Autor Wątek: Astrofizyka oraz fizyka kwantowa  (Przeczytany 2214 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Wallhammer

• Stały bywalec
Astrofizyka oraz fizyka kwantowa
« dnia: Styczeń 27, 2017, 19:10:06 »
Chyba takiego tematu jeszcze nie ma. Zakładam go z powodu pytania związanego z obydwoma dziedzinami, jakie mnie nurtuje.

Zacznę od pytania:

Z uwagi na rozszerzanie się wszechświata, podróżujące w nim fotony tracą swoją energię (przesunięcie częstotliwości ku czerwieni, jeśli chodzi o światło widzialne). Pytanie, czy w ten sposób podróżujący foton może stracić swoją energię do zera? A więc przestać istnieć?

A teraz kolejna rzecz, która mnie nurtuje, chodzi o słynny eksperyment Younga z dwiema szczelinami i kwestię obserwatora. Jeśli ktoś ma ochotę zainteresować się tematem, oto:

* filmik dla początkujących, niestety nie znalazłem poważniejszego, ale on wyjaśnia, w czym rzecz: https://www.youtube.com/watch?v=zIlAtlEcJic

* interesujący artykuł w temacie: http://www.kwantowo.pl/2012/11/29/kim-jest-obserwator/

* filmik nieco bardziej zaawansowany, z którego wynika, że obserwator ma wpływ na przeszłość, czy też że w fizyce kwantowej czas jaki my znamy, może nie istnieć: https://www.youtube.com/watch?v=H6HLjpj4Nt4

Zastanawiam się nad konkretami związanymi z tym świadomym obserwatorem. Powiedzmy, że detektory w szczelinach w eksperymencie Younga powodują zapalenie się jednej z dwóch lampek.

Wyłączamy detektory zupełnie. Na ekranie pojawia się wzór interferencyjny, fale lub cząstki wchodzą w interakcję "same ze sobą", czy też innymi słowy "przechodzą przez obie szczeliny jednocześnie".

Włączamy detektory, naukowiec obserwuje lampki. Zapala się na przemian (losowo) jedna albo druga. Wzór interferencyjny zanika, na ekranie pojawiają się dwa paski zwykłego rozkładu.

Pytanie: czy jeśli detektory wciąż są aktywne, lampki się świecą, ale obserwatora nie ma, naukowiec ma zamknięte oczy, odwróconą głowę, albo wyszedł z pomieszczenia, czy wtedy wzór interferencyjny powraca?

Zadałem to pytanie kiedyś na fachowym forum, to dostałem linka do FAQ i do kilkudziesięciostronicowego PDF. Dziękuję, postoję. Chociaż być może odpowiedź nie jest taka prosta, jak mi się wydaje.

Interesuję się amatorsko astrofizyką i fizyką kwantową. Jakby ktoś miał pytania z tych dziedzin, służę swoją wybrakowaną wiedzą miłośnika-amatora i postaram się odpowiedzieć.
Spieszcie się czytać moje komentarze, tak szybko mogą być kasowane.

Offline Orson.

• Żywa Legenda
Odp: Astrofizyka oraz fizyka kwantowa
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 27, 2017, 19:16:20 »
Odpowiadam: tak.

Offline DzikiKaczor

• I Am Robot
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 27, 2017, 19:32:54 »
Hahaha

patrze nazwe watku: Astrofizyka oraz fizyka kwantowa

ostatnia odpwiedz: Orson, mysle sobie WTF?

Wchodze do watku i wszystko jasne :D :D :D

No offence of koz ;)

EDIT: Teraz inni moga to samo napisac o mnie ;]

Offline Orson.

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 27, 2017, 19:54:25 »
Kaczor nie zna sie na astro fiz, beka beka ;D

Offline meatbag

• I Am Robot
  • "Je n'avais pas besoin de cette hypothese-la."
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 27, 2017, 20:03:26 »
Może zacznij od wikipedii a nie domorosłych filognomów jutuba.

https://en.wikipedia.org/wiki/Observer_(quantum_physics)

Also, zapdejtuj sobie temat świadomości, bo to ci zdaje się przeszkadzać. Ostrożnie, there be dragons.

