Autor Wątek: Firma / Działalność gospodarcza - rady, pytania etc.  (Przeczytany 53361 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ekiera

• Żywa Legenda
  • Zdezerterował na Wyspy
Odp: Firma / Działalność gospodarcza - rady, pytania etc.
« Odpowiedź #240 dnia: Kwiecień 27, 2017, 14:39:31 »
No wlasnie ja tez bym kazal. Ale pytam dla znajomego na tyle przycisnietego zyciem, ze powaznie rozwaza...

Offline Vramin

• Żywa Legenda
  • Non serviam
    • https://twitter.com/Vramiin
« Odpowiedź #241 dnia: Kwiecień 27, 2017, 14:48:55 »
Nie. Wtedy mogą zapłacić mu połowę i powiedzą że tyle jest na umowie więc niech spada. A jeśli już zapłacą to robi się problem (dla zwykłego, szarego obywatela) by wprowadzić tę kasę w obieg. Do tego może dopieprzyć się Urząd Skarbowy, oni tropią takie zaniżone ceny bo od tego mają niższe podatki. Zdecydowanie nie polecam.

Offline draak

• I Am Robot
« Odpowiedź #242 dnia: Kwiecień 27, 2017, 14:56:15 »
Pewnie dziwne pytanie, ale jaki interes ma kupujący żeby umawiać się na płatność 50% na umowie, a 50% pod stołem? Sprzedający może uniknąć podatku w ten sposób, ale co to daje kupującemu? Chodzi o nieruchomość, kupującym jest firma. Dla mnie to pachnie wałkiem, bo sprzedający ma problem z wypraniem tej kasy, no ale płaci podatek od połowy kwoty. Nie widzę tu zysku dla sprzedającego, chyba że chce potem coś przejebać. Ktoś ma jakiś pomysł?

Naiwnosc ludzka nie zna granic... sprzedajacemu daje to kopa w tylek, zasłużonego, jak jest tak glupi, by się na cos takiego pisać. Jeśli na umowie oraz w akcie notarialnym będzie wpisana wartość 50%, to kupujący będzie się domagal się sprzedaży w takiej kwocie i sprzedający nie zobaczy drugiej polowy. Ponadto, to co mnie osobiście spotkalo - kupiłem kiedyś dwie działki od gminy, obie udało się z zyskiem sprzedać. Wtedy tez zlozono mi propozycje kupna za ca. pol ceny. Problem tylko w tym, ze gmina sprawdza kazda taka transakcje odsprzedaży i ma prawo pierwokupu po cenie z aktu. A nast. gmina odsprzedaje dzialke dalej. Naturalnie temu, kto wcześniej probowal wyludzic ode mnie ziemie za polowe jej wartości.

Offline ekiera

• Żywa Legenda
  • Zdezerterował na Wyspy
« Odpowiedź #243 dnia: Kwiecień 27, 2017, 15:05:34 »
O widzicie, dzięki piękne :) Na Polyzlocie piwa będę stawiał ;)

Offline bartukas

• Badass
« Odpowiedź #244 dnia: Kwiecień 27, 2017, 15:16:25 »
Pewnie dziwne pytanie, ale jaki interes ma kupujący żeby umawiać się na płatność 50% na umowie, a 50% pod stołem? Sprzedający może uniknąć podatku w ten sposób, ale co to daje kupującemu? Chodzi o nieruchomość, kupującym jest firma. Dla mnie to pachnie wałkiem, bo sprzedający ma problem z wypraniem tej kasy, no ale płaci podatek od połowy kwoty. Nie widzę tu zysku dla sprzedającego, chyba że chce potem coś przejebać. Ktoś ma jakiś pomysł?
Podmień sprzedającego na kupującego i będziesz miał prawdopodobną odpowiedź.

Offline blazej

• I Am Robot
« Odpowiedź #245 dnia: Październik 29, 2017, 23:08:23 »
Zna się ktoś tutaj na Google Adwords, Pozycjonowaniu i ogólnie marketingu sklepu internetowego? Mam parę pytań raczej podstawowych.

Offline Acrid

• Administrator
  • Żywa Legenda
  • pank rok
« Odpowiedź #246 dnia: Październik 30, 2017, 07:59:14 »
Pytaj, może być PW jak wolisz.

