Autor Wątek: Jakie książki polecacie  (Przeczytany 477000 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Don Simon

• Żywa Legenda
  • Gin&Tonic Team
Odp: Jakie książki polecacie
« Odpowiedź #5120 dnia: Lipiec 07, 2018, 10:43:44 »
Ćpanie jest złe, mmmkay?

A już ojciec rodziny to w ogóle...
Każdy może, prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się. Więc dlatego z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.

Offline Simplex

• Żywa Legenda
  • Jak tu coś wpisać?
« Odpowiedź #5121 dnia: Lipiec 07, 2018, 10:47:11 »
I dlatego wlasnie nie pijesz, jak rozumiem?

Offline ekiera

• I Am Robot
  • Zdezerterował na Wyspy
« Odpowiedź #5122 dnia: Lipiec 07, 2018, 11:10:36 »
Ojciec rodziny to chyba dziadek, ktorego dzieci weszly w relacje kazirodcza?

Offline Don Simon

• Żywa Legenda
  • Gin&Tonic Team
« Odpowiedź #5123 dnia: Lipiec 07, 2018, 17:29:56 »
I dlatego wlasnie nie pijesz, jak rozumiem?
Dlatego nie zmywam.
Każdy może, prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się. Więc dlatego z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.

Offline Screwball

• Żywa Legenda
  • Specjalizuje się w starych linkach.
    • www.facebook.com/skrubolski
« Odpowiedź #5124 dnia: Lipiec 09, 2018, 11:47:00 »
Wreszcie miałem trochę spokoju, żeby przeczytać ostatni tom Wspomnienia o Przeszłości Ziemi, czyli Koniec śmierci.

Zacznę może od minusów, które w zasadzie nie różnią się specjalnie od poprzednich części. Czyli znowu część socjologiczna to raczej żart, mocno tu czuć pochodzenie autora, społeczność przypomina bardziej obóz harcerski niż prawdziwą ludność. Wprawdzie chwalona jest demokracja, a systemy totalitarne są pokazywane z jednoznacznie złej strony, no ale i tak maksymalnie wieje tu kolektywizmem i klimatem Państwa Środka. Z drugiej strony znowu też prawie wszystko jest kładzione na jedną kartę, a krytyczne decyzje są podejmowane w zasadzie w pojedynkę. No i znowu bohaterowie to tylko słupki, od których odpycha się fabuła.

Bo cykl Liu Cixin opowiada bardziej o wydarzeniach, nie o bohaterach. I te wydarzenia są... o ja pierdole. To zdecydowanie najbardziej epicka rzecz, jaką czytałem (czy widziałem). Wprawdzie na samym początku pojawia się masywny spoiler, ale i tak rozpiętość fabularna zaskakuje i robi niesamowite wrażenie. Nie będę oczywiście pisać o szczegółach czy nawet zarysach fabularnych, bo one nie tylko spoilują ostatnią część, ale też bardzo mocno psują przyjemność z czytania poprzednich, niemniej opisywane wydarzenia niesamowicie pobudziły moją wyobraźnię.

Koniec śmierci objętościowo jest chyba większy od dwóch poprzednich części razem wziętych, ale nie ma tu takich momentów nudy, jak np. przez pierwsze 200 stron Ciemnego lasu. Tutaj od razu bardzo dużo się dzieje i myślę, że spokojnie Liu mógłby zrobić z cyklu 5 tomów i nikt by nie narzekał. Treści jest tu po prostu od zajebania, każdy kolejny rozdział to w zasadzie nowa opowieść (ale wszystko jest powiązane fabularnie i dotyczy zawsze jednej historii, bohaterów i wydarzeń). Oczywiście bywają słabsze momenty czy nawet zupełnie niepotrzebne (zbyt mocno rozbudowany przedostatni rozdział), ale ogólnie ciężko oderwać się od lektury.

