Autor Wątek: Jakie książki polecacie  (Przeczytany 485742 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline randydisher

• Badass
Odp: Jakie książki polecacie
« Odpowiedź #5040 dnia: Marzec 13, 2018, 23:03:44 »
Zacząłem czytać To Stephena Kinga.

Początek średnio mi się podobał, ale jak już akcja się rozkręciła to mnie zassało i trzymało do samego końca :)

Offline Screwball

• Żywa Legenda
  • Specjalizuje się w starych linkach.
    • www.facebook.com/skrubolski
« Odpowiedź #5041 dnia: Marzec 14, 2018, 08:37:30 »
To będzie zamknięta trylogia?

Tak. Dodam tylko, że druga część nie kończy się jakoś z dupy w połowie drogi, za co duży plus.

pozdr
psn - Skrubolski
www.facebook.com/skrubolski
biurko 70x40x50 cm @ drewno + kartka (kratka) a5 + długopis, obudowa - żółty bic 6'', wkład - noname

Offline emte

• Mieszkaniec tego forum
« Odpowiedź #5042 dnia: Marzec 19, 2018, 11:01:41 »
Nie polecam Wśród Obcych, autorstwa Jo Walton.
Szukałem czegoś scifi dostępnego na legimi, wybór padł na to bo za książkę autorka dostała min. Hugo.
Napisana w formie pamiętnika, płytka historia, bez ciekawych postaci czy złożonego świata.
Nie jest to scifi, nawet fantasy to to nie jest.
]

Offline blazej

• I Am Robot
« Odpowiedź #5043 dnia: Marzec 22, 2018, 08:57:36 »
Korzysta ktoś ze Storytel? Jest tam coś wartego odsłuchania oprócz Sapkowskiego? Chwalą się, że tysiące audiobooków, ale dużo po angielsku, dużo klasyki, ale to już w podstawówce czytałem, a reszta to same śmieci mam wrażenie.

Offline Rolek

• I Am Robot
  • #nikogo
« Odpowiedź #5044 dnia: Marzec 22, 2018, 09:04:23 »
Kilka miesięcy temu próbowałem i identyczne wrażenie. Nic ciekawego z zawartości nie było.
Red Dead Redemption 2 ma zepsuty HDR!

Offline Sałata

• Aktywny forumowicz
« Odpowiedź #5045 dnia: Marzec 23, 2018, 13:47:43 »
To będzie zamknięta trylogia?

Tak. Dodam tylko, że druga część nie kończy się jakoś z dupy w połowie drogi, za co duży plus.

pozdr

Trzecia czesc jest w przedsprezedazy w virtualo za 27 pln (obnizka 32%). Jak komus sie podobaly 2 poprezdnie czesci to moze kupic trzecia (Koniec Smierci) za obnizona cene.

Saludos
Saláta

Offline Screwball

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #5046 dnia: Marzec 25, 2018, 20:12:47 »
#tylkopapier
psn - Skrubolski
biurko 70x40x50 cm @ drewno + kartka (kratka) a5 + długopis, obudowa - żółty bic 6'', wkład - noname

Offline Vuko Drakkainen

• I Am Robot
« Odpowiedź #5047 dnia: Marzec 26, 2018, 15:38:38 »
Jeśli masz do książek takie podejście jak Shrek to się nie dziwię, ale cała reszta spokojnie może przerzucić się na e-booki.

Offline Screwball

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #5048 dnia: Marzec 26, 2018, 15:55:26 »
Jeśli masz do książek takie podejście jak Shrek to się nie dziwię, ale cała reszta spokojnie może przerzucić się na e-booki.

Yep, przyznaję, w tym przypadku zachowuję się jak stary, zacofany dureń. No ale mega lubię feeling książek. Natomiast w przypadku wszystkiego innego już raczej nie szrekuje i spokojnie przechodzę na cyfrę - może poza wybraną muzą na winylu.

pozdr
psn - Skrubolski

Offline Simplex

• Żywa Legenda
  • Jak tu coś wpisać?
« Odpowiedź #5049 dnia: Marzec 26, 2018, 15:58:15 »
Feeling-sreeling. To jak z VR, spróbujesz, i nie wrócisz. Moja 60 letnia matka która jest technologiczną analfabetką woli ebooki.

Offline Screwball

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #5050 dnia: Marzec 26, 2018, 16:00:50 »
No ale próbowałem :'(

pozdr
psn - Skrubolski

Offline Simplex

• Żywa Legenda
  • Jak tu coś wpisać?
« Odpowiedź #5051 dnia: Marzec 26, 2018, 16:03:15 »
Za krótko!

Offline Screwball

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #5052 dnia: Marzec 26, 2018, 16:06:40 »
Przepraszam :'(
psn - Skrubolski

Offline szczqcz

• I Am Robot
  • [citation needed]
« Odpowiedź #5053 dnia: Marzec 26, 2018, 16:10:00 »
Ja nie mam nic przeciwko ebookom i zdarza mi się czytać, ale mimo wszystko wolę papier. Mam nieracjonalną radochę z posiadania biblioteczki i jarania się ładnymi wydaniami.
"Men, it has been well said, think in herds; it will be seen that they go mad in herds, while they only recover their senses slowly, and one by one." Charles Mackay
"kłamstwo łatwo sprzedać paroma zdaniami i atrakcyjnym hashtagiem, a prawda bywa nudna i przydługa" znany bloger Bart

Offline Screwball

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #5054 dnia: Marzec 26, 2018, 16:21:08 »
Noms, to też, nie jestem kolekcjonerem, ale książki lubie sobię postawić. Tyle, że połowę chyba muszę już wywalić, bo trochę za dużo już mi miejsca zajmują :( W sumie u Ciebie szczqczu, znając twoją szybkość przemiału, to z tych książek chyba masz już meble porobione ;)

pozdr
psn - Skrubolski

Offline szczqcz

• I Am Robot
  • [citation needed]
« Odpowiedź #5055 dnia: Marzec 26, 2018, 17:17:30 »
Jeszcze jest trochę miejsca na ścianach na półki, ale faktycznie, zaczyna być ciasno. :D
"Men, it has been well said, think in herds; it will be seen that they go mad in herds, while they only recover their senses slowly, and one by one." Charles Mackay
"kłamstwo łatwo sprzedać paroma zdaniami i atrakcyjnym hashtagiem, a prawda bywa nudna i przydługa" znany bloger Bart

Offline Astarot

• Super Badass
« Odpowiedź #5056 dnia: Marzec 27, 2018, 12:22:47 »
Wszyscy kochają książki w papierze... do czasu przeprowadzki :D

Offline Yeb

• Ultimate Badass
  • aka Yebaka
« Odpowiedź #5057 dnia: Marzec 27, 2018, 13:09:57 »
Ja już swój przedpremierowy egzemplarz Końca śmierci mam ;D Ma to prawie 900 stron, także trochę czasu zejdzie. Gdyby ktoś się wahał, to ja ze swojej strony gorąco polecam dwa poprzednie tomy.

Offline Screwball

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #5058 dnia: Marzec 27, 2018, 13:14:39 »
O, a skąd?
psn - Skrubolski

Offline Simplex

• Żywa Legenda
  • Jak tu coś wpisać?
« Odpowiedź #5059 dnia: Marzec 27, 2018, 13:15:01 »
Promka?

Offline Yeb

• Ultimate Badass
  • aka Yebaka
« Odpowiedź #5060 dnia: Marzec 27, 2018, 13:20:05 »
Się pracuje w branży, się ma dojścia ;D

Offline Screwball

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #5061 dnia: Marzec 27, 2018, 13:23:54 »
Najs :) Swoją drogą podyskutowałbym o tej serii, w sumie najbardziej o drugiej części, bo tam z jednej strony jest sporo fajnych przemyśleń, z drugiej dużo fejspalmów, no i chyba w drugim tomie bardziej czuć "chińskość" tej powieści.

Poniżej interesująca recenzja, która punktuje trochę weakpointów Ciemnego Lasu:

(kliknij)

pozdr
« Ostatnia zmiana: Marzec 27, 2018, 13:28:06 wysłana przez Screwball »
psn - Skrubolski

Offline regisek

• Super Badass
  • lubię kawę
    • zgrany
« Odpowiedź #5062 dnia: Marzec 27, 2018, 13:29:20 »
Zdecydowanie! W drugim poczułem jak bardzo to odmienna kultura. I trochę lania wody było ale i tak ciekawy koncept. Bardzo podoba mi się ta seria i Yeb zazdroszczę mocno! :) Czekam na ebooka.

Offline gieeres

• Badass
« Odpowiedź #5063 dnia: Kwiecień 02, 2018, 18:39:50 »
W końcu skończyłem "Wojny konsolowe". Niezła książka, zwłaszcza dla ludzi, którzy interesują się elektroniczną rozrywką. Fajnie opisany, głownie z perspektywy Segi, rozwój branży i bum na gry.
Jedyne zastrzeżenie to dziwna konstrukcja rozdziałów, która wprowadza delikatną dezorientację. Zwłaszcza w drugie połowie książki, autor strasznie skacze po wątkach.

