Autor Wątek: Firma / Działalność gospodarcza - rady, pytania etc.  (Przeczytany 53130 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Makus

• Badass
Odp: Firma / Działalność gospodarcza - rady, pytania etc.
« Odpowiedź #120 dnia: Luty 27, 2014, 07:31:25 »
Kupując auto za gotówkę (więc płacąc 100% jego wartości) też dzięki amortyzacji pomniejszasz swój CIT, więc możesz uznać, że za auto płacisz "mniej", niż zwykły Kowalski, którego korzyść z posiadania auta to jedynie wożenie dupska (przy ciekawszych modelach dojdzie jeszcze lep na laski, frajda z prowadzenia  8))- na wysokość PITu mu to nie wpłynie. To pomniejszenie CITu przez amortyzację, albo KUP (przy LO) wychodzi porównywalnie, stąd "nie ma tak lekko" w znaczeniu, że nie wpadłeś na jakiś nieodkryty złoty szlak ;)
No ja rozumiem, że nie odkryłem jakiejś luki, poprostu dla takiego lajkonika jak ja to pozytywna niespodzianka, że coś jednak z tego płacenia grubej kasy do wora bez dna będę miał :)

Co do pytania o VAT i Twojego doprecyzowania, to fragment "Ustawa zakłada, że pełne odliczenie VAT będzie przysługiwało tylko w przypadku wydatków związanych z pojazdami wykorzystywanymi przez podatnika wyłącznie do działalności gospodarczej. Będzie to wymagało złożenia w urzędzie skarbowym informacji o tych pojazdach oraz prowadzenia szczegółowej ewidencji przebiegu pojazdu." jest dość jednoznaczny. Nie prowadzisz rejestru= nie przysługuje Ci 100% odliczenia= przysługuje 50%.
No ja rozumiem, że przysługuje mi 50%. Chodzi tylko o to, że były głosy, że ustawodawca zechce wymusić na przedsiębiorcach prowadzenie rejestru dla pojazdów na działalności. Brak rejestru - brak możliwości wrzucania wydatków na pojazd w koszta. Skoro tak się nie stało to tym lepiej.

Pikacz

• Gość
« Odpowiedź #121 dnia: Luty 27, 2014, 08:06:59 »
No to ja tu raczej wiele więcej nie wytargam z przepisów - zasadniczo draak wyczerpał temat. :)

Panowie, mam pytanko: sprzedając towar na allegro stale według ZUS powinienem założyć firmę i odprowadzić podatek, ale jeśli dochód nie przekroczy 3k miesięcznie nie mogą się przyczepić?
Jak nie przekroczyłeś 3091 pln za 2013 rok to nie musisz się rozliczać z US - bez względu czy sprzedaż jest cykliczna czy nie.

Offline Twój ojciec

• Mieszkaniec tego forum
« Odpowiedź #122 dnia: Luty 27, 2014, 13:47:01 »
Dziękować :)

Offline cooldan

• Badass
  • Lubię placki.
    • Strona firmowa
« Odpowiedź #123 dnia: Luty 27, 2014, 14:05:59 »
A to? - "Dla sprzedającego prywatnie najistotniejsze pozostaje, że przy sprzedaży towaru po 6 miesiącach licząc od końca miesiąca nabycia towaru, nie zapłaci on podatku dochodowego. Jeżeli sprzeda wcześniej musi złożyć deklarację dla podatku PIT z tego tytułu i rozliczyć ten podatek, co jednak nie zawsze będzie jednoznaczne z obowiązkiem zapłaty tego podatku" http://www.ehandel.pit.pl/

Pikacz

• Gość
« Odpowiedź #124 dnia: Luty 27, 2014, 14:07:47 »
I kto to sprawdzi? :)

Offline DarkStar

• Żywa Legenda
  • Nie liczę klatek, gram w gry
Firma / Działalność gospodarcza - rady, pytania etc.
« Odpowiedź #125 dnia: Luty 27, 2014, 18:26:42 »
Ten limit 3k jest *roczny*, bo Ojciec napisał o dochodach miesięcznych.

VATu za auto się odlicza 60% i wtedy nie trzeba żadnych logów prowadzić. Odliczenie jest limitowane właśnie dlatego, że fiskus wie, że przedsiębiorcy jeżdżą tymi autami rownież prywatnie.

/* Wysłane z Tapatalka */

Offline draak

• I Am Robot
« Odpowiedź #126 dnia: Luty 27, 2014, 19:55:03 »
Nie zrozumiałeś o co pytał Makus i wprowadzasz w błąd  ::) 60% odliczenia VATu za kilka miesięcy? W Polsce?

Offline DarkStar

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #127 dnia: Luty 28, 2014, 13:13:17 »
Co za kilka miesięcy? 60% VATu, max 6000zł się odlicza przy kupnie nowego samochodu na firmę. Im droższe auto tym mniej się to opłaca. Nie mówię o leasingu, w leasingu samochód nie należy do przedsiębiorcy i się nic nie odlicza, bo wszystko rozlicza sobie leasingodawca, a my tylko płacimy raty (które są kosztem).

Offline draak

• I Am Robot
« Odpowiedź #128 dnia: Luty 28, 2014, 15:45:12 »
Od pierwszego kwietnia wchodzą zmiany w VAT (szczególnie dotyczą używanych samochodów): http://prawo.rp.pl/artykul/1085230.html

@Darkstar, współczuję ciągątek do zabierania głosu w kwestiach, o których nie masz pojęcia. Już raz ci zwróciłem uwagę, że nie rozumiesz o czym rozmawiamy w kontekście pytania Makusa. Makus za kilka mcy będzie kupować samochód- na więcej wskazówek szkoda mojego czasu, bo nie wiem teraz czy trolujesz.

Odnośnie leasingu też naturalnie upraszczasz/ nie masz pojęcia. Poczytaj o różnicach w ujęciach ŚT pomiędzy leasingiem operacyjnym, a finansowym.

Ty prowadzisz własną działalność tak pobieżnie znając podstawy PSRów? Scarry...  :o
« Ostatnia zmiana: Luty 28, 2014, 15:50:44 wysłana przez draak »

Offline DarkStar

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #129 dnia: Luty 28, 2014, 20:21:28 »
Dzisiaj jest 28.02, a nie 1.04. Teraz już wiem o co chodziło z "za kilka miesięcy", pisałem o aktualnych przepisach. Od przepisów mam księgową, a firma jest jednoosobowa, więc nie ma żadnego "scary".
« Ostatnia zmiana: Luty 28, 2014, 20:23:01 wysłana przez DarkStar »

Offline draak

• I Am Robot
« Odpowiedź #130 dnia: Luty 28, 2014, 21:30:49 »
Nie ma sprawy, udzieliłeś odpowiedzi na niezadane pytanie (obecne zasady rozliczenia VATu), od księgowości masz księgową (prawidłowo!) ale i tak nie omieszkałeś zabrać głosu n/t leasingu (pisząc półprawdę, czyli tzw. gównoprawdę). Załóż temat o programowaniu, pozabieramy tam głos, w końcu też mam w firmie kilkudziesięciu informatyków, więc jestem ekspertem.

Offline Nesh

• Mieszkaniec tego forum
« Odpowiedź #131 dnia: Marzec 01, 2014, 13:21:22 »
Księgowi, chciałbym wypełnić PIT i zapłacić kilka pln podatku, ale nie osiągnąłem żadnego dochodu ;)  jak mogę to obejść?

Offline DarkStar

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #132 dnia: Marzec 01, 2014, 13:57:44 »
Chyba jedynie przez wystawienie jakimś ludziom fikcyjnych* faktur, tak żeby wyglądało, że coś zarobiłeś. :) Na przykład sprzedaż czegoś rodzinie. To zależy czym się zajmujesz. Poza tym żeby zapłacić podatek, to trzeba przekroczyć kwotę zwolnioną (3091 jeżeli dobrze pamiętam co Pikacz ostatnio pisał) - trzeba by chyba trochę sprzedać. Wszyscy starają się nie płacić podatku, a Ty chcesz na odwrót. :P Domyślam się, że chodzi o zdolność kredytową. Nie jestem księgowym, to tylko taki pomysł mi przyszedł do głowy.