No i najważniejsze - pomysły. A raczej POMYSŁY! Liu wymyślił niesamowite rzeczy, przez które parę razy mój mózg zrobił fikołka. Ale co istotne - brzmi to bardzo wiarygodnie. Nigdy nie czułem się w czasie czytania tej książki, jak podczas jakieś durnych sf ze stateczkami z laserkami. Oczywiście jestem fizycznym laikiem, jakieś tęgie łby pewnie będą się tu śmiać, ale dla mnie to jest wow. Co istotne - w Problemie trzech ciał w pewnym momencie trochę się pogubiłem w tym fizycznym mambo-jumbo, natomiast tutaj wszystko jest raczej do ogarnięcia, chociaż tak jak wspomniałem, może dochodzić do niezłej gimnastyki mózgowej.

Koniec śmierci to dla mnie zdecydowanie najlepsza część całego cyklu. Polecam.

Co innego polecacie w takim klimacie (to chyba jest hard sf? nie wiem, nie znam się)?

pozdr
psn - Skrubolski
www.facebook.com/skrubolski
biurko 70x40x50 cm @ drewno + kartka (kratka) a5 + długopis, obudowa - żółty bic 6'', wkład - noname

Offline Don Simon

• Żywa Legenda
  • Gin&Tonic Team
« Odpowiedź #5125 dnia: Lipiec 09, 2018, 12:40:18 »
Dukaj.

Wattsa niektórzy polecą pewnie, ale mi się nie podobało.

No i Bacigaluppi, choć to takie biosf.

Offline Sialala

• Żywa Legenda
  • tekst osobisty
« Odpowiedź #5126 dnia: Lipiec 13, 2018, 13:30:27 »
+1 do Dukaja, choc potrafi byc ciezko strawny. Na pewno na poczatek nie ma co sie porywac na Inne Piesni, ale Czarne Oceany albo Perfekcyjna Niedoskonalosc powinny dobrze wejsc.

Wielkie dzięki, drogie panie, wielkie dzięki koleżanki, za poparcie, za zachętę bym w wyborcze stawał szranki. Wielkie dzięki, ale przyznam, że gdy tyle pań dookoła, nie wybory mi się marzą, ale inne kwestie zgoła - B. Komorowski

Offline ekiera

• I Am Robot
  • Zdezerterował na Wyspy
« Odpowiedź #5127 dnia: Lipiec 13, 2018, 13:50:36 »
Przczytałem polecone tutaj Kitchen Confidential. Praktycznie na każdej stronie musiałem sprawdzać jakieś słowo, bo w ogóle nie ogarniam żargonu kulinarnego, ale poza tym czytało się świetnie, pękło w kilka podróży do pracy. Więc dzięki za polecankę :)
Pod koniec książki jest rozdział o podróży do Japonii i moim zdaniem sam w sobie był wart kupienia książki, co jednak nie umniejsza pozostałym treściom. Polecam dalej!

Offline Orson.

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #5128 dnia: Lipiec 13, 2018, 18:24:40 »
Co do Dukaja to z perspektywy czasu zdaje mi sie, ze za mocno odlatuje.

Offline szpynda

• I Am Robot
« Odpowiedź #5129 dnia: Lipiec 14, 2018, 10:10:04 »
Jak to prawicowa konserwa.
Tak. Nie każdy jest zniewolony własnymi decyzjami życiowymi.

Offline regisek

• Super Badass
  • lubię kawę
    • zgrany
« Odpowiedź #5130 dnia: Sierpień 01, 2018, 13:58:41 »
Wreszcie po paru latach dokończyłem "Zero History" Gibsona i zdecydowanie odradzam.
Straszne męki, technofilski i konsumpcyjny bełkot (czasami jakbym przeglądał witrynę amazonu). Skutecznie wyleczyło mnie z Gibsona, jego najgorsza książka.

Offline Simplex

• Żywa Legenda
  • Jak tu coś wpisać?
« Odpowiedź #5131 dnia: Sierpień 01, 2018, 15:15:13 »
A czytałes jego powieści SF?

Offline regisek

• Super Badass
  • lubię kawę
    • zgrany
« Odpowiedź #5132 dnia: Sierpień 01, 2018, 16:01:18 »
A czytałes jego powieści SF?

Tak, czytałem wszystko co tylko wyszło, trylogia Blue Ant od początku była inna, ale intrygująca, ciekawa. Zero History kupiłem na premierę (chyba w 2011) i od tego momentu walczyłem z tą książką.

