Autor Wątek: Jakie książki polecacie  (Przeczytany 479080 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline meatbag

• I Am Robot
Odp: Jakie książki polecacie
« Odpowiedź #5000 dnia: Grudzień 31, 2017, 12:24:58 »
Wszystko jest możliwe (prawie). Co najwyżej mniej prawdopodobne. Ja widzę to jako opowieść o wzroście complexity, nicość, elementarne, wodór, gwiazdy, większe pierwiastki, coraz bardziej skomplikowane systemy, pierwsze życie, wielokomórkowe życie, a tu o na tej gałęzi człowiek z mózgiem o kosmicznej (dosłownie) ilości połączeń tworzących kolejne poziomy struktury. Taki wielki fraktal ładny. Nie kupuję potrzeby doprawiania obrazka "tragizmem rozdarcia duszy w materii". Mogło się przejeść. Ludzkość jakoś tak lubuje się mazać w swojej kupie zamiast spróbować popatrzeć jakie to ładne i dostrzec cały system w czasie. Na razie. Z czasem na pewno pojawią się nowe struktury drzewka, które pójdą all in tą ścieżką, so chill :)

Online ekiera

• I Am Robot
  • Zdezerterował na Wyspy
« Odpowiedź #5001 dnia: Grudzień 31, 2017, 17:14:47 »
Terror znaczy sie dobry? Bylem na wystawie o wyprawie Franklina ostatnio i mialem sie brac za terror, ale jakos mnie zniechecilo, ze tam chyba jakis supernatural dziala. Czyzbym zniechecil sie niepotrzebnie?

Ja w pazdzierniku zaczalem metrem dojezdzac do pracy. Dzieki czemu mam wyraznie lepsze wyniki czytania, ale nadal 100 przebic to dla mnie abstrakcja.

Online szczqcz

• I Am Robot
  • [citation needed]
« Odpowiedź #5002 dnia: Grudzień 31, 2017, 17:28:01 »
Terror znaczy sie dobry? Bylem na wystawie o wyprawie Franklina ostatnio i mialem sie brac za terror, ale jakos mnie zniechecilo, ze tam chyba jakis supernatural dziala. Czyzbym zniechecil sie niepotrzebnie?

Ja w pazdzierniku zaczalem metrem dojezdzac do pracy. Dzieki czemu mam wyraznie lepsze wyniki czytania, ale nadal 100 przebic to dla mnie abstrakcja.

Terror bardzo fajny, a supernaturala niezbyt wiele właśnie. Dużo więcej o samych warunkach, ludziach na skraju etc.
"Men, it has been well said, think in herds; it will be seen that they go mad in herds, while they only recover their senses slowly, and one by one." Charles Mackay
"kłamstwo łatwo sprzedać paroma zdaniami i atrakcyjnym hashtagiem, a prawda bywa nudna i przydługa" znany bloger Bart

Online maxplastic

• Prezes
« Odpowiedź #5003 dnia: Grudzień 31, 2017, 17:30:27 »
Szanuje wynika, ja przeczytałem 35 książek w tym roku i to mój rekord, ale jestem dziwny, bo rzadko czytam w domu (głównie na tronie albo w wannie) - zdecydowanie częściej w podróży, a przede wszystkim w długich dojazdach komunikacją. Jednak trzeba dzielić czas na gry i filmy.

Online ekiera

• I Am Robot
  • Zdezerterował na Wyspy
« Odpowiedź #5004 dnia: Grudzień 31, 2017, 17:56:04 »
Ok, dzieki, to sprobuje sie z Terrorem :)

Online LukeSpidey

• Stały bywalec
« Odpowiedź #5005 dnia: Styczeń 09, 2018, 15:40:27 »
Zapytam tutaj. Czy znacie może jakieś detektywistyczne/mystery powieści, coś ala Wyspa skazańców, na podstawie której nakręcili film z Di Caprio? Ostatnio coś mnie w stronę takich historii pociąga.

