Autor Wątek: Firma / Działalność gospodarcza - rady, pytania etc.  (Przeczytany 53141 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Pikacz

• Gość
Odp: Firma / Działalność gospodarcza - rady, pytania etc.
« Odpowiedź #40 dnia: Kwiecień 04, 2013, 14:19:44 »
No i teraz pytanka: da się w takim układzie (nie byłem nigdy zarejestrowany jako bezrobotny) załatwić jakąś dotację na rozruch (sprzęt, oprogramowanie itd.)? Jak w ogóle wygląda proces zakładania takiej firmy? Trzeba mieć papierów więcej niż wzrostu czy idzie się do okienka z jakimś świstkiem i po sprawie?
Musisz mieć status bezrobotnego i wystąpić z wnioskiem (tu już ci wyjaśnią w Urzędzie Pracy w twoim mieście) o przyznanie pomocy De Minimis. Wiąże się z tym zrobienie biznesplanu (od ręki to można zrobić, jakby coś to uderzaj), zawarciem jakichś umów przedwstępnych (wynajem lokalu lub umowy z kontrahentami), kosztorysem zakupu środków (sprzęt do działalności - nie wiem jak z towarami) i złożenie wniosku. Firmę zakładasz po przyznaniu funduszy.
Urząd Miasta - rejestracja w CEIDG (Regon etc)
ZUS - rejestracja składek
Skarbówka - druk NIP z uaktualnieniem danych jak konto firmy czy właśnie NIP (o ile nie masz swojego), ewentualnie VAT (zależy od działaności), i kasy fiskalne (też zależy od działalności)
I w sumie to tyle. Przelewają kasę, robisz zakupy, po roku rozliczasz się podczas kontroli z Urzędu Pracy.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 04, 2013, 14:21:38 wysłana przez Pikacz »

Offline Vir

• Ultimate Badass
  • Burp.
« Odpowiedź #41 dnia: Kwiecień 04, 2013, 14:38:32 »
Ok, a ten status bezrobotnego to mogę mieć np. tydzień? Bo w sumie nigdy bezrobotnym nie byłem, teraz też gdzieś tam pracuję. To nie jest tak, że trzeba być zarejestrowanym conajmniej przez rok? Czyli np. tak, w poniedziałek zwalniam się z roboty, we wtorek rejestruję w UP jako bezrobotny, w środę składam wniosek o dotację i założenie firmy i to zadziała ot tak?

NIP mam własny, kasa fiskalna chyba nie będzie potrzebna - firma ma się zajmować programowaniem, konsultacjami w tym zakresie itd.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 04, 2013, 14:40:42 wysłana przez Vir »

Steam, Origin: EvilVir; UPlay: Virek
---
The time has come for me to kill this game
Now open wide and say my name
Space Lord Motherfucker

Offline DarkStar

• Żywa Legenda
  • Nie liczę klatek, gram w gry
« Odpowiedź #42 dnia: Kwiecień 04, 2013, 14:59:00 »
@Vir: bezrobotni mogą dostać do 40.000 z Urzędu Pracy (piszesz, że Ciebie to nie dotyczy, ale wspominam tylko), natomiast poza tym to chyba tylko środki unijne - co uzależnione będzie od dobrego biznes planu - tutaj już nie musisz być bezrobotny. Ze środków unijnych jest większa kasa, ale chyba trudniej je dostać.

Ja tylko tak krótko, bo nigdy żadnego dofinansowania nie brałem.

Ale właściwie jeżeli jesteś programistą, to po co Ci dofinansowanie? Chyba że masz pomysł na jakąś super usługę i chcesz spędzić nad nią rok nie pracując dla nikogo i nie mieszkając pod mostem korzystając z niezabezpieczonego WiFi, to rozumiem. ;)

Offline DarkStar

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #43 dnia: Kwiecień 04, 2013, 15:01:32 »
Skarbówka - druk NIP z uaktualnieniem danych jak konto firmy czy właśnie NIP (o ile nie masz swojego), ewentualnie VAT (zależy od działaności), i kasy fiskalne (też zależy od działalności)

Ciekawe czy dalej jest tak, że US do nadania NIPu chce danych konta, a bank do założenia konta chce NIPu. ;D Wbrew pozorom nie było jakichś szczególnych kłopotów z tym, ale sama sytuacja była zabawna.

BTW. Urzędy Pracy nie mają kasy na dotacje przez cały rok - trzeba sobie trafić na dobry okres (chyba początek roku), bo potem odprawiają z kwitkiem z powodu braku funduszy.

