Autor Wątek: Jakie książki polecacie  (Przeczytany 486422 razy)

Online Screwball

• Żywa Legenda
  • Specjalizuje się w starych linkach.
    • www.facebook.com/skrubolski
Odp: Jakie książki polecacie
« Odpowiedź #5160 dnia: Wrzesień 20, 2018, 09:25:37 »
Skończyłem Unicestwienie Jeffa Vandermeera i jest to dla mnie książkowy achievment roku. Książka ma tylko trochę ponad 200 stron, a męczyłem się z nią chyba miesiąc. Nałkowska przy tym to Szybcy i Wściekli. Tzn. samo zawiązanie akcji jest w porządku - jest jakaś Strefa X, wyrusza kolejna ekspedycja, żeby ją zbadać... i w sumie to wszystko. Informacje na temat świata tej strefy jak i poza nią są szczątkowe.

Ale kurwa jak to jest napisane. Nuda, nuda i jeszcze raz nuda. Wiecie jak to jest, czytacie ze dwie strony i nagle się łapiecie, że myślicie o dupie Maryni. No to tutaj miałem tak non stop. Narratorem jest główna bohaterka, która od początku budzi jedynie irytację oraz absolutny brak zainteresowania jej losami. Niemal od początku życzyłem jej rychłej śmierci. Reszta bohaterek też nie wzbudziła mojego zainteresowania, zostały zbyt słabo zarysowane. Ogólnie chciałem rzucić w pizdu tą książkę, ale w międzyczasie skapnąłem się, że na jej podstawie powstał film Anihilacja z Natalie Portman, który chciałem obejrzeć, więc stwierdziłem że się przemęczę przez te 200-pare stron. Chociaż film też podobno chujowy.

Unicestwienie to pierwsza część trylogii, następnych części bardzo chętnie nie przeczytam. Zdecydowanie ciekawszym zajęciem od czytania tej książki jest patrzenie w ścianę.

W sumie jedyne na co zasługuje ta książka to na... unicestwienie ;)

pozdr
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 20, 2018, 09:28:57 wysłana przez Screwball »
psn - Skrubolski
www.facebook.com/skrubolski
biurko 70x40x50 cm @ drewno + kartka (kratka) a5 + długopis, obudowa - żółty bic 6'', wkład - noname

Offline Orson.

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #5161 dnia: Wrzesień 20, 2018, 11:08:05 »
Nałkowską to Pan szanuj, Panie Kolego ;)

Offline Gregys

• I Am Robot
  • pukier cuder
« Odpowiedź #5162 dnia: Wrzesień 20, 2018, 12:21:10 »
[..] główna bohaterka, która od początku budzi jedynie irytację oraz absolutny brak zainteresowania jej losami. Niemal od początku życzyłem jej rychłej śmierci. Reszta bohaterek też nie wzbudziła mojego zainteresowania, zostały zbyt słabo zarysowane. [...]

pozdr
Okazuje się, że to była wierna ekranizacja.
Gregys out.

Offline sir Łapencjo

• Badass
« Odpowiedź #5163 dnia: Wrzesień 25, 2018, 10:07:13 »
Nie wiedziałem, że jest dostępna po polsku "Krew, pot i piksele" Jasona Schreiera. Rozbawił mnie trochę tekst z okładki:

"Szczegółowa, dobrze napisana i co najważniejsze, opisująca wzloty i bolesne upadki wielu deweloperów i wytwórni. Niewykluczone, że będzie lekturą obowiązkową dla programistów w moim studiu"/ - Cliff Bleszinski, twórca gry Gears of War i założyciel Boss Key Productions

Offline Blue__

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #5164 dnia: Wrzesień 25, 2018, 10:52:49 »
Bo nie czytasz forum  ;).
https://www.pot-i-piksele.pl/

Jest po polsku to polecam. Warto przypomnieć.
Inna sprawa że już długo była dostępna jak wrzucałem ;).