Online Screwball

• Żywa Legenda
  • Specjalizuje się w starych linkach.
    • www.facebook.com/skrubolski
« Odpowiedź #5006 dnia: Styczeń 18, 2018, 09:28:31 »
Przeczytałem Wojny Konsolowe, z tego co pamiętam trochę ludzi z forun też to zrobiło, ale powinni wszyscy. Szczególnie ci zabierający głos w sprawach biznesowo-branżowych. Bardzo pouczająca lektura, w sumie nie tylko dla ludzi zainteresowanych historią gier wideo, ale nawet bardziej samym marketingiem (nie tylko growym). Autor skupia się na wojnie Segi z Nintendo, bardziej od strony Dawida (S) niż Goliata (N). Tak naprawdę większość opowiada o walce Genesisa z NESem i później SNESem, kiedy szefem Sega of America był Tom Kalinske, który jest bohaterem tej książki. To w ogóle ciekawy facet, bo w latach 80. pracował w Mattel, i to dzięki niemu odżyły takie marki jak Barbie czy Hot Wheels, był tez odpowiedzialny za wprowadzenie na rynek He-Mana. Facet pojawia się zresztą w netflixowym Toys That Made Us.

Bardzo chętnie poczytałbym kontynuację, ale już od strony Sony, ponieważ Wojny kończą się w momencie, kiedy ja sam stałem się konsolowcem. Czyli od premiery PS1. To by były na pewno bardziej interesujące historie szczególnie z naszego, europejskiego, czy w ogóle polskiego punktu widzenia, bo jednak książka skupia się na amerykańskim rynku i konsolach właściwie zupełnie u nas nie znanych (może poza NESem, czyli Pegasusem).

Na okładce ktoś napisał, że Wojny Konsolowe to "thriller korporacyjny", to jest niezły lol, równie dobrze mogli napisać, że to korporacyjna space opera. Ale nie przejmujcie się, książkę naprawdę warto przeczytać. Zastanawiam się, czy znacie może jakieś inne książki o ciekawych przypadkach marketingu czy branży reklamowej, które by jednak nie były kroniką, a fabularyzowaną formą (tak jak właśnie Wojny Konsolowe)?

pozdr
psn - Skrubolski
www.facebook.com/skrubolski
biurko 70x40x50 cm @ drewno + kartka (kratka) a5 + długopis, obudowa - żółty bic 6'', wkład - noname

Offline MsbS

• I Am Robot
« Odpowiedź #5007 dnia: Styczeń 18, 2018, 19:00:13 »
Popieram, dobra książka. W środku nieco mi się dłużyła, ale potem znów nabrała tempa. Trochę Kalinskego kreuje na superbohatera, ale nie przeszkadzało mi to.

Offline Blue__

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #5008 dnia: Styczeń 18, 2018, 19:19:41 »
Blood Sweat and Pixels ponownie bardzo polecam :).
Knack is back baby!

Offline gieeres

• Badass
« Odpowiedź #5009 dnia: Styczeń 18, 2018, 19:33:09 »
Przeczytałem Wojny Konsolowe, z tego co pamiętam trochę ludzi z forun też to zrobiło, ale powinni wszyscy. Szczególnie ci zabierający głos w sprawach biznesowo-branżowych. Bardzo pouczająca lektura, w sumie nie tylko dla ludzi zainteresowanych historią gier wideo, ale nawet bardziej samym marketingiem (nie tylko growym). Autor skupia się na wojnie Segi z Nintendo, bardziej od strony Dawida (S) niż Goliata (N). Tak naprawdę większość opowiada o walce Genesisa z NESem i później SNESem, kiedy szefem Sega of America był Tom Kalinske, który jest bohaterem tej książki. To w ogóle ciekawy facet, bo w latach 80. pracował w Mattel, i to dzięki niemu odżyły takie marki jak Barbie czy Hot Wheels, był tez odpowiedzialny za wprowadzenie na rynek He-Mana. Facet pojawia się zresztą w netflixowym Toys That Made Us.