Offline Vir

• Ultimate Badass
  • Burp.
« Odpowiedź #44 dnia: Kwiecień 04, 2013, 15:31:01 »
Ale właściwie jeżeli jesteś programistą, to po co Ci dofinansowanie? Chyba że masz pomysł na jakąś super usługę i chcesz spędzić nad nią rok nie pracując dla nikogo i nie mieszkając pod mostem korzystając z niezabezpieczonego WiFi, to rozumiem. ;)
Po to, żeby sobie kupić sprzęt i aktualne wersje niezbędnego oprogramowania :)

---
Space Lord Motherfucker

BluePL

• Gość
« Odpowiedź #45 dnia: Kwiecień 04, 2013, 15:33:20 »
Do 40 000 z bezrobocia? Coś zmienili? U mnie to było ok 20 000zł(co rok się zmieniała kwota).

I trzeba było polować na początek roku, a potem decyzja w zeszłym roku np, była dopiero w kwietniu :P.

Offline DarkStar

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #46 dnia: Kwiecień 04, 2013, 16:05:11 »
Po to, żeby sobie kupić sprzęt i aktualne wersje niezbędnego oprogramowania :)

Ty na OS X / iOS chyba programujesz? Bo na Windowsa oprogramowanie otrzymasz za free od Microsoftu (Microsoft Action Pack).

Jak chcesz, to mam do sprzedania iMaka mid-2011 w najwyższej konfiguracji z rozszerzonym RAMem (8GB) - wystawiam fakturę VAT. ;)

Offline Vir

• Ultimate Badass
  • Burp.
« Odpowiedź #47 dnia: Kwiecień 04, 2013, 16:41:38 »
Ty na OS X / iOS chyba programujesz? Bo na Windowsa oprogramowanie otrzymasz za free od Microsoftu (Microsoft Action Pack).
Na wszystko :) Od Microsoftu jest BizSpark chyba na trzy lata, także tego nie biorę pod uwagę. Chciałem kupić właśnie Maka (iPada mam), do tego tablet na Androidzie (na andka też piszę), oprogramowanie jak Office (nie wiem czy jest w sparku, szczególnie wersja makowa jak jest to odpada) czy Photoshop itd.

Jak chcesz, to mam do sprzedania iMaka mid-2011 w najwyższej konfiguracji z rozszerzonym RAMem (8GB) - wystawiam fakturę VAT. ;)
To ten gdzie dokładałeś SSD? :) Ja bardziej celu w MacBook'a, mam obecnie starucha z early 2008 i powoli nie wyrabia, ale sprawdza się zarówno jako laptop do wizyt u klientów itd. jak i, po podpięciu kabelka DVI i dzyndzla od bezprzewodowej klawiatury, stacjonarka do kodowania w domu. Takie dwa w jednym :)

---
Space Lord Motherfucker

Offline DarkStar

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #48 dnia: Kwiecień 04, 2013, 17:36:09 »
To ten gdzie dokładałeś SSD? :)

Ten gdzie chciałem dołożyć SSD, ale nie mam 5 dni, żeby go oddać na serwis, ja na nim pracuję. Tak że operacja została przełożona na wakacje - chyba że kupię PC wcześniej. ;)

Z BizSpark chyba formalnie trzeba jakiś swój produkt wytwarzać (w sensie jakiś SaaS czy inne oprogramowanie, które się sprzedaje). A Action Pack umożliwia pracę jako freelancer dla kogoś innego. Z tym że BizSpark jest bogatszy.

Offline DarkStar

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #49 dnia: Maj 09, 2013, 19:06:13 »
Ktoś wie przez ile ważne są zaświadczenie z US o niezaleganiu z podatkami i zaświadczenie z ZUS o niezaleganiu ze składkami?

Pikacz

• Gość
« Odpowiedź #50 dnia: Maj 09, 2013, 19:22:58 »
Wydaje mi się, że miesiąc.

Offline DarkStar

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #51 dnia: Maj 22, 2013, 16:36:09 »
Na druku z ZUSu jest pole, w którym należy wpisać kiedy ostatnio otrzymałem takie zaświadczenie. Skąd ja mam to wiedzieć? ??? No miałem kiedyś raz przy jakimś kredycie - nie wiem jakim i nie pamiętam kiedy. Zaświadczenie mogło pójść do niszczarki już dawno temu (bo już nieważne).

mateuszgreloch

• Gość
« Odpowiedź #52 dnia: Maj 22, 2013, 16:43:54 »
A ja znowu w pizdu podatku do zapłaty, choć i tak się już pilnuję i pod koniec miesiącu duże zakupy robię :( Ten kraj mnie wykończy i dochodzę do wniosku, że legalnie to ja sobie nawet w łeb tutaj nie mogę strzelić.

