Autor Wątek: Jaki aparat fotograficzny kupić?  (Przeczytany 19465 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Yeb

• Ultimate Badass
  • aka Yebaka
Jaki aparat fotograficzny kupić?
« dnia: Kwiecień 15, 2013, 20:33:02 »
Jako, że zbliżają się urodziny mojej żony, chciałbym jej kupić w prezencie jakiś dobry aparat fotograficzny, w cenie 2000-2500 zł, na którym mogłaby się nauczyć robić zdjęcia i ewentualnie, jeśli złapie bakcyla, dalej go rozbudować o obiektywy. Ja jestem w tym temacie zupełnie zielony i zupełnie nie wiem co wybrać. Będę wdzięczny za sugestie.

Może coś takiego http://www.benchmark.pl/aktualnosci/Nikon_D3200_lustrzanka_24_Mpix_dla_poczatkujacych_-_cena_i_parametry-39577.html albo http://fotoblogia.pl/2013/02/20/sony-slt-a58-czyli-nastepca-modeli-a37-i-a57-w-jednym

Offline JakupW

• Prezes
  • InputLag
    • InputLag
Odp: Jaki aparat fotograficzny kupić?
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 15, 2013, 20:50:30 »
Jak dla amatora, a chcesz wymienne obiektywy, to polecam Sony NEX. Fajny, zgrabny, uniwersalny, w dobrej cenie idzie wyłapać.

Offline Kacper Potocki

• Mieszkaniec tego forum
  • Jesus is My King
    • Mój blog - teksty, muzyka, filmiki ...
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 15, 2013, 20:51:22 »
Bawię sie od jakiegoś czasu Nikonem D3000 i powiem, że w tej cenie nie znam nic lepszego :) W ogóle Nikony po przejściu z Canonów jakoś mi leżą bardziej :) Miałem Sony też swego czasu, ale to jednak było w stosunku do Nikona ze 2 klasy niżej (może z wyjątkiem wagi samego aparatu).

BluePL

• Gość
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 15, 2013, 21:14:54 »
Zacytuje poradę dla drakera :P.

" Do wyboru lustrzanki trzeba podejść trochę dupy strony, bo wcale nie od wyboru body. Jak już wybierzesz system, to będzie gorzej się przerzucić na inny, więc trzeba zdecydować Canon, Nikon, Pentax czy Sony ew. Olympus.

A jak wybrać? IMHO przez pryzmat dostępnych obiektywów i ich cen + rynku wtórnego.

Najtaniej jak ktoś chce robić zdjęcia "pro" wychodzi Canon, Nikon jest droższy ale ma lepszy autofocus, Sony ma w porównaniu do nich przede wszystkim dużo biedniejszą rodzinę obiektywów, co prawda od 2 lat już w tym nie siedzę, ale wątpię żeby doskoczyli do stawki, skoro wcześniej wcale spadku po minolcie dobrze nie wykorzystali.

Przy kupnie body nikona jeżeli byś się na niego decydował trzeba wybierać w śród puszek ze "śrubokrętem"(taki patent, z body wychodzi śrubokręt który reguluje autofocusa, w canonie od zawsze wsio było w obiektywie).

Fajnie by było jakbyś określił co chcesz robić i do tego poszukał obiektywów. Czy chcesz trzepać krajobrazy, makro, portrety czy jeszcze coś innego. Sprawdził co dany producent ma w danym zakresie. Z "kundlami", czyli obiektywami od zewnętrznych firm jak sigma czy tamron, jest tak że często robią problemy. U Canona szczególnie. Niestety z oryginałami też nie ma cudnie, wszystko dobrze jest dobierać ze swoim body w łapie, bo niestety nawet jak kupisz aparat za 10k i obiektyw za drugie tyle to potrafią być rozjechane i wymagać kalibracji... paranoja trochę, ale tak jest :(. Zorientuj się co i w jakich cenach jest u danego producenta z tego co cię interesuje i porównaj ceny.

Pentax jest świetny jak chcesz się bawić w szrotowe stare obiektywy bez autofocusa - ma potwierdzenie ostrości etc. Ma też teraz w obecnych modelach niesamowity zakres zapisywanych danych-stosunkowo duże błędy naświetlania można nadrobić w obróbce. Pentax i Sony mają stabilizację w korpusie - teoretycznie tańsze obiektywy, w praktyce i tak wybór jest słaby.

Także na dzień dobry ja bym się w ogóle na Soniaka nie zdecydował, acz wybór ofc Twój.

Żeby się nacieszyć możliwościami, które daje lustrzanka i które od razu dla laika będą fajne trzeba by do niej dokupić jakąś tanią jasną stałkę. U canona, nikona czy sony to będzie 50/1.8. Jak body da wysokie ISO + taka stałka to będziesz się jarał w jak słabych warunkach wychodzą fajne zdjęcia no i to efekciarskie rozmycie ;)."

Podsumowując w tym momencie to teoretycznie jeden czort, ale lustrzanki są ciężkie, duże i nieporęczne. Nawet fotografom się odechciewa po jakimś czasie i dokupują jakieś dobre kompakty/bezlusterkowce.

Offline Yeb

• Ultimate Badass
  • aka Yebaka
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 16, 2013, 20:15:47 »
Pojechałeś slangiem, jasna stałka, kundel, także miejscami nie wiem o czym piszesz. Tak jak pisałem aparat ma być dla lubej na prezent, więc raczej nie mogę się jej zapytać: czemu kochanie chciałabyś robić zdjęcia? Oglądałem fotki qbara które cykał swoim Nikonem 3100 i bardzo mi się podobały. Znając moją żonę to pewnie chciała by robić fotki obiektom które zmieszczą się na stole, ma to związek z jej pracą w branży wydawniczej, jak i zabytkom podczas wycieczek. Mamy kupionego photoshopa także moglibyśmy sobie wykorzystać to co można na raw robić.

BluePL

• Gość
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 16, 2013, 20:22:56 »
Pojechałeś slangiem, jasna stałka,
Jasny obiektyw(mała wartość przesłony czyli to po ogniskowej 50/1.8 , czyli przysłona 1.8 )

kundel
Obiektyw do jakiegoś aparatu od firmy zewnętrznej. Czyli np tamron czy sigma podpinana do nikona.

Tak jak pisałem aparat ma być dla lubej na prezent, więc raczej nie mogę się jej zapytać: czemu kochanie chciałabyś robić zdjęcia? Oglądałem fotki qbara które cykał swoim Nikonem 3100 i bardzo mi się podobały. Znając moją żonę to pewnie chciała by robić fotki obiektom które zmieszczą się na stole, ma to związek z jej pracą w branży wydawniczej, jak i zabytkom podczas wycieczek. Mamy kupionego photoshopa także moglibyśmy sobie wykorzystać to co można na raw robić.
Jak Ci nie zależy to kup byle co, serio będzie zadowolona co byś nie kupił od Canona/Nikona/Sony/Pentaxa/Olympusa w tej półce cenowej. Problem się dopiero zaczyna jak człowiek chce dokupować obiektywy. A wtedy ważny jest właśnie system. Canon/Nikon to pewniaki z dużą bazą obiektywów, canon wychodzi ogólnie trochę taniej, nikon ma zazwyczaj lepszy aufotocus i lepsze sterowanie lampami z puszki/body/aparatu bez potrzeby dokupowania dodatkowego tałałajstwa, ma  za to w PL strasznie chu... serwis.
Pentax to fajny system dla kombinatorów bez kasy na obiektywy, bo sobie dobrze radzi z jakimiś starymi dziwactwami dając potwierdzenie ostrości dla obiektywów z m42 etc. No i ma stabilizację matrycy, tak jak sony. W C/N musisz dopłacać za obiektyw ze stabilizacją. Za to Pentax ma słabą bazę sensownych obiektywów. W sony nie siedzę, jakoś mnie ten system w ogóle nigdy nie pociągał, bo to były wtedy co mocno w temacie siedziałem lekkie puszki(tj w niskiej półce), w odczuciu tandetne z bajerami dla amatorów i słabą bazą pod rozbudowę, ale widziałem że idzie ku lepszemu.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 16, 2013, 20:31:03 wysłana przez BluePL »

Offline dziki

• Prezes
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 16, 2013, 22:19:34 »
ja kupilem w zeszlym roku canona 550d z 2ma obiektywami kitowymi za 500 euro. Jak znajdziesz w takiej cenie gdzies to lykaj w ciemno. Poczytaj sobie jakies testy:

http://www.dpreview.com/search/?query=canon%20550d&product=canon_eos550d
http://www.fotopolis.pl/index.php?n=10639&p=7

IMO super na poczatek zabawy z lustrzankami. IMO interfejs canona jest jednym z bardziej intuicyjnych, ale to pewnie kwestia gustu.

p.s.
nie zapomnij o filtrach uv na obiektywy
gram w gry, a nie polygony! :P

BluePL

• Gość
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 16, 2013, 22:45:00 »
Jak ma kupować byle jakie filtry UV to niech lepiej sobie da spokój, a dobry filtr będzie kosztował połowę cen "kitowych" szkieł.

Offline Jabol

• Super Badass
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 17, 2013, 06:52:47 »
Będę miał na dniach Nikona d5000 w b. dobrym stanie z kitowym obiektywem 18-105. Foty żyleta wychodzą, wrzucałem jakieś 3 miesiące temu do wątku "Co dzisiaj ciekawego nabyłeś" fotoksiążkę ze zdjęciami robionymi tym aparatem, to nawet Blue napisał o tychże zdjęciach "Jak dla mnie świetnie to wygląda, foty lepsze niż w niejednej książce o fotografii ." :P

Offline Yeb

• Ultimate Badass
  • aka Yebaka
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 17, 2013, 07:44:20 »
Jeżeli to propozycja kupna, to dziękuję, ale nie kupię na prezent używanej rzeczy ;D

Offline Sialala

• Żywa Legenda
  • tekst osobisty
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 17, 2013, 09:56:21 »
Sony Nex-5N, a jak zlapie bakcyla, to dokupujesz obiektyw Sigma 30mm f2.8 i masz jakosc lustrzanek w obudowie ktora sie zmiesci nawet do kobiecej torebki. ewentualnie mozesz poszukac Sony Nex-6R, ktory ma wbudowany wizjer elektroniczny, bo znam ludzi ktorzy uwazaja ze robienie zdjec patrzac na ekran z tylu aparatu jest "malo profesjonalne".

nie rozumiem amatorow kupujacych teraz lustrzanki - systemy mirrorless maja dokladnie te same matryce co lustrzanki, obiektywy sa coraz lepszej jakosci, a jedyna roznica miedzy nimi a lustrzankami to to, ze ze wzgledu na inne focusowanie srednio nadaja sie do fotografowania wydarzen sportowych.

sam mam Nexa (drugiego juz zreszta) i nie wyobrazam sobie powrotu do lustrzanki. wielkosc, wygoda, latwosc obslugi - wszystko przemawia za mirrorless. dobrym przykladem praktycznym moze byc moja siostra, ktora ma Canona D800 i po jednym dniu taszczenia tego po Nowym Yorku dala sobie spokoj i kolejne kilka dni chodzilismy tylko z Nexem.

do tego jak komus sie chce bawic (mi czasami sie chce), to moze dokupic do Nexa adaptery na rozne systemy i podlaczac obiektywy praktycznie od dowolnego producenta. sam mam jakies antyczne szkielka od Zorki (Jupiter-8 50mm f2), jakiegos Canona 200mm sprzed 30 lat i kolejnego Canona zoom 28-70mm. ostrosc trzeba ustawiac recznie, ale sprawia to sporo frajdy.

oczywiscie Sony nie jest jedyna firma, ktora produkuje systemy mirrorless - praktycznie wszyscy liczacy sie producenci maja juz takie aparaty w swojej ofercie. wygoda i fantastyczna jakosc zdjec vs szpan, ze wyglada sie jak "profesjonalista" z wielka cegla przy oku.