* tzn. faktur prawdziwych, ale za zmyśloną usługę

Offline Nesh

• Mieszkaniec tego forum
« Odpowiedź #133 dnia: Marzec 01, 2014, 15:02:39 »
Nie o zdolność tylko punkty przy rekrutacji do przedszkola. Muszę zapłacić podatek w Warszawie.
A co w sytuacji takiej, że na przykład sprzedałem laptopa za 4000 pln. Składam PITa z uwzględnieniem dochodu?

Offline Emiel

• Moderator Globalny
  • Żywa Legenda
  • Nie wie kto to Emil!
« Odpowiedź #134 dnia: Marzec 13, 2014, 16:45:49 »
Mam takie nieoczywiste (dla mnie) pytanie, jeśli wezmę jakiś sprzęt na firmę laptop i potem okaże się np. że za 2 miesiące likwiduję działalność to jak muszę to rozliczyć, żeby móc sobie ten sprzęt zostawić?
Moje opinie są moje i tylko moje, tzw. własne.
Cytat: Starh
EMIEL jak chesz next gena to sprzedaj konsole.. taka rada. Tak czytam Twe posty i zawsze Ci coś nie pasuje.... Czy ty kiedykolwiek byłeś w pełni z czegoś zadowolony?

Pikacz

• Gość
« Odpowiedź #135 dnia: Kwiecień 02, 2014, 08:42:40 »
Mam takie nieoczywiste (dla mnie) pytanie, jeśli wezmę jakiś sprzęt na firmę laptop i potem okaże się np. że za 2 miesiące likwiduję działalność to jak muszę to rozliczyć, żeby móc sobie ten sprzęt zostawić?
No to płacisz podatek od wartości sprzetu - jak go sobie sprzedasz to dla firmy będzie przychód, bo znajduje się to w składnikach majątku firmy. Koszty, a i z tego wynikające obniżenie podatku, zostały odliczone przy zakupie laptopa. Chyba, że firma jest na ryczałcie, to wtedy nie odlicza się kosztów. Płacony podatek, to standardowy dochodowy. Tam jeszcze są myki z VATem.

Pikacz

• Gość
« Odpowiedź #136 dnia: Kwiecień 02, 2014, 10:00:57 »
Można zrobić jeszcze dwa myki:

1. Myk numer jeden czyli przekazanie środka trwałego: http://www.podatki.biz/sn_autoryzacja/logowanie.php5/artykuly/podatkowe-skutki-przekazania-srodka-trwalego-na-cele-osobiste-przedsiebiorcy_4_22086.htm?idDzialu=4&idArtykulu=22086

2. Myk numer dwa: Spadł ze stołu i procek się zepsuł. Potrzebny będzie protokół i orzeczenie "specjalisty".

Offline DarkStar

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #137 dnia: Kwiecień 02, 2014, 10:16:17 »
Kto może być tym specjalistą? Mi się kiedyś sfajczył dysk zewnętrzny (nie dało się go już naprawić w serwisie) i księgowa przygotowała jakiś protokół złomowania (coś w ten deseń). Nie wiem nawet czy tak mogła, bo to zła księgowa była.

Pikacz

• Gość
« Odpowiedź #138 dnia: Kwiecień 02, 2014, 10:20:54 »
Kto może być tym specjalistą?
Na dobrą sprawę może być to kolega z serwisu komputerowego. :) Księgowy też może sporządzić taki protokół - w wypadku gdy majątek został skradziony lub uległ spaleniu, protokół musi sporządzić policja/straż pożarna. :)

Offline mjazzga

• Super Badass
« Odpowiedź #139 dnia: Kwiecień 03, 2014, 11:31:39 »
Potrzebuję założyć sp zoo, dobrze liczę koszty rejestracji na jakies 1100zł? W jaki sposób wnosi się kapitał zakładowy, i czy jest to forma oświadczenia czy muszę jakieś środki zablokować? Jakich kosztów księgowości spodziewać się przy raczej niewielkiej liczbie dokumentów księgowych (działalność usługowa)? W jaki sposób stworzyć tę spółkę tak by nie było konieczności płacenia ZUS?