Online Screwball

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #5165 dnia: Wrzesień 25, 2018, 10:54:38 »
[..] główna bohaterka, która od początku budzi jedynie irytację oraz absolutny brak zainteresowania jej losami. Niemal od początku życzyłem jej rychłej śmierci. Reszta bohaterek też nie wzbudziła mojego zainteresowania, zostały zbyt słabo zarysowane. [...]

pozdr
Okazuje się, że to była wierna ekranizacja.

Okazuje się, że jednak nie. W filmie główna bohaterka jest super interesująca w porównaniu do książki.

pozdr
psn - Skrubolski
biurko 70x40x50 cm @ drewno + kartka (kratka) a5 + długopis, obudowa - żółty bic 6'', wkład - noname

Offline bartukas

• Badass
« Odpowiedź #5166 dnia: Wrzesień 25, 2018, 11:20:13 »
Skończyłem Unicestwienie Jeffa Vandermeera i jest to dla mnie książkowy achievment roku.

O, czytałem to jakieś 3-4 lata temu! Zmęczyłem tylko dlatego, że dostałem książkę od mamy, ale ciężko było. Szczerze mówiąc, to byłem przekonany, że jest to książka napisana przez kobietę, bo zaobserwowałem, że nie podchodzi mi "kobieca" fantastyka, a to "Unicestwienie" wybitnie mi nie leżało. Również chętnie nie przeczytałem kolenych tomów, choć AFAIR miały równie dziwaczne okładki.

Online szczqcz

• I Am Robot
  • [citation needed]
« Odpowiedź #5167 dnia: Wrzesień 25, 2018, 11:25:25 »
A ja przeczytałem wszystkie trzy i bardzo podeszły mi dziwacznym klimatem, chociaż niewiele skumałem. Szczególnie druga, opisująca od środka Southern Reach.
"Men, it has been well said, think in herds; it will be seen that they go mad in herds, while they only recover their senses slowly, and one by one." Charles Mackay
"kłamstwo łatwo sprzedać paroma zdaniami i atrakcyjnym hashtagiem, a prawda bywa nudna i przydługa" znany bloger Bart

Offline ekiera

• Żywa Legenda
  • Zdezerterował na Wyspy
« Odpowiedź #5168 dnia: Wrzesień 25, 2018, 11:50:35 »
Siadlem ostatnio do reportazy nieco wiecej. Siadlem do "Chciwosci" Reszki, pozniej do "Lowcow z kotlowni" Ratajczaka. Obie o finansowych naciagaczach - obie pochlonalem, wiec napisane przystepnie, ale Reszka, moim zdaniem, pisze lepiej. Ciekawie poczytac o legalnych naciagaczach i dowiedziec sie, ze kolezanka pracowala w jednym z naciagajacych bankow. Kotlownia jest o nielegalnym naciaganiu, ale w ksiazce czuc nieco dreptania w miejscu, a rozmowy z psychologami byly o bardzo podstawowych kwestiach, wiec zostawia raczej niedosyt.

Dobrze czujac sie ze stylem Reszki siegnalem po ksiazki "Mali bogowie" czesci 1 i 2. Obie traktuja o lekarzach i systemie wspierajacym znieczulice. Pierwsza czesc nie jest szczegolnie wstrzasajaca, raczej pokazuje pewne niewydolnosci systemu. Druga natomiast to majstersztyk. Omawia powszechnosc praktyk opisanych przez Wyborcza jako "lowcy skor", pokazuje jak odrzucono nielimitowane swiadczenia onkologiczne na rzecz utrzymania prywatnych gabinetow. Pierwsza czesc utrzymuje przez cala ksiazke podobny poziom napiecia, w drugiej Reszka bardzo umiejetnie buduje napiecie trudnymi historiami, ale rowniez je rozladowuje mrocznym humorem.

