Forum Polygamia.pl

Sprzęt => PC, MAC => : Ja Być z Polska_ February 20, 2016, 12:50:21

: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Ja Być z Polska_ February 20, 2016, 12:50:21
Twój sprzęt nie pozwala na utrzymanie stałych 60 FPS w grze? Widzisz wynikający ze zmiennej płynności stutter lub przeszkadza ci zmienny czas reakcji na ruchy myszą czy gałką analogową? Chciałbyś uzyskać stabilny framerate nie wydając fortuny na nowy sprzęt? Oto jak tego dokonać.

Ten post zawiera streszczone ustawienia do osiągnięcia konkretnych rezultatów, wymagana jest znajomość obsługi podanych aplikacji. Dokładny opis używanych programów jest w poście nr 2.W profilach indywidualnych gier w Inspectorze powinniśmy zawsze ustawić opcję Power management mode na Prefer maximum performance. Tryb Adaptive powoduje obniżanie zegarów przy niższym obciążeniu, co może powodować stutter.
Ustawienie tej opcji w profilu globalnym nie jest zalecane, gdyż wtedy maksymalne zegary będziemy widzieć także podczas oglądania filmów czy przeglądania internetu.

Jeśli w jakiejś grze odczuwamy wyższy niż zwykle input lag, można spróbować w profilu danej gry ustawić opcję Maximum pre-rendered frames na 1. Taką samą wartość należy wtedy ustawić również dla opcji Maximum frames allowed.
Ustawienie tych opcji na wartość 1 może spowodować stutter w niektórych tytułach, dlatego nie jest zalecana ich zmiana w profilu globalnym. Przykładem gier, w których zaobserwowałem stutter są Battlefield 4, GTA V czy Dying Light.60 FPS w 60 Hz

RTSS:
Framerate limit - 60

NVIDIA Inspector
Vertical Sync - Force on

*limit 60 FPS w 60 Hz spowoduje ustabilizowanie frametime, potencjalnie redukując/eliminując stutter oraz zmniejszając input lag
**obie rzeczy najlepiej ustawić w profilach globalnych, aby nie musieć tego robić dla każdej gry osobno; ustawienia w profilach indywidualnych nadpisują te w profilach globalnych


40 FPS w 60 Hz

RTSS:
Framerate limit - 40

NVIDIA Inspector
Vertical Sync - Force on

*ta opcja skutkuje lekkim judderem wynikającym z tego, że co druga klatka wyświetlana jest dwa razy, nasze oczy jednak przyzwyczają się do tego objawu; 40 FPS to najlepszy kompromis między 30 i 60, ponieważ jest to wartość idealnie pomiędzy nimi, wynika to z czasu renderowania każdej klatki w milisekundach; input lag i responsywność znacząco lepsze niż w przypadku 30 FPS


30 FPS w 60 Hz

RTSS:
Framerate limit - 30

NVIDIA Inspector
Vertical Sync - 1/2 Refresh Rate

*limit 30 FPS przy 1/2 Refresh Rate spowoduje ustabilizowanie frametime, potencjalnie redukując/eliminując stutter oraz zmniejszając input lag


120 FPS w 120 Hz

RTSS:
Framerate limit - 120

NVIDIA Inspector
Vertical Sync - Force on

*limit 120 FPS w 120 Hz spowoduje ustabilizowanie frametime, potencjalnie redukując/eliminując stutter oraz zmniejszając input lag


60 FPS w 120 Hz

RTSS:
Framerate limit - 60

NVIDIA Inspector
Vertical Sync - 1/2 Refresh Rate

*limit 60 FPS przy 1/2 Refresh Rate spowoduje ustabilizowanie frametime, potencjalnie redukując/eliminując stutter oraz zmniejszając input lag


40 FPS w 120 Hz

RTSS:
Framerate limit - 40

NVIDIA Inspector
Vertical Sync - 1/3 Refresh Rate

*limit 40 FPS przy 1/3 Refresh Rate spowoduje ustabilizowanie frametime, potencjalnie redukując/eliminując stutter oraz zmniejszając input lag


30 FPS w 120 Hz

RTSS:
Framerate limit - 30

NVIDIA Inspector
Vertical Sync - 1/4 Refresh Rate

*limit 30 FPS przy 1/4 Refresh Rate spowoduje ustabilizowanie frametime, potencjalnie redukując/eliminując stutter oraz zmniejszając input lagUżycie limitera 30 FPS bez ustawienia Vsynca na 1/2 Refresh Rate w większości gier zaowocuje wyraźnym stutterem, spowodowanym błędnym frame pacingiem.
Na kartach AMD niestety nie ma możliwości ustawienia takiej formy Vsynca, przez co przy limicie 30 FPS zawsze będziemy obserwować stutter, przynajmniej gdy aktywny jest triple buffering. Jedyna nadzieja to wyłączenie triple bufferingu, co w wielu grach nie jest możliwe, jednak wtedy jest szansa na uzyskanie poprawnego frame pacingu, kosztem gwałtownych spadków do 20 FPS w momencie gdy gra nie będzie potrafiła utrzymać 30 klatek na sekundę.


Przy mniej popularnych odświeżaniach można użyć matematyki do obliczenia odpowiednich wartości.

Np. 1/2 Refresh Rate w 85 Hz da nam 42.5 FPS, niestety ustabilizowanie frametime nie jest wtedy możliwe, gdyż nie możemy ustawiać połówkowych wartości, podobnie jak w 75 Hz, gdzie otrzymamy 37.5 FPS.
Za to 72 Hz da nam ładne 36 FPS w przypadku użycia 1/2 Refresh Rate, będzie to płynniejsza opcja niż 40 FPS w 60 Hz, kosztem troszkę większego input laga.

Może się zdarzyć, że RTSS nie pozwoli nam na ograniczenie framerate w jakiejś grze. Powody mogą być różne, ale jeśli nie uda się problemu wyeliminować, to wtedy i tylko wtedy należy użyć limitera z NVIDIA Inspectora.F.A.Q.

Framerate w grze gwałtowanie skacze między 30 i 60 FPS, o co chodzi?
Najprawdopodobniej chodzi o brak potrójnego buforowania, które to pozwala grom działać dużo płynniej podczas spadków framerate.
Triple buffering z reguły możemy wymusić kilkoma sposobami:
- będąc w grze używamy kombinacji WIN+L, która powoduje zablokowanie komputera (nie wylogowanie), po powrocie do gry triple buffering powinien być aktywny; sposób ten działa w większości gier
- przechodząc w tryb okna, czy to kombinacją Alt+Enter, czy też ręcznie przełączając ustawienie w opcjach gry, po powrocie do pełnego ekranu triple buffering może być aktywny
- w grach 32-bitowych używając programu D3DOverrider
- grając w trybie borderless window, wtedy Vsync i triple buffering są absolutnie zawsze wymuszone przez Windowsa; opcja zalecana wyłącznie gdy powyższe nie pomagają, gdyż borderless window skutkuje spadkiem wydajności, a nieraz stutterem/niepoprawnym frame pacingiem
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Ja Być z Polska_ February 20, 2016, 12:51:10
Potrzebne programy:
MSI Afterburner - http://www.guru3d.com/files-details/msi-afterburner-beta-download.html (http://www.guru3d.com/files-details/msi-afterburner-beta-download.html)
Najpopularniejszy program do monitoringu karty graficznej i nie tylko. Pozwala dokładnie zanalizować jak dana gra używa naszej karty graficznej, procesora oraz pamięci systemowej. Pozwala to stwierdzić który komponent nas ogranicza, a także zweryfikować rezerwy mocy, oraz to jak dane ustawienia w grze wpływają na użycie danego podzespołu. Dzięki temu możemy dostosować ustawienia tak, aby osiągnąć jak najlepszy dla nas rezultat.
Program oferuje również możliwość podkręcenia karty graficznej oraz ustawienia własnego wykresu dla wentylatora, pozwalając na zmniejszenie hałasu lub temperatur. Można również nagrywać wideo (także z użyciem sprzętowych enkoderów, takich jak NVENC czy QuickSync) oraz robić screenshoty.

Riva Tuner Statistics Server - http://www.guru3d.com/files-details/rtss-rivatuner-statistics-server-download.html (http://www.guru3d.com/files-details/rtss-rivatuner-statistics-server-download.html) (program jest dołączony z zestawie z MSI Afterburnerem, ale czasami pojawia nowsza wersja)
Program ten automatycznie podłącza się do aplikacji korzystających z DirectX i OpenGL, pozwalając na wyświetlanie danych z monitoringu w programie MSI Afterburner, oraz umożliwiając ograniczenie liczby generowanych klatek na sekundę.

NVIDIA Profile Inspector - https://ci.appveyor.com/project/Orbmu2k/nvidiaprofileinspector/build/artifacts (https://ci.appveyor.com/project/Orbmu2k/nvidiaprofileinspector/build/artifacts)
Program korzystający z bazy danych w sterownikach NVIDII. Pozwala na modyfikację ogromnej ilości opcji, które nie są dostępne w oficjalnym panelu sterowania NV.
Wygodny dostęp do profili gier pozwala na indywidualną konfigurację każdego tytułu.MSI Afterburner

Tak wygląda główny ekran programu MSI Afterburner.

(http://i.imgur.com/uptFjRi.png)

Widzimy tam model naszej karty graficznej oraz wersję sterowników.

Power Limit pozwala na zwiększenie maksymalnego poboru prądu dla karty graficznej. Przydatne jest to nie tylko przy podkręcaniu, ale także na domyślnych zegarach. Funkcja Turbo Boost mając do dyspozycji więcej mocy pozwoli na utrzymanie wyższych zegarów pod obciążeniem, może to być różnica nawet kilkudziesięciu MHz.

Kliknięcie strzałki po prawej stronie od Power Limit ujawni opcję Temp Limit. Pozwala ona na ustalenie maksymalnej temperatury, po której zegary zostaną automatycznie obniżone. Można tę opcję ustawić niezależnie od Power Limit. Opcja jest przydatna jeśli chcemy zapewnić maksymalną wartość temperatury kosztem wydajności, a nie głośności. Możemy mieć bezgłośną kartę, a zegary będą automatycznie regulowane zależnie od obciążenia.

Core Clock pozwala na regulację zegara układu GPU.

Memory Clock służy do regulacji zegara pamięci na karcie graficznej. Używa ona wartości SDR, czyli dla pamięci DDR jest podzielona przez dwa. Jeśli efektywne taktowanie pamięci na naszej karcie to 7000 MHz, to zwiększenie tej opcji od 250 MHz da nam efektywne taktowanie 7500 MHz.

Fan Speed służy do regulacji pracy wentylatorów. Do dyspozycji są trzy tryby:
- Auto domyślny - automatyczna regulacja na domyślnym profilu producenta
- Auto User Defined - aktywny gdy wokół tej sekcji widzimy zieloną ramkę jak na obrazku, jest to automatyczna regulacja korzystająca ze stworzonego przez nas wykresu, o tym trochę później
- Manual - aktywna gdy przycisk Auto ma szare światełko, wtedy wentylatory zawsze pracują z taką samą prędkością, niezależnie od obciążenia czy temperatur

Na dole głównego ekranu widzimy listę profili. Aby zapisać profil klikamy Save, po czym wybieramy jeden z pięciu slotów. Zamknięcie ikonki kłódki spowoduje niemożliwość edycji profili.
Zaznaczenie opcji Apply overclocking at system startup zaowocuje automatycznym wczytaniem ostatnio używanego profilu na starcie systemu.
Opcja Reset przywraca domyślne ustawienia zegarów i wentylatorów, nie kasując zapisanych profili.


Tak wygląda sekcja Monitoring, której używamy do konfiguracji danych, jakie będziemy widzieć w OSD wyświetlanym przez RTSS.

(http://i.imgur.com/vaKhJ2H.png) (http://i.imgur.com/OswzPCD.png)

Hardware polling period pozwala ustawić częstotliwość z jaką będą odświeżane statystyki. Jedna sekunda z reguły jest wystarczająca. Można ustawić 100 milisekund, ale wtedy obciążenie CPU lekko wzrasta.

Zaznaczenie ptaszka przy poszczególnych opcjach w sekcji Graphs spowoduje wyświetlanie wykresów w oknie monitoringu. Aby daną opcję zobaczyć w OSD, koniecznie trzeba zaznaczyć opcję Show in On-Screen Display widoczną na dole. Trzeba to zrobić osobno dla każdej statystyki, którą chcemy widzieć w OSD.

Maximum/Minimum limit pozwalają na ustalenie przedziału wartości jakie będziemy widzieć na wykresach. Np. dla GPU usage zawsze będzie to 0-100, ale już dla pamięci RAM należy ustawić przedział odpowiedni dla ilości pamięci, czyli np. 0-16384 (w megabajtach).

Override group name pozwala na zmianę grupy w jakieś będziemy widzieć daną statystykę. Pozwala to na uporządkowanie OSD, aby zoptymalizować miejsce zajmowane na ekranie. Jak widać po moim przykładzie, użycie pamięci systemowej będzie widoczne w tym samym rzędzie co obciążenie i temperatura CPU.

Warto dodać, że wszystkie opcje w kolumnie Graph możemy dowolnie przestawiać, ustalając kolejność w jakiej będą widoczne w OSD. Aby to zrobić, klikamy na danej opcji i trzymając wciśnięty lewy przycisk myszy przeciągamy ją w górę lub w dół.

W sekcji On-Screen Display możemy ustawić skrót (jeden wspólny lub dwa osobne) do w(y)łączania OSD w trakcie gry. Warto ustawić tam jakąś niezbyt popularną kombinację klawiszy. Osobiście używam Alt+F1. Dzięki takiemu skrótowi overlay nie musi być zawsze aktywny, więc nie psuje imersji, czy też nie oszpeca nam zrzutów z gry (;)).Riva Tuner Statistics Server

(http://i.imgur.com/RZWQtQ5.png) (http://i.imgur.com/8E1Xsz4.png)

Opcja Start with Windows nie jest istotna, gdyż RTSS jest automatycznie uruchamiany podczas startu Afterburnera.

Show On-Screen Display przełącza widoczność overlaya w grach. Opcję tę możemy przełączać skrótem ustawionym w Afterburnerze.

Po lewej stronie widzimy listę profili, co pozwala na indywidualne ustawianie opcji dla różnych aplikacji. Większość domyślnych profili jest po to, aby zablokować podłączanie się pod popularne aplikacje typu playery video (które również korzystają z DirectX).

Application detection level dla większości gier powinno być ustawione na Low. Medium używane jest dla starych aplikacji korzystających z DirectDraw czy DX7, a High jest używane dla aplikacji korzystających z bibliotek dynamicznych (nie wiem co to znaczy, ale opcja High uniemożliwia działanie niektórych współczesnych gier, miałem tak np. w Far Cry 4).

Stealth mode może być przydatne w tytułach multiplayerowych, które podpięty RTSS mogą potraktować jako cheat czy hack.

Custom D3D support może poprawić działanie z niestandardowymi bibliotekami D3D. Takowe biblioteki to np. injectory typu SweetFX.

Framerate limit pozwala na zablokowanie liczby klatek na sekundę na danym poziomie. Dla większości gier wartość w tym polu powinna być równa wartości odświeżania. Np. limiter 60 FPS w 60 Hz spowoduje stabilizację frametime, co w wielu grach wyeliminuje stutter (nieprawidłowy frame pacing) oraz zmniejszy input lag.
Wartość 0 powoduje brak ingerencji w proces renderowania, ale z reguły powinno się tego używać tylko gdy chcemy mieć nieograniczony framerate, np. bez Vsynca.

Opcja OSD Support aktywuje wsparcie dla overlaya dla danej aplikacji. Jeśli chcemy mieć sam limiter bez żadnych statystyk, możemy tę opcję wyłączyć.

Rendering mode decyduje o tym jak wygląda overlay. Osobiście preferuję opcję Raster 3D. Można wtedy wybrać dowolną czcionkę, a całość jest dużo bardziej czytelna. Ja używam czcionki Tahoma.

OSD coordinate space - większości gier wystarcza opcja Viewport. Niektóre gry wymagają opcji Framebuffer, te gry z reguły mają odpowiednio ustawiony profil.

OSD shadow generuje cień, który może poprawić czytelność overlaya w różnych sytuacjach.

OSD palette pozwala wybrać kolor czcionki. Dla mnie żółta sprawdza się najlepiej.

OSD zoom ustawia rozmiar overlaya. Ustawiamy jak nam pasuje, w zależności od rozdzielczości i rozmiaru ekranu. Im wyższa rozdzielczość, tym większy zoom należy ustawić, gdyż rozmiar OSD nie skaluje się automatycznie.

Show own statistics powoduje wyświetlanie statystyk zbieranych przez RTSS. Opcję najlepiej wyłączyć gdy statystyki dostajemy z MSI Afterburnera. Przydatne jeśli RTSS pracuje samodzielnie.

Niżej widzimy pole do ustawienia pozycji OSD. Przydatne np. jeśli nasz ekran posiada overscan, albo jeśli overlay coś zasłania, a nie chcemy go wyłączać.


Przycisk z kluczem francuskim otwiera okno dodatkowych opcji. Ważne aby była aktywna opcja Enable 64-bit apps support service, gdyż prawie wszystkie nowe gry są już w wersjach tylko 64-bitowych.
Jeśli chcemy korzystać z funkcji nagrywania w Afterburnerze, należy zaznaczyć opcję Enable dedicated encoder server service wybierając wersją taką jak nasz system.NVIDIA Inspector

Program ten zawiera dwa pliki wykonywalne. Plik nvidiaInspector.exe pokaże nam okno z informacjami na temat naszej karty graficznej, podobnie jak GPU-Z.

Plik nvidiaProfileInspector.exe otwiera edytor profili dostępnych w sterownikach NV.
Domyślnie widzimy profil globalny. Ustawienia z profilu globalnego są stosowane dla wszystkich aplikacji, chyba że wybierzemy inną wartość danego ustawienia w profilu konkretnej gry. Niektóre profile np. wymuszają wyłączenie filtrowania anizotropowego, niezależnie od ustawienia w profilu globalnym.

(http://i.imgur.com/FR8Vsme.png)

(http://i.imgur.com/9tHEppX.png)

Frame Rate Limiter - opcja służy do ograniczania ilości renderowanych klatek na sekundę. Niestety ten limiter jest bardzo niestabilny, z reguły nie osiągniemy nim idealnie takiej wartości jaką ustawimy, często są to dziesiąte części w jedną czy drugą stronę, co będzie powodować stutter. Limiter z Inspectora powinien być używany wyłącznie gdy użycie RTSS nie jest możliwe (jakaś niekompatybilność lub gra multiplayer podejrzewająca cheaty).

Maximum pre-rendered frames - opcja ta może pomóc w zmniejszeniu input laga w grach, w których jest on wyższy niż zwykle. Jeśli chcemy to zrobić, należy ustawić tę opcję na wartość 1. Niektóre gry domyślnie chcą pre-renderować nawet 3 klatki, co skutkuje dużo wyższym input lagiem. Opcja ta największe efekty daje przy niskich wartościach framerate, typu 30 czy 40 FPS.
Bardzo ważne aby razem z tą opcją na 1 ustawić również opcję Maximum frames allowed, widoczną na dole w sekcji Other.
Ustawienie tej opcji na wartość 1 może powodować stutter w niektórych grach. Z tego powodu zmiana tej opcji nie jest zalecana w profilu globalnym. Powinniśmy ją ustawiać w profilu gry, w której chcemy obniżyć przeszkadzający nam input lag. Przykładem gier, w których zaobserwowałem stutter są Battlefield 4, GTA V oraz Dying Light.

Preferred Refreshrate pozwala wymusić najwyższe odświeżanie dostępne dla naszego ekranu. Opcja może być przydatna w sporadycznych przypadkach gdy gry na telewizorach odpalają się w 24 Hz, czy też do wymuszenia wysokich odświeżań typu 120 Hz gdy gra nie daje takiego wyboru.

Opcja Triple buffering działa niestety tylko w grach OpenGL, przez co jest bezużyteczna w większości gier. Możemy jednak włączyć ją na stałe, chyba że nie chcemy mieć triple bufferingu w grach OpenGL.

Vsync Smooth AFR behavior jest używane w przypadku posiadania dwóch lub więcej kart (SLI), ale nie wiem co robi, bo nigdy SLI nie miałem, być może redukuje microstutter zapewniając lepszą synchronizację między kartami.

Vsync Tear Control pozwala na wybór między klasycznym Vsynciem i wersją Adaptive, która przy spadkach wyłącza Vsync, powodując tearing i zmniejszając input lag.
Opcja ta jest bardzo ważna przy chęci uzyskania stałych 30 FPS, gdyż panel sterowania NV nie pozwala wybrać opcji Standard przy jednoczesnym ustawieniu Vsynca na połowę odświeżania.

Vertical Sync - jeśli zawsze chcemy mieć Vsync we wszystkich grach, to powinniśmy wybrać opcję Force on w profilu globalnym. Vsync w opcjach gier w większości przypadków powinien być wtedy wyłączony, gdyż często spotyka się niepoprawnie działające implementacje powodujące przycinki, spadki i inne problemy.
Dodatkowe opcje tego ustawienia są istotne jeśli chcemy ograniczać framerate. Ten sposób ograniczenia jest najpewniejszy, prawie zawsze zapewniając idealny lock bez stuttera i problemów z frame pacingiem. Opcja 1/2 Refresh Rate zapewni lock na połowie odświeżania naszego ekranu, czyli dla 60 Hz będzie to 30 FPS, dla 120 Hz będzie to 60 FPS. Opcje 1/3 i 1/4 Refresh Rate przydatne są jeśli mamy wyświetlacz z wyższym odświeżaniem. Np. opcja 1/3 przy 120 Hz da nam idealne 40 FPS bez juddera.

(http://i.imgur.com/s6DgP2J.png)

Filtrowanie anizotropowe na współczesnych kartach graficznych nie wymaga dużej ilości mocy, a znacząco poprawia jakość tekstur, na które patrzymy pod kątem (np. podłoże lub ściany).
W profilu globalnym powinniśmy ustawić opcje User defined i 16x. Tylko na najsłabszych układach graficznych (np. integry) można rozważyć ustawienie opcji x4, lub też całkowite wyłączenie anizo.

Opcje filter optimization, sample optimization i trilinear optimization powinny być ustawione na Off, aby zapewnić najlepszą jakość filtrowania tekstur. Należy również pamiętać o ustawieniu opcji High quality.

Driver controlled LOD bias - domyślnie włączona opcja ustawia negatywny LOD tekstur gdy wymuszamy supersampling w grach DX9, co powoduje wyostrzenie tekstur, celem zmniejszenia rozmycia wprowadzanego przez tę metodę wygładzania krawędzi.

Negative LOD bias -  opcja powinna być ustawiona na wartość Clamp, w momencie gdy jednocześnie mamy włączone filtrowanie anizotropowe. Niektóre gry ustawiają negatywny LOD tekstur, co przy aktywnym anizo będzie skutkować zwiększonym aliasingiem. Ustawienie Clamp zablokuje grom tę możliwość.

(http://i.imgur.com/9iAHaj9.png)

Behavior Flags - ta opcja interesuje nas wyłącznie gdy chcemy wymusić wygładzanie krawędzi z poziomu sterowników, np. supersampling. W takim przypadku opcja ta koniecznie musi być ustawiona na None. Należy to zrobić w profilu gry, w której chcemy wymusić wygładzanie, gdyż wiele gier ma tam domyślnie ustawione różne flagi, które nie pozwolą na wymuszenie AA.

Mode - jeśli chcemy wymusić MSAA/SSAA z poziomu sterowników, należy tę opcję ustawić na Override any application setting.

Setting - ta opcja pozwala na wybranie metody wygładzania krawędzi, którą chcemy wymusić, oferując różne wariacje multisamplingu i supersamplingu. Opcja ta nie działa w DX11 (i z reguły w DX10), a dla wielu gier DX9 potrzebny jest odpowiedni bit kompatybilności, ale o tym później.

Transparency Multisampling - ta opcja włącza MSAA dla przezroczystych tekstur, redukując szimering na takich obiektach jak choćby roślinność czy ogrodzenia.

Transparency Supersampling - opcja ta robi to samo co powyższa, tylko w znacznie lepszej jakości, ale przy wyższych wymaganiach. W przypadku korzystania z tej opcji należy opcję Transparency Multisampling ustawić na Disabled.
Opcja ta ma również drugie zastosowanie, a mianowicie pozwala wymusić Sparse Grid Supersampling. To mniej zasobożerna metoda supersamplingu, która również wymaga odpowiedniego bitu kompatybilności. Aby wymusić SGSSAA o danej wartości, koniecznie w opcji Setting trzeba ustawić Multisampling o takiej samej wartości, czyli np. 2x Multisampling i 2x Sparse Grid Supersampling. Przy różnych wartościach wygładzanie nie zadziała.

MFAA - metoda wygładzania dostępna wyłącznie na kartach Maxwell i nowszych. Do działania wymaga aktywnego MSAA, oferując nam dwa razy lepszą jakość przy minimalnie wyższym koszcie wydajności. Przykładowo aktywując MSAAx2 i MFAA dostaniemy jakość MSAAx4 przy wydajności minimalnie niższej od MSAAx2. Metoda ta nie jest wspierana przez wszystkie gry oferujące MSAA. Aktywujemy ją w profilach konkretnych gier, nie w profilu globalnym.

Predefined FXAA Usage - niektóre profile gier blokują możliwość włączenia FXAA z poziomu sterowników, gdyż z reguły oferują wewnętrzne opcje wygładzania krawędzi. Ta opcja pozwala to odblokować, po przestawieniu na Allowed.

FXAA Indicator - włączenie tej opcji spowoduje wyświetlanie małego zielonego prostokąta w rogu ekranu, gdy jednocześnie włączymy FXAA z poziomu sterowników.

FXAA - opcja pozwalająca włączyć FXAA w absolutnie wszystkich grach. Nie polecam tej opcji, gdyż po pierwsze rozmywa obraz w całości, łącznie z HUD-em, a po drugie osobiście zaobserwowałem stutter w niektórych grach po włączeniu tej opcji. Lepiej korzystać w wewnętrznych opcji wygładzania, lub w ostateczności z jakiegoś injectora.

(http://i.imgur.com/2H6apXa.png)

Ambient Occlusion compatibility - ustawiając odpowiedni bit możemy wymusić AO w niektórych grach, z reguły dotyczy to starszych tytułów. Niektóre gry mają takowe bity ustawione domyślnie, np. Diablo III.

Antialiasing compatibility - w tym polu wpisujemy odpowiedni bit, jeśli chcemy wymusić MSAA lub SGSSAA w grach DX9.
Listę gier z pasującymi bitami znajdziemy TUTAJ (https://docs.google.com/spreadsheet/pub?key=0AnHpuYHx21sjdENRSHg1ZkhndWF5R05tQjhCbTFNUVE&gid=0) oraz TUTAJ (http://www.forum-3dcenter.org/vbulletin/showthread.php?t=490867)

Antialiasing fix - dla niektórych gier należy tę opcję ustawić na On gdy wymuszamy MSAA lub SGSSAA z poziomu sterowników. Informacja o tym, które gry wymagają tej opcji znajduje się zawsze na liście bitów kompatybilności z powyższych linków.

SLI compatibiity bits - pozwala ustawić odpowiednik bit zezwalający na włączenie obsługi SLI. Większość profili ma domyślnie ustawiony odpowiedni bit.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Ja Być z Polska_ February 20, 2016, 12:51:44
Rezerwacja posta nr 3.

Będą jeszcze edytował poradnik dodając kolejne informacje.

Zgłosiłem prośbę o przyklejenie tematu, bo ja chyba nie mogę tego zrobić.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Blue__ February 20, 2016, 12:53:58
Lajkuję! Fajnie, że Ci się chciało.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Simplex February 21, 2016, 09:13:38
Lol, przypadkiem na nowej Poly dotarłem na dół strony i tam jest coś takiego jak "Aktywności na forum"

Na samej górze jest ten wątek i w/g tabeli ostatni post w tym wątku napisał... emiel.

Znalazłem literówkę "gwałtowanie" - no i można_by dodać że włączanie tripbuffa w panelu nvidii nic nie daje, bo dotyczy aplikacji OpenGL (ten mit chyba nigdy nie umrze).

I te screeny strasznie małe są, może by je powiększyć trochę, że nie trzeba było otwierać źródła w osobnym oknie?
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Ja Być z Polska_ February 21, 2016, 11:04:20
Nie będę edytował póki co, żebyś zobaczył co napisałem o triple bufferingu. ;)

Screeny mogę wrzucić pełne, bo w sumie post i tak jest bardzo długi, najpierw nie myślałem, że aż tyle tego wyjdzie.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Simplex February 21, 2016, 11:20:59
Teraz doczytałem o tripbuffie.
Ja na włączanie i wyłączanie overlaya skrot do scroll locka.
Alt-F1 może kolidowac z GeForce Experience.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Simplex February 21, 2016, 19:15:05
Jeżeli ktos nie widzi w Inspektorze tej opcji "Maximum frames allowed", to trzeba na górze "odznaczyć" ikonkę z lejkiem, która odfiltrowuje niektóre opcje.

Przy okazji chciałem spytac mądrzejszych od siebie, czy adaptive vsync ma jakikolwiek sens, choćby w jakichś specyficznych okolicznościach (całkowity brak tripbuffa i borderlessa to  jedyne co przychodzi mi do głowy, ewentualnie granie na słabej karcie ze spadkami poniżej 30fps, żeby ratować responsywność sterowania?). Bo póki co to zdaje mi się że ta opcja kompletnie nie ma sensu dla ludzi nietolerujących tearingu, a nvidia się nią chwali jakby to było drugie nadejście chrystusa: http://www.geforce.com/hardware/technology/adaptive-vsync/technology (http://www.geforce.com/hardware/technology/adaptive-vsync/technology)

Jak ja testowałem adaptive to nawet przy najmniejszym spadku płynności poniżej 60fps (choćby o 0.1 klatki) od razu miałem zauważalny tearing, wiec wyłączyłem w cholerę, ale może adaptive ma jakiś sens?
 
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Romek February 21, 2016, 19:22:04
trzeba odznaczyć ikonkę

(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c9/Krzy%C5%BC_Z%C5%82oty_Orderu_Virtuti_Militari_wz_1992.jpg)
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Simplex February 21, 2016, 19:30:06
Omówione!

Myślę więc, że trzeba po prostu używać czasownika odznaczyć, nie bacząc na trudności, i czekać, aż się upowszechni. Póki to nie nastąpi, można ujmować go w cudzysłów - Mirosław Bańko, polski językoznawca i leksykograf, profesor nauk humanistycznych, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1991-2010 był również zatrudniony w Wydawnictwie Naukowym PWN, gdzie pełnił funkcję redaktora naczelnego Redakcji Słowników Języka Polskiego

Zgodnie z sugestią Pana Profesora ująłem w cudzysłów!
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Ja Być z Polska_ February 21, 2016, 23:22:12
Nie śmiecić, bo zacznę usuwać! A mogę! ;)
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Simplex February 21, 2016, 23:25:07
Przenieś posty od medalu włącznie do końca do któregoś grammar nazi.
No i nadal jestem ciekaw czy adaptive vsync nikogo, czy kogoś.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Vramin February 21, 2016, 23:28:02
Władza deprawuje ;D Ale zanim zaczniesz, wyjaśnij proszę w krótkich żołnierskich słowach czym jest spotkana w The Division "chromatic aberration". I czy lepiej ją włączać czy nie, jeśli chce się mieć ostry obraz, oczywiście jak na możliwości One.

Z góry dzięki :)
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Blue__ February 21, 2016, 23:40:54
Aberracja chromatyczna to te niebieskie i czerwone "powidoki" przy krawędziach.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: meatbag February 21, 2016, 23:48:11
Ma naśladować słabej jakości soczewki w kamerze. Bo ten ludek co nim grasz patrzy na świat przez kamerę. Albo ty patrzysz jak grasz w gierki. I teraz nie musisz już tego robić! Twórcy gry zadbali o Ciebie, możesz już grać nie trzymając kamery (z niskiej jakości soczekwami) przed oczami. Mind boggles.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Simplex February 21, 2016, 23:58:30
To chyba nie jest dobry temat do tego, ale odpowiem, najwyżej zdeprawowany Harold przeniesie.

Jeżeli wolisz zdjęcie niższe, to zostaw włączoną aberrację:

(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/66/Chromatic_aberration_%28comparison%29.jpg)
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Romek February 22, 2016, 00:05:14
To porównanie jest niestety mylące, bo pokazuje przede wszystkim rozmycie i zniekształcenie.

(http://i.imgur.com/yqut55u.jpg)

(https://fotoencyklopedia.files.wordpress.com/2009/08/23_aberracja_chromatyczna3.jpg)

Tej drugiej jeszcze nie widziałem w grach ;D
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Simplex February 22, 2016, 00:08:41
Nie zmienia to faktu że niewyłączalna aberracja chromatyczna w grach to jakaś pomyłka.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Vramin February 22, 2016, 07:47:06
Podziękował :)
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Simplex February 22, 2016, 08:11:08
Tu są przykłady w grach:
http://www.youtube.com/watch?v=99eUqeT-_4Y#ws (http://www.youtube.com/watch?v=99eUqeT-_4Y#ws)
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: szpynda February 28, 2016, 02:45:35
Zajefajny poradnik! Gratki. Teraz jeszcze dokleić post z pamięciami RAm i git majonez.
Jestem ślepy, goopi i nie widzę nigdzie "Power management mode na Prefer maximum performance" - dzie to q... je?

OK, mam to.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Capoman1986 March 16, 2016, 13:19:58
@Szpynda, doklej Pan o tym RAM, z chęcią poczytam.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Simplex March 25, 2016, 22:30:50
Niedawno była aktualizacja nvidia inspectora - wreszcie jest osobny edytor profili, nazywa się <dum, dum, dum!> Nvidia Profile Editor ;)
Została zmieniona też czcionka właściwości profili na wiekszą i czytelniejszą (chyba jakiś Courier)

NVIDIA Inspector
Domyślnie uruchomienie programu NVIDIA Inspector pokaże nam okno z informacjami na temat naszej karty graficznej, podobnie jak GPU-Z. Kliknięcie ikonki po prawej od wersji sterowników otworzy kolejne okno z ustawieniami profili.
Polecam utworzyć sobie skrót do pliku wykonywalnego dodając następujące parametry: -showSettingsOnly -requestElevation
To spowoduje, że od razu będziemy widzieć okno z ustawieniami profili, nie trzeba klikać ikonki za każdym razem.
To można zedytować, nie trzeba już odpalać informacji o karcie, tylko można bezpośrednio edytor profili jako osobną aplikację "nvidiaProfileInspector.exe".


W profilu globalnym NVIDIA Inspectora poniższe opcje powinny być ustawione następująco we wszystkich przypadkach:
Maximum pre-rendered frames: 1
Maximum frames allowed: 1
W najnowszym inspektorze ta druga właściwość ma wartość "0x00000002" - to mam ustawić "0x00000001", czy jak?
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Ja Być z Polska_ April 11, 2016, 13:50:19
Zaktualizowałem sekcję o Inspectorze, dodając informacje o filtrowaniu tekstur i antyaliasingu.

Zmieniłem też informacje dotyczące Maximum pre-rendered frames, gdyż ustawienie tego parametru w profilu globalnym jednak nie jest najlepszą opcją.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Pats May 13, 2016, 11:12:39
Nie wiem gdzie zapytać, więc zapytam tu. Jak w dzisiejszych czasach ma się ram do grania? 8 wystarcza? Czy trzeba mieć te 16? Taktowanie daje dużo? (sam od dawna używam 1333 i jakoś nie chce mi się tego zmieniać). Więc jak to jest z tym ramem?
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Ja Być z Polska_ May 13, 2016, 11:13:26
Ależ proszę. :)

http://forum.polygamia.pl/pc-mac/co-kupic-w-poszukiwaniu-dobrego-sprzetu/msg140696/#msg140696 (http://forum.polygamia.pl/pc-mac/co-kupic-w-poszukiwaniu-dobrego-sprzetu/msg140696/#msg140696)
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Pats May 13, 2016, 12:14:06
Ależ proszę. :)

http://forum.polygamia.pl/pc-mac/co-kupic-w-poszukiwaniu-dobrego-sprzetu/msg140696/#msg140696 (http://forum.polygamia.pl/pc-mac/co-kupic-w-poszukiwaniu-dobrego-sprzetu/msg140696/#msg140696)

Dziękować po 100 kroć. Cholera. A miałem nadzieje że obejdzie się bez wymiany... No nic. Zamówiłem Corairy.
Edycja: Ale na szczęście jeszcze nie zapłaciłem :P zapomniałem że mnie płyta nie puści... (MSI Z87-GD65) mogę wsadzić tylko DDRy3, jest sens zmieniać te 1333 na 1600? Z waszego doświadczenia, bez czytania suchych faktów.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Ja Być z Polska_ May 13, 2016, 13:09:39
Sens wyłącznie jeśli zmieniasz 8 GiB na 16 GiB, i tylko jeśli nie planujesz wymiany całej platformy w ciągu przynajmniej roku.

: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Pats May 13, 2016, 13:13:05
Sens wyłącznie jeśli zmieniasz 8 GiB na 16 GiB, i tylko jeśli nie planujesz wymiany całej platformy w ciągu przynajmniej roku.
Nie no, mam 2x8 GB, a przy moich podzespołach (przy wymianie grafy na 1000) nie planuję nic wymieniać przez długi okres czasu. i74790k jeszcze jakoś sobie radzi...
Dzięki JBzP  :)
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Ja Być z Polska_ May 13, 2016, 13:23:23
Jakbyś miał zmieniać dla samego taktowania, to minimum 2133 lub 2400. Masz Z87, więc ci takie obsłuży. Minimalny framerate może wzrosnąć o kilka klatek w grach obciążających CPU, ale nie będzie to przyrost proporcjonalny do dopłaty.
Jak ktoś zmienia na DDR4, to wtedy już warto dopłacić do 3200, bo będzie na lata.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Pats May 13, 2016, 14:33:26
W takim razie poczekam jakiś czas, jak będę się kiedyś przesiadać to pewnie będzie już DDR5, albo nawet 6. Obecnie nie widzie nic co by mi jakoś masakrycznie zjadało procka, więc... (u mnie i tak grafa niedomaga)
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Ja Być z Polska_ May 13, 2016, 18:08:14
DDR3 weszło w 2007, DDR4 w 2014, ty zrób matematykę. ;)

Aż tak wolny rozwój procków nie jest, żeby Haswell wytrzymał jeszcze 5 lat.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Michaelius May 15, 2016, 20:07:34
DDR3 weszło w 2007, DDR4 w 2014, ty zrób matematykę. ;)

Aż tak wolny rozwój procków nie jest, żeby Haswell wytrzymał jeszcze 5 lat.

Za 5 lat Haswell będzie jak i5 2500k - ciągle solidny - Intel już nawet się z tym nie kryje , że w następnych prockach częstotliwości nie będą już rosnąć.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Ja Być z Polska_ May 15, 2016, 20:12:56
Za 5 lat Haswell będzie 8-letnim prockiem, a nie 5-letnim jak Sandy teraz. 2500K się trzyma, bo się kręci świetnie, ale RAM to spory ogranicznik, a stockowe zegary to już w ogóle.
Nikt kto celuje w 60 FPS nie powinien siedzieć na tak starym sprzęcie, a już na pewno nie łącząc go z najnowszymi topowymi kartami za 2-3k. :)
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Michaelius May 15, 2016, 21:45:35
Nie rozumiem o co ci chodzi z ramem.

Sandy obsłuży 2133 CL9 (testowałem na swoim 2500k)
Haswell możesz zapakować 2400 CL 10 (wyższe też ale cena rośnie za bardzo)
te kostki mają wydajność jak DDR4 3000 CL15
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Pats May 15, 2016, 22:07:50
A to że w specyfikacji mojej płyty głównej pisze DDR3 1600 max nie ma znaczenia?
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Michaelius May 15, 2016, 23:48:32
Standard JEDEC dla ddr3 kończy się na 1600 oficjalnie szybszych ramów nie ma ;) i tylko do takich wartości programowane są profile spd

http://www.simmtester.com/page/news/showpubnews.asp?num=153 (http://www.simmtester.com/page/news/showpubnews.asp?num=153)

cała reszta to są podkręcone pamięci

Jeśli masz Ztkę to pójdą, jak H czy B to nie
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Pats May 16, 2016, 08:24:01
A no, zetke, zetke. Hmm,  dzięki za rozjaśnienie sytuacji.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Michaelius May 20, 2016, 11:28:27
Ten cały fast sync może być ciekawy

! No longer available (http://www.youtube.com/watch?v=WpUX8ZNkn2U&app#)
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Simplex May 20, 2016, 12:49:26
Ten cały fast sync może być ciekawy

! No longer available (http://www.youtube.com/watch?v=WpUX8ZNkn2U&app#)

Gaf twierdzi, że "this is just triple buffering", "This went from cool to worthless real fast."

http://www.neogaf.com/forum/showthread.php?t=1221652 (http://www.neogaf.com/forum/showthread.php?t=1221652)

Dłuższa wersja:
it's "just" triple buffering.
Actual triple buffering as you can see described in textbooks from the 90s, not what has come to be called "triple buffering" recently but is really just a 3-buffer queue.

That said, it's a very good thing to get an option for it in the driver, since on a modern system it's basically impossible to enforce real triple buffering in fullscreen mode.

Miejmy nadzieję, że da sie jednocześnie właczyc fastsync/tripbuff oraz vsync.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Ja Być z Polska_ May 20, 2016, 13:19:41
Ale to nie ma nic wspólnego z triple bufferingiem, a przynajmniej nie z tym do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni.

Przy aktywnym Fast Synku gra działa tak jakby Vsync był wyłączony. Sterownik zajmuje się Vsynkiem, gra renderuje nieograniczoną liczbę klatek, a sterownik wybiera które klatki wyświetlić i synchronizować do odświeżenia.

Fast Sync jest do framerate-u powyżej odświeżania, triple buffering jest do framerate-u poniżej odświeżania.

Drastycznie zmniejszy to input lag, ale boję się, że kosztem juddera/stuttera, chyba że ten algorytm jest naprawdę inteligenty w dobieraniu wyświetlanych klatek. Na padzie może być to nieużywalne.

No i ma działać chyba także na starych kartach, nie tylko na Pascalu.


Ciekawe za to "what is SILK Smoothness". :)
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Simplex May 20, 2016, 13:23:15
Ja się nie znam, ja tylko cytuje GAFa :)
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Simplex September 11, 2016, 10:38:08
Jest nowa beta MSI Afterburnera/RTSS obsługująca DX12 - czyli widać overlay w grach DX12

http://www.guru3d.com/files-details/msi-afterburner-beta-download.html (http://www.guru3d.com/files-details/msi-afterburner-beta-download.html)
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Ja Być z Polska_ September 11, 2016, 10:45:33
A Vulkan swoją drogą jest obsługiwany?
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Simplex September 11, 2016, 10:56:04
Nie i pewnie długo nie będzie z kilku powodów:
- Afterburnera/RTSS robi 1 koleś (i 10 innych rzeczy)
- Jest jedna gra z obsługą vulkana w wersji nie-beta - Doom: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_games_with_Vulkan_support (https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_games_with_Vulkan_support)
- Doom ma swój własny niezły performance overlay:
(http://www.hardocp.com/images/news/1463153426vhWMO6q7xk_1_1_l.jpg)
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: kamil950 October 01, 2016, 18:58:51
1) Czy dla kart AMD nie można użyć programu Radeon Pro, który jest wspomniany np. tutaj - http://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2014-frame-rate-vs-frame-pacing (http://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2014-frame-rate-vs-frame-pacing)? Tam np. ponoć jest opcja double v-sync (chyba odpowiednik  half-refresh-rate z Nvidia Inspector).

2) Czy gdyby się miało monitor (i odpowiednią kartę graficzną) z FreeSync (inaczej chyba Adaptive Sync, NIE Adaptive VSync) czy G-Sync, to można je stosować w tych wszystkich przypadkach zamiast jakiegokolwiek Vsync, ale wciąż używając RTSS Rivatuner Statistics Server do blokowania liczby klatek na sekundę (tak jak chyba jest wspominane na Eurogamerze na stronie powyżej)? Czy FreeSync/G-Sync + RTSS zapewnia mniejszy input lag niż odpowiednio dobrany VSync + RTSS?

3) Czy w niektórych grach (zwłaszcza multiplayer oraz może też jakiś innych bardzo szybkich) warto tylko blokować liczbę FPS w RTSS, ale nie używać żadnego Vsync, żeby input lag był mniejszy (przynajmniej o ile nie ma się dostępu do FreeSync/G-Sync)?

4) Czy w niektórych przypadkach zamiast RTSS warto używać używać wbudowanej blokady liczby FPS np. Rocket League (jeszcze np. Counter-Strike: Global Offensive ma możliwość blokady klatek przez komendę fps_max w konsoli w grze) czy lepiej ją wyłączyć czy dać na maksimum (może 120 FPS?), a np. 60 FPS ustawić w RTSS? Poza tym przynajmniej w niektórych grach na PC te wbudowane limitery chyba nie działają odpowiednio (chyba np. w Sleeping Dogs z tego co ktoś gdzieś pisał w komentarzach o ile się nie mylił i może w Definitive Edition)?

Co robić jak jakaś gra chyba ma wbudowany limit FPS, którego raczej nie da się wyłączyć przynajmniej w opcjach (np. Split/Second, Need for Speed: Rivals do 30 FPS; nie jestem pewny czy Life is Strange nie ma jakiegoś wbudowanego ograniczenia FPS do 60, a może po prostu włączyłem w nim wbudowany VSync - już nie jestem pewny)?

5) Jeśli można wiedzieć, to jakie jest źródło tych informacji? Czemu np. 40 FPS, a nie 45? Czy można gdzieś znaleźć podobny poradnik po angielsku (np. jakby ktoś chciał przeczytać, kto nie zna polskiego)?
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Ja Być z Polska_ October 01, 2016, 21:29:58
1) Nie miałem Radeona od lat więc nie mogę tego potwierdzić. Ale guglając widziałem informacje, że o ile jest Half-Rate Adaptive Vsync, to nie ma odpowiednika 1/2 Refresh Rate ze Standard Tear Control.

2) W przypadku monitorów 60 Hz limitowanie klatek na FreeSync jest wręcz konieczne, bo inaczej będzie tearing powyżej 60 FPS. Nawet ciut poniżej tego bywa tearing wg tego wideo - https://www.youtube.com/watch?v=f83N6mxAuQk (https://www.youtube.com/watch?v=f83N6mxAuQk)
Nie wiem jak to wygląda w przypadku G-SYNC. Ale limiter raczej jest zalecany dla stabilnej płynności i responsywności, bo gwałtowne skoki z 60 do 90 i więcej przyjemne nie będą.

3) Limiter bez Vsynka skutkuje mocnym tearingiem, niezależnie od wartości. Na NV można użyć Fast Sync, to nie ogranicza liczby renderowanych klatek, ale powoduje losowe gubienie klatek skutkujące stutterem. Input lag jest zauważalnie niższy

4) Wewnętrzna blokada framerate prawie nigdy nie jest lepsza od RTSS, przede wszystkim nie stabilizuje frametime-u w ten sam sposób, więc input lag może być wyższy, oraz gorszy framce pacing skutkujący większym stutterem.

5) Źródło tych informacji to mój umysł. Wyjaśniłem czemu 40 FPS w poradniku. 40 FPS to 25 ms na klatkę, a to dokładnie pomiędzy 16.7 ms a 33.3 ms, czyli wtedy będzie najmniejszy możliwy judder wynikający z powtarzania dokładnie co drugiej klatki.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Simplex October 01, 2016, 21:44:06
Podobno w FH3 jest działający limiter 30fps ale to wyjątek potwierdzający regułę.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Simplex October 08, 2016, 14:38:11
5) Jeśli można wiedzieć, to jakie jest źródło tych informacji? Czemu np. 40 FPS, a nie 45?

Ten obrazek ładnie wyjaśnia:
(http://i.imgur.com/PX9T3qQ.png)
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: kamil950 October 13, 2016, 22:51:58
1) Nie miałem Radeona od lat więc nie mogę tego potwierdzić. Ale guglając widziałem informacje, że o ile jest Half-Rate Adaptive Vsync, to nie ma odpowiednika 1/2 Refresh Rate ze Standard Tear Control.
(...)

http://www.radeonpro.info/manual/contents/the-tweaks-tab (http://www.radeonpro.info/manual/contents/the-tweaks-tab)

Mi się wydaje, że ten "Always On (Double Vsync)", to właśnie NIE jest "Adaptive" czy "Dynamic". Zresztą "Dynamic" jest osobno (i w RadeonPro chyba nie ma właśnie odpowiednika Half-Rate Adaptive Vsync Nvidii).

Inna sprawa, że ten "Always On (Double Vsync)" w RadeonPro chyba NIE działa w grach korzystających z DX9 (DirectX 9), a chyba tylko z tymi w DX10, DX11 (nie wiem jak z DX12). Poza tym blokada liczby klatek na sekundę w Radeon Pro chyba NIE może działać jednocześnie razem z Double Vsync (jak się je włączy w tym samym czasie, to wtedy chyba będzie i tak normalny Vsync, czyli przez to raczej większy stutter).

http://forums.guru3d.com/showthread.php?t=397120 (http://forums.guru3d.com/showthread.php?t=397120)

http://forums.ubi.com/showthread.php/1340893-Frame-Limiting-options-in-AC (http://forums.ubi.com/showthread.php/1340893-Frame-Limiting-options-in-AC)

Oprócz tego przynajmniej w Assassin's Creed: Syndicate komuś gra nie uruchamiała się po włączeniu jednocześnie "Always On (Double Vsync)" i blokady klatek w RTSS Rivatuner Statistics Server (a używając tylko jednej z tych opcji w grze był chyba stutter). Za to RTSS na 30 fps + Nvidia 1/2 refresh chyba działa dobrze.

Ktoś inny twierdzi, że jemu pomogło włączenie chyba trybu 30Hz, ale to monitor musi obsługiwać i nie wiem czy to działa tak dobrze jak RTSS + Nvidia Inspector 1/2 Refresh Rate (Standard).


W Far Cry 4 RivaTuner i RadeonPro jednocześnie chyba też nie działają.

http://forums.ubi.com/showthread.php/958219-Few-tips-to-make-Far-Cry-4-run-smoother-Forums (http://forums.ubi.com/showthread.php/958219-Few-tips-to-make-Far-Cry-4-run-smoother-Forums)


Chociaż są też chyba gry, w których samo "Always On (Double Vsync)" w Radeon Pro chyba bez limitera fps dobrze działa - http://forums.guru3d.com/showthread.php?t=373650&page=2 (http://forums.guru3d.com/showthread.php?t=373650&page=2)

Tak jak też czytałem chyba na Neogafie, że np. dla Witchera 3 chyba też wystarczy (przynajmniej w przypadku Nvidii) któryś 1/2 Refresh Rate (ale nie jestem tego pewny i może jednak jakaś różnica w frame-pacingu w porównaniu do 1/2 Refresh + RTSS by była - nie wiem), ale już dla np. Batman: Arkham Knight klatki nie będą takie stabilne bez zastosowania dodatkowo RTSS na 30 fps.


Jeszcze znalazłem, że przynajmniej w CS:GO (Counter-Strike: Global Offensive) (gdzie gra się w raczej większej liczbie klatek niż 30), to ten wbudowany w grze limiter fps chyba ma mniejszy input lag niż RTSS.

http://forums.blurbusters.com/viewtopic.php?f=10&t=2168&start=20 (http://forums.blurbusters.com/viewtopic.php?f=10&t=2168&start=20)
https://www.reddit.com/r/Amd/comments/42yfjv/freesync_and_frame_limit/ (https://www.reddit.com/r/Amd/comments/42yfjv/freesync_and_frame_limit/)
https://www.reddit.com/r/pcgaming/comments/35dry0/question_regarding_gsyncfreesync/cr4j0ly (https://www.reddit.com/r/pcgaming/comments/35dry0/question_regarding_gsyncfreesync/cr4j0ly)
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Blue__ October 14, 2016, 01:03:33
Freesync, G-sync, v-sync i testy Input laga
http://www.youtube.com/watch?v=MzHxhjcE0eQ#ws (http://www.youtube.com/watch?v=MzHxhjcE0eQ#ws)
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: kamil950 October 22, 2016, 21:33:46
Nie jestem tego pewny, ale blokada liczby klatek na sekundę w RTSS Rivatuner Statistics Server + odpowiedni V-Sync w sterownikach + nawet chyba max pre-rendered frames 1 może powodować zmienny "input lag" (variable input lag).

Możliwe, że lepszym rozwiązaniem jest (jeśli się nie mylę, dobrze zrozumiałem i zapamiętałem etc.) odpowiedni V-Sync w sterownikach + Max/Maximum pre-rendered frames 1, ale bez blokady FPS w RTSS. O ile to dobrze działa w danej grze. No, i ktoś na forum poniżej chyba i tak ma z tym jakieś problemy. Są tam też omawiane jakieś inne rozwiązania etc.

Nie wspominają tam chyba o Maximum frames allowed (nie mylić z Maximum pre-rendered frames). Może nie jest to potrzebne?

http://forums.blurbusters.com/viewtopic.php?f=10&t=2516 (http://forums.blurbusters.com/viewtopic.php?f=10&t=2516)

***

Jakby co, to np. tutaj też jest trochę dyskusji o FPS, input lag etc. w tym to, że FH3 (Forza Horizon 3) ma ponoć mniejszy input lag na Xbox One niż na PC przynajmniej przy włączonej wbudowanej w grze blokadzie na 30 fps.


http://forum.polygamia.pl/dyskusje/prosiaki-switche-bobry-helmy-najbardziej-oczekiwany-hardware-20162017/160/ (http://forum.polygamia.pl/dyskusje/prosiaki-switche-bobry-helmy-najbardziej-oczekiwany-hardware-20162017/160/)
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Ja Być z Polska_ October 23, 2016, 09:09:16
Osobiście raczej nie zwróciłem uwagi na coś takiego, może przez to, że dużo gier i tak ma lag w 60 FPS (szczególnie na padzie). A z limiterem w wielu grach mam zdecydowanie mniejszy input lag niż bez limitera, nie mówiąc o redukcji stuttera.

Pre-rendered frames u mnie w niektórych tytułach powoduje wyraźne losowe przeskoki obrazu (inny stutter niż niepoprawny frame pacing).

Ogólnie słabe to wszystko jest, masa gier ma różne problemy tego typu, a przeważnie się o nich nie mówi z jakiegoś powodu (pewnie większość ludzi nie zwraca uwagi).
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Ja Być z Polska_ October 23, 2016, 11:43:46
Przetestowałem ten sposób w Dying Light, bo tam miałem przeskoki z Pre-rendered 1.

Domyślnie gra odpala się z double bufferingiem. Wyłączyłem limiter RTSS, wyłączyłem Vsync w grze, wymusiłem Vsync w Inspectorze oraz Pre-rendered na 1.

Był stabilny frametime, brak stuttera, ale odczuwalny input lag, bo ta gra go po prostu ma. Tylko to double buffering. Dałem cienie na max, i gdy miałem spadki to następowały straszne ściny.

Po kombinacji WIN+L zostaje wymuszony triple buffering, frametime leci na łeb na szyję (skoki między 12 a 21 ms na OSD) i gra stutteruje cały czas.


Natomiast z limiterem 60 FPS z RTSS jest masełko i input lag taki sam, jeśli nie niższy. Obniżyłem mocno zegar żeby mieć spadki do 45-50 FPS, potem patrzę w stronę nieba żeby było 60, nie zaobserwowałem wyższego input laga. Dużo razy powtórzyłem ten proceder, po powrocie do 60 FPS odczuwam normalny dla tej gry input lag.


Oczywiście ten drastycznie skaczący frametime i stutter to może być kwestia jakiegoś problemu sprzętowego u mnie, bo dawniej się grało bez limitera 60 i takiego stuttera nie pamiętam.
Za czasów GTX 660 chyba najpierw używałem tylko limitera 40 FPS, do grania w 60 FPS raczej używałem 0. Ale nie pamiętam kiedy znalazłem informacje o tym, żeby używać limitera 60 FPS do stabilizacji frametime.


Pamiętam, że w Fallout 4 miałem strasznie skaczący frametime i stutter bez limitera, a u Simpleksa chyba tego problemu nie było. Kwestia karty? A może płyty głównej/chipsetu (mam B85, kiedyś czytałem, że seria 8 miała problemy z DPC, w LatencyMon raczej mam słabe wyniki)?

U mnie w wielu grach limiter 60 FPS jest konieczny do płynnego obrazu.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Blue__ October 23, 2016, 12:00:39
Wczoraj z Kamilem na FB mieliśmy dość długą rozmowę. Imho nie ma co popadać w paranoje. Na konsolach masz często zwalony IL, frame pacing, spadki klatek, nawet stutter(AC:China na xboxie ma stutter...) i grasz. A na PC będziesz grzebał i grzebał. Trzeba się ogarnąć i uodpornić na niektóre aspekty, bo będziemy tylko grzebać zamiast grać. Dla mnie już to używanie inspectora i RTSSa zakrawa na skrajną pecetozę, a pamiętam że 3 lata temu się wspomagało jeszcze innym programem żeby wymusić 3buff w grach z opengl, a jeszcze innym wymuszałem borderless window w Residencie Revelations - jak ktoś gra dużo na PC to moze nie problem, ale jak gra okazjonalnie to jest naprawdę wnerwiające. Potem odpalałem jakiegoś benchmarka bo chciałem sprawdzić grafę i się zastanawiam dlaczego nie ma obciążenia 100%, a tu i RTSS z ograniczeniem i jeszcze inspectorze ustawiłem wymuszanie v-synca. Trzeba o tym wszystkim potem myśleć przynajmniej czasami niestety. choć wczoraj po namowach kamila zmieniłem max pre-rendered frames w shadow warriorze(1) i faktycznie się zmniejszył jeszcze IL, akurat SW nie wykazuje innych bugów z tym związanych ;).

Odpaliłem 2 dni temu AC:China na xbonerze i pograłem 3 godziny, ze stutterem, jakimiś lekkimi dropami, doczytywaniem tekstur etc. Nie dało się z nic z tym zrobić to się gralo. Na PC bym grzebał, może 2 minuty, a może 60 ;).

Tak czy owak wielki plus za ten poradnik. Mam na stałe ustawione wmuszanie v-sync i limit na 60 fps, póki działa ok to nie grzebię więcej.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Simplex October 23, 2016, 12:32:07
Zgoda ze nie ma co świrować za bardzo. Ja między innymi dlatego wpakowałem dużo kasy w sprzęt, żeby nie musieć (Emil i Irreversible pewnie podobnie).

Na tej waszej rozmowie to nawet ja odpadłem. Wolałem nie dowiedzieć się o jakimś dodatkowym stutterze i zacząć go widzieć :P

a pamiętam że 3 lata temu się wspomagało jeszcze innym programem żeby wymusić 3buff w grach z opengl directx

Nawet się ten program nazywa direct3doverrider. Niestety działał tylko w aplikacjach 32bit więc przestał być użyteczny.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: tolman October 31, 2016, 17:34:39
Chciałem podziękować za ten piękny tutorial. Dzięki niemu udało mi się wyeliminować strucla w Wiedźminie 3 (wbudowany w grę limiter fps działał słabo).
Pytanie: nvidia inspector służy jedynie do edycji profili, które przy odpaleniu gry i tak załączają się automatycznie? Czyli odpalam inspectora, edytuje ustawienia pod grę, zapisuