Autor Wątek: O kartach graficznych  (Przeczytany 311897 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Muzi

• Ultimate Badass
Odp: O kartach graficznych
« Odpowiedź #4120 dnia: Październik 10, 2018, 13:02:10 »
Wystarczy poczytać fora zagraniczne i widać jak ludzie kupują i czekają na nowy rzut, czy narzekają na słabą dostępność. Popyt jest, a Nvidia dostarcza je stopniowo, pewnie dlatego, że chcą jeszcze aby sprzedały się Pascale. Brak dostępności, czy po części papierowe premiery są słabe, ale takie mamy teraz realia.

Offline Simplex

• Żywa Legenda
  • Jak tu coś wpisać?
« Odpowiedź #4121 dnia: Październik 10, 2018, 15:51:01 »
Ja nie znam nikogo, co mnie cieszy bo to znaczy ze dobrze dobieram sobie znajomych ;) znam natomiast 3 osoby ktore kupiły ostatnio 1080Ti dobrze poniżej 3k i uważam że to był mądry ruch z ich strony, w przeciwieństwie do zakupu 2080Ti.

Jakby turing kosztował 3 tys dolarów to tez by się dało znaleźć na forach ludzi którzy kupili albo czekają (a przynajmniej tak twierdzą).
Jest coś takiego jak Vive Pro - gogle VR trochę lepsze od bazowego modelu ale kosztujace ponad dwa razy tyle, z popsutymi słuchawkami (brak basu) i też sporo osób kupiło. Ja bojkotuję
Mamy ponad 7 miliardów potencjalnych klientów więc przy takiej puli znajdą się jacyś chętni na kupno każdego możliwego gówna.
« Ostatnia zmiana: Październik 10, 2018, 15:56:33 wysłana przez Simplex »

Offline Muzi

• Ultimate Badass
« Odpowiedź #4122 dnia: Październik 11, 2018, 08:37:02 »
Nie no pewnie nie więcej niż 5 osób kupiło 2080Ti. Na całym świecie! :o

Popyt jest, czy ci się to podoba czy nie. Ani ty ani ja nie znamy liczb, ale można obiektywnie stwierdzić, że popyt jest, mimo tak zawyżonych cen.

Super, że te osoby kupiły 1080Ti. 11gb vramu może pomóc im w 4k w niektórych grach względem 2080, kto wie. Gorzej jak na przestrzeni kilku miesięcy RTX zacznie zyskiwać większą przewagę, czy to ze względu na sterowniki, czy inną magię.

Offline Simplex

• Żywa Legenda
  • Jak tu coś wpisać?
« Odpowiedź #4123 dnia: Październik 11, 2018, 09:20:37 »
Nie no pewnie nie więcej niż 5 osób kupiło 2080Ti. Na całym świecie! :o

Bijesz chochoła i redukujesz do absurdu w tym momencie bo nikt tak w tej dyskusji nie twierdzi.

Popyt jest, czy ci się to podoba czy nie.

Na beats by dre też jest popyt i co z tego?

Ani ty ani ja nie znamy liczb, ale można obiektywnie stwierdzić, że popyt jest, mimo tak zawyżonych cen.

Jakiś popyt jest, ale nie wiadomo jaki.
Czy ktokolwiek twierdził, że nie ma żadnego popytu na te karty?
Istnienie popytu nie zmienia faktu ze cena tych kart jest dla mnie (i nie tylko mnie) absurdalna.

Super, że te osoby kupiły 1080Ti. 11gb vramu może pomóc im w 4k w niektórych grach względem 2080, kto wie. Gorzej jak na przestrzeni kilku miesięcy RTX zacznie zyskiwać większą przewagę, czy to ze względu na sterowniki, czy inną magię.
A zacznie kosztować w okolicach 2500? Bo właśnie mniej więcej tyle te karty kosztowały (oczywiście używane, ale na gwarancji).
Czy na przestrzeni kilku miesięcy 980Ti jakoś strasznie stracił wydajność w stosunku do 1070 czy to ze względu na sterowniki, czy inną magię?

Offline Muzi

• Ultimate Badass
« Odpowiedź #4124 dnia: Październik 11, 2018, 12:36:16 »
Ty pisząc
Ja nie znam nikogo, co mnie cieszy bo to znaczy ze dobrze dobieram sobie znajomych ;) znam natomiast 3 osoby ktore kupiły ostatnio 1080Ti dobrze poniżej 3k i uważam że to był mądry ruch z ich strony, w przeciwieństwie do zakupu 2080Ti.