Generalnie wszystkie powyzsze polecam, nieco mniej polecam "Grinding it out", autobiografie Raya Croka, czlowieka ktory z McDonald's uczynil franczyze. Pierwsze pol ksiazki jest bardzo ciekawe, podgladanie tworzenia sie procesow technologicznych i rozbudowy sieci jest interesujace samo w sobie, a do tego dochodza smakowite watki dotyczace np. faktu, ze McDonalds jest przede wszystkim firma zajmujaca sie nieruchomosciami, a nie sprzedaza jedzenia. Pozostala czesc ksiazki juz jednak grzeznie w opisie kto co i kiedy robil w korporacji i innych tego typu szczegolach, ktore nikogo nie interesuja. Przeczytalem zeby miec lepsza perspektywe na film z Keatonem, ale jakos nie moge sie zabrac do ogladania.

Kolejnych tomow przygod Jacka Aubreya polecac juz nie bede, bo jesli pierwsze 5 kogos nie przekonalo, to kolejne tez nie dadza rady. Niemniej z kazdym tomem coraz bardziej cieszy ograniczanie watkow milosnych!

Online Screwball

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #5169 dnia: Wrzesień 25, 2018, 13:33:45 »
Skończyłem Unicestwienie Jeffa Vandermeera i jest to dla mnie książkowy achievment roku.

O, czytałem to jakieś 3-4 lata temu! Zmęczyłem tylko dlatego, że dostałem książkę od mamy, ale ciężko było. Szczerze mówiąc, to byłem przekonany, że jest to książka napisana przez kobietę, bo zaobserwowałem, że nie podchodzi mi "kobieca" fantastyka, a to "Unicestwienie" wybitnie mi nie leżało. Również chętnie nie przeczytałem kolenych tomów, choć AFAIR miały równie dziwaczne okładki.

Hehe, też myślałem że to kobieta napisała. Ale kobiece fantasy nie musi być złe, wspomniana przeze mnie Piąta Pora Roku była ok. Chociaż może nie na tyle ok, żeby mi się chciało czytać kolejne tomy. Czyli jednak baby nie umio w fantasy ;)

A ja przeczytałem wszystkie trzy i bardzo podeszły mi dziwacznym klimatem, chociaż niewiele skumałem. Szczególnie druga, opisująca od środka Southern Reach.

O fak, czyli dalej jest jeszcze gorzej :o

pozdr
psn - Skrubolski

Offline dKc

• Badass
« Odpowiedź #5170 dnia: Październik 08, 2018, 18:26:15 »
Właśnie skończyłem Wojny konsolowe. Ale to jest fajna książka... W 4/5 co prawda trochę nuży, gubi tempo i trzeba się zmuszać do czytania, ale autor ładnie zwieńczył końcówkę. Polecam każdemu graczowi.
Jestem ciekaw czy są tu tacy co pamiętają pierwsze E3...? :)

Online Screwball

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #5171 dnia: Październik 08, 2018, 19:33:52 »
Najwyżej tacy, co przeczytali o tej imprezie w jakiejś gazetce typu SS.

pozdr
psn - Skrubolski

Offline Orson.

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #5172 dnia: Październik 08, 2018, 19:41:21 »
Może kilka lat później, ale wtedy to sie czekało na te imprezy. Nic do sieci nie wyciekało bo sieci nie było powszechnie. Magią był zakup pismq o grach. Człowiek czytał relacje z E3 i był szok.

Online blazej

• I Am Robot
« Odpowiedź #5173 dnia: Listopad 07, 2018, 21:06:34 »
Zrobiłem drugie podejście do Harrego Pottera. Pierwsze miałem w czasie studiów, wszyscy się zachwycali, w tym znajomi, których opinię sobie ceniłem i po połowie pierwszego tomu nie dałem rady, wynudziła mnie strasznie. Teraz po 15 latach mam większą motywację, bo chciałbym córce coś ciekawszego czytać do spania, żeby mi się przy okazji podobało. Fantasy lubię, a i pomyślałem, że może dorosłem już do tej lektury. Jestem trochę mniej niż w połowie i nie mogę, nie dość że nudne to grafomańskie (nie wiem czy to wina autorki czy tłumacza [ mam tą z czarną okładką wyd. Media i Rodzina https://www.ceneo.pl/46808023#tab=spec . Może to się dalej rozkręci, ale nie wiem czy się przebiję  ::)

Offline Don Simon

• Żywa Legenda
  • Gin&Tonic Team
« Odpowiedź #5174 dnia: Listopad 07, 2018, 21:27:44 »
A córce się podoba?
Świetne książki, dziedzic przeżywa bardzo!
Każdy może, prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się. Więc dlatego z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.

Online blazej

• I Am Robot
« Odpowiedź #5175 dnia: Listopad 07, 2018, 21:42:07 »
Córce też nie bardzo, ma 7 lat. Dociągnę do końca pierwszego tomu i będę myślał co dalej.

Offline Don Simon

• Żywa Legenda
  • Gin&Tonic Team
« Odpowiedź #5176 dnia: Listopad 09, 2018, 13:02:06 »
O to dosc wyjątkowe.
Każdy może, prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się. Więc dlatego z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.

Online Screwball

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #5177 dnia: Listopad 09, 2018, 15:04:29 »
Sprzedawczyk - jakby biały napisał tę książkę, to pewnie każdy by o niej usłyszał, wywołała by turboskandal. Ale że napisał ją czarny, to jest tylko satyrycznym spojrzeniem na USA z perspektywy Afroamerykanów. Ta książka trochę zmieniła moje myślenie na temat "mudżinów", ma bardzo duży walor edukacyjny, ale jest też przede wszystkim śmieszna. Niestety opowiadana historia zupełnie mnie nie wciągnęła i gdzieś tam od połowy zacząłem już się męczyć, rasowe sprawy jednak mnie nie interesują aż tak mocno, są dla mnie zbyt egzotyczne. Do tego wszystko jest głęboko osadzone w amerykańskiej kulturze. Tej prawdziwej, nie tylko znanej przez nas wszystkich popkulturze. Mam też wrażenie, że książka bardzo dużo straciła na tłumaczeniu, już sam tytuł "Sellout" jest niezbyt szczęśliwy. Oczywiście sam sens jest dobrze przetłumaczony, ale słowo "sprzedawczyk" wydaje mi się nieco archaiczne. Znalazłem też kilka opinii w necie potwierdzających moje przypuszczenia - w oryginale książka jest znacznie lepsza, ale też wymaga bardzo dobrej znajomości języka angielskiego. Takiego na poziomie The Wire.

TL:DR - jak ktoś interesuje się współczesną historią czarnej Ameryki, przedstawioną w śmieszkowym, satyrycznym sosie - to na pewno warto. Reszta może olać. Mnie ta książka ostatecznie mocno wymęczyła.
psn - Skrubolski

Offline Blue__

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #5178 dnia: Listopad 09, 2018, 15:38:08 »
Ja Harrego czytałem kilka lat temu i wciągał mocno, ale że sie wziąłem za oryginał to skończyłem tez w połowie 1 tomu ;). Tak czy owak u mnie zażarło od startu.
« Ostatnia zmiana: Listopad 09, 2018, 15:41:49 wysłana przez Blue__ »

Online Simplex

• Żywa Legenda
  • Jak tu coś wpisać?
« Odpowiedź #5179 dnia: Listopad 09, 2018, 16:51:54 »
U mnie też (oryginał).

Offline Vramin

• Żywa Legenda
  • With hearts toward none
    • https://twitter.com/Vramiin
« Odpowiedź #5180 dnia: Listopad 22, 2018, 10:13:35 »
Koniec roku jest czytelniczo bardzo syty. Nowy Owen Yeates od Dębskiego (jeszcze nie w e-booku) a za 6 dni "Każde Martwe Marzenie" Wegnera. Do tego moje czytelnicze guilty pleasure czyli kolejna część Honorverse od Davida Webera. Będzie czytane.

Offline Gregys

• I Am Robot
  • pukier cuder
« Odpowiedź #5181 dnia: Listopad 22, 2018, 11:09:14 »
Przeczytałem "Ślepowidzenie" i jakoś specjalnie mnie nie ujął ten tytuł, ale aktualnie kończę "Accelerando" i tu już jest jazda bez trzymanki. Świetna książka.
@Vramin
Dzięki za informacje o Dębskim i Wegnerze. Obie pozycje wskakują na listę do przeczytania.
Gregys out.