Dla mnie 7/10. Warto przeczytać.

Offline szczqcz

• I Am Robot
  • [citation needed]
« Odpowiedź #5064 dnia: Kwiecień 04, 2018, 10:13:50 »
Dzisiaj wyszły "Upadłe anioły" Morgana w papierze i audiobooku (czyta Maciej Kowalik).
Ebooka jeszcze nie ma.

Offline Screwball

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #5065 dnia: Kwiecień 06, 2018, 10:28:26 »
Nie ukrywam, że Dan Brown to moje guilty pleasure, zawsze podczas lektury narzekam i facepalmuje, ale jednak kolejne książki łykam jak pelikan. No bo to są przyjemne czytadła z fajnym tempem, wypełnione ciekawostkami (wiedzieliście, że HAL z Odysei Kosmicznej to IBM jedną literkę wcześniej?), no i o dużym potencjale turystycznym.

W Początku akcja rozgrywa się w Hiszpanii i to jest świetny setting, z jednej strony to kraj o niesamowicie bogatej historii  i kulturze, z drugiej nie jest jakoś specjalnie eksploatowany przez popkulturę. Fabuła krąży wokół Edmonda Kirscha ? to taki miks Steve Jobsa z Elonem Muskiem. Gościu jest informatycznym turbogeniuszem, multimiliarderem, wizjonerem, futurystą. No i udało mu się znaleźć odpowiedź na odwieczne pytania ludzkości - ?skąd przybyliśmy? oraz ?dokąd zmierzamy?. Ta odpowiedź ma zmienić świat, zakończyć religie i w ogóle łubudubu.

Tłem będzie więc tu znowu walka pomiędzy nauką i religią. Wszystko jest tu klasycznie szyte nićmi jak cumy, szczególnie słabe są tematy ?naukowe?. No po książkach Cixin Liu wieje to głębokim przedszkolem, szczególnie sama konkluzja. Ale mimo to nie jest też jakoś supergłupio, co zdarzało się w poprzednich dziełach Browna. Wydaje mi się, że od czasów Da Vinci to jest najlepsza książka tego autora. Ale może tylko mi się wydaje?

pozdr
psn - Skrubolski

Offline MsbS

• I Am Robot
« Odpowiedź #5066 dnia: Kwiecień 18, 2018, 09:31:12 »
Widzę, że w ebooku wyszły dwie książki Dana Simmonsa: Ilion i Olimp. Ktoś to czytał? Z recenzji widzę, że oceniane niżej niż Hyperion.

Offline szczqcz

• I Am Robot
  • [citation needed]
« Odpowiedź #5067 dnia: Kwiecień 18, 2018, 09:48:22 »
Czytałem na razie tylko "Illion" i chociaż nie jest to Hyperion, to dalej kawał solidnego SF. Nie przepadam specjalnie za mitami greckimi i Homerem, ale tutaj wojna jest przedstawiona w bardzo mięsisty i ludzki sposób. Jeden z wątków przypominał mi trochę Lemowskich Trurla i Klapacjusza, a kolejny to ciekawy obraz Ziemi daleko w przyszłości. Nie wiem czy to dla ciebie wada czy nie, ale wątki nie rozwiązują się w "Ilionie", zgaduję, że "Olimp" dopełnia historię.

Offline ekiera

• Żywa Legenda
  • Zdezerterował na Wyspy
« Odpowiedź #5068 dnia: Kwiecień 18, 2018, 10:25:22 »
Bylem przeczytalem "Narconomics" - probe opisania dzialania karteli narkotykowych z biznesowego punktu widzenia, a wiec tak, jakby analizowac dzialanie legalnej korporacji. Caly bizes jest podzielony na sekcje: producenci lisci coca, skupujace to kartele, transport, sprzedaz w USA I w UK. Ta druga perspektywa jest ciekawsza, bo o USA to wiadomo bardzo duzo (jesli ktos sie interesowal tematem).
Ujecie od strony haerow pokazuje problem z pracownikami, ale tez w jaki sposob w Europie bardziej oplaca sie pokojowo rozwiazywac problemy z pracownikami. Dopalacze sa omawiane na przykladzie rynku nowozelandzkiego. Generalnie jest kilka takich ciekawostek, niemniej calosc ksiazki nie robi przesadnego wrazenia, duze fragment po prostu przelatuja przez czlowieka nie zostawiajac zadnej wiedzy. Na pewno perspektywa ekonomiczna jest ciekawa, bo dowiedzialem sie o pewnych anomaliach rynkowych, ktore dotycza tez dzialalnosci karteli. Iirytuje fakt, ze autor usiluje pokazac sie jako majacy pomysl na rozwiazanie problemu karteli, z drugiej jednak strony podaje majace miejsce proby stosowania niestandardowego dla Ameryki Poludniowej podejscia.