Jakby turing kosztował 3 tys dolarów to tez by się dało znaleźć na forach ludzi którzy kupili albo czekają (a przynajmniej tak twierdzą).
Jest coś takiego jak Vive Pro - gogle VR trochę lepsze od bazowego modelu ale kosztujace ponad dwa razy tyle, z popsutymi słuchawkami (brak basu) i też sporo osób kupiło. Ja bojkotuję
Mamy ponad 7 miliardów potencjalnych klientów więc przy takiej puli znajdą się jacyś chętni na kupno każdego możliwego gówna.

Ty pierwszy biłeś chochoła i zredukowałeś do absurdu, między innymi powyższą wypowiedzią. Dlatego piszę, że jest popyt. Nie piszę, że są rozchwytywane jak świeże bułeczki. Cena absurdalna - mamy to omówione.

Już były przypadki gdzie nowe sterowniki dawały jakąś tam przewagę nowej serii, więc nie rozumiem zdziwienia. Magia? Proszę bardzo - może DLSS? Kto wie.

Offline Simplex

• Żywa Legenda
  • Jak tu coś wpisać?
« Odpowiedź #4125 dnia: Październik 11, 2018, 12:40:47 »
Jakiego zdziwienia? W którym miejscu ja sie dziwię? A, to tylko chochoł udający mnie się dziwi ;)

No i pominąłeś kwestię różnicy w cenie wynoszącej kilkadzesiąt procent. To, plus 3GB mniej VRAM powoduje ze zakup 2080 nie ma sensu. Gdyby nvidia miala jakkolwiek konkurencje to ta karta nazywalaby sie 2070 i kosztowala polowe tego ile kosztuje teraz.

DLSS będzie działał tylko jak go zaimplementują developerzy. A jego magię  można uzyskać za pomocą rozdzielczości 1800p:
the key thing here is DLSS is nearly visually identical to 1800p while also providing near identical performance.
using the Infiltrator demo, DLSS is pretty similar in terms of both visual quality and performance, to running the demo at 1800p and then upscaling the image to 4K
anyone with an older GPU, say a Pascal-based 1080 Ti, could simply run games at 1800p and get similar performance and visual quality to DLSS on an RTX 2080. That is, if real-world in-game implementations of DLSS are similar to what we saw in Infiltrator.
Źródło: https://www.techspot.com/article/1712-nvidia-dlss/
« Ostatnia zmiana: Październik 11, 2018, 12:45:30 wysłana przez Simplex »

Offline Aludan

• Mieszkaniec tego forum
« Odpowiedź #4126 dnia: Październik 11, 2018, 13:11:07 »
Poruszyłeś ciekawa kwestię, mianowicie 11GB vram w 1080Ti vs 8GB w 2080.
Nie widziałem testów pod tym kątem, ale ciekawe czy są już gry, które wykorzystują ponad 8GB w 4K i jak wtedy wypadnie takie porównanie ;)

DLSS faktycznie trochę lipa - kto chce grać w jakości ~1800p na PC? (od tego mamy konsole)
Do tego jak pisałeś, wymaga implementacji i zadziała tylko na kartach NV - przypomina mi to PsyhX...

Ps. Z tego co pamiętam to Destiny 2 w 4K używa jakoś blisko 8GB vramu, ale żeby ponad to nie widziałem takiej gry, albo nie sprawdzałem ;)

Ps2. Co do cen to jeszcze dodam absurd, że jak myślałem o kupnie 1080 Ti na firmę to niestety nowe na f-re 23% zaczynają się od ponad 3100 zł, a dobre niereferenty to 3400 zł+, więc takie chore ceny powodują, że ludzie decydują się na 100 zł droższe 2080 jeżeli biorą nowy sprzęt ze sklepu ;/

I też wyobrażam sobie jak łatwo zmanipulować przeciętnego "kowalskiego", który udał się po nowy PC do sklepu:
"To bierze pan 1080 Ti czy dokłada 200-300 zł i składamy na najnowszym dziele NVidii RTX 2080? DLSS i Raytracing - tego nie ma pan na ŻADNEJ innej karcie na rynku!!"
« Ostatnia zmiana: Październik 11, 2018, 13:28:35 wysłana przez Aludan »
PC (Ryzen 7 2700X, Palit 1080 GameRock, 16 GB DDR4 3200) / PS4 Pro (7116B) / Xbox One X Project Scorpio Edition

