Autor Wątek: Co interesującego dzisiaj znalazłeś?  (Przeczytany 685576 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline tolman

• I Am Robot
Odp: Co interesującego dzisiaj znalazłeś?
« Odpowiedź #9720 dnia: Listopad 08, 2018, 08:10:04 »
Komentarze na brytyjskim pepperze (swoją drogą cebulakom polecam tę stronę) pod informacją o polskiej wyprzedaży na Steamie:
https://www.hotukdeals.com/deals/steam-polish-developers-sale-up-to-85-off-3098892

Offline Blue__

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #9721 dnia: Listopad 08, 2018, 08:24:01 »
To chyba z dedykacją dla szpyndy ;).
Knack is back baby!

Offline meatbag

• I Am Robot
« Odpowiedź #9722 dnia: Listopad 08, 2018, 15:13:30 »
Takie tam...

Offline meatbag

• I Am Robot
« Odpowiedź #9723 dnia: Listopad 08, 2018, 19:01:29 »
http://www.bbc.com/capital/story/20181107-what-we-just-dont-understand-about-the-1

Btw, 1% to majątek >800k dolarów, a liczbę tych 1%-erów niech se każdy sam policzy ;) Jak się nie uda, to do polityki.

Offline srekal34

• Badass
« Odpowiedź #9724 dnia: Listopad 08, 2018, 19:42:22 »
Ale to liczac caly swiat. Majatek 800k USD mysle ze ma nawet wiecej niz 1% polakow, nie mowiac o zachodzie EU i USA. Bez przesady, 800k to nie jest nie wiadomo jakie bogactwo dzis.

Offline meatbag

• I Am Robot
« Odpowiedź #9725 dnia: Listopad 08, 2018, 19:47:35 »
Cały świat. Rozumiem, że tu Polska itd., ale murzyni, ciapaci i żółci to też ludzie.

EDIT: to pokazuje jak głupie jest ustawianie 1% jako mrocznego wroga ludu.
« Ostatnia zmiana: Listopad 08, 2018, 19:51:25 wysłana przez meatbag »

Offline srekal34

• Badass
« Odpowiedź #9726 dnia: Listopad 08, 2018, 19:58:03 »
Dokladnie, ciekawe jak przedstawialyby sie procenty 0.1% najbogatszych. Pewnie wciaz w okolicach 30% majatku calego swiata.

Offline bartukas

• Badass
« Odpowiedź #9727 dnia: Listopad 08, 2018, 20:36:31 »
Bez przesady, 800k to nie jest nie wiadomo jakie bogactwo dzis.
Dla części z nas może nie, ale to pokazuje, jaka wielka przepaść nas dzieli od ludzi (obstawiam, że większości Polaków) dla których majątek 3 mln PLN to nieosiągalne marzenie. Przed rewolucją często się wydaje, że wszystko jest OK i przecież władza sobie poradzi, bo status quo jest lepsze niż zniszczenia rewolucyjne...

Offline meatbag

• I Am Robot
« Odpowiedź #9728 dnia: Listopad 08, 2018, 21:39:38 »
A kto tę rewolucję przeprowadzi? Zarabiający 100k rocznie? 50k? 1k? Chińczycy? Etiopczycy? Gdzie ją przeprowadzą? Matki z dziećmi wyjdą palić opony i rozbijać szyby na pokojowej manifestacji? Ale kluczowe pytanie: dlaczego? Bo srekal zarabia 10x więcej? Bo nie stać mnie na Ferrari? I co zrobią jak już powieszą bogatych? Zbiorowa ekstaza i wieczna szczęśliwość? Nawet ja nie mam tak złej opinii o ludziach.
Rewolucje zawsze jadą na światopoglądzie, nie na zawiści. Rewolucja przeciwko bogactwu nie ma żadnego sensu ani wizji. Była już taka idea - komunizm.
Naturalnym dla każdej grupy jest jakiś rozkład wartości w tej grupie, zazwyczaj naturalny ;) Jedni są bardzo bogaci, inni bardzo biedni, ale miażdżąca większość jest pośrodku i ma to w dupie i zapewnia znaczącą inercję systemowi (which is kinda good, you know - homeostasis).
Natomiast ewolucja w kierunku nieokreślonej powszechnej szczęśliwości i wszechdobrobytu ma miejsce od początku historii.

Jak przegapiłeś to ponowna wrzutka, walnij se test najpierw, iz fun:
https://www.gapminder.org/test/
https://www.gapminder.org/ignorance/
Why is there so much ignorance?

Statistical facts don?t come to people naturally. Quite the opposite. Most people understand the world by generalizing personal experiences which are very biased. In the media the ?news-worthy? events exaggerate the unusual and put the focus on swift changes. Slow and steady changes in major trends don?t get much attention. Unintentionally, people end-up carrying around a sack of outdated facts that you got in school (including knowledge that often was outdated when acquired in school).

Offline bartukas

• Badass
« Odpowiedź #9729 dnia: Listopad 08, 2018, 21:55:56 »
A kto tę rewolucję przeprowadzi? Zarabiający 100k rocznie? 50k? 1k? Chińczycy? Etiopczycy?
Kibice? Gimbaza/kuce/studenty? Wyborcy partii której-tam-chcesz-lub-nie-chcesz albo ci, którzy do wyborów nie idą? Nie wiem, jestem filolągiem, a nie socjologiem.

Ale kluczowe pytanie: dlaczego? Bo srekal zarabia 10x więcej? Bo nie stać mnie na Ferrari? I co zrobią jak już powieszą bogatych? Zbiorowa ekstaza i wieczna szczęśliwość?
Podejrzewam, że takie właśnie pytania zadawała sobie arystokracja francuska pod koniec XIX w. i rosyjska podczas pierwszej wojny światowej.

Rewolucja przeciwko bogactwu nie ma żadnego sensu ani wizji. Była już taka idea - komunizm.
Idea ta nie sprawdziła się w tak oczywisty sposób, że jest idealną pożywką dla teorii spiskowych i alternatywnych wizji historii. "Nie udało się? Wiadomo, bo źle to zrobili. My zrobimy to lepiej."

Jedni są bardzo bogaci, inni bardzo biedni, ale miażdżąca większość jest pośrodku i ma to w dupie i zapewnia znaczącą inercję systemowi (which is kinda good, you know - homeostasis).
Panie, ja mieszkam w Warszawie, tu nawet w Biedronkach ludzi do pracy brakuje. Żywię tylko obawę, że ta otaczająca mnie "miażdżąca większość" w perspektywie kraju (a może nawet samej stolicy) nie jest taką większością - są jakieś "Polski B", "ściany wschodnie", "prowincje", mało realna dla mnie Chomiczówka czy Bródno. Jak ktoś do nich dobrze zagada, to może się okazać, że np. moje trzypokojowe mieszkanie jest w sam raz na trzy rodziny, a nie jedną, a że córka ma nietolerancję pszenicy i żyta (nie glutenu!), to pewnie jest weganką, lesbijką i obcokrajowcem. Albo katolem i faszystką.

Offline srekal34

• Badass
« Odpowiedź #9730 dnia: Listopad 08, 2018, 22:14:36 »
A kto tę rewolucję przeprowadzi? Zarabiający 100k rocznie? 50k? 1k? Chińczycy? Etiopczycy?
Kibice? Gimbaza/kuce/studenty? Wyborcy partii której-tam-chcesz-lub-nie-chcesz albo ci, którzy do wyborów nie idą? Nie wiem, jestem filolągiem, a nie socjologiem.

Ale kluczowe pytanie: dlaczego? Bo srekal zarabia 10x więcej? Bo nie stać mnie na Ferrari? I co zrobią jak już powieszą bogatych? Zbiorowa ekstaza i wieczna szczęśliwość?
Podejrzewam, że takie właśnie pytania zadawała sobie arystokracja francuska pod koniec XIX w. i rosyjska podczas pierwszej wojny światowej.
Kuce to raczej chca dolaczyc do tych 1% a nie dokonywac przewrotu.
Porownania do XIXw nie ma co robic-wtedy arystokracja miala bron, ktora przeladowywala sie 30 sekund, dzis ma bron ktora moze unicestwic cale zamieszki 'na pstryk'.
Poza tym zadnej rewolucji nie bedzie, nie ma komu i po co jej robic.

Offline meatbag

• I Am Robot
« Odpowiedź #9731 dnia: Listopad 08, 2018, 22:15:49 »
Obie wymienione rewolucje były ideolo, a nie dawać mi mam horom curke. Po drugie - przeprowadzone z użyciem siły. Jeśli chcesz wierzyć, że KOD czy inny Kukiz zgromadzi armię zdolną pokonać Mężne y Honorowe Polskie Wojsko to... a zresztą, możesz wierzyć w co chcesz :) Imho biedoty jest za mało i jest zbyt nieogarniająca by cokolwiek zorganizować. Ich możliwości to marsz niepodległości i parę wpierdolów "obcym" - ciężko na tym budować rewolucję. Poprzednie bazowały na dosłownym głodzie i pięknych hasłach równości. Dziś równość (dla białych hetero mężczyzn) już jest, jedzenie też, więc...
A na ścianie wschodniej Ukraińcy muszą robić, bo za minimalną to...

Offline dziki

• Ultimate Badass
« Odpowiedź #9732 dnia: Listopad 08, 2018, 22:40:55 »
tak sie sklada, ze w rewolucjach traca najbogatsi; bartukas juz ci podal 2 przyklady, ja ci jeszcze podam calkiem niedawny z RPA. Opowiesci o czarodziejskiej rece wolnego rynku, ktora wszystko pieknie ureguluje w dobie globalizacji, automatyzacji, optymalizacji i korporacji, ktore maja przychody wieksze niz niejedno panstwo, jeszcze nie daj Boze dotacji i ulg, ktore z duzych robia jeszcze wiekszych to nic wiecej jak bajdurzenie tych, ktorym ten porzadek rzeczy odpowiada czyli najbogatszych. Z powodow powyzej istnieje obecnie globalna nadwyzka pracownikow i ona bedzie sie poglebiac. Sporo zawodow wogole przejdzie do lamusa (np kasjer w sklepie, kierowca ciezarowki, itd, itp). Ci ludzie zasila grupe nisko wykwalfikowanych pracownikow i popyt na taka prace wzrosnie, a jak popyt rosnie to placa maleje. A wlasciciele tych biznesow beda zarabiac jeszcze wiecej. Czyli rozwarstwienie sie poglebia, a pensje mozna wciaz obnizac. I to rodzi sprzeciw spoleczny, bo wszyscy chca zarabiac wiecej i zyc lepiej. Wystarczy przekroczyc mase krytyczna i bedzie spektakularne bum, jakis pucz, albo przynajmniej wojna domowa.
Dla przykladu wkurw jak dziala panstwo teoretyczne w kwestii praw pracownika:
https://pomagam.pl/ewatvp?fbclid=IwAR0WSKQihtkchx4ExcvJqZVVZeNVAZnlAqC8jNobagzszbs-NFtsu_kFkrY
gram w gry, a nie polygony! :P

Offline meatbag

• I Am Robot
« Odpowiedź #9733 dnia: Listopad 08, 2018, 23:05:52 »
1. Gdzie jest ten mityczny wolny rynek bez regulacji i interwencji?
2. Ile wynosi masa krytyczna i gdzie zaczyna się zbierać?
3. Co na to wszystko kierowcy dorożek, zapalacze lamp i spławiacze drewna?
4. Dlaczego sprowadzamy tylu Ukraińców?
5. Proszę o link z badaniami wskazującymi nadwyżkę pracowników.

To że kiedyś były rewolucje nie oznacza, że dalej będą. To tak jakbyś czekał teraz, że mleczaki ci znowu wypadną. Chyba zresztą wyjaśniłem dlaczego.

Jak zabierzesz całe bogactwo najbogatszemu korpo (Apple) to każdy na głowę dostanie... 100 dolców. Rozwarstwienie! Hur dur.
To wynika chyba z postrzegania rzeczywistości w FPP i jako zero-sum game, ja kontra inne podmioty, im zabiorę, to będzie równiej i lepiej (na pewno mi). A to przecież jeden ogromny system. Nerka mówi: kurła, po chuj ten mózg tyle dostaje glukozy! Rewolucja kurła! I co? Zlikwidujemy Apple, Microsoft, Alphabet, kaską się podzielimy, akurat na tydzień chlania będzie, a potem już tylko ta równość i szczęśliwość powszechna.

Offline dziki

• Ultimate Badass
« Odpowiedź #9734 dnia: Listopad 09, 2018, 00:08:12 »
1. Wolnego rynku nie ma. Sa lobbysci, dotacje, ulgi. Najwiecej zyskuja ci co juz maja najwiecej.
2. 456t, 15 kroków na wschód od Bydgoszczy.
3. Zostana jutiuberami i infuencerami na instagramie.
4. Bo jest globalizacja i pracodawca zamiast reagowac na podaz/ popyt na lokalnym rynku pracy i podniesc pensje woli optymalizacje kosztow. To mu sie bardziej oplaca. Tak BTW, o jego mizernej kondycji swiadczy, ze sporo kobiet powiedzialo swoim dobrodziejom pracodawcom c'est la vie jak dostaly jamluzne 500+.
5. Ok, tu masz racje. Bezrobocie moze i w najblizszych ratach nie spadnie, zmieni sie za to struktura zatrudnienia; np kierowca nie bedzie juz kierowca tylko bedzie za egzystencjalne minimum wykladal na pol etatu chemie w biedronce. Nie bedzie mial urlopu, placone za chorobowe i innych przywilejow, ktore ma obecnie. Rayanair przetarl szlak jak efektywnie wprowadzic taki model zatrudnienia.

Offline bartukas

• Badass
« Odpowiedź #9735 dnia: Listopad 09, 2018, 09:33:53 »
Rewolucja kurła! I co? Zlikwidujemy Apple, Microsoft, Alphabet, kaską się podzielimy, akurat na tydzień chlania będzie, a potem już tylko ta równość i szczęśliwość powszechna.
Mądrze mówisz, ale tylko mądrzy mądre rzeczy rozumieją, a i tak nie zawsze ich słuchają. Argumentacja oparta na logice, prawach fizyki czy doświadczeniach historycznych nie bardzo przemawia do tłumu. A to tłum wszczyna rewolucję, najczęściej podpuszczony przez kogoś, kto lepiej umie tym tłumem kierować, niż siwobrodzi mędrcy.

PO też nie wierzyło, że ludzie będą głupi i wybiorą PiS. Bez wdawania się w politykę, ale od 2007 r. odnosiłem wrażenie, że to był ich cały program wyborczy.

Parę lat temu Ukraińców jakoś nie udało przekonać, że nic się nie zmieni, jak zrobią kolejny majdan - a próbowali nad nimi zapanować świetni specjaliści od socjotechniki.

U nas odsetek niezaszczepionych dzieci rośnie, a przecież wszystkie badania przemawiają za szczepionkami. Jeśli coraz więcej ludzi nie szczepi swoich dzieci w trosce o nie, bo nie wierzy państwu, lekarzom, mediom, to znaczy, że społeczeństwo jest niedaleko stanu, w którym "lud na barykady" pójdzie o cokolwiek - aborcję, tupolewa, 500+, ACTA, sędziów, policjantów, lekarzy - jeśli tylko zostanie dobrze pokierowany. Potencjalne zyski czy straty nie mają tu znaczenia.

Offline Screwball

• Żywa Legenda
  • Specjalizuje się w starych linkach.
    • www.facebook.com/skrubolski
« Odpowiedź #9736 dnia: Listopad 09, 2018, 10:41:01 »
psn - Skrubolski
www.facebook.com/skrubolski
biurko 70x40x50 cm @ drewno + kartka (kratka) a5 + długopis, obudowa - żółty bic 6'', wkład - noname

Offline meatbag

• I Am Robot

Offline dziki

• Ultimate Badass
« Odpowiedź #9738 dnia: Listopad 09, 2018, 13:27:45 »
eeee...? co tam jest ciekawego poza tym budynkiem w ksztalcie wielkiego wacka? I czemu w tym tekscie nie ma nic o Petrovie, ktory zlamal procedury i nie nacisnal guziczka?

Offline meatbag

• I Am Robot
« Odpowiedź #9739 dnia: Listopad 09, 2018, 13:28:53 »
Przepraszam.

Offline dziki

• Ultimate Badass
« Odpowiedź #9740 dnia: Listopad 09, 2018, 13:30:10 »
nie szkodzi. Wybaczam ci ;)