Offline Simplex

• Żywa Legenda
  • Jak tu coś wpisać?
« Odpowiedź #5133 dnia: Sierpień 01, 2018, 16:04:03 »
A czytałes Peryferal?

Ja z Zero History nic nie pamiętam.

Offline regisek

• Super Badass
  • lubię kawę
    • zgrany
« Odpowiedź #5134 dnia: Sierpień 01, 2018, 19:00:51 »
Jeszcze nie, spróbuje ale za jakiś czas.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Offline muminek

• Super Badass
  • PS4: fisiek_ck
« Odpowiedź #5135 dnia: Sierpień 16, 2018, 19:37:54 »
Ale się odbiłem od Pana Lodowego Ogrodu...
Za to polecam  "Tracę ciepło" i
"Inna dusza" Orbitowskiego.

Offline Sialala

• Żywa Legenda
  • tekst osobisty
« Odpowiedź #5136 dnia: Sierpień 17, 2018, 09:43:41 »
Serio sie odbiles? Pierwszy tom? Mnie to wessalo kiedys na maksa.

Wielkie dzięki, drogie panie, wielkie dzięki koleżanki, za poparcie, za zachętę bym w wyborcze stawał szranki. Wielkie dzięki, ale przyznam, że gdy tyle pań dookoła, nie wybory mi się marzą, ale inne kwestie zgoła - B. Komorowski

Offline Orson.

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #5137 dnia: Sierpień 17, 2018, 10:08:08 »
Pierwszy był spoko. Zaczynało sie kozak, potem schodki w d?ł. I tak z kazdym tomem. Mogl zamknac sprawe w dwuch czesciach.

Offline Sialala

• Żywa Legenda
  • tekst osobisty
« Odpowiedź #5138 dnia: Sierpień 17, 2018, 10:37:57 »
[Gregys mode on]dwÓch[/Gregys mode off]

Offline Screwball

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #5139 dnia: Sierpień 20, 2018, 10:06:43 »
Piąta Pora Roku - pierwsza część cyklu Pęknięta Ziemia, fantasy w oryginalnym settingu, bez smoków, krasnali i innych kurdupli. N.K. Jemisin stworzyła własny, całkiem złożony świat wypełniony ciekawymi gatunkami, który co jakiś czas nawiedza sejsmiczny kataklizm czyli tytułowa piąta pora roku. Książka zaczyna się od startu kolejnego kataklizmu ale wcale nie jest tak, jak można przeczytać w niektórych recenzjach, że "zaczyna sie jak u Hitchcocka od trzęsienia ziemi, a później napięcie wzrasta". Otóż nie, przez jakieś pół książki w sumie nic ciekawego (a na pewno nic ciekawszego od wspomnianego kataklizmu) się nie dzieje. Poznajemy historie trzech bohaterek, ich losy oczywiście w końcu się splotą, ale jest to niestety bardzo łatwe do przewidzenia. Niemniej gdzieś tam od połowy nawet zacząłem się wkręcać w to story i pewnie sięgnę po kolejne części. Ale na pewno nie mam jakiegoś mega ciśnienia, żeby zrobić to od razu.

TL;DR - można przeczytać, ale bez achów i ochów

pozdr
psn - Skrubolski
biurko 70x40x50 cm @ drewno + kartka (kratka) a5 + długopis, obudowa - żółty bic 6'', wkład - noname

Offline szczqcz

• I Am Robot
  • [citation needed]
« Odpowiedź #5140 dnia: Sierpień 24, 2018, 18:56:09 »
Przeczytałem  w końcu "Problem trzech ciał". Do 3/4 książki całkiem spoko lektura, nic mnie specjalnie nie zaskoczyło, no ale dość wciągające i nie czuć drewna. Końcówka to niestety dramat. Pojawia się drewniany język i dialogi znane mi z innych wschodnich autorów (to pewnie kwestia tłumaczenia), zasada "show, don't tell" zostaje grupowo zgwałcona. Dydaktyzm gorszy niż u Asimova.
Ogólnie rzecz biorąc to jednak całkiem sprawne hard-sf. Do Lema, Dukaja i Egana startu moim zdaniem nie ma, ale i tak wciągnę resztę trylogii.
"Men, it has been well said, think in herds; it will be seen that they go mad in herds, while they only recover their senses slowly, and one by one." Charles Mackay
"kłamstwo łatwo sprzedać paroma zdaniami i atrakcyjnym hashtagiem, a prawda bywa nudna i przydługa" znany bloger Bart