Offline szczqcz

• I Am Robot
  • [citation needed]
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 27, 2017, 20:50:31 »
Z punktu widzenia laika.

Energię fotonu określa się wzorem E=hc/lambda, gdzie lambda to długość fali. Żeby foton miał E=0, musiałby mieć nieskończoną długość fali, co jest chyba niemożliwe.

Jeśli chodzi o redukcję superpozycji stanu kwantowego przez świadomego obserwatora, to sama idea wydaje mi się dość śliska i nieuzasadniona na tyle, żeby ciągnąć dalej rozważania (chyba że w SF, polecam Prorocze Światło Teda Kosmatki). Gdzie przebiega granica? Czy psy redukują superpozycję? A bakterie?

Z drugiej strony zastanawiał się nad tym nawet Penrose, więc może coś w tym jest.

Also, zapdejtuj sobie temat świadomości, bo to ci zdaje się przeszkadzać. Ostrożnie, there be dragons.
W rzeczy samej, można się pokaleczyć.
"Men, it has been well said, think in herds; it will be seen that they go mad in herds, while they only recover their senses slowly, and one by one." Charles Mackay
"kłamstwo łatwo sprzedać paroma zdaniami i atrakcyjnym hashtagiem, a prawda bywa nudna i przydługa" znany bloger Bart

Offline wrobel

• Super Badass
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 27, 2017, 23:30:57 »
Z uwagi na rozszerzanie się wszechświata, podróżujące w nim fotony tracą swoją energię (przesunięcie częstotliwości ku czerwieni, jeśli chodzi o światło widzialne). Pytanie, czy w ten sposób podróżujący foton może stracić swoją energię do zera? A więc przestać istnieć?

Coś takiego znalazłem i z tego wynikałoby, że nie. Częstotliwość fotonów będzie dążyć do zera, ale nigdy go nie osiągnie.

Zastanawiam się nad konkretami związanymi z tym świadomym obserwatorem. Powiedzmy, że detektory w szczelinach w eksperymencie Younga powodują zapalenie się jednej z dwóch lampek.

Wyłączamy detektory zupełnie. Na ekranie pojawia się wzór interferencyjny, fale lub cząstki wchodzą w interakcję "same ze sobą", czy też innymi słowy "przechodzą przez obie szczeliny jednocześnie".

Włączamy detektory, naukowiec obserwuje lampki. Zapala się na przemian (losowo) jedna albo druga. Wzór interferencyjny zanika, na ekranie pojawiają się dwa paski zwykłego rozkładu.

Pytanie: czy jeśli detektory wciąż są aktywne, lampki się świecą, ale obserwatora nie ma, naukowiec ma zamknięte oczy, odwróconą głowę, albo wyszedł z pomieszczenia, czy wtedy wzór interferencyjny powraca?

Zadałem to pytanie kiedyś na fachowym forum, to dostałem linka do FAQ i do kilkudziesięciostronicowego PDF. Dziękuję, postoję. Chociaż być może odpowiedź nie jest taka prosta, jak mi się wydaje.

Interesuję się amatorsko astrofizyką i fizyką kwantową. Jakby ktoś miał pytania z tych dziedzin, służę swoją wybrakowaną wiedzą miłośnika-amatora i postaram się odpowiedzieć.

A to nie jest tak, że skoro zamontowane są te detektory, to prędzej czy później akt obserwacji będzie miał miejsce? W końcu ktoś te detektory po coś zamontował i nie będzie się dało sprawdzić wyniku doświadczenia bez dokonania pomiaru czyli obserwacji. To trochę tak, jak gdyby w pudełku z kotem Schrodingera zamontować kamerę, na którą nikt nie patrzy. Tyle, że jak już popatrzy to będzie to równoznaczne z otworzeniem pudełka.

Może źle to rozumiem, bo oczywiście nie znam się na tym zupełnie, ale temat bardzo ciekawy.