Bardzo chętnie poczytałbym kontynuację, ale już od strony Sony, ponieważ Wojny kończą się w momencie, kiedy ja sam stałem się konsolowcem. Czyli od premiery PS1. To by były na pewno bardziej interesujące historie szczególnie z naszego, europejskiego, czy w ogóle polskiego punktu widzenia, bo jednak książka skupia się na amerykańskim rynku i konsolach właściwie zupełnie u nas nie znanych (może poza NESem, czyli Pegasusem).

Na okładce ktoś napisał, że Wojny Konsolowe to "thriller korporacyjny", to jest niezły lol, równie dobrze mogli napisać, że to korporacyjna space opera. Ale nie przejmujcie się, książkę naprawdę warto przeczytać. Zastanawiam się, czy znacie może jakieś inne książki o ciekawych przypadkach marketingu czy branży reklamowej, które by jednak nie były kroniką, a fabularyzowaną formą (tak jak właśnie Wojny Konsolowe)?

pozdr

Zacząłem czytać 2 dni temu. Przeczytałem dopiero kilkadziesiąt stron ale dobrze się to czyta. Fajne uczucie jak przewijają się nazwy, które się kojarzy od dzieciaka i można dowiedzieć się o tych początkach trochę więcej. Zobaczymy jak będzie dalej.

Online szczqcz

• I Am Robot
  • [citation needed]
« Odpowiedź #5010 dnia: Styczeń 24, 2018, 08:35:26 »
Zmarła jedna z legend SF, Ursula K. Le Guin.

Jeśli mielibyście przeczytać tylko jeden jej utwór, niech to będzie króciutkie opowiadanie "Ci, którzy odchodzą z Omelas".
https://docer.pl/doc/nxx0108
https://www.utilitarianism.com/nu/omelas.pdf
"Men, it has been well said, think in herds; it will be seen that they go mad in herds, while they only recover their senses slowly, and one by one." Charles Mackay
"kłamstwo łatwo sprzedać paroma zdaniami i atrakcyjnym hashtagiem, a prawda bywa nudna i przydługa" znany bloger Bart

Online szczqcz

• I Am Robot
  • [citation needed]
« Odpowiedź #5011 dnia: Styczeń 31, 2018, 09:20:39 »
Dzisiaj ukazał się zapomniany zbiorek opowiadań Gibsona "Wypalić chrom", wydany dawno temu w Polsce jako "Johnny Mnemonic".
Jest też ebook.

Offline MsbS

• I Am Robot
« Odpowiedź #5012 dnia: Luty 04, 2018, 16:31:01 »
Ej, co nikt nie pisze, że Endymion wyszedł (jebuk w pełnej cenie 41 PLN, na virtualo -30% czyli 28.70).

Offline Vuko Drakkainen

• I Am Robot
« Odpowiedź #5013 dnia: Luty 04, 2018, 16:59:21 »
Bo to duże rozczarowanie jest. Tzn. oba tomy, nie wydanie czy cena.

Offline szpynda

• I Am Robot
« Odpowiedź #5014 dnia: Luty 05, 2018, 11:00:07 »
Odbiłem sie od Endymiona. Dziwadło siakieś takieś nijakieś.
Tak. Nie każdy jest zniewolony własnymi decyzjami życiowymi.

Offline MsbS

• I Am Robot
« Odpowiedź #5015 dnia: Luty 05, 2018, 19:36:46 »
I tak pewnie zakupię jak dobre promo będzie, na razie mam co czytać. Właśnie wziąłem się za Trylogię Husycką i chyba lepsza niż Wiedźminowe wypociny.

Offline Don Simon

• Żywa Legenda
  • Gin&Tonic Team
« Odpowiedź #5016 dnia: Luty 05, 2018, 22:57:13 »
A ten Gibson to jak się ma do Ciągu?
Każdy może, prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się. Więc dlatego z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.