Offline Screwball

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #5141 dnia: Sierpień 27, 2018, 09:57:40 »
Dalej jest już na szczęście tylko lepiej (no, może pierwsze 200 stron Ciemnego Lasu trochę muli).

pozdr
psn - Skrubolski

Offline Bloodergo

• Żywa Legenda
  • Better on Apple
« Odpowiedź #5142 dnia: Sierpień 28, 2018, 15:27:38 »
Przeczytałem  w końcu "Problem trzech ciał". Do 3/4 książki całkiem spoko lektura, nic mnie specjalnie nie zaskoczyło, no ale dość wciągające i nie czuć drewna. Końcówka to niestety dramat. Pojawia się drewniany język i dialogi znane mi z innych wschodnich autorów (to pewnie kwestia tłumaczenia), zasada "show, don't tell" zostaje grupowo zgwałcona. Dydaktyzm gorszy niż u Asimova.
Ogólnie rzecz biorąc to jednak całkiem sprawne hard-sf. Do Lema, Dukaja i Egana startu moim zdaniem nie ma, ale i tak wciągnę resztę trylogii.

Identyczne odczucia miałem. 3/4 całkiem mi się podobało, ale końcówka to jakaś niezrozumiała papka, co mocno obniżyło moją ocenę dla tej książki. Ale i tak jestem ciekawy kolejnych części.

Offline szpynda

• I Am Robot
« Odpowiedź #5143 dnia: Sierpień 29, 2018, 20:43:08 »
Nie dotarłem do tej gorszej 1/4, bo niby te lepsze 3/4 w moim odczuciu było zbyt "chińskie". 
Tak. Nie każdy jest zniewolony własnymi decyzjami życiowymi.

Offline Sialala

• Żywa Legenda
  • tekst osobisty
« Odpowiedź #5144 dnia: Sierpień 30, 2018, 13:42:40 »
Ja sie wlasnie za to zabieram, toscie mnie nastawili!

Offline Screwball

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #5145 dnia: Sierpień 30, 2018, 15:57:48 »
Nie sluchaj malkontentów, czytaj :)

pozdr
psn - Skrubolski

Offline Bloodergo

• Żywa Legenda
  • Better on Apple
« Odpowiedź #5146 dnia: Sierpień 30, 2018, 16:30:15 »
Przeczytać warto. Chiński folklor to miłą odmiana, chociaż miałem mały problem z zapamiętaniem nazwisk :D

Offline Screwball

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #5147 dnia: Sierpień 30, 2018, 16:49:21 »
Najfajniejsze nazwiska są w ostatniej części :)

pozdr
psn - Skrubolski

Offline Sialala

• Żywa Legenda
  • tekst osobisty
« Odpowiedź #5148 dnia: Sierpień 31, 2018, 00:18:28 »
Ja kiedyś rozmawiałem z kolesiem który ma nazwisko miał Hui Long. True story.

Offline Screwball

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #5149 dnia: Sierpień 31, 2018, 09:14:14 »
Tego klasyka chyba nic nie przebije:

pozdr
psn - Skrubolski

Offline szczqcz

• I Am Robot
  • [citation needed]
« Odpowiedź #5150 dnia: Wrzesień 05, 2018, 09:26:00 »
Dla książkowych kolekcjonerów:
Wydawnictwo MAG na 25 lecie wznowiło w małym nakładzie trzy białe kruki z serii Uczta Wyobraźni:
"Accelerando" Charlesa Strossa,
"Ślepowidzenie" Petera Wattsa
i "Atlas chmur" Davida Mitchella.

Tylko "Accelerando" nie miało innego wydania, ale mnie bolą braki w serii i wziąłem wszystkie trzy.
"Men, it has been well said, think in herds; it will be seen that they go mad in herds, while they only recover their senses slowly, and one by one." Charles Mackay
"kłamstwo łatwo sprzedać paroma zdaniami i atrakcyjnym hashtagiem, a prawda bywa nudna i przydługa" znany bloger Bart

Offline Blue__

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #5151 dnia: Wrzesień 05, 2018, 09:35:41 »
https://www.pot-i-piksele.pl/

Jest po polsku to polecam. Warto przypomnieć.
Knack is back baby!