Offline Simplex

• Żywa Legenda
  • Jak tu coś wpisać?
« Odpowiedź #4127 dnia: Październik 11, 2018, 13:40:09 »
Dobre ceny na 1080Ti, sam dalem ok 3200 za topowy model MSI Gaming X. Tylko że to było prawie 1,5 roku temu... W takim wypadku faktycznie lepiej wziąc 2080, a jeszcze lepiej używkę 1080Ti.
« Ostatnia zmiana: Październik 11, 2018, 13:42:09 wysłana przez Simplex »

Offline Aludan

• Mieszkaniec tego forum
« Odpowiedź #4128 dnia: Październik 11, 2018, 13:51:03 »
No nie wiem czy lepiej ze względu na mniej vram...
A tak jak mówisz - 1,5 roku temu były takie ceny za 1080 Ti i sam bym teraz bez problemu dał tyle za 2080 Ti, ale realnia są jak wiemy inne stąd dużo osób wstrzymało się z zakupem. W tym wszystkim najbardziej irytują ceny pascali, specjalnie utrzymywane na wysokim poziomie, żeby "opłacało się" brać Turingi.
PC (Ryzen 7 2700X, Palit 1080 GameRock, 16 GB DDR4 3200) / PS4 Pro (7116B) / Xbox One X Project Scorpio Edition

Offline Muzi

• Ultimate Badass
« Odpowiedź #4129 dnia: Październik 11, 2018, 13:51:37 »
3GB dodatkowego VRAM jest argumentem, ale zakładając, że nie jest to do końca karta do 4k60fps, nie jest argumentem decydującym, bo są tytuły gdzie 2080 ma przewagę bez względu na VRAM.

DLSS jest proste w implementacji i będzie rozwijane, więc kto wie, może się rozwinie i rozpowszechni i dorówna jakościowo 4k TAA przy mniejszym obciążeniu GPU.

Uważam, że kupno 1080Ti wcale nie jest tak oczywistym wyborem - zakładając, że mówimy o nowych egzemplarzach - jak niektórzy to widzą. Z drugiej strony, DLSS i raytracing to duże niewiadome, szczególnie w tej generacji kart od Nvidii.
« Ostatnia zmiana: Październik 11, 2018, 13:55:52 wysłana przez Muzi »

Offline Simplex

• Żywa Legenda
  • Jak tu coś wpisać?
« Odpowiedź #4130 dnia: Październik 11, 2018, 14:22:57 »
No też pisałem że kupując nowe to lepiej 2080, jesli kogoś nie boli płacenie ponad 4 tys za kartę z nędzym 8GB VRAM ;) oraz nie boli świadomość ze płaci ponad 4 tys za wydajność która ponad rok temu była dostępna za 3 tysiące (tańsze modele 1080Ti).
A DLSS może równie dobrze skończyć jak TXAA, MFAA i inne super technologie nvidii.
Dlatego najlepiej poczekać na rozwój sytuacji.

Offline Aludan

• Mieszkaniec tego forum
« Odpowiedź #4131 dnia: Październik 11, 2018, 23:30:32 »
A ja coraz bliżej SLI :P
Jestem w trakcie ogarniania nowo zainstalowanego systemu i na razie wsadziłem MSI 1080 Gaming X+, żeby sprawdzić czy w ogóle działa poprawnie. W dodatku sprzedający ciągle mnie nęka "czy już pan sprawdził kartę?" co jest dość dziwne, jakby obawiał się czy działa :>

A co do SLI to teraz fizycznie widzę, że to się raczej nie uda sensownie schłodzić bez wody, albo 2x turbinki z undervoltingiem, no ale zobaczymy ....
Po prostu w budzie jest już tak niewiele miejsca z jedną kartą, że jeszcze druga to się zrobi straszny kocioł i mimo wentylów na górze to pewnie wszystko się zakisi jak zamknę szkło ;/