Offline blazej

• I Am Robot
« Odpowiedź #247 dnia: Październik 30, 2017, 09:46:07 »
To może tutaj, ktoś się czegoś dowie przy okazji, albo się wypowie.
Mam sklep na Allegro i w Shoperze. Na Allegro sprzedaż od razu stosunkowo wysoka tylko strasznie duże prowizje (10-15% od obrotu).
Jak się okazało sklep internetowy sam z siebie nie ruszy za bardzo. Teoretycznie jak się na tym nie znam mógłbym zlecić prowadzenie działań reklamowych agencji, nawet wydzwania do mnie intensywnie jedna, ale znowu jak się nie znam to nie wiem czy jest sens i czy agencja dobrze moje pieniądze zagospodaruje, tym bardziej że pakiet ich usług na, który sobie mogę pozwolić jest dość niski (ok.800zł, w tym pozycjonowanie, adwords, pomoc przy prowadzeniu portali społecznościowych, do tego ich prowizja), ostatecznie dla mnie spora kwota do wydania może okazać się kroplą w morzu potrzeb środków na reklamę i przychodów to nie zwiększy. Tym bardziej, że umowę trzeba podpisać na rok. Nie chciałbym, żeby po 4 miesiącach okazało się, że ta kasa nic nie daje, a musze płacić jeszcze kolejne 8 miesięcy.

Adwords jest o tyle dobry, że szybko przekłada się na zwiększenie sprzedaży, budżet można w każdej chwili zwiększyć, zmniejszyć, albo zawiesić kampanię. W moim przypadku jest jeszcze o tyle dobry, że sklep jest z tkaninami, zaopatrzeniem dla krawcowych więc mam klientów powracających, adwordsami kupuję sobie klientów, którzy już u mnie zostaną.
Tutaj znowu pytanie czy prowadzić samodzielnie kampanię czy komuś zlecić.
Na próbę jeden miesiąc zrobiłem kampanię samodzielnie za 300zł i miałem ok. 50 klików i 1000 wyświetleń. Zapłaciłem też Shoperowi (administrator mojego sklepu) 500zł za miesiąc kampanii adwords i klików i wyświetleń było podobnie, tzn. proporcjonalnie więcej o tyle o ile droższa była kampania (była za 400, bo 100 poszło na prowizję.
Reasumując wynik shopera był podobny co mnie zdziwiło zważywszy na to, że swoją kampanię ustawiłem na ślepo klikając dalej dalej, budżet, słowa kluczowe ? co sprzedaję i ok. A może to tak działa? Może nie ma w tym filozofii i nie ma sensu zlecać tego szczególnie przy tak małych środkach.

I ostatnia rzecz ? pozycjonowanie ? czarna magia. Kiedyś kojarzyło mi się z klepaniem kodu, haseł. Czytałem, że wartościowe jest organiczne ? ruch na stronie i linki z blogów. Ruch na stronie ze swojej strony mogę generować tylko adwordsami, na blogi nie mam czasu, nawet na facebooka nie mam czasu wrzucić zdjęć chociaż zamierzam to zmienić :)

Pytanie końcowe ? komu zapłacić, ile i na co, żeby sklep miał duży ruch? Gdyby to był duży sklep, pewnie przeznaczyłbym kilka tysięcy dla agencji reklamowej, ale problem jest w wielkości sklepu i w budżecie, który mogę na to przeznaczyć ok. 600-1000zł miesięcznie.
« Ostatnia zmiana: Październik 30, 2017, 09:56:12 wysłana przez blazej »

Offline blazej

• I Am Robot
« Odpowiedź #248 dnia: Marzec 07, 2019, 10:18:15 »
Mam NIP EU czasem wystawiam faktury firmie z Niemiec też z NIP EU z VAT 0% (VAT rozlicza nabywca, odwrotne obciążenie VAT (reverse charge)), towar wysyłam do Niemiec.

Pytanie czy jak ta firma prosi mnie o wysyłkę towaru do Polski to dalej mogę jej wystawić fakturę z VAT 0%?

Offline Marcin Szymański_

• Żywa Legenda
  • Wiosło mi ukradli.
« Odpowiedź #249 dnia: Marzec 07, 2019, 10:32:40 »
Do siedziby w Polsce czy to ktos po prostu odbiera w Polsce?

Offline mjazzga

• Super Badass
« Odpowiedź #250 dnia: Marzec 07, 2019, 10:32:44 »
Moja rada - content + minimalizm w procesie zakupów im mniej klików tym lepiej. Duża dbałość o opis produktów. Do tego blog - w którym pokazujesz korzyści - promujesz produkt + siebie. Musi być regularność także minimum 4 wpisy miesięcznie i mają być zarówno pod SEO ale przede wszystkim mają dać się czytać a nie być pisane pod roboty. Fajnie jak można podzielić się linkami. Olewaj katalogi poza może 5 największymi bo nie działają. Żadnych głupich linków na stronach niepowiązanych z tematem. 1 Dobry link w branżowym miejscu lepszy niż 1000 w dupie internetu.
Podsumowując piszesz, że nie masz czasu więc samo się wnioskuje, że musisz zapłacić. Natomiast płać mądrze, bo np Adwords szybko możesz przepalić bez sensu.
« Ostatnia zmiana: Marzec 07, 2019, 10:34:27 wysłana przez mjazzga »

Offline Jay

• Żywa Legenda
  • Kulturowy Analfabeta
    • Jay Plays
« Odpowiedź #251 dnia: Marzec 07, 2019, 11:30:25 »
mjazzga, czy Ty wlasnie udzieliles porady blazejowi do jego postu z pazdziernika 2017 roku? Porada super, sam z niej kiedys skorzystam, ale generalnie to wow :D

Offline blazej

• I Am Robot
« Odpowiedź #252 dnia: Marzec 07, 2019, 11:47:42 »

Jeszcze nie mam adresu wysyłki, ale to jest mikro firma najpewniej jednoosobowa, podejrzewam, że na prywatny adres do Polski, ta firma może nie mieć nawet siedzimy czy w DE czy PL.

@mjazzga, trochę po czasie, ale uwagi dla mnie cenne, bo dalej borykam się z problemem pozycjonrowania  :)

• Żywa Legenda
  • Wiosło mi ukradli.
« Odpowiedź #253 dnia: Marzec 07, 2019, 12:10:35 »

Jeszcze nie mam adresu wysyłki, ale to jest mikro firma najpewniej jednoosobowa, podejrzewam, że na prywatny adres do Polski, ta firma może nie mieć nawet siedzimy czy w DE czy PL.
Wait, wait. Bo czegoś nie rozumiem.

Robisz biznesy z firmą z DE i TEJ firmie wysyłasz towar na terenie Polski? Czy jakiejś innej firmie? Bo wszystko rozbija się o taki drobny niuans czy towar wysłany przez CIEBIE opuszcza terytorium kraju czy nie. Dlatego też pytam czy to jest siedziba firmy, o której pisałeś.
Jeśli jest to ich siedziba na terenie PL, to wystawiasz normalną fakturę z VAT.
Jeśli to jakiś pracownik tej firmy/ktośtam odbiera towar na terenie kraju i POTEM zabiera go do DE, to też wystawiasz normalną fakturę.
Jeśli towar wysłany przez ciebie bezpośrednio opuszcza terytorium Polski, to stosujesz odwrotne obciążenie - oczywiście pod warunkiem (o czym pisałeś), że obie firmy są podatnikiem UE.

Tak mi się wydaje. Mam gorączkę i moge majaczyć. :)

Offline blazej

• I Am Robot
« Odpowiedź #254 dnia: Marzec 07, 2019, 12:17:26 »

Wait, wait. Bo czegoś nie rozumiem.

Robisz biznesy z firmą z DE i TEJ firmie wysyłasz towar na terenie Polski? Czy jakiejś innej firmie? Bo wszystko rozbija się o taki drobny niuans czy towar wysłany przez CIEBIE

opuszcza terytorium kraju czy nie. Dlatego też pytam czy to jest siedziba firmy, o której pisałeś.
Jeśli jest to ich siedziba na terenie PL, to wystawiasz normalną fakturę z VAT.
Jeśli to jakiś pracownik tej firmy/ktośtam odbiera towar na terenie kraju i POTEM zabiera go do DE, to też wystawiasz normalną fakturę.
Jeśli towar wysłany przez ciebie bezpośrednio opuszcza terytorium Polski, to stosujesz odwrotne obciążenie - oczywiście pod warunkiem (o czym pisałeś), że obie firmy są podatnikiem UE.

Tak mi się wydaje. Mam gorączkę i moge majaczyć. :)

Do tej pory wystawiałem fakturę O% i wysyłałem do Niemiec. Teraz pierwszy raz jest prośba o fakturę 0% i wysyłkę do Polski (nie napisane do kogo dokładnie) dlatego się zaniepokoiłem. czyli z tego co rozumiem nie mogę wystawić VAT 0%.