Offline Vramin

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #5182 dnia: Listopad 22, 2018, 11:29:07 »

Offline Estevez

• Aktywny forumowicz
« Odpowiedź #5183 dnia: Listopad 28, 2018, 05:42:40 »
Wlasnie koncze ksiazke "Aurora" Kim Stanley Robinson - ksiazka max fajna ale to co sie dzieje pod jej koniec mi sie nie podoba i zwolnilem na maxa...

Online randydisher

• Badass
« Odpowiedź #5184 dnia: Listopad 28, 2018, 08:52:43 »
a za 6 dni "Każde Martwe Marzenie" Wegnera.

Czekam z niecierpliwością. Muszę tylko "Krew i ogień" do tego czasu ogarnąć.

Offline Sałata

• Aktywny forumowicz
« Odpowiedź #5185 dnia: Listopad 28, 2018, 10:55:07 »
Bardzo proszę. Tu -> https://powergraph.pl/katalog/ksiazki/kazde-martwe-marzenie-opowiesci-z-meekhanskiego-pogranicza masz fragment na zaostrzenie apetytu :)

Dostałem powiadomienie, że "Każde martwe marzenie" Wegnera jest juz w ebooku w publio.

Wkońcu się doczekałem. Chyba zacznę czytać serie od początku. Fajnie byłoby zobaczyć gre w tym uniwersum.

Saludos
Saláta

Offline Vramin

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #5186 dnia: Listopad 28, 2018, 11:34:12 »
Czytanie serii od początku przed premierą nowego tomu to dobry pomysł, motywów jest tam mnóstwo a niektóre tylko lekko zaznaczone. Też tak kiedyś robiłem :)

Offline Gregys

• I Am Robot
  • pukier cuder
« Odpowiedź #5187 dnia: Listopad 28, 2018, 11:37:39 »
Ja chyba kupię całość w ebookach, bo czytałem pożyczone książki, a koleś zdecydowanie wart zapłaty. No i też mam ochotę na przeczytanie całości od początku.
Gregys out.

Offline Sałata

• Aktywny forumowicz
« Odpowiedź #5188 dnia: Listopad 28, 2018, 12:10:16 »
Mam wszystko w ebookach i trochę źle się czuję, że 4 tomy kupiłem na jakiejś wyprzedaży za jakieś śmieszne pieniądze. Są jeszcze dostępne dwa opowiadania za parę złotych każde. Wegner zdecydowanie wart pełnej ceny i trochę szkoda, że sam nie prowadzi elektronicznej sprzedaży za pomocą swojej strony omijając pośredników.
« Ostatnia zmiana: Listopad 28, 2018, 12:12:08 wysłana przez Sałata »
Saludos
Saláta

Offline Harry Keogh

• Super Badass
  • .
« Odpowiedź #5189 dnia: Listopad 28, 2018, 13:05:06 »
Bardzo proszę. Tu -> https://powergraph.pl/katalog/ksiazki/kazde-martwe-marzenie-opowiesci-z-meekhanskiego-pogranicza masz fragment na zaostrzenie apetytu :)

Dostałem powiadomienie, że "Każde martwe marzenie" Wegnera jest juz w ebooku w publio.

Wkońcu się doczekałem. Chyba zacznę czytać serie od początku. Fajnie byłoby zobaczyć gre w tym uniwersum.

Jako że to będzie tom nieparzysty - to będzie fajny, tak?
Laskolnyk i jego czaardan, czerwone 6-tki, woźnice Verdanno, itd.?

Nie jakieś demony w głowie, jak w 4.tym...