Online szczqcz

• I Am Robot
  • [citation needed]
« Odpowiedź #5017 dnia: Luty 06, 2018, 00:51:00 »
Opowiadania "Johnny Mnemonic", "Hotel Nowa Róża" i "Wypalić chrom" są osadzone w tym świecie.

Offline Don Simon

• Żywa Legenda
  • Gin&Tonic Team
« Odpowiedź #5018 dnia: Luty 06, 2018, 08:35:40 »
Dobre?
Każdy może, prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się. Więc dlatego z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.

Online szczqcz

• I Am Robot
  • [citation needed]
« Odpowiedź #5019 dnia: Luty 06, 2018, 09:04:13 »
Nie pamiętam już. :D
Ale tych parę złotych to nie majątek. ;)

Online LukeSpidey

• Stały bywalec
« Odpowiedź #5020 dnia: Luty 13, 2018, 23:16:05 »
Zacząłem czytać To Stephena Kinga. Wiedziałem, że książka jest dobra, a sam autor jest jednym z moich ulubionych, ale tutaj King przechodzi sam siebie. Byłem trochę przerażony rozmiarem powieści - ponad 1000 stron i do tego czcionka bardzo mała, ale jak zacząłem czytać to w 4 dni pękło 200 stron a przez historię niemal się płynie.

Jak ktoś się zastanawiał na tym tytułem to nie powinien, jeśli styl mistrza horroru mu leży.

Ostatnio tak dobrze się bawiłem przy innej powieści tego autora tj. Dallas 63. Dla fanów podróży w czasie lektura obowiązkowa.

Online regisek

• Super Badass
  • lubię kawę
    • zgrany
« Odpowiedź #5021 dnia: Luty 16, 2018, 10:32:37 »
W końcu przeczytałem Zamieć Neala Stephesona. Rany boskie, jakie to dobre! Trochę trąci myszką miejscami, ale ten świat. I polskie tłumaczenie! Miód! Nie mogłem się oderwać.
Mam tylko jedno pytanie do tych co czytali - nie wiem czy nie miałem jakiegoś uszkodzonego pliku na mobi czy coś, ale miałem wrażenie, że książka momentami chronologicznie jest poszatkowana i nie po kolei. Najpierw Hiro siedzi w kontenerze z Witalijim, a potem poznaje D.U. która mu przedstawia Witalija. WTF?!

Online Simplex

• Żywa Legenda
  • Jak tu coś wpisać?
« Odpowiedź #5022 dnia: Luty 16, 2018, 10:53:49 »
Czytaj w oryginale! Pochwalę polskie tłumaczenie jeśli mi ktoś logicznie wytłumaczy skąd wzięło się słowo lturysta (w oryginale thete).
Poszatkowanej chronologii nie pamiętam, dawno czytałem. Mogę sprawdzić w oryginale - które miejsce?
Propsuję poznanie się na moim ulubionym pisarzu, polecam pozostałe jego książki. Diamentowy wiek to coś w rodzaju sequela.

Jeszcze a propos dobrego tłumaczenia - od dziś zamiast "mody do gier" będę mówił "fikacje do gier".

Edit: te czepniecia się tłumaczenia to do Diamentowego Wieku są, nie Zamieci.
« Ostatnia zmiana: Luty 16, 2018, 11:10:13 wysłana przez Simplex »

Online regisek

• Super Badass
  • lubię kawę
    • zgrany
« Odpowiedź #5023 dnia: Luty 16, 2018, 11:00:53 »
Sprawdzę oryginał zatem, dzięki za polecenie. "Diamentowy wiek" czytałem, podobał mi się, aczkolwiek nie wywarł na mnie aż takiego wrażenia (chociaż kreacja świata wspaniała) - może tamten świat już był "zbyt daleko" od naszego i ciężko było się wczuć.