Zawsze jeszcze pozostaje 2080 Ti, tylko boli ta cena ;/

Offline projektkong

• Administrator
  • I Am Robot
  • SHMUPS is my life
« Odpowiedź #4132 dnia: Październik 11, 2018, 23:32:53 »
Zawsze jeszcze pozostaje 2080 Ti, tylko boli ta cena ;/
Nie bądź "miętki"!!!
Jak się bawić, to się bawić ;D
Nie ma co się pakować w starocie ;)

Offline Muzi

• Ultimate Badass
« Odpowiedź #4133 dnia: Październik 12, 2018, 07:22:36 »
No też pisałem że kupując nowe to lepiej 2080, jesli kogoś nie boli płacenie ponad 4 tys za kartę z nędzym 8GB VRAM ;) oraz nie boli świadomość ze płaci ponad 4 tys za wydajność która ponad rok temu była dostępna za 3 tysiące (tańsze modele 1080Ti).
A DLSS może równie dobrze skończyć jak TXAA, MFAA i inne super technologie nvidii.
Dlatego najlepiej poczekać na rozwój sytuacji.

Dlatego jak była premiera i tu rozmawialiśmy to pisałem, że 2080Ti to jedyna opcja, jeśli ktoś musi mieć nową kartę.

A 2080 można kupić poniżej 4k, tak że ten. Trzeba czekać.

Offline Simplex

• Żywa Legenda
  • Jak tu coś wpisać?
« Odpowiedź #4134 dnia: Październik 12, 2018, 09:42:01 »
Jak ktoś "musi" mieć nowa kartę (w sensie ze sklepu, nie uzywke) i jest wstanie lekką ręką wydać na samą kartę ponad 5 tysięcy, to tak. Czyli nie za dużo ludzi.
Szkoda że Pascale nadal absurdalnie trzymają cenę.

Faktycznie najtańszy 2080 to 3800 w morelach. Tyle że ten model w warunkach konkurencji rynkowej "powinien" kosztować maks 3000 a to i tak duzo za dużo, ciekawe jak się sprzedaje, mam nadzieję że bardzo źle.
« Ostatnia zmiana: Październik 12, 2018, 09:43:41 wysłana przez Simplex »

Offline Aludan

• Mieszkaniec tego forum
« Odpowiedź #4135 dnia: Październik 12, 2018, 10:39:26 »
No bo już wcześniej pisałem, że NV to teraz mistrzowie marketingu/finansów i wpadli na genialny pomysł, że ceny nowych kart dowalą takie, żeby stare nadal były w tej samej, a nawet wyższej cenie i tym samym dystrybutorzy będą wniebowzięci, a i sama NV zarobi krocie na starych i nowych kartach - szach-mat ;)

*oczywiście wszystko możliwe jest tylko z powodu braku realnej konkurencji w high endowych gpu

Offline scooby666

• I Am Robot
  • scarface
    • rolki.com
« Odpowiedź #4136 dnia: Październik 12, 2018, 10:41:22 »
W warunkach konkurencji rynkowej to pewnie by kosztował tyle co GTX980 na premierę.

Za GeForce?a GTX 970 przyjdzie nam zapłacić 1429 zł (cena sugerowana), natomiast za GTX-a 980 ? 2399 zł, co już nie jest tak atrakcyjną sumą, nawet jeśli mamy do czynienia z królem wydajności wśród ?jednordzeniówek?, ale w przypadku droższego GPU nie ma żadnego zaskoczenia. 
pclab.pl premiera Maxwella.

Nie to, żebym się czepiał. Jednak trochę daleko przesuwamy ten próg opłacalności. Tu już 3000 pln wydają się sensowne za midrange GPU. Gdzie cztery lata temu było narzekanie na cenę gtxa 980 - najszybsze jednordzeniowe gpu w tym czasie.

To co w następnej generacji GTX 2180/3080 będzie mieć cenę 5000 pln i będziemy sobie gdybać, gdyby chociaż kosztował 4000 to można pomyśleć. ;)

Online Ja Być z Polska_

• Administrator
  • Prezes
  • Nuż, Widelec Klienta Hydzę
« Odpowiedź #4137 dnia: Październik 12, 2018, 11:03:13 »
Za 3000 zł 2080 jest dalej kompletnie nieopłacalny. Nowa seria ma zawsze zapewnić wyższą wydajność w niższej cenie, oraz dużo wyższą w tej samej cenie. A tutaj ceny podnieśli, a wydajność taka sama (w klasycznych grach).