Online szczqcz

• I Am Robot
  • [citation needed]
« Odpowiedź #5190 dnia: Listopad 28, 2018, 13:08:49 »
Wegner Wegnerem, ale dzisiaj wyszła też "Gorączka Ciboli" Coreya i nowe wydanie "Kronik Marsjańskich" Bradbury'ego.
"Men, it has been well said, think in herds; it will be seen that they go mad in herds, while they only recover their senses slowly, and one by one." Charles Mackay
"kłamstwo łatwo sprzedać paroma zdaniami i atrakcyjnym hashtagiem, a prawda bywa nudna i przydługa" znany bloger Bart

Offline Sałata

• Aktywny forumowicz
« Odpowiedź #5191 dnia: Listopad 28, 2018, 14:30:03 »
Wegner Wegnerem, ale dzisiaj wyszła też "Gorączka Ciboli" Coreya i nowe wydanie "Kronik Marsjańskich" Bradbury'ego.

Expanse to jeden z moich ulubonych seriali SF obecnie. Zakladam, że książki są conajmniej tak samo dobre. Warto zacząc od tego tomu po obejrzeniu sezonu 3go? Przeczytanie nie zepsuje mi serialu?
Branderbury u mnie jest obok Clarke'a, Dick'a, Assimova  czy Herberta. Niestety nadal czeka na swój czas. Pewnie na emeryturze sięgnę. Nowe wydania mnie nie kręcą, bo wiekszość lecę w ebookach na Kindle. Backlog mam równie duży co z grami.
Saludos
Saláta

Online szczqcz

• I Am Robot
  • [citation needed]
« Odpowiedź #5192 dnia: Listopad 28, 2018, 15:14:32 »
Książki bardzo dobre, ale niestety nie powiem na którym tomie się kończy serial.

Offline Vramin

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #5193 dnia: Listopad 28, 2018, 16:12:23 »
"Gorączka Ciboli" Coreya

Wczoraj zacząłem powtórkę tomu pierwszego, za pierwszym czytaniem zdał się być taki sobie. Jak oceniasz dwa następne?

Online szczqcz

• I Am Robot
  • [citation needed]
« Odpowiedź #5194 dnia: Listopad 28, 2018, 16:20:01 »
Tak serial jak i książki zaczynają się dość powoli, ale bardzo fajnie się rozkręcają.

Offline Vramin

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #5195 dnia: Listopad 29, 2018, 09:43:19 »
Zacząłem Wegnera i póki co jest naprawdę dobrze. Autor zdaje się trochę porządkować wprowadzone wcześniej motywy. Tylko z Szóstkami chronologia mi się jakby nie zgadza.

Offline szpynda

• I Am Robot
« Odpowiedź #5196 dnia: Listopad 29, 2018, 19:08:14 »
Utknąłem w 3 tomie "Koła Czasu" i czuję zmęczenie, a jeszcze 9 przede mną. Muszę złamać to czymś hard sci-fi. Co tam nowego i dobrego się pokazało? Tylko nic z chińszczyzny, bo nie trawię.
Tak. Nie każdy jest zniewolony własnymi decyzjami życiowymi.

Offline szpynda

• I Am Robot
« Odpowiedź #5197 dnia: Grudzień 06, 2018, 21:53:27 »
No i dziewczyny z Mana mana mi pomogły swoją polecajką: "Trylogia Ryfterów". Pierwszy tom już prawie za mną i wciąga ten podwodny siat oraz popieprzona ekipa w podwodnej bazie.
Tak. Nie każdy jest zniewolony własnymi decyzjami życiowymi.

Online blazej

• I Am Robot
« Odpowiedź #5198 dnia: Grudzień 16, 2018, 09:54:59 »
Pytanie do fanów SF, chcę kupić Hyperiona na prezent. Jest jakieś jedyne słuszne wydanie/tłumaczenie?

Online szczqcz

• I Am Robot
  • [citation needed]
« Odpowiedź #5199 dnia: Grudzień 16, 2018, 10:45:04 »
Jeśli na prezent, to pewnie nie używana. Jeśli nie używana to nowa. Jeśli nowa to raczej nie masz wyboru i musisz kupić wydanie z nowym poprawionym tłumaczeniem.