Offline mataman

• I Am Robot
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 28, 2017, 02:53:54 »
Moja teza jest w opozycji do tezy kolegi Orsona i brzmi - nie :D
Zapraszam do dyskusji.

Offline Wallhammer

• Stały bywalec
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 28, 2017, 07:17:04 »
Może zacznij od wikipedii a nie domorosłych filognomów jutuba.

https://en.wikipedia.org/wiki/Observer_(quantum_physics)

Interesujący link, właśnie o coś podobnego mi chodziło, skąd ta wyniosłość? Rozładowanie kompleksów agresją wobec obcych w internecie?

Mnie on nie przeszkadza. Ale ten link z wiki kłóci się z cytowanym artykułem z kwantowo, bo wiki mówi, że na wynik ma wpływ sam proces detekcji, a nie świadomej obserwacji.

Nie ma żadnych smoków, ja zdaję sobie sprawę, że świadomość może być ułudą w celu wytworzenia wrażenia posiadania wolnej woli, wykreowaną na drodze ewolucji jako efekt uboczny abstrakcyjnego myślenia, które bez świadomości mogłoby prowadzić naszych przodków na skraj urwiska, aby się z niego rzucić, gdyby rozumieli, że są jedynie kupką mięsa (dziś już wiemy, że gwiezdnego pyłu) z jednym celem w życiu: przekazać swoje geny, lub geny swojej bliskiej rodziny (homoseksualizm).

Właśnie dlatego preferuję dyskusję zamiast studiowania PDF-ów z wynikami badań. wrobel, szczqcz dzięki, to brzmi sensownie. Zadałem kiedyś to pytanie astronomowi, który również interesuje się astrofizyką i on nie potrafił mi udzielić odpowiedzi. Jedyne, co mówił, to "że chyba nie, energia nie może zniknąć".

Zainteresowanym obydwoma tematami gorąco polecam "Wielki projekt" Hawkinga i jakiegoś Ruska.

Rzecz w tym, że ja nie mam ochoty się z tego doktoryzować. Interesuję się tym na poziomie powiedzmy filmików z jutuba, jak w sumie celnie zauważyła torba z mięsem. Wobec tego nie jest mi dane na ten temat porozmawiać z fachowcami, którzy podchodzą do tematu na poziomie dla mnie niedostępnym, ani ze zwykłymi ludźmi, którzy patrzą na mnie jak na wariata. Jedynie ojciec mojego kumpla ma jakąś tam wiedzę i czasem pogadamy, ale ostatecznie on jak się napije, schodzi w mieszkanie tego tematu z religią, co mnie drażni :)

A jeśli tematu o świadomości nie ma na forum, może go założyć osoba zainteresowana czytaniem pierdololo ludzi religijnych, piszących coś o duszy i wolnej woli :)

Offline Kajtek_bez_Majtek

• Stały bywalec
  • 900p. and proud
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 28, 2017, 09:52:33 »
Z całego serca polecam kanał PBS Space Time na youtube. Przystępny na ile to możliwe no i prowadzony przez fizyków.

Offline meatbag

• I Am Robot
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 28, 2017, 14:22:32 »
skąd ta wyniosłość? Rozładowanie kompleksów agresją wobec obcych w internecie?
Prawdopodobnie z tego samego miejsca co twoja wyniosłość wobec swojej dziewczyny.
Dorzuć do tego fakt, że piszesz... za dużo. 90% tego nawet nie czyta.

Ale ten link z wiki kłóci się z cytowanym artykułem z kwantowo, bo wiki mówi, że na wynik ma wpływ sam proces detekcji, a nie świadomej obserwacji.
I co w związku z tym? Chcesz żebym ci stworzył teorię Wielkiej Unifikacji Linków? Ten z kwantowo jest imho upośledzony - brak jest w linku z wikipedii. W żadnym punkcie mechanika kwantowa nie mówi o świadomym obserwatorze, to już sobie dopisali niektórzy. Obserwator to skrót myślowy od "pomiar".

Nie ma żadnych smoków, ja zdaję sobie sprawę, że świadomość może być ułudą w celu wytworzenia wrażenia posiadania wolnej woli
Jeśli tak, to dlaczego się zastanawiasz nad wpływem (złudnego) obserwatora?