980 kosztowała 500 $, 970 tylko 330 $, a ta druga była ledwie 20% szybsza (o pamięci jeszcze nikt nie wiedział wtedy). Ale AMD jeszcze wtedy było konkurencją.

2080 to mid-range tylko w nazwie kodowej. Wielkość układu już mówi co innego, a wydajność w porównaniu do AMD również.

314 mm2 a 545 mm2 to kosmiczna różnica. TU106 ma 445 mm2, prawie połowę więcej od GP104.

754 a 471 mm2 w Ti to też totalny kosmos.

Po prostu płacimy za 10 lat tworzenia czegoś zupełnie nowego.

W 7 nm wydajność pójdzie mocno do przodu, ale ceny zależą wyłącznie od AMD. Może być jeszcze drożej, przynajmniej w high-endzie.
III-v materials can only result in n-channel HFETs or NPN BJTs. You can't make an active pull-up device, which is required for any VLSI use. Only very high power resistive pull-up or current steering logic is possible.

Offline Aludan

• Mieszkaniec tego forum
« Odpowiedź #4138 dnia: Październik 12, 2018, 11:20:55 »
Prawda jest taka, że stworzyli wielki rdzeń, który oczywiście podnosi zdecydowanie koszty produkcji, ale wydajność w tradycyjnych grach nie poszła do przodu (2080) lub niewiele się zwiększyła (2080 Ti) i teraz, żeby ratować D*** przed inwestorami wykorzystali niedomaganie konkurencji do pozostawienia Pascali i tak absurdalnych cen.

Jakoś nie czuję, że dostajemy coś nowego, rewolucję za która trzeba tak słono płacić...
Ciekaw jestem co przyniesie 2019 rok i mam nadzieję, że sytuacja się poprawi inaczej NV pewnie pójdzie za ciosem i kolejną generację wyda w jeszcze wyższych cenach, bo i tak pewnie się sprzedadzą jeżeli cena za 2080 i 2080 Ti pozostanie na tym samym poziomie jak mamy to analogicznie z Pascalami vs Turingi.

Ciekawe czy za coś takiego są paragrafy?
To podchodzi pod praktyki monopolistyczne?

Offline Muzi

• Ultimate Badass
« Odpowiedź #4139 dnia: Październik 12, 2018, 13:02:00 »
A propos 2080Ti vs 1080Ti

Cytuję gościa z forum pclab:

Jako entuzjasta który miał w przeciągu ostatniego roku u siebie, łącznie :9x GTX 1080Ti6x TITAN X Pascal4x TITAN Xp2x TITAN V1x RTX 20803x RTX 2080Ti
"Jakieś" porównanie PRAKTYCZNE mam i wiem gdzie która karta poniekąd zawodzi z wydajnością wedle oczekiwań, a gdzie rozwija skrzydła. Póki co testując karty widzę doskonale, że różnica pomiędzy RTX 2080Ti a 1080Ti to generalnie zakres 30-45% w DX11 (kwestia gry, silnika, rozdziałki). W Vulkanie dobija do nawet 80%, DX12 około 40% do 50%. Także mowy o żadnych 20% średniej wydajności nie ma.

Offline Simplex

• Żywa Legenda
  • Jak tu coś wpisać?
« Odpowiedź #4140 dnia: Październik 12, 2018, 13:03:49 »
A kto twierdził że jest "średnio 20%"? Przecież z wszystkich recenzji wynika ze jest ok 30-40% (w 4K).
20% to jest pewnie w 1080p.

Offline Aludan

• Mieszkaniec tego forum
« Odpowiedź #4141 dnia: Październik 12, 2018, 13:17:00 »
2080 Ti to dobra karta, tylko bardzo droga ... to jest jej główny problem, bo wydajność jest do zaakceptowania.
Chętnie wykastrował bym ją z rdzeni RT i tym samym zmniejszył zapotrzebowanie na energię i koszty produkcji.
Po prostu NV trochę za wcześnie chciała wejść na rynek z RT i taki mamy efekt.