Offline Don Simon

• Żywa Legenda
  • Gin&Tonic Team
« Odpowiedź #53 dnia: Maj 22, 2013, 16:48:16 »
Na druku z ZUSu jest pole, w którym należy wpisać kiedy ostatnio otrzymałem takie zaświadczenie. Skąd ja mam to wiedzieć? ???

Zadzwon i zapytaj.
Każdy może, prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się. Więc dlatego z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.

BluePL

• Gość
« Odpowiedź #54 dnia: Czerwiec 11, 2013, 09:52:25 »
Poleci ktoś jakiś program do faktur?

Robiliśmy w excelu, ale milion błędów zawsze, bo za dużo rzeczy do ręcznego korygowania i zaczęło mnie to wnerwiać. Pod jedną działalność, dwie równoległe numeracje faktur, prosta obsługa (bo rodzice muszą być w stanie to ogarnąć).

Offline DarkStar

• Żywa Legenda
Firma / Działalność gospodarcza - rady, pytania etc.
« Odpowiedź #55 dnia: Czerwiec 11, 2013, 10:58:19 »
wfirma.pl

~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.

Wysłane z Tapatalk 2 with ś support

BluePL

• Gość
« Odpowiedź #56 dnia: Czerwiec 11, 2013, 11:11:37 »
Wystawiam ok 10 faktur miesięcznie, więc nie bardzo mi się widzi płacić taki abo na miesiąc. Wolałbym jednak coś instalowanego na mojej stacji, bo tam net raz łapie raz nie, (do ściągania maili wystarcza).

Offline mrtoPL

• Badass
« Odpowiedź #57 dnia: Czerwiec 11, 2013, 12:06:13 »
A ja znowu w pizdu podatku do zapłaty, choć i tak się już pilnuję i pod koniec miesiącu duże zakupy robię :( Ten kraj mnie wykończy i dochodzę do wniosku, że legalnie to ja sobie nawet w łeb tutaj nie mogę strzelić.
Podatek dochodowy, right?
Wyobraź sobie że ja i miliony innych płacimy go co miesiąc. I duże zakupy pod koniec miesiąca nic mi nie dają.

Offline Zboro

• Mieszkaniec tego forum
  • Life's been good to me so far...
« Odpowiedź #58 dnia: Czerwiec 11, 2013, 12:57:31 »
Jest na to sposób. Założyć firmę w UK.
Pierwszy wykres już ładnie pokazuje ile zabierają w komunistycznej cebulaczkolandii.
http://www.polskabieda.com/

Offline DarkStar

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #59 dnia: Czerwiec 11, 2013, 14:12:23 »
Wystawiam ok 10 faktur miesięcznie

Ja wystawiam ze 3. :P Mi się opłaca, bo wcześniej robiłem faktury w Wordzie i wszystko musiałem liczyć z kalkulatorem, czasem robiłem błędy, itd. A tutaj nie dość, że samo się liczy, to nawet mi przelicza waluty (dla mnie ważne). Mam najniższy pakiet za 8,33zł.

BluePL

• Gość
« Odpowiedź #60 dnia: Czerwiec 11, 2013, 15:16:54 »
Panie, u mnie się większość samo w excelu też liczy. Tyle, że albo zapomnę zmienić datę, albo coś innego.

Offline DarkStar

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #61 dnia: Lipiec 01, 2013, 08:47:56 »
http://gospodarka.dziennik.pl/news/artykuly/431798,e-biura-dreczone-przez-skarbowke.html

Sam się przez jakiś czas zastanawiałem nad tym rozwiązaniem. Jeżeli nie będę miał pracowników, to chciałbym sobie firmę zarejestrować w wirtualnym biurze, bo na normalne biuro bym tylko wyrzucał kasę (nie jest mi potrzebne), a pod adresem, w którym mieszkam nie chcę mieć firmy.

Offline Berek

• Mieszkaniec tego forum
  • Chaotyczny Zły
« Odpowiedź #62 dnia: Lipiec 15, 2013, 09:17:43 »
Mam pyatnie do znających się na rzeczy. Mianowicie, muszę założyć działalność, czyntzw samo się zatrudnić. To co będę robić  to najogólniej rzecz ujmując to pracować jako handlowiec. Pośrednictwo w kredytach oraz sprzedaż energii elektrycznej.

I teraz pytanie, zakładając działalność jaka forma rozliczenia będzie najlepsza dla mnie, czy pełna księgowość będzie wymagana? Czy mogę być na ryczałcie jakimś tam 3 czy 5 procentowym? Czy muszę być na vacie?

Najbardziej chodzi mi o podatki bo kosztów nie będę miał tak naprawdę żadnych poza paliwem i telefonem. I tu kolejne pytanie czy samochód prywatny mogę wziąć w koszty (nim będę jeździć)

Pikacz

• Gość
« Odpowiedź #63 dnia: Lipiec 15, 2013, 09:30:04 »
Jak możesz poczekać do popołudnia to chętnie pomogę. Teraz mam mały kocioł.

Offline Berek

• Mieszkaniec tego forum
  • Chaotyczny Zły
« Odpowiedź #64 dnia: Lipiec 15, 2013, 09:31:07 »
Nie ma sprawy, poczekam, dzięki

Pikacz

• Gość
« Odpowiedź #65 dnia: Lipiec 15, 2013, 10:10:29 »
A w sumie mam chwilę.

Odnośnie podatku VAT, to tak - sprzedaż energii elektrycznej jest odgórnie opodatkowana podatkiem VAT.
Jeśli te koszty nie są jakieś duże (nie stanowią, powiedzmy, 1/2 - 1/3 przychodów) to można spokojnie pakować się w ryczałt, ale nie wiem jak z pośrednictwem kredytów - pomijając licencje i zgłoszenia (bo rozumiem, że to coś na wzór parabanku), to chyba taka działalność wbija się w księgę handlową. Sprzedaż energii łapie się na ryczałt 5,5% od przychodu. Z tymi pożyczkami/kredytami to zadzwoń na infolinię swojej skarbówki, bo sam nie jestem teraz pewny.

Co do pojazdu, to jedni wolą nie wprowadzać do firmy, a inni wręcz przeciwnie. Zależy to od ilości kosztów i sposobu rozliczania. Osobiście preferuję wprowadzanie do firmy, bo przysługują ci wtedy odliczenia wynikające z remontów, przeglądów, paliwa itp, itd. Oczywiście jeśli auto ma homologację ciężarową - od samochodów osobowych odliczenia w kwocie brutto (bez VAT) przysługują przy prowadzeniu karty przebiegu pojazdu. Tu jest dobry artykuł: https://wfirma.pl/artykul/jak-rozlicza-sie-samochod-prywatny-wlasciciela.

Offline Berek

• Mieszkaniec tego forum
  • Chaotyczny Zły
« Odpowiedź #66 dnia: Lipiec 15, 2013, 10:24:48 »
Sprecyzuję- będę miał podpisane umowę o współpracy z firmą sprzedającą energię. Ja będę tylko podpisywać umowy, choć ja sam na nich nie będę się podpisywać. Ktoś w firmie będzie to robić. Odnośnie kredytów to podobna rzecz, umowa o współpracy, ja tylko daję kontakt do klienta oni robią co jest do zrobienia, ja dostaję prowizję. Dochód z tych dwóch rzeczy myśle bedzie mi się rozkładał pół na pół.

Offline mjazzga

• Super Badass
« Odpowiedź #67 dnia: Lipiec 15, 2013, 11:15:53 »
ja mam 66.19.Z   Pozostała działalność wspomagająca usługi finansowe, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych, jestem na Vat bo pośrednicze też w kupnie wierzytelności i windykacji, rozliczam się kpir na początku w progach, jak zaskoczy to warto przejść na Liniowy.

Pikacz

• Gość
« Odpowiedź #68 dnia: Lipiec 15, 2013, 11:19:22 »
Sprecyzuję- będę miał podpisane umowę o współpracy z firmą sprzedającą energię. Ja będę tylko podpisywać umowy, choć ja sam na nich nie będę się podpisywać. Ktoś w firmie będzie to robić. Odnośnie kredytów to podobna rzecz, umowa o współpracy, ja tylko daję kontakt do klienta oni robią co jest do zrobienia, ja dostaję prowizję. Dochód z tych dwóch rzeczy myśle bedzie mi się rozkładał pół na pół.

Czyli pośrednictwo? Jak tak, to księga przychodów i rozchodów - o VAT zadzwoń w tym wypadku do skarbówki, w której będziesz się rozliczał.

O, mjazzga mnie znindżował. ;)

Offline Berek

• Mieszkaniec tego forum
  • Chaotyczny Zły
« Odpowiedź #69 dnia: Lipiec 15, 2013, 12:40:23 »
Dzięki za info, czyli jest tak jak myślałem. Jakie w takim razie mam możliwości ze zmiejszeniem podatku? Koszty uzyskania przychodu będę miał małe bo tylko paliwo i może telefon. Zielonkawy jestem w tym wszystkim...

Pikacz

• Gość
« Odpowiedź #70 dnia: Lipiec 15, 2013, 12:44:28 »
Wszystko co podpada pod działalność: rach telefoniczny (telefon musi być na firmę), net, koszty sprzętu, materiałów biurowych (papier, tonery, itp, itd), jak wrzucisz auto do firmy to paliwo, przeglądy, naprawy. Generalnie wszystko to, co generuje koszty związane z prowadzeniem działalności.

Offline Berek

• Mieszkaniec tego forum
  • Chaotyczny Zły
« Odpowiedź #71 dnia: Lipiec 15, 2013, 13:00:21 »
Dzięki :)

Offline mjazzga

• Super Badass
« Odpowiedź #72 dnia: Lipiec 15, 2013, 13:02:06 »
Wszystko co podpada pod działalność: rach telefoniczny (telefon musi być na firmę), net, koszty sprzętu, materiałów biurowych (papier, tonery, itp, itd), jak wrzucisz auto do firmy to paliwo, przeglądy, naprawy. Generalnie wszystko to, co generuje koszty związane z prowadzeniem działalności.

Ja wrzucam proporcjonalnie koszty z mieszkania, dopisałem sobie też działalność handlową tu już z kosztami można poszaleć;)

Niedługo będę kupował mieszkanie "na firmę" i tu przewiduje, że moja wszystkowiedząca księgowa się pięknie zwróci:)
« Ostatnia zmiana: Lipiec 15, 2013, 13:08:02 wysłana przez mjazzga »

Offline Don Simon

• Żywa Legenda
  • Gin&Tonic Team
« Odpowiedź #73 dnia: Lipiec 29, 2013, 12:30:32 »
O co moga sie czepiac US przy kupnie laptopa na firme? Tzn. minely ok 2 lata od ostatniego takiego zakupu - mozna bez strachu kolejny brac?

Jakos US to kontroluje - tzn. sam fakt uzywania laptopa do firmy? Moga chciec go ogladac, patrzec gdzie on jest, kto go ma i czy i jaki system tam zainstalowano?

Pytanie w kontekscie kupna sprzetu na firme ojca...
Każdy może, prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się. Więc dlatego z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.

mateuszgreloch

• Gość
« Odpowiedź #74 dnia: Lipiec 29, 2013, 12:36:00 »
Akurat laptop jest imo o tyle fajnym wyborem, że z definicji jest mobilny, więc jak przyjdzie kontrola, można powiedzieć, że jest u pracownika i na drugi dzień szybko przygotować "do oględzin" :)

Offline Don Simon

• Żywa Legenda
  • Gin&Tonic Team
« Odpowiedź #75 dnia: Lipiec 29, 2013, 12:46:52 »
A mozna powiedziec, ze ulegl zniszczeniu/zgubieniu? 8)

mateuszgreloch

• Gość
« Odpowiedź #76 dnia: Lipiec 29, 2013, 12:47:36 »
To wtedy mogą chcieć zwrotu z amortyzacji itp itd, plus jeśli powiesz, że jest aktualnie w naprawie mogą poprosić o numer do serwisu gdzie go oddałeś ;) Cwani są ;)

Offline Don Simon

• Żywa Legenda
  • Gin&Tonic Team
« Odpowiedź #77 dnia: Lipiec 29, 2013, 12:48:51 »
Jak w naprawie, jak go zgubilem przeciez 8).

A z amortyzacja to musze w sumie zapytac ojca jak on to rozlicza, bo wydawalo mi sie, ze po prostu VAT odlicza i tyle.

Offline MsbS

• I Am Robot
« Odpowiedź #78 dnia: Lipiec 29, 2013, 12:50:51 »
A, i jeszcze z tego co pamiętam, w przypadku komputerów standardem jest 'przyspieszona amortyzacja' - po 50% w pierwszym i drugim roku. Więc zmiana lapka po 2 latach to normalna praktyka. @Pikacz, dobrze piszę?

Offline DarkStar

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #79 dnia: Lipiec 29, 2013, 14:32:36 »
Jak coś kosztuje circa 3000 PLN to się w ogóle nie amortyzuje, tylko odpisuje od razu. Chyba że to sprzęt Apple, to będzie droższy. ;) W ogóle ktoś wam kiedykolwiek sprawdzał sprzęt elektroniczny zakupiony na firmę?