Smoki są, ty ich nie widziałeś. Wolna wola też. To, że coś jest złudzeniem nie zmienia faktu, że istnieje. Skoro mówimy o wrażeniu to to wrażenie istnieje. Celem świadomości nie jest tworzenie wolnej woli (to produkt uboczny), tylko nowych schematów opisu rzeczywistości - dzięki niej dostrzegamy więcej. Porzuć też kategoryzowanie na dwa spolaryzowane opisy. Świadomość to nie pstryczek włączony u ludzi, zwierzęta (ludzkie też) mają różne poziomy świadomości. Podobnie z wolną wolą. Wracając do twojego pytania, czy ameba jest obserwatorem? A słoń, a rzodkiewka?

Offline Wallhammer

• Stały bywalec
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 28, 2017, 16:22:07 »
1. Z jednej czy dwóch sytuacji wyciągasz wniosek o całym związku? Miej odrobinę litości. Dla swojej inteligencji ;)
2. Tego, co piszę, nie czyta 99,99999% o ile nie więcej %. Polaków. A forumowiczów czyta wystarczający % żeby pociągnąć dyskusję.
3. Zrozumiałem już wcześniej, że obserwator to "pomiar" i że koleś od "kwantowo" popłynął.
4, Zastanawiałem się nad wpływem świadomego obserwatora, ponieważ patrz pkt. 3.

Obserwujesz rzadkie w internecie zjawisko, że ktoś czegoś nie wiedział, spytał, dostał odpowiedź, dostrzegł błąd w swoim myśleniu i zmienił zdanie. Być może dlatego nie zorientowałeś się, że to miało miejsce i dalej piszesz do mnie, jakbym nie uzyskał żadnej wiedzy od pierwszego posta w tym temacie.

A to, że moja dziewczyna nie bardzo rozumie, co to są achievementy (nie mamy konsoli) i jak można rywalizować o wirtualne punkty nie oznacza, że nie śmiała się ze mną z tego, co Qbar mówił, a moja reakcja, chociaż miała w sobie ziarno prawdy, była po prostu heheszkami, gdyż ona zna swoją wartość poza urodą. To, że nie pogadam z nią o fizyce kwantowej, bo ten temat po prostu zupełnie jej nie interesuje, nie oznacza, że nie jest o wiele, wiele zdolniejsza, mądrzejsza i inteligentniejsza ode mnie w wielu aspektach i ma tego świadomość.

Offline meatbag

• I Am Robot
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 29, 2017, 02:35:27 »
Dla wszystkich, którym znudziło się słuchanie o słiczu i podsumowania podsumowań - najlepszy podcast ever - big picture science. Za podlinkowanie podziękowania dla szczekacza, oklasky. Wybrane przeze mnie najlepsze odcinki (tak, przesłuchałem wszystkie kilkaset). O fizyce w folderze cosmos. Uwaga! Po przesłuchaniu staniesz się gorszym człowiekiem.

https://drive.google.com/drive/folders/0BzlLTRbzrG2jSFBKSlpYSWhpZGM

Strona podcastu:
http://radio.seti.org/

Offline wrobel

• Super Badass
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 29, 2017, 09:58:53 »
Dla wszystkich, którym znudziło się słuchanie o słiczu i podsumowania podsumowań - najlepszy podcast ever - big picture science. Za podlinkowanie podziękowania dla szczekacza, oklasky. Wybrane przeze mnie najlepsze odcinki (tak, przesłuchałem wszystkie kilkaset). O fizyce w folderze cosmos. Uwaga! Po przesłuchaniu staniesz się gorszym człowiekiem.

https://drive.google.com/drive/folders/0BzlLTRbzrG2jSFBKSlpYSWhpZGM

Strona podcastu:
http://radio.seti.org/
Tego gościa z SETI (Seth Shostak) pamiętam jeszcze jak dawno temu występował w różnych programach o kosmosie i poszukiwaniu w nim życia na dawnym Discovery Sci-Trek (teraz to się chyba Science nazywa?) i Discovery Channel, jak jeszcze była stacją popularnonaukową. Spoko gość :).