A jeszcze co do DLSS to też nie do końca jest tak, że to jak granie w 1800p - jest podobnie, ale jednak trochę inaczej np. w oddali z DLSS wygląda to lepiej, więc może w przyszłości coś z tego będzie. Na pewno jest o tyle lepsze, że rzadko w której grze ustawi się 1800p czy jakąś inną nietypową rozdziałkę, poza tym pewnie DLSS może działać dynamicznie i zapewnić pełne 4k jak karta aktualnie ma zapas mocy (tak zakładam). Także w sumie może coś jeszcze będzie z tego DLSS, ale to czas pokaże.
« Ostatnia zmiana: Październik 12, 2018, 13:19:49 wysłana przez Aludan »

Offline scooby666

• I Am Robot
  • scarface
    • rolki.com
« Odpowiedź #4142 dnia: Październik 12, 2018, 13:24:11 »
Za 3000 zł 2080 jest dalej kompletnie nieopłacalny. Nowa seria ma zawsze zapewnić wyższą wydajność w niższej cenie, oraz dużo wyższą w tej samej cenie. A tutaj ceny podnieśli, a wydajność taka sama (w klasycznych grach).

980 kosztowała 500 $, 970 tylko 330 $, a ta druga była ledwie 20% szybsza (o pamięci jeszcze nikt nie wiedział wtedy). Ale AMD jeszcze wtedy było konkurencją.

2080 to mid-range tylko w nazwie kodowej. Wielkość układu już mówi co innego, a wydajność w porównaniu do AMD również.

314 mm2 a 545 mm2 to kosmiczna różnica. TU106 ma 445 mm2, prawie połowę więcej od GP104.

754 a 471 mm2 w Ti to też totalny kosmos.

Po prostu płacimy za 10 lat tworzenia czegoś zupełnie nowego.

W 7 nm wydajność pójdzie mocno do przodu, ale ceny zależą wyłącznie od AMD. Może być jeszcze drożej, przynajmniej w high-endzie.
O GTX780 zapomniałeś? ;) Kosztował 2799 pln na premierę, rdzeń 561mm kw. Tyle samo GTX780 Ti. Kosztował 2850 pln na premierę.

Jeśli chodzi o cenę za mm kw. krzemu to gtx 1080 był chyba w tym mistrzem. Tak malutki rdzeń sprzedawać za okolo 3500 pln na premierę.

Offline Simplex

• Żywa Legenda
  • Jak tu coś wpisać?
« Odpowiedź #4143 dnia: Październik 12, 2018, 13:27:14 »

2080 Ti to dobra karta, tylko bardzo droga ... to jest jej główny problem, bo wydajność jest do zaakceptowania.
Po prostu ma mega chujowy współczynnik wydajność/cena. Powinna być albo sporo tańsza albo sporo wydajniejsza.

Offline Aludan

• Mieszkaniec tego forum
« Odpowiedź #4144 dnia: Październik 12, 2018, 18:07:53 »
W kwestii SLI - fajna płytka ;)

https://pclab.pl/news79020.html

możliwe jest stworzenie konfiguracji multi GPU w schemacie x16/x16, x16/x8/x8 lub x8/x8/x8/x8
Do tego w przypadku dwóch kart jest idealne rozmieszczenie bo odstęp 4 slotów (czyli przy standardowym chłodzeniu 2 slotowym zostaje jeszcze 2 sloty przestrzeni) i pierwszy pci-e na samej górze blisko CPU, więc na dolną kartę też jest przestrzeń ;)

A tylko w sumie pytanie... jakim cudem ten mostek PLX daje 2x pci-e 16x skoro tu chyba limitem jest liczba linii pci-e procesora?
Dobra, doczytałem ... takie mostki integrują wszystkie linie i przekazują sygnały z aktywnych slotów do procesora dzięki czemu linie pci-e nie są marnowane jak mamy obsadzone tylko 2x GPU i reszte pci-e puste ;) Przy czym czytam, że często pogarszają nieco wydajność, także jest to takie połowiczne rozwiązanie i pewnie ta płyta będzie kosmicznie droga ... zapewne lepsze będzie HEDT do SLI i tak.
« Ostatnia zmiana: Październik 12, 2018, 18:16:14 wysłana przez Aludan »

Offline Aludan

• Mieszkaniec tego forum
« Odpowiedź #4145 dnia: Październik 13, 2018, 18:37:29 »
No to pobawiłem się SLI ...