Pikacz

• Gość
« Odpowiedź #140 dnia: Kwiecień 03, 2014, 11:42:08 »
ZOO to nie moja działka, ale wiem, że jak ktoś staje się wspólnikiem, to automatycznie nie tworzy się obowiązek względem ZUS. Tak samo jest z funkcją prezesa, który powoływany jest przez uchwałę wspólników.

Co do reszty, to ja już nie pomogę. Koleżanka, która zajmuje się spółkami ZOO jest na chorobowym i wraca w poniedziałek - jeśli ci się nie spieszy to w poniedziałek wieczorem mogę się wypytać o co dokładnie chodzi.

Offline mjazzga

• Super Badass
« Odpowiedź #141 dnia: Kwiecień 03, 2014, 11:49:14 »
ZOO to nie moja działka, ale wiem, że jak ktoś staje się wspólnikiem, to automatycznie nie tworzy się obowiązek względem ZUS. Tak samo jest z funkcją prezesa, który powoływany jest przez uchwałę wspólników.

Co do reszty, to ja już nie pomogę. Koleżanka, która zajmuje się spółkami ZOO jest na chorobowym i wraca w poniedziałek - jeśli ci się nie spieszy to w poniedziałek wieczorem mogę się wypytać o co dokładnie chodzi.

Będę wdzięczny za info:) Przy okazji gdyby ktoś mógł polecić zaufane biuro rachunkowe na G.Śląsku z uwzględnieniem Zagłębia było by miło, bo ja jak znam ten rynek to wiem tylko kogo zdecydowanie odradzić:/

Offline DarkStar

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #142 dnia: Kwiecień 14, 2014, 17:05:33 »
Z czym się wiąże wpisanie czegoś jako środka trwałego? Co to w praktyce oznacza z podatkowego punktu widzenia (w tym VAT)?

Pikacz

• Gość
« Odpowiedź #143 dnia: Kwiecień 14, 2014, 18:15:44 »
Z czym się wiąże wpisanie czegoś jako środka trwałego? Co to w praktyce oznacza z podatkowego punktu widzenia (w tym VAT)?
Jeśli jest to środek trwały poniżej 3500 netto, to można odliczyć go jednorazowo w całości. Gdy jest powyżej 3500 netto i będzie użytkowany powyżej jednego roku to trzeba go rozliczyć tzw. amortyzacją. Ona jest obliczana wg wskaźnika (o ile dobrze pamiętam, a nie chce mi się teraz szukać ;P ) i odliczana (jak koszty) miesięcznie lub rocznie. Środki trwałe też stanowią "majątek" firmy i mogą być zbyte. Jest też różnica czy środek trwały został sprzedany przed zamortyzowaniem czy po.

Ale to musze w przepisach sprawdzić, a jestem po pracy. :P

Mjazzga -> Było mi przypomnieć o tych spółkach. Jutro zapytam.

Offline mjazzga

• Super Badass
« Odpowiedź #144 dnia: Kwiecień 14, 2014, 20:24:58 »
Dzięki, roboty dużo a pytania aktualne;) śmiszne jest to że obsługuję jedną z największych spółek rachunkowych notowaną na nc, a nie zadaje tam tych pytań tylko na forum o giereczkach (takie mam zaufanie do wspomnianej spółki):D

Pikacz

• Gość
« Odpowiedź #145 dnia: Kwiecień 14, 2014, 20:28:49 »
Muszę jakiś cennik zrobić. ;D

Offline mjazzga

• Super Badass
« Odpowiedź #146 dnia: Kwiecień 14, 2014, 20:30:41 »
Muszę jakiś cennik zrobić. ;D

Już Ci kiedyś pisałem, że robisz za pół darmo w stosunku do tzw konkurencji:D

Pikacz

• Gość
« Odpowiedź #147 dnia: Kwiecień 14, 2014, 20:37:13 »
Ja mam misję.

Kurwa...

;)

Offline DarkStar

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #148 dnia: Kwiecień 14, 2014, 20:51:33 »
@Pikacz: wiem o 3500 i o amortyzacji, ale chyba brakuje mi info o tym co dzieje się z VATem i tutaj dałeś mi wskazówkę. W sumie to na chwilę obecną interesuje mnie zakup czegoś do 2000zł (np. karta graficzna i RAM) i hipotetyczna sytuacja, że dajmy na to za dwa lata likwiduję działalność - co wtedy? Muszę oddać cały VAT? Czy jego wartość będzie jak w dniu zakupu czy niższa? Bo przecież wartość rynkowa tej karty po dwóch latach to pewnie 50%.

Offline Puchacz

• Super Badass
  • Apex predator
« Odpowiedź #149 dnia: Kwiecień 15, 2014, 07:17:49 »
Potrzebuję założyć sp zoo, dobrze liczę koszty rejestracji na jakies 1100zł? W jaki sposób wnosi się kapitał zakładowy, i czy jest to forma oświadczenia czy muszę jakieś środki zablokować? Jakich kosztów księgowości spodziewać się przy raczej niewielkiej liczbie dokumentów księgowych (działalność usługowa)? W jaki sposób stworzyć tę spółkę tak by nie było konieczności płacenia ZUS?

Najłatwiej elektronicznie (o ile to ma być standardowa spółka):
https://ems.ms.gov.pl/#
Jest nawet instrukcja z obrazkami.

Zawsze można też nabyć gotową spółkę (zakładane są specjalnie po to żeby je później odsprzedać).

Offline DarkStar

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #150 dnia: Kwiecień 15, 2014, 08:38:46 »
W Polsce da się firmę założyć elektronicznie? :o Bo w CEiDG ponoć lepiej się nie bawić, ja wolę iść do urzędu i załatwić osobiście. Ten system leży co drugi dzień z tego co słyszałem i w dodatku łatwo coś spieprzyć. Urzędniczka mówiła mi, że miała kiedyś petentów, którzy dwa lata wcześniej zawiesili działalność elektronicznie, po czym dostali pismo z ZUSu o niezapłaconych przez te dwa lata składkach. Okazało się, że coś poszło nie tak z zawieszeniem przez Internet. Taka mała dygresja, bo nie o sp. z o.o. tylko ogólnie o ryzyku. Akurat tamto to też była spółka, tyle że pewnie cywilna.

Pikacz

• Gość
« Odpowiedź #151 dnia: Kwiecień 15, 2014, 10:18:31 »
W sumie to na chwilę obecną interesuje mnie zakup czegoś do 2000zł (np. karta graficzna i RAM) i hipotetyczna sytuacja, że dajmy na to za dwa lata likwiduję działalność - co wtedy? Muszę oddać cały VAT? Czy jego wartość będzie jak w dniu zakupu czy niższa? Bo przecież wartość rynkowa tej karty po dwóch latach to pewnie 50%.
Jak kończysz działalność to musisz zrobić remanent z ujęciem wszystkich środków trwałych (tych odliczonych jednorazowo, jak i tych rozliczanych amortyzacją). Jeśli chcesz jakiś środek trwały zbyć, to trzeba to rozpatrzeć pod kątem dwóch spraw:
1. VAT
2. Podatku dochodowego.

1. Robisz wycenę po obecnej wartości rynkowej (np. z dnia czy tygodnia sprzedaży) i zwracasz do US tyle VAT ile wyszło. Poprzedni VAT odliczyłeś w całości - jeśli go sprzedasz to ten VAT będzie należny US.

2. Do pięciu lat od zlikwidowania działalności wszystkie środki trwałe niejako nadal stanowią majątek firmy i sprzedaż majątku jest przychodem z działalności gospodarczej. Normalnie opodatkowany jako przychód - oczywiście od wartości sprzedaży, a nie zakupu.

Oczywiście do każdej deklaracji dołączasz remanenty, protokoły, spisy środków trwałych etc.

Magiczna opcja numer 3.

Komputer mógł się zepsuć. Robisz protokół (jak pisałem kiedyś, może być opinia kolegi z serwisu komputerowego, że zepsuty i dupa) i wywalasz ze środków trwałych. Prawidłowo powinien być jeszcze protokół złomowania - sprzętu elektronicznego nie wolno ot tak sobie wyrzucić na śmietnik - ale tego się nie robi. Sprzęt zepsuty nie podlega zbyciu ani opodatkowaniu z tego tytułu.

mjazzga -> Tych spółek to ja sam poszukam. Być może dziś wieczorem (level w Diabolo sam się nie wbije) i od razu naskrobię co znalazłem.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 15, 2014, 10:20:58 wysłana przez Pikacz »

Offline ekiera

• Żywa Legenda
  • Zdezerterował na Wyspy
« Odpowiedź #152 dnia: Kwiecień 15, 2014, 15:35:30 »
A to ja mam pytanko - ile by kosztowała obsługa księgowa stowarzyszenia, które działa głównie ew oparciu o dotacje, programy unijne etc, biorąc pod uwagę, że jest to 100 faktur miesięcznie plus 1k faktur związanych z dużym projektem realizowanym w ciągu 2 miesięcy? Tak orientacyjnie ofkoz :)

mateuszgreloch

• Gość
« Odpowiedź #153 dnia: Maj 05, 2014, 23:11:05 »
Prosty temat - chcę się pozbyć firmy, zamiast ją po prostu zamknąć, pomyślałem, że lepiej ją sprzedać. Jakie warunki muszę spełniać? Jak oszacować jej wartość? Jak to wygląda krok po kroku? Mam na oku potencjalnego nabywcę, któremu chciałbym przedstawić propozycję wykupu, jednak nie mam zielonego pojęcia jak to wygląda w praktyce.

Offline Makus

• Badass
« Odpowiedź #154 dnia: Czerwiec 02, 2014, 06:03:30 »
Nudzę sie trochę więc wrócił temat samochodu na firmę. Co prawda sprawa jest jeszcze odległa o kilka miesięcy bo narazie inne wydatki są ważniejsze, ale wolę mieć rozeznanie już teraz.
Zerknąłem sobie na otomoto i patrzę, że są firmy które oferują nowe, sprowadzane na zamówienie, Range Rovery Evoque w cenie o jakieś 10% niższej niż u nas prosto z salonu. Zacząłem się więc przyglądać cenom Range Rovera Evoque na zachodzie i ze zdumieniem odkryłem, że w Niemczech ten samochód (z 19% podatkiem, u nas z 23% podatkiem) jest o jakieś 30% tańszy... Dymają nas jak chcą, no ale to do innego wątku raczej powinno iść...
Czy ktoś kupował nowy samochód na firmę w Reichu albo wie jak to się odbywa? Z tego co sobie troszkę poczytałem dzisiaj, to jest to wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, więc procedura powinna wyglądać mniej więcej tak:
a) Kupuję samochód w cenie netto
b) Płacę 18,6% akcyzy od tej ceny
c) Płacę 23% podatku od kwoty netto+akcyza (a może tylko od netto? albo akcyzę od kwoty netto+vat?)
d) Występuję o zwrot 50% zapłaconego podatku
e) Jestem happy w moim nowym autku  ;D

Dobrze kombinuję? Z obliczeń "na szybko" i bez uwzględniania dodatkowych opłat przy rejestracji (które w tej skali są groszowe, bo najwięcej stanowi akcyza) wychodzi mi, że bazowy model RRE który w PL w salonie kosztuje 186600 sprowadzony z DE kosztowałby około 155tyś. A to na tyle duża różnica, że warto się tematem zainteresować głębiej...
A może jeszcze inaczej - da się leasing w Niemczech wziąć? ;)

Pikacz

• Gość
« Odpowiedź #155 dnia: Czerwiec 02, 2014, 07:53:06 »
d) Występuję o zwrot 50% zapłaconego podatku
To nie tak.

Możesz ODLICZYĆ 50% VAT kosztów związanych z użytkowaniem (zakup auta, paliwo, naprawy, ubezpieczenia) samochodu w firmie jesli używasz go także do celów prywatnych. Nie, że ci oddadzą połowę podatku, który zapłaciłeś.
Poza tym, wystapienie o zwrot VAT zazwyczaj wiąże sie z kontrolą w firmie.

Jak będzie w 100% używany tylko w firmie, to możesz odliczać 100% VAT od zakupu, paliwa, napraw i ubezpieczenia.

Offline Makus

• Badass
« Odpowiedź #156 dnia: Czerwiec 02, 2014, 08:48:23 »
Ok, mogę odliczyć. Ale co w przypadku, kiedy na koniec roku wychodzi mi że zapłaciłem 20tys. VAT a dostałem jedynie 1tys. VAT? W drugą stronę państwo nie miałoby problemów z wyciągnięciem ręki po 19tys. należnego VAT, a w drugą stronę to nie działa?
Kontroli "raczej" się nie obawiam (bo tylko głupiec mógłby mówić, że wogóle się nie obawia), ale akurat mam taką działalność, że wystawiam faktury firmom z UE, w związku z czym VAT jest pomijany (na fakturze VAT mam 0 podatku VAT), więc mam spory dochód od którego nie odprowadzam VAT, ale jeśli kupię samochód to oczywiście składnik zapłaconego VAT będzie spory. Więc czy na koniec roku (albo wcześniej) o zwrot tej nadwyżki zapłaconego VAT?

Pikacz

• Gość
« Odpowiedź #157 dnia: Czerwiec 02, 2014, 09:03:46 »
Ok, mogę odliczyć. Ale co w przypadku, kiedy na koniec roku wychodzi mi że zapłaciłem 20tys. VAT a dostałem jedynie 1tys. VAT? W drugą stronę państwo nie miałoby problemów z wyciągnięciem ręki po 19tys. należnego VAT, a w drugą stronę to nie działa?
Mieszasz pojęcia i nie za bardzo rozumiem o co ci chodzi.

Może to wyjaśnij, bo ja mam wrażenie, że nie kumasz o co chodzi z odliczeniem VAT.

I już dajmy spokój z tym złym US, który tylko czyha żeby ogołocić obywateli - jak ktos nie kombinuje (i nie drze mordy od wejścia :) ), to nie będzie miał z US żadnych problemów.

Offline Makus

• Badass
« Odpowiedź #158 dnia: Czerwiec 02, 2014, 10:30:26 »
Ok, postaram się to jakoś uprościć - chociaż laik ze mnie więc mogę coś znowu namieszać.

Przykład A:
Pan Kowalski kupił 10 rzeczy po 61,5zł a sprzedał po 123zł (cena z VAT). Czyli wydał 615zł (z czego 115zł to VAT), a zarobił 1230 zł (z czego 230zł to VAT). Pan Kowalski musi 115zł (różnica między VAT przy zakupie a VAT przy sprzedaży) VAT przelać do skarbówki, tak? Czy coś pomieszałem?

Jeśli przykład A jest ok, to co robimy kiedy Pan Kowalski kupi do firmy 1 samochód za 140tys plus VAT (32200 Vat-u), a świadczył usługi na kwotę 10tys. (w tym 0% Vat bo świadczył usługi podmiotom w EU więc VAT jest przeniesiony na usługobiorcę). Co w takim wypadku dzieje się z tymi 32200 VAT, jeśli nie ma go od czego odliczyć? Można się ubiegać o jego zwrot czy nie?

Offline Alexej

• Moderator Globalny
  • I Am Robot
  • Nowa generacja nikogo, ja chcę kolejnej!
« Odpowiedź #159 dnia: Czerwiec 02, 2014, 10:34:59 »

I już dajmy spokój z tym złym US, który tylko czyha żeby ogołocić obywateli - jak ktos nie kombinuje (i nie drze mordy od wejścia :) ), to nie będzie miał z US żadnych problemów.

Czyli mówisz, żeby tak nie robić?

PSN ID: AlexejPL Steam: Alexej Origin: Alexejpl Uplay: AlexejPL