Online Simplex

• Żywa Legenda
  • Jak tu coś wpisać?
« Odpowiedź #5024 dnia: Luty 16, 2018, 11:12:17 »
Moze w złej kolejności czytałes ;) No i tłumaczenie w Wieku kuleje.
Polecam Kryptonomikon.
Ok poczytałem opinie o Zamieci na LubimyCzytać i dostałem raka.
« Ostatnia zmiana: Luty 16, 2018, 11:16:26 wysłana przez Simplex »

Offline Bloodergo

• Żywa Legenda
  • Better on Apple
« Odpowiedź #5025 dnia: Luty 16, 2018, 11:57:12 »
W końcu przeczytałem Zamieć Neala Stephesona. Rany boskie, jakie to dobre! Trochę trąci myszką miejscami, ale ten świat. I polskie tłumaczenie! Miód! Nie mogłem się oderwać.
Mam tylko jedno pytanie do tych co czytali - nie wiem czy nie miałem jakiegoś uszkodzonego pliku na mobi czy coś, ale miałem wrażenie, że książka momentami chronologicznie jest poszatkowana i nie po kolei. Najpierw Hiro siedzi w kontenerze z Witalijim, a potem poznaje D.U. która mu przedstawia Witalija. WTF?!

A masz jakieś oficjalne wydanie? Bo w mojej pożyczonej wersji od krewnych i znajomych też miałem wrażenie, że coś ktoś źle z PDFa skleił ;)

Online Simplex

• Żywa Legenda
  • Jak tu coś wpisać?
« Odpowiedź #5026 dnia: Luty 16, 2018, 12:03:25 »
Zlo-dzie-je!

Pamiętam ze był taki moment jak jedyne polskie wydania Zamieci i Diamentowego Wieku były "out of print" I osiągały zawrotne ceny na allegro. Kupiłem jakąś porysowaną długopisem bo na lepszą nie było mnie stać (studia) ;)
« Ostatnia zmiana: Luty 16, 2018, 12:05:09 wysłana przez Simplex »

Online regisek

• Super Badass
  • lubię kawę
    • zgrany
« Odpowiedź #5027 dnia: Luty 16, 2018, 12:29:23 »

A masz jakieś oficjalne wydanie? Bo w mojej pożyczonej wersji od krewnych i znajomych też miałem wrażenie, że coś ktoś źle z PDFa skleił ;)

Dokładnie taką pożyczoną wersję mam.

Online Simplex

• Żywa Legenda
  • Jak tu coś wpisać?
« Odpowiedź #5028 dnia: Luty 16, 2018, 12:32:46 »
Widzę ze to niestety nie wyszło w ebooku w Polsce. Tym bardziej polecam original na kindlu z wbudowanym słownikiem :)

Offline Bloodergo

• Żywa Legenda
  • Better on Apple
« Odpowiedź #5029 dnia: Luty 16, 2018, 12:39:47 »
Ano nie wyszło. Kupno papierowego wydania też graniczy z cudem. :(

Online Simplex

• Żywa Legenda
  • Jak tu coś wpisać?
« Odpowiedź #5030 dnia: Luty 16, 2018, 12:43:46 »
Mogę pożyczyć.
Ale najpierw trzeba by porównać, bo może to feature.

Pobieżnie przejrzałem i wydaje się być ok:
https://docer.pl/doc/xe1nsv
« Ostatnia zmiana: Luty 16, 2018, 12:52:03 wysłana przez Simplex »

Offline Bloodergo

• Żywa Legenda
  • Better on Apple
« Odpowiedź #5031 dnia: Luty 18, 2018, 11:18:04 »
Pytanie czysto techniczne.
Co polecacie, z czego korzystacie? Lubimy Czytać czy Goodreads? A może oba? Co lepsze do książkowych polecanek i co lepsze do zaznaczania przeczytanych tytułów?

Offline Gregys

• I Am Robot
  • pukier cuder
« Odpowiedź #5032 dnia: Luty 18, 2018, 15:07:12 »
Ja nie używam żadnego serwisu, czytam i już.
Gregys out.