1) Wiesiek 3 pieknie się skaluje i działa - zrobiłem sobie undervolting na 0,925v i 1900 mhz i jest zdecydowanie ciszej
2) Po sukcesie z W3 postanowiłem zobaczyć Destiny 2. Skaluje się ładnie, bo na 1 karcie 35-45 fps, na dwóch 65-80 fps przynajmniej w "mieście" ALE - wywala po 10-15 sekundach na pulpit z błędem w opisie którego jest coś o "nv", więc chyba to sterownik nvidii się sypie. Co ciekawe jak włączę vsync 60 fps to działa sobie bez zwałek. Myślałem, że to wina undervoltingu czy podniesienia ramu do 11 GHz, ale nawet na default jest dokładnie to samo, poza tym testowałem w wieśku jakies 15 minut i się nie wysypało. To raczej wina Destiny 2 / sterowników NV.
3) Wziąłem na warsztat No Man's Sky. Gra wywala się przy wczytywaniu sejwa z włączonym SLI :D Po wyłączeniu SLI oczywiście działa bez problemów. Także totalna porażka.
4) Pora na Quantum Break (akurat mam zainstalowane) - niby działa w SLI i dobrze się skaluje, ale w 4k mam błąd "out of memory" przy czym chyba chodzi o ram w kompie (16 GB, ale wyłączony swap)

Generalnie średnio chce mi się testować dalej po pkt 2 i 3.
Wychodzi na to, że poza Wiedźminem 3 to SLI faktycznie jest mega problematyczne i praktycznie nie ma do niego wsparcia.

Do tego dochodzą problemy z chłodzeniem.
Bez undervoltingu robi się gorąco/głośno pomimo dobrej wentylacji, tzn. wentylatory chodzą wtedy na 70-80% w MSI Gaming X oraz Palit Gamerock (czyli jakies 1800-2000 rpm).
Po undervoltingu zdecydowanie lepiej (ok 1500-1600 rpm), no ale i tak potencjalnie jest to problem.

Pewnie 2x GTX 1080 z blowerkami byłyby lepsze w tym przypadku (po undervoltingu), ale biorąc pod uwagę problemy z odpalaniem gier/wysypywaniem się bez powodu, to raczej nie ma sensu.
Zastanawiam się jednak nad 1080 Ti lub 2080 Ti :D

Ps. Wiem wiem, mówiliście ... ale ja lubię sam sprawdzić ;P

Ps2. Aha i ważna uwaga - na tym mostku HB nie zauważyłem żadnego stutteringu - gra jest perfekcyjnie płynna w 4k, więc ludzie co o tym opowiadają to pewnie mają kijowe mostki, albo robią celowo czarny PR dla SLI :)

Ps3. Ja pitole ... to jest jakiś absurd. 2080 Ti jeszcze podrożało, a właściwie nie ma tańszych modeli po prostu - zostały w morele np. za 5750 zł, albo w X-Kom MSI Duke za 5300 (w morele były po chyba 5150 jak pamiętam).
« Ostatnia zmiana: Październik 13, 2018, 18:52:10 wysłana przez Aludan »

Offline Simplex

• Żywa Legenda
  • Jak tu coś wpisać?
« Odpowiedź #4146 dnia: Październik 13, 2018, 19:12:16 »
To znak żebyś się puknął w czoło i nie kupował 2080Ti. Kup sobie 1080Ti, a za niewiele ponad połowę ceny 2080Ti będziesz miał 70% wydajności tej karty.

Offline Aludan

• Mieszkaniec tego forum
« Odpowiedź #4147 dnia: Październik 13, 2018, 19:14:53 »
Ej no jak drożeje znaczy musi być dobre co nie? Trzeba kupować ;)))

Jest jeszcze opcja druga - zostawię sobie to SLI, przejdę Wieśka 3 i sprzedam - do tego czasu może ceny spadną :)

Tak czy siak szkoda, że są z tym takie problemy, bo finansowo wychodzi to lepiej w przypadku używanych kart i całkiem ładnie się skaluje w 4k.

Offline Simplex

• Żywa Legenda
  • Jak tu coś wpisać?
« Odpowiedź #4148 dnia: Październik 13, 2018, 19:50:53 »
I pewnie dlatego są problemy - nie może tak być że kupno dwóch kart ze średniej półki daje w niższej cenie lepszą wydajność niż karta z wyższej półki. Kto by wtedy kupował te drogie karty? Ja mam teorie spiskową, że nvidia zdała sobie z tego sprawę i olała SLI.
« Ostatnia zmiana: Październik 13, 2018, 20:17:46 wysłana przez Simplex »

Online Ja Być z Polska_

• Administrator
  • Prezes
« Odpowiedź #4149 dnia: Październik 13, 2018, 20:35:40 »
W rozmowie z Simpleksem dzisiaj wspomniałem coś o geniuszach marketingu (w kontekście 4K w tym przypadku). Nie przytoczę tego na forum, bo mi każą konto usunąć, ale jak widać to działa.
III-v materials can only result in n-channel HFETs or NPN BJTs. You can't make an active pull-up device, which is required for any VLSI use. Only very high power resistive pull-up or current steering logic is possible.

Offline Simplex

• Żywa Legenda
  • Jak tu coś wpisać?
« Odpowiedź #4150 dnia: Październik 13, 2018, 20:41:50 »
Ale wiedzmin nie ma tak dobrego AA jak TR :)

Offline knur

• Prezes
  • 8==>
« Odpowiedź #4151 dnia: Październik 13, 2018, 21:15:16 »
Ja mu już dawno pisałem, że długo nie wytrzyma, kiedyś miałem crossfire i temp. wzrastają niemiłosiernie i wsparcie takie sobie, ale rozumiem, że ktoś się musi przekonać na własnej skórze, sam tak też nieraz mam. :)

Offline Blue__

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #4152 dnia: Październik 13, 2018, 21:24:10 »
4k jak 4k. Oni beda musieli sprzedac 8k  niedługo ;).
Knack is back baby!

Online Ja Być z Polska_

• Administrator
  • Prezes
« Odpowiedź #4153 dnia: Październik 13, 2018, 21:26:39 »
4k jak 4k. Oni beda musieli sprzedac 8k  niedługo ;).

Już zrozumiałem, że nie będą z tym mieli najmniejszego problemu.

Offline Simplex

• Żywa Legenda
  • Jak tu coś wpisać?
« Odpowiedź #4154 dnia: Październik 15, 2018, 17:56:45 »

Offline Aludan

• Mieszkaniec tego forum
« Odpowiedź #4155 dnia: Październik 15, 2018, 18:03:05 »
Widziałem, ale będzie to samo co z 2080 i 2080 Ti - cena zabije tą kartę ;/

Offline scooby666

• I Am Robot
  • scarface
    • rolki.com
« Odpowiedź #4156 dnia: Październik 15, 2018, 18:56:42 »
Może będzie za 1400 pln jak GTX 970  ;D

Offline Simplex

• Żywa Legenda
  • Jak tu coś wpisać?
« Odpowiedź #4157 dnia: Październik 15, 2018, 19:07:45 »
No to wiadomo, w końcu to turing.
Ale jest postęp, bo 2080 ma wydajność minimalnie powyżej 1080Ti i jest sporo droższe. A 2070 jest sporo wydajniejsze od 1080 i (chyba) trochę droższe.

Online Ja Być z Polska_

• Administrator
  • Prezes
« Odpowiedź #4158 dnia: Październik 15, 2018, 23:02:59 »
Karta powinna kosztować tyle co 1080 niereferenty, czyli koło 2500. Ale pewnie będzie podatek od nowości. Jak ktoś ma parcie na nówkę to może być przyzwoita opcja, bo zawsze nowa architektura i ficzury, inaczej lepiej używkę 1080/Ti.

Ciekawe, że opłaca im się trzeci układ produkować. Tak dobry uzysk mają? 2060 ma mieć jeszcze inny.

Offline Aludan

• Mieszkaniec tego forum
« Odpowiedź #4159 dnia: Październik 16, 2018, 06:58:47 »
Ciekawe, że opłaca im się trzeci układ produkować. Tak dobry uzysk mają? 2060 ma mieć jeszcze inny.
A to nie kastrat 2080? W sensie odpady z produkcji z wyłączonymi blokami?

Zobacz tabelkę :)
https://pclab.pl/news78675.html

Trochę mniej rdzeni cuda od 2080, tyle samo pamięci o takim samym taktowaniu i taka sama szyna.
Do tego opóźnienie w premierze - musiało się trochę tych "odpadów" naprodukować ;)
Nawet nazwa układu ma ten sam początek "TU104".
« Ostatnia zmiana: Październik 16, 2018, 07:07:21 wysłana przez Aludan »