BluePL

• Gość
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 17, 2013, 10:23:19 »
ewentualnie mozesz poszukac Sony Nex-6R, ktory ma wbudowany wizjer elektroniczny, bo znam ludzi ktorzy uwazaja ze robienie zdjec patrzac na ekran z tylu aparatu jest "malo profesjonalne".
Nie mało profesjonalne a prawdziwy ból w tyłku przez refleksy i walkę z wyświetlaczem w świetle dnia. Ale fakt "zombie mode" wygląda też samo w sobie mało profesjonalnie ;).

nie rozumiem amatorow kupujacych teraz lustrzanki
Też nie rozumiem i zawsze odradzam, ale jeszcze nikt się nie dał przekonać. Jak człowiek sobie ugruntuje że musi być lustro, to ciężko to z niego wyplenić ;p.

do tego jak komus sie chce bawic (mi czasami sie chce), to moze dokupic do Nexa adaptery na rozne systemy i podlaczac obiektywy praktycznie od dowolnego producenta. sam mam jakies antyczne szkielka od Zorki (Jupiter-8 50mm f2), jakiegos Canona 200mm sprzed 30 lat i kolejnego Canona zoom 28-70mm. ostrosc trzeba ustawiac recznie, ale sprawia to sporo frajdy.
Ta, tyle że ukrywasz fakt, że nie będzie sprawnego autofocusa, nawet czasem potwierdzenia ostrości. Taka trochę orka na siłę.

Offline JakupW

• Prezes
  • InputLag
    • InputLag
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 17, 2013, 10:27:56 »
Przecież napisał, że trzeba ustawiać ręcznie i służy mu to do zabawy :) Od siebie, tak jak napisałem na początku, też polecam NEX'a. Nie zbankrutujesz, a sprzęt jest świetny. Bardzo fajnie też filmy nagrywa, do tego masz jakieś szmery bajery typu automatyczna panorama 3D i tilt shift (chyba jest też z automatu?)

BluePL

• Gość
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 17, 2013, 10:39:19 »
W sumie tam potwierdzenie ostrości powinno być, bo na innej zasadzie bazuje, więc pewnie nawet znośnie da się tym pobawić.

Offline Sialala

• Żywa Legenda
  • tekst osobisty
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 17, 2013, 10:53:00 »
ewentualnie mozesz poszukac Sony Nex-
Ta, tyle że ukrywasz fakt, że nie będzie sprawnego autofocusa, nawet czasem potwierdzenia ostrości. Taka trochę orka na siłę.

nie ukrywam - napisalem, ze trzeba ustawiac recznie. co do braku potwierdzenia ostrosci, to Nex akurat ma funkcje ktora sie nazywa "focus peak" i dziala to na zasadzie podswietlania za pomoca wybranego koloru (ktory sam sobie wybierasz) obszaru, ktory jest ostry. bez problemu dzieki temu da sie zrobic ostre zdjecia obiektywem o ogniskowej 200mm i f4 - nie sadze, zebym autofocusem uzyskal lepsze rezultaty niz uzywajac tej funkcji.

taki rangefinder, ale bez wizjerka (ktorego - w sensie wizjer - swoja droga tez mozna dokupic do Nexa, ale kosztuje jakies kosmiczne pieniadze)

tak na marginesie - mimo ze zrobilem Nexem-5N juz grubo ponad 2 tysiace zdjec (a nie pstrykam fotek co 10 metrow) i sporo z nich bylo zrobione w dosc trudnych warunkach oswietleniowych typu dosc ciemny pub, wieczor w miescie, nawet kilka fotek w nocy na plazy przy blasku jedynie ksiezyca), to ani razu nie uzylem jeszcze lampy blyskowej. swietna wydajnosc przy wysokim ISO, tryby umozliwiajace robienie zdjec w niemal calkowitych ciemnosciach z reki (rezygnujemy wtedy z formatu RAW) - wszystko to powoduje ze walenie ludziom po oczach lampa przestaje byc potrzebne, dzieki czemu mozna zrobic fajniejsze i bardziej naturalne zdjecia.

BluePL

• Gość
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 17, 2013, 11:08:11 »
Wiem wiem, zorientowałem się jak to działa, a info o braku AF przeoczyłem ;).

Offline Yeb

• Ultimate Badass
  • aka Yebaka
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 17, 2013, 11:28:38 »
Sialala i JakupW - moglibyście pokazać jakieś fotki zrobione przez Was tym sprzętem?