Offline Sialala

• Żywa Legenda
  • tekst osobisty
« Odpowiedź #5152 dnia: Wrzesień 05, 2018, 11:44:25 »
Atlas Chmur mam gdzies w domu w pierwszym polskim wydaniu z bodajze 2006 roku. Nigdy nie dalem rady tego skonczyc, poddalem sie bodajze na trzeciej czy czwartej opowiesci (to o staruszku). Film obejrzalem i nawet mialem ochote skonczyc ksiazke po nim, ale jakos zapodziala mi sie gdzies i w rezultacie nigdy przez nia nie przebrnalem.

Offline Simplex

• Żywa Legenda
  • Jak tu coś wpisać?
« Odpowiedź #5153 dnia: Wrzesień 05, 2018, 21:26:58 »
https://virtualo.pl/ebook/epoka-diamentu-i230177/?pr=6  - widzę, że nowe tłumaczenie. Szkoda że nie ma jakiejś próbki. Jestem bardzo ciekaw co zrobili z "thete" (poprzednie tłumaczenie - genialny "lturysta", do dziś zachodzę w głowę co to miało oznaczać).

Jakby ktoś to brał, niech da znać jak tłumaczenie.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 05, 2018, 21:29:29 wysłana przez Simplex »

Offline Bloodergo

• Żywa Legenda
  • Better on Apple
« Odpowiedź #5154 dnia: Wrzesień 05, 2018, 23:09:21 »
Jest próbka. Z tego co widzę thete to thet.

Offline Simplex

• Żywa Legenda
  • Jak tu coś wpisać?
« Odpowiedź #5155 dnia: Wrzesień 05, 2018, 23:30:23 »
Tak, wcześniej nie zauważyłem, właśnie skończyłem czytać.
Salon fikacji to Modsalon (w oryginale Mod  Parlour), a Bud to Bud, a nie Pączek, więc jakiś postęp jest.

Przy okazji kolejny raz polecam Stephensona!

Offline Orson.

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #5156 dnia: Wrzesień 10, 2018, 22:22:53 »
Skończyłem 11 tomów ksiazek autorstwa Nesbo traktujacym o Harrym Hole, geniuszu sledczym Norweskiej Policji. Wszystkie w audiobookach wchłonąłem, polecam ta forme. Sa dwie "superprodukcje", wiekszosc czyta kapitalny Bonaszewski

Offline MsbS

• I Am Robot
« Odpowiedź #5157 dnia: Wrzesień 16, 2018, 19:37:10 »
Zacząłem czytać zbiór opowiadań Harlana Ellisona "To, co najlepsze" i skubaniec niezły jest. Oczywiście pierwsze teksty, które pisał jako nastolatek, mega-naiwne, ale potem robi się naprawdę ciekawie. Strasznie dziwny klimat mają te jego opowiadania, nie da się wielu pod rząd przeczytać bo są nieprzyjemne, trochę mi się kojarzą z Rolandem Toporem. Polecam zdecydowanie.

Offline Orson.

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #5158 dnia: Wrzesień 17, 2018, 13:50:51 »
A ja pierwszy raz w życiu zaznajamiam sie z Sherlockiem Holmsem. Padło na "Psa Baskervilów". Klimat mi strasznie zrobił. Wrzosowiska na jakims ang zadupiu i wielki dwór.

Siegne po wiecej z serii.

Offline regisek

• Super Badass
  • lubię kawę
    • zgrany
« Odpowiedź #5159 dnia: Wrzesień 19, 2018, 12:11:05 »
Skończyłem Koniec Śmierci Cixin Liu - polecam, chociaż pod koniec autor (wcześniej też mu się zdarzało) wprowadza takie Deus Ex Machina że głowa boli :) Ale mimo to kawał dobrego twardego SF które porusza masę wątków filozoficznych - dla mnie odkrycie zeszłego i tego roku, polecam. Te paręset stron zleciało nawet nie wiem kiedy.