Offline DarkStar

• Żywa Legenda
  • Nie liczę klatek, gram w gry
« Odpowiedź #5033 dnia: Luty 18, 2018, 15:19:10 »
Pytanie czysto techniczne.
Co polecacie, z czego korzystacie? Lubimy Czytać czy Goodreads? A może oba? Co lepsze do książkowych polecanek i co lepsze do zaznaczania przeczytanych tytułów?

Korzystam z obu. Goodreads jest lepsze pod każdym względem, natomiast LC to polska społeczność. Na GR też są Polacy, ale jest ich mało. Gdybym musiał wybrać tylko jeden z tych portali, to wybrałbym Goodreads.

Offline Bloodergo

• Żywa Legenda
  • Better on Apple
« Odpowiedź #5034 dnia: Luty 18, 2018, 17:57:52 »
Też zrobiłem. Jak ktoś chce zostać moim friendsem to zapraszam! ;)

https://www.goodreads.com/user/show/77944405-piotrek

Offline Sałata

• Aktywny forumowicz
« Odpowiedź #5035 dnia: Marzec 03, 2018, 11:06:46 »
Szukalem, nie znalazlem, ale pewnie znowu ktos napisze, ze na forumie juz bylo. Fajny diagram odkrylem dla zainteresowanych ksiazkami z gatunku syfy i fazy. Nie dla fanow bestsellerow ostatnich lat.  ;)

Wersja nieskalowana przez silnik forum

A tu link do wersji interaktywnej.
« Ostatnia zmiana: Marzec 03, 2018, 11:09:15 wysłana przez Sałata »
Saludos
Saláta

Online Simplex

• Żywa Legenda
  • Jak tu coś wpisać?

Online regisek

• Super Badass
  • lubię kawę
    • zgrany
« Odpowiedź #5037 dnia: Marzec 07, 2018, 10:28:52 »
Też założyłem konto na goodreads

https://www.goodreads.com/user/show/78874484-maciej

Online Screwball

• Żywa Legenda
  • Specjalizuje się w starych linkach.
    • www.facebook.com/skrubolski
« Odpowiedź #5038 dnia: Marzec 13, 2018, 17:31:49 »
W końcu znalazłem chwil parę, żeby przeczytać drugą część Wspomnień o Przeszłości Ziemi, czyli sequela Problemu Trzech Ciał. Nie ma co pisać o fabule Ciemnego Lasu, bo wszystko byłoby spoilerem do Trzech Ciał, ale od razu wszystkich ostrzegam, nawet tych co czytali poprzednią książkę - pod żadnym pozorem nie szukajcie informacji o Ciemnym Lesie bo możecie trafić na przeogromny spoiler - na szczęście zobaczyłem go dopiero po lekturze, inaczej bym się nieźle wkurwił.
Mogę natomiast powiedzieć, że tym razem mamy wyraźnego, głównego bohatera w okół którego kręci się powiedzmy 3/4 akcji powieści. Ponownie mamy sporo fajnych, naukowych spekulacji, trochę chińskiej socjologii i bieda filozofii. Autor ma mnóstwo zajebistych pomysłów, ale niektóre trącą tanim komiksem. Nierówne jest też tempo, szczególnie pierwsze 200 stron, w których ostro wieje nudą. Na szczęście później wszystko się fajnie rozpędza i w sumie nie mogłem się oderwać aż do końca. Więc w sumie polecam i na pewno łyknę też kolejny, chyba już ostatni tom - Koniec Śmierci.

pozdr
psn - Skrubolski
www.facebook.com/skrubolski
biurko 70x40x50 cm @ drewno + kartka (kratka) a5 + długopis, obudowa - żółty bic 6'', wkład - noname

Offline Don Simon

• Żywa Legenda
  • Gin&Tonic Team
« Odpowiedź #5039 dnia: Marzec 13, 2018, 22:52:49 »
To będzie zamknięta trylogia?