Offline JakupW

• Prezes
  • InputLag
    • InputLag
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 17, 2013, 11:40:19 »
Sialala i JakupW - moglibyście pokazać jakieś fotki zrobione przez Was tym sprzętem?
Ja mam praktycznie każdy folder zdjęć robiony innym aparatem, więc jak coś znajdę to wrzucę, ale na necie jest tego mnóstwo :D NEX'a pożyczałem od znajomego (ha, nawet na śląskim spotkaniu obiektyw zniszczyłem :)), teraz mam Sony a55.

Offline Sialala

• Żywa Legenda
  • tekst osobisty
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 17, 2013, 12:07:03 »

wrzuce cos w domu na dropboxa i Ci udostepnie pozniej.

Offline dziki

• Prezes
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 17, 2013, 19:06:50 »
Jak ma kupować byle jakie filtry UV to niech lepiej sobie da spokój, a dobry filtr będzie kosztował połowę cen "kitowych" szkieł.

moze zdefiniuj byle jaki i dobry.
Bo jak dla mnie ten filtr jest bardzo dobry:
http://allegro.pl/filtr-uv-hoya-hmc-super-58mm-canon-20d-10d-7d-5d-i3110255324.html
i nie kosztuje polowe kitowego obiektywu do 550d.
gram w gry, a nie polygony! :P

Offline Sialala

• Żywa Legenda
  • tekst osobisty
« Odpowiedź #20 dnia: Kwiecień 17, 2013, 23:42:04 »

powinno zadzialac

czesc Nexem 3, czesc Nexem 5, kilka fotek "dotknietych" Aperture.

Offline m1sza

• n00b mod
  • Żywa Legenda
  • Gin&Tonic Team
« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 18, 2013, 06:23:02 »
PENa jej kup, a nie lustrzankę.

BluePL

• Gość
« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 18, 2013, 10:35:40 »
moze zdefiniuj byle jaki i dobry.
Bo jak dla mnie ten filtr jest bardzo dobry:
http://allegro.pl/filtr-uv-hoya-hmc-super-58mm-canon-20d-10d-7d-5d-i3110255324.html
i nie kosztuje polowe kitowego obiektywu do 550d.
Miałem z hoyi serie niższe - zielonego i niebieskiego i nawet w słabych szkłach ewidentnie pogarszały jakość optyczną. Potem miałem B+W i był ok, ale drogi jak chol... szczególnie w dużym rozmiarze.

Offline MsbS

• I Am Robot
« Odpowiedź #23 dnia: Kwiecień 18, 2013, 11:56:45 »

Tutaj masz obszerną recenzję łącznie z przykładowymi fotkami:

[ur]http://www.dpreview.com/reviews/sonynex5n/[/url]

Offline Yeb

• Ultimate Badass
  • aka Yebaka
« Odpowiedź #24 dnia: Kwiecień 18, 2013, 12:43:39 »
Z tego co widzę to w sklepach więcej jest ofert z NEX-5R. To chyba jakiś nowszy model.

Offline MsbS

• I Am Robot
« Odpowiedź #25 dnia: Kwiecień 18, 2013, 13:23:02 »
Podepnę się pod temat, żeby nie zakładać bez sensu nowego (sorry, Yebaka).

Chcę sobie kupić małego kompakta, żeby wrzucić do kieszeni na wyjazdy. Ma być lekki, nieduży, dawać sensowną jakość fot, mieć coś poza auto (jak nie manual, to choć preselekcję czasu/przysłony).

Nie wiem, czy to ma jakieś znaczenie, ale lustro mam od Nikona (ale chyba i tak filozofia obsługi w małpce będzie kompletnie inna).

Aha, no i najlepiej coś taniego, żeby nie było dramy jak utopię, albo na nim usiądę.

Offline JakupW

• Prezes
  • InputLag
    • InputLag
« Odpowiedź #26 dnia: Kwiecień 18, 2013, 13:30:00 »
Znowu polecę z Sony, ale zwyczajnie siedzę w tym systemie więc mniej więcej znam modele. Jak się nie chcesz bać, że od pierwszego klapnięcia na ziemie albo deszczu aparat padnie, to warto zainteresować się TX -10, można też foty pod wodą strzelać a cena całkiem przyzwoita. Jak mówiłem, nie orientuję się w konkurencji.

Offline carloz

• Prezes
  • Moderator
« Odpowiedź #27 dnia: Kwiecień 24, 2013, 08:20:58 »
Podepnę się pod temat , potrzebuje aparat typowo do robienia zdjęć z wyjazdów/wycieczek, taki że pstryknąć fotkę i wiedzieć gdzie się było, może czasami obejrzeć. I tutaj uwaga nie zamierzam dawać więcej niż 350zł , bo ewentualnie równie dobrze mogę sobie z telefonu porobić zdjęcia, może ktoś polecić coś w tym przedziale cenowym co robi przyzwoite fotki ( miałem lustro - noszenie tego w góry mija się z celem, więc wiem czego po zwykłej cyfrówce można oczekiwać - cudów nie będzie).
Jednak może jest coś co się wyróżnia na tle byle jakich cyfrówek low budżetowych.

Offline Sialala

• Żywa Legenda
  • tekst osobisty
« Odpowiedź #28 dnia: Kwiecień 24, 2013, 09:47:56 »
Podepnę się pod temat , potrzebuje aparat typowo do robienia zdjęć z wyjazdów/wycieczek, taki że pstryknąć fotkę i wiedzieć gdzie się było, może czasami obejrzeć. I tutaj uwaga nie zamierzam dawać więcej niż 350zł , bo ewentualnie równie dobrze mogę sobie z telefonu porobić zdjęcia, może ktoś polecić coś w tym przedziale cenowym co robi przyzwoite fotki ( miałem lustro - noszenie tego w góry mija się z celem, więc wiem czego po zwykłej cyfrówce można oczekiwać - cudów nie będzie).
Jednak może jest coś co się wyróżnia na tle byle jakich cyfrówek low budżetowych.

za 350 PLN? zapomnij. lepiej doloz to 350 PLN do Sony Xperie Z, Samsunga Galaxy, iPhone'a albo Nokii Lumia 920.

SimonX

• Gość
« Odpowiedź #29 dnia: Kwiecień 24, 2013, 10:02:58 »
Też wydaje mi się, że aparaty w tej zupełnie dolnej półce cenowej to wyrzucenie pieniedzy - wtedy faktycznie lepiej chyba smartfonem robić zdjęcia. Ja przynajmniej nie spotkałem się z aparatem, który w tej cenie nie wyglądał (i działał) jak tania trzeszcząca chińska zabawka.

Offline arian

• Ultimate Badass
« Odpowiedź #30 dnia: Kwiecień 24, 2013, 10:31:18 »
za 350 PLN? zapomnij. lepiej doloz to 350 PLN do Sony Xperie Z, Samsunga Galaxy, iPhone'a albo Nokii Lumia 920.
Nie zgadzam się. Choćby do czegoś takiego:
http://www.euro.com.pl/aparaty-cyfrowe/sony-dsc-w630-czarny.bhtml#opinie
żaden smartfon z plastikowym obiektywem wielkości łepka od szpilki nie będzie miał startu. Wiem, bo mam stary kompakt Sony z obiektywem C-Z i zdjęcia z Galaxy SIII to przy tym kupa.

Offline carloz

• Prezes
  • Moderator
« Odpowiedź #31 dnia: Kwiecień 24, 2013, 10:37:38 »

Mam Xperia Arc S , miałem Galaxy Ace 2 i Lumia 710 żaden z nich nie zbliża się jakościowo chociażby do niedrogiej cyfrówki zwłaszcza zdjęcia pod wieczór na smartfonach są do niczego. Niby te telefony to niższa półka niż wymienione powyżej ale zgadzam się z Arianem, że lepiej mieć cyfrówkę w kieszeni niż bawić się smartfonem, bo te zdjęcia wyglądają dobrze na 4 calach komórki ,ale po otworzeniu tego na kompie to już kłują w oczy.

BluePL

• Gość
« Odpowiedź #32 dnia: Kwiecień 24, 2013, 10:40:42 »
Ja tam na ARC S nie narzekam. Całkiem przyzwoicie sobie radzi. Pod małe odbitki jak znalazł, a nie muszę kolejnego klocka nosić po kieszeniach. Więcej pstrykam telefonem niż lustrem (poza pracą).
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 24, 2013, 10:44:20 wysłana przez BluePL »

Offline carloz

• Prezes
  • Moderator
« Odpowiedź #33 dnia: Kwiecień 24, 2013, 10:46:06 »
Ja tam na ARC S nie narzekam. Całkiem przyzwoicie sobie radzi. Pod małe odbitki jak znalazł, a nie muszę kolejnego klocka nosić po kieszeniach. Więcej pstrykam telefonem niż lustrem (poza pracą).

podejrzewam, że ARC S  znowu mi zdechnie w górach przez korzystanie z GPS w Endomondo dlatego chcę mieć aparat w kieszeni, stąd drugi powód dla którego smartfon odpada i wolę "zainwestować/stracić" w aparat.

strajker92

• Gość
« Odpowiedź #34 dnia: Kwiecień 24, 2013, 11:30:25 »
Ja Ci mogę polecić Canon A590, klasyka wśród małpek.

mateuszgreloch

• Gość
« Odpowiedź #35 dnia: Marzec 02, 2014, 17:48:34 »
Ok ludki odkopuję - szukam lustrzanki do 2-2,5k, głównie foto, choć nie wykluczam wideo ze statywu później. Jestę amatorę i dopiero co zaczynam wychodzić ponad małą cyfrówkę nikona za 400 zł.

Odwieczne pytanie - Canon czy Nikon.

Offline projektkong

• I Am Robot
  • SHMUPS is my life
« Odpowiedź #36 dnia: Marzec 02, 2014, 17:56:59 »
Gdzie jest Blue_ do jasnej cholery!!!
Jak jest potrzebny to go nie ma........ ;)

Offline Blue__

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #37 dnia: Marzec 02, 2014, 18:27:55 »
Ale co ja mogę panie. Nikon droższy, w niektórych rzeczach lepszy(acz kolorki gorsze), z gorszym serwisem, Canon tańszy z lepszym serwisem i kolorkami(+chyba kapkę lepsze video), ale gorszym np Aufotocusem.  System się wybiera tak, że szukasz szkieł docelowych i taki wybierasz, tutaj nikt inny nie pomoże za bardzo ;). Kupujesz co jest w takim przedziale i olewasz sprawę, jak nikon to byle był ze śrubokrętem, a nie jakaś wykastrowana miniatura. Nie ma aż tak wielkiej filozofii w tym tym bardziej dla amatora. Szkła od puszki ważniejsze. A od suchych parametrów w puszkach ważniejszy sensowny podgląd na LCD(acz nowe już raczej wszystkie mają względnie[kiedyś to była masakra, teraz też nie oddaje prawdziwych, ale przynajmniej idzie fotkę ocenić przed skasowaniem] ok) i ilość przycisków wyciągniętych na puszkę, żeby nie trzeba było się przez cyfrowe menu przegrzebywać. Tyle.

I niestety nie siedzę w puszkach z innego segmentu niż jestem zainteresowany, więc... ;).
« Ostatnia zmiana: Marzec 02, 2014, 18:32:18 wysłana przez Blue__ »

Offline Zboro

• Mieszkaniec tego forum
  • Life's been good to me so far...
« Odpowiedź #38 dnia: Marzec 02, 2014, 18:42:02 »
Nikon D5200.

Kupiłem dokładnie miesiąc temu za 2,700zł cały zestaw z obiektywem, statywem, kartą, zestaw do czyszczenia, książka, torba itd. itp. Na Allegro od sprawdzonego sprzedawcy.
A nawet podlinkuje i zrobię kryptoreklamę, bo taki zadowolony jestem z tego zakupu: http://allegro.pl/nikon-d5200-18-55-vr-zestaw-expert-i3852614787.html

Poczytaj sobie opinie. Sprzęt jest mega.

mateuszgreloch

• Gość
« Odpowiedź #39 dnia: Marzec 02, 2014, 19:07:33 »
A z Canonów co polecacie? 700d? Jakiś EOS?