką fantasy nic nie robiłem. Czytam na kundlu, bo jakbym do ręki wziął to bym pewnie sobie nadgarstki powykręcał tyle to ma stron. Ale w ogóle tego si,ę nie odczuwa. Człek pożera wręcz to słowo wyświetlane.
Brać, czytać, dzieciom do poduszki również. Nic nie szkodzi, że jelita, krew, odcięte kończyny, mordowanie zwierząt, dzieci. Alez bym film paczał ale taki uber hardcorowy, z medyczna wręcz dokładnością pokazujący to wszystko. ludzie by się chyba zrzygali w kinach. Cudeńko.

Offline soulsonist

• Mieszkaniec tego forum
« Odpowiedź #5355 dnia: Kwiecień 05, 2019, 16:13:47 »
+200!

Offline Orson.

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #5356 dnia: Kwiecień 08, 2019, 19:56:58 »
Zaliczyłem "Diunę" w formie audiobooka. Podobała mi sie, ale zakochać sie nie zakochałem.
Jest nierównomiernie rozłożona, od ok 3/4 leci wszystko ogromnym skrótem

Offline Vramin

• Żywa Legenda
  • Non serviam
« Odpowiedź #5357 dnia: Kwiecień 10, 2019, 12:06:50 »

Drugi tom Archiwum Burzowego Światła. Pierwszy mnie zachwycił kilka miesięcy temu, jednak chyba przesyciłem się nieco bo drugi odpuściłem wtedy. Wróciłem tydzień temu i czyta się to naprawdę nieźle. Niby typowe fantasy, ale jednak nie do końca takie typowe. Nie jest to rewolucja, po prostu niezły czytadło. Pierwszą część tomu trzeciego już kupiłem i poczekam za trzy tygodnie zanim zacznę :)

Ktoś coś czytał tegoż autora?

Offline soulsonist

• Mieszkaniec tego forum
« Odpowiedź #5358 dnia: Kwiecień 10, 2019, 13:13:29 »
Dwie pierwsze czesci zaliczone, swietne ksiazki. Robie przymiarki pod 3, ale czytalem recenzje ze troche za bardzo rozwleczona.

Offline szpynda

• I Am Robot
« Odpowiedź #5359 dnia: Kwiecień 11, 2019, 16:20:49 »
tak się zastanawiam właśnie od kiedy zaczęła się moda na coraz grubsze tomy w kolejności? Harry Potter? A wody leją potem w tym byle tylko 800 stron zapełnić.