Offline meatbag

• I Am Robot
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 29, 2017, 14:57:07 »
Bardzo spoko, cała ekipa spoko. Odcinki też świetnie zaprojektowane pod temat. Teraz słucham science friday i do pięt nie dorasta. Prowadzący nie słucha często gości, sucharów nie stwierdzono i (o zgrozo!) nie wiedział ile jest kwarków!!

Offline Sialala

• Żywa Legenda
  • tekst osobisty
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 30, 2017, 15:21:42 »
A ile jest kwarkow na dzisiaj? Bo to sie ostatnio chyba mocno pozmienialo?
Z fizyka kwantowa to jest ponoc tak, ze nikt tego do konca nie rozumie, a jak ktos twierdzi inaczej, to oznacza ze nie rozumie zagadnienia zupelnie.

Offline meatbag

• I Am Robot
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 30, 2017, 15:33:15 »
Na dzisiaj i od zawsze 6. No i oczywiście antykwarki. Nic się, niestety, nie pozmieniało.

Trochę tak, trochę nie ;) Aż taką czarną magią to nie jest. Na pewno nie wszyscy mogą skumać i na pewno niektórzy ogarniają pretty well. Reszta wie gdzie dzwoni, co i mniej więcej jak.

EDIT:
Tak w ogóle to najlepsza jazda zaczyna się przy strunach. Z fizyką jest o tyle fajnie, że nie wiemy praktycznie nic ;) Mamy tylko parę teorii opisujących mniej więcej co jak działa. Polecam przesłuchać odcinki z folderu cosmos.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 30, 2017, 15:49:34 wysłana przez meatbag »

Offline Sialala

• Żywa Legenda
  • tekst osobisty
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 30, 2017, 16:21:28 »
Nie no, wiemy calkiem sporo, bo potrafimy jednak wytlumaczyc dlaczego wszechswiat sie rozszerza, skad to sie wszystko mniej wiecej wzielo, mamy teorie na to jak to sie moze skonczyc. Nie wiemy tylko jak bardzo ta wiedza jest zgodna z rzeczywistoscia, bo nie wiemy czym ta rzeczywistosc tak naprawde jest (poczynajac od tego, ile jest wymiarow na tym, czy czas rzeczywiscie istnieje).

Offline Wallhammer

• Stały bywalec
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 30, 2017, 16:24:36 »
Z fizyka kwantowa to jest ponoc tak, ze nikt tego do konca nie rozumie, a jak ktos twierdzi inaczej, to oznacza ze nie rozumie zagadnienia zupelnie.

Nigdy nie podobało mi się to stwierdzenie. Od razu uprzedzam, że absolutnie nie mam zamiaru udawać, że coś "rozumiem" w tym temacie, nie znam ani jednego wzoru z fizyki kwantowej.

Wydaje mi się, że jego autor miał na myśli po prostu to, że fizyka kwantowa jest nie tylko bardzo nieintuicyjna, jest ona wręcz sprzeczna z naszym postrzeganiem świata w skali makro i procesów w nim zachodzących. Dla trzylatka pojęcia takie jak twardość czy kolor są w pełni intuicyjne. Ja w pewnym stopniu uogólnienia mogę sobie wyobrazić foton jako lecącą kuleczkę. Ale takie pojęcia jak splątanie czy zjawisko wyjaśniane za pomocą Kota Schrodingera są absolutnie nieintuicyjne, bo nie mają żadnych odpowiedników w świecie marko. Stąd chyba to powiedzenie o braku możliwości "zrozumienia" fizyki kwantowej.

Stawiszyński w TOK FM miał już kilka wywiadów z doktorem fizyki kwantowej i ten profesor mówił o tym, jak na pierwszym roku dla jego studentów ten przedmiot to zupełna abstrakcja, ale już pod koniec drugiego roku on obserwuje, jak coś w nich "klika" - chyba dosłownie użył tego słowa - i zaczynają oni intuicyjnie rozumieć pewne sprawy związane z tematem. Czy oni nadal nie rozumieją tej fizyki? Czy dr hab. Jan Chwedeńczuk także jej nie rozumie?