Offline mjazzga

• Super Badass
« Odpowiedź #255 dnia: Marzec 07, 2019, 12:25:47 »
mjazzga, czy Ty wlasnie udzieliles porady blazejowi do jego postu z pazdziernika 2017 roku? Porada super, sam z niej kiedys skorzystam, ale generalnie to wow :D

Kajam się, nie wiem czemu mi to wyświetliło jako aktualne:/

Offline Jay

• Żywa Legenda
  • Kulturowy Analfabeta
    • Jay Plays
« Odpowiedź #256 dnia: Marzec 07, 2019, 12:39:24 »
Wyswietlilo sie jako aktualnie, bo blazej (ten sam uzytkownik) post nizej odswiezyl temat pytajac o 0% VAT:) Jak juz pisalem porada cenna, sam z niej skorzystam w przyszlosci, po prostu rozbawilo mnie, ze sie odniosles do poprzedniego posta niz swiezy :D

• Żywa Legenda
  • Wiosło mi ukradli.
« Odpowiedź #257 dnia: Marzec 07, 2019, 12:42:35 »
Do tej pory wystawiałem fakturę O% i wysyłałem do Niemiec. Teraz pierwszy raz jest prośba o fakturę 0% i wysyłkę do Polski (nie napisane do kogo dokładnie) dlatego się zaniepokoiłem. czyli z tego co rozumiem nie mogę wystawić VAT 0%.
IMO wystawiasz normalną fakturę, bo towar/usługa pozostały na terytorium jednego kraju. Zadzwoń jeszcze na informację urzędu Skarbowego, ale pewnie potwierdzą.

Offline blazej

• I Am Robot
« Odpowiedź #258 dnia: Marzec 07, 2019, 12:59:30 »
IMO wystawiasz normalną fakturę, bo towar/usługa pozostały na terytorium jednego kraju. Zadzwoń jeszcze na informację urzędu Skarbowego, ale pewnie potwierdzą.

Dzwoniłem, ale trochę źle, bo z samochodu i nie miałem czym zapisać  :) Odpowiedź była niby prostym językiem, ale nie wiedziałem o co chodzi. W skrócie jest możliwość wystawienia z VAT 0% do Polski, ale muszę wiedzieć co z tym towarem się będzie dalej działo (pytanie skąd mam to wiedzieć i jak mogę odpowiadać co kto zrobi z towarem nawet jak mi powie inaczej). Warunkiem jest to, żeby były wykonywane usługi na tym towarze (tego nie rozumiem, co to znaczy usługi na towarze) - to są tkaniny, coś będzie z tego szyte, ale czy w PL czy DE to nie wiem i po tym jak usługi na towarze będą wykonane ta firma musi wysłać do Niemiec z NIP 0% (tego już nie pamiętam) i nie wiem co się dalej stanie z towarem po tym jak będą usługi na nim wykonane. Dla mnie chyba najlepiej wystawić normalny VAT, tym bardziej, że to są groszowe kwoty.

Edit:

Jeszcze kontrahent mi coś takiego napisał:

"Prosze zapytać księgowa ale to jest jak najbardziej możliwe tylko musze wystawić Państwu ?potwierdzenie wywozu towarów środkiem transportu nabywcy w ramach wewnatrzwspolnotowej dostawy towarów?
« Ostatnia zmiana: Marzec 07, 2019, 13:22:41 wysłana przez blazej »

• Żywa Legenda
  • Wiosło mi ukradli.
« Odpowiedź #259 dnia: Marzec 07, 2019, 16:15:33 »
Jak to wystawi to rob 0%.

Offline Simplex

• Żywa Legenda
  • Jak tu coś wpisać?
« Odpowiedź #260 dnia: Kwiecień 18, 2019, 01:12:41 »
Fajnie że forum poly wydaje się komuś na tyle wartościowe żeby uprawiać tu guerilla marketing :)

• Żywa Legenda
  • Wiosło mi ukradli.
« Odpowiedź #261 dnia: Kwiecień 18, 2019, 09:47:42 »
Cos mnie ominelo? :)

Offline meatbag

• I Am Robot
  • "Je n'avais pas besoin de cette hypothese-la."
« Odpowiedź #262 dnia: Kwiecień 18, 2019, 09:55:41 »
Wizyta bota.