Ja jestem fanem tematu, co wiecej ? to pierwsza ksiazka w tym roku, ktora przeczytalem jednym ciagiem (poza drugim tomem przygod kapitana Aubreya, ale to wiadomo, poza konkurencja). I polecilbym raczej wlsnie fanom tematu.

Offline Don Simon

• Żywa Legenda
  • Gin&Tonic Team
« Odpowiedź #5069 dnia: Kwiecień 18, 2018, 11:20:33 »
A po co Ci ta wiedza?
Każdy może, prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się. Więc dlatego z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.

Offline ekiera

• Żywa Legenda
  • Zdezerterował na Wyspy
« Odpowiedź #5070 dnia: Kwiecień 18, 2018, 11:50:40 »
Bo to prawdziwe wydarzenia, ktore aktualnie lub wczesniej mialy miejsce. Kazde wejrzenie w sposob dzialania ludzi mnie interesuje, ekonomia I finanse tez mnie interesuja. I to jest dla mnie duzo ciekawszy styk tych swiatow niz banksterka.

Offline Vuko Drakkainen

• I Am Robot
« Odpowiedź #5071 dnia: Kwiecień 18, 2018, 12:10:23 »
Widzę, że w ebooku wyszły dwie książki Dana Simmonsa: Ilion i Olimp. Ktoś to czytał? Z recenzji widzę, że oceniane niżej niż Hyperion.
Jak to u Simmonsa, początek świetny, końcówka jednak rozczarowuje. Warto.

Offline MsbS

• I Am Robot
« Odpowiedź #5072 dnia: Kwiecień 18, 2018, 12:19:34 »
Dzięki. Jest akurat 45% na jedną część i 50% na drugą, wezmę od razu dylogię.

Offline Screwball

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #5073 dnia: Kwiecień 18, 2018, 15:58:23 »
Bylem przeczytalem "Narconomics" - probe opisania dzialania karteli narkotykowych z biznesowego punktu widzenia, a wiec tak, jakby analizowac dzialanie legalnej korporacji. Caly bizes jest podzielony na sekcje: producenci lisci coca, skupujace to kartele, transport, sprzedaz w USA I w UK. Ta druga perspektywa jest ciekawsza, bo o USA to wiadomo bardzo duzo (jesli ktos sie interesowal tematem).
Ujecie od strony haerow pokazuje problem z pracownikami, ale tez w jaki sposob w Europie bardziej oplaca sie pokojowo rozwiazywac problemy z pracownikami. Dopalacze sa omawiane na przykladzie rynku nowozelandzkiego. Generalnie jest kilka takich ciekawostek, niemniej calosc ksiazki nie robi przesadnego wrazenia, duze fragment po prostu przelatuja przez czlowieka nie zostawiajac zadnej wiedzy. Na pewno perspektywa ekonomiczna jest ciekawa, bo dowiedzialem sie o pewnych anomaliach rynkowych, ktore dotycza tez dzialalnosci karteli. Iirytuje fakt, ze autor usiluje pokazac sie jako majacy pomysl na rozwiazanie problemu karteli, z drugiej jednak strony podaje majace miejsce proby stosowania niestandardowego dla Ameryki Poludniowej podejscia.

Ja jestem fanem tematu, co wiecej ? to pierwsza ksiazka w tym roku, ktora przeczytalem jednym ciagiem (poza drugim tomem przygod kapitana Aubreya, ale to wiadomo, poza konkurencja). I polecilbym raczej wlsnie fanom tematu.

Po polskiemu chyba nie ma?

pozdr
psn - Skrubolski

Offline ekiera

• Żywa Legenda
  • Zdezerterował na Wyspy
« Odpowiedź #5074 dnia: Kwiecień 18, 2018, 16:56:46 »
Nie czytalem po polsku, wiec nie sprawdzalem, ale teraz na szybko widze ze jest, Narkonomia przetlumaczyli tytul.

Offline Screwball

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #5075 dnia: Kwiecień 19, 2018, 16:10:40 »
O, dzięki. Łykam.

pozdr
psn - Skrubolski

Offline Don Simon

• Żywa Legenda
  • Gin&Tonic Team
« Odpowiedź #5076 dnia: Kwiecień 20, 2018, 12:24:59 »
Wciągam powinno być.
Taka szansa na dowcip zmarnowana :(
Każdy może, prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się. Więc dlatego z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.

Offline ekiera

• Żywa Legenda
  • Zdezerterował na Wyspy
« Odpowiedź #5077 dnia: Kwiecień 29, 2018, 16:07:58 »
The Inflitrator (po polsku Infiltrator) - historia operacji C-Chase, w której Robert Mazur wcielił się w Boba Musellę i jako tajny agent rozpracowywał pralnie pieniędzy dla karteli. Zaczął od operacji niskiego szczebla, by ostatecznie dotrzeć do najwyższych poziomów karteli oraz banków zajmujących się praniem pieniędzy. Jest film, z Bryanem Cranstonem, więc pomyślałem, że najpierw przeczytam książkę.

Mazur zeznawał w procesach dłużej niż działał pod przykrywką, bodajże 5 lat. Przygotowania do procesów wymagały pełnej znajomości kiedy, kto i co powiedział i to widać w książce. Pełno nazwisk, wydarzeń, szczegółów, momentami trudno się połapać. W czytaniu pomagało mi, że podstawiałem za niektóre osoby aktorów, którzy dane postacie grali w innych serialach i filmach. Mimo nieco encyklopedycznego podejścia - dla mnie bardzo ciekawe, zwłaszcza zaangażowanie banków, które wręcz napraszały się o narkodolary.

Bardzo podobał mi się nacisk Mazura na pokazanie, jak musi być prowadzona rozmowa, żeby nagranie utrzymało się jako dowód w sądzie. Wgląd w zwyczaje biznesowe kartelu zawsze na propsie, wgląd w życie agenta pod przykrywką jeszcze lepsze. Na pewno problemem jest zorientowanie się, które nazwiska warto zapamiętać, a których pierwsze pojawienie się w książce jest zarazem ostatnim. Ponownie - jako fan tematu przeczytałem całość i jestem z tego zadowolony. Na sam koniec książki w rozmowie z Musellą pada informacja kto pierze najwięcej narkodolarów, muszę powiedzieć, że cała książka ładnie do tego prowadzi bez żadnej nachalności.

Film natomiast (skoro już o tym piszę) - jak to film. Część szczegółów wycieli, część wydarzeń zmienili, a jeszcze inne dopisali. Pominięto, z braku czasu, wątek nacisków politycznych i złego zarządzania zasobami na szczeblu stanowm, dodano sporo ładunku emocjonalnego, którego książce momentami brakowało. Film, dla niepoznaki, po angielsku nazywa się The Inflitrator, a po polsku Boss.

Tl;dr Film obejrzeć warto, pomija jednak wiele aspektów technicznych i politycznych, za to daje więcej emocji tylko  trochę zmieniając historię. Oczywiście dodano momenty, w których trzeba się złapać za głowę i powiedzieć "tak nikt by nie zrobił, to narażanie życia rodzin agentów zupełnie bez potrzeby", no ale dramatu dodaje. Książka bardzo głęboko w szczegóły prania pieniędzy nie wchodzi, daje jednak dużo lepszy ogląd tego, jak funkcjonują banki w kontekście chciwości i lewych pieniędzy. Więc przeczytać też warto.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 29, 2018, 16:10:27 wysłana przez ekiera »

Offline Simplex

• Żywa Legenda
  • Jak tu coś wpisać?
« Odpowiedź #5078 dnia: Kwiecień 29, 2018, 17:46:55 »
W ramach heheszków to mam kolegę o bardzo lewicowych poglądach (elektorat Razem) który pracuje w JP Morgan Chase. Może powinien przeczytać.

Offline szpynda

• I Am Robot
« Odpowiedź #5079 dnia: Kwiecień 30, 2018, 22:01:50 »
Czytam aktualnie "Problemy trzech ciał..." tego Pana Chińczyka o imieniu i nazwisku jak lek na sraczkę, i zastanawiam się czy dam radę przetrawić taką ilość flaków z olejem. Jakoś tak na 200str. jestem i oprócz nie czucia bycia trendy, bo czytam książkę autora z Chin "ale jestem cool i hipster", czuję jedynie senność i nudę. Czy coś tam będzie się działo? czy jakoś akcja ruszy? Coś sensownego będzie? Przyznaję, że początek dziejący się w czasach Rewolucji był dobry ale "współczesność" to już podróbka leków z Chin i można tylko zdrowie stracić.
Ostrzegacie czy polecacie? Nikt mnie przed 7 Ewami nie ostrzegł i straciłem tylko czas na takiego kupsztala. Zaniechajcie tak przy okazji tego szlamu.
Tak. Nie każdy jest zniewolony własnymi decyzjami życiowymi.