Nie mnie to oceniać.

Ja od siebie też polecę co nieco do posłuchania, właśnie rozmowy z tym doktorem:

http://audycje.tokfm.pl/gosc/Jan-Chwedenczuk/825

A także ogólnie całą audycję:

http://audycje.tokfm.pl/audycja/Godzina-Filozofow/178

Także jak widzisz meatbag, to nie jest tak, że ja obejrzałem trzy filmiki na krzyż na YouTube i uważam, że się interesuję tym tematem. Ja się nim naprawdę interesuję. Dlatego tak mnie męczyła kwestia tego obserwatora.

Offline meatbag

• I Am Robot
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 30, 2017, 16:27:28 »
Chill, przecież nic nie mówię. Na tym polega fizyka, że się nie ogarnia :)

@Sialaland
E no, czas istnieje, tylko czasem nie istnieje.

Offline szczqcz

• I Am Robot
  • [citation needed]
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 30, 2017, 16:29:41 »
Nie no, wiemy calkiem sporo, bo potrafimy jednak wytlumaczyc dlaczego wszechswiat sie rozszerza.

Hmm, tego chyba nie wiemy? I nie mówię tu o własnej ignorancji, tylko o stanie wiedzy naukowej.
"Men, it has been well said, think in herds; it will be seen that they go mad in herds, while they only recover their senses slowly, and one by one." Charles Mackay
"kłamstwo łatwo sprzedać paroma zdaniami i atrakcyjnym hashtagiem, a prawda bywa nudna i przydługa" znany bloger Bart

Offline meatbag

• I Am Robot

Offline meatbag

• I Am Robot
« Odpowiedź #22 dnia: Czerwiec 07, 2017, 23:18:28 »
Wracając do tematu rozszerzania się z nieskończoną prędkością... Wyłączając oczywiście przypadki "nie da się, bo", czysto teoretycznie - jeśli jest nieskończony i się rozszerza... to nie wynika z tego, że prędkość będzie rosła do nieskończoności takoż?

Offline Sialala

• Żywa Legenda
  • tekst osobisty
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwiec 08, 2017, 10:07:40 »
Jesli jest nieskonczony, to ciezko powiedziec czy sie rozszerza, czy moze cos innego wplywa na nasza percepcje wszechswiata i to rozszerzanie sie jest iluzja. Wiec zakladamy, ze jednak nie jest nieskoczony, a zatem Einstein wchodzi do gry i nadal mamy ogranicznik do predkosci swiatla.

Offline meatbag

• I Am Robot
« Odpowiedź #24 dnia: Czerwiec 08, 2017, 12:49:55 »
Ogranicznik prędkości światła jest dla materii i energii. Przestrzeń rozszerzyła się ftl podczas inflacji i teraz też krańce widzialnego spier... ftl.
Skup się na moich warunkach ;) które btw uważa się za bardzo realne.

Offline Qu84

• Ultimate Badass
« Odpowiedź #25 dnia: Czerwiec 08, 2017, 14:17:46 »
Ograniczenie prędkości jest dla wszystkiego w przestrzeni:-) A to, że sama przestrzeń się rozszerza, to trochę inna historia. Rozszerza się z prędkością 68km/s na megaparsek - co sekundę megaparsek robi się dłuższy o 68km. Dwa megaparseki zrobią się dłuższe o 136km itd. I jak w końcu weźmiesz odcinek o długości 4435 megaparsekow (14,47 miliardów lat świetlnych), to wychodzi, że co sekundę zwiększa on swoją długość "szybciej niż światło". Ogólnie jest tak, że każdy odcinek rozszerza się o 0,007% na milion lat. Jeśli wszechświat jest nieskończony, to 0,007% z nieskończoności to też nieskończoność, więc prędkość rozszerzania też jest nieskończona;-)
Ceterum censeo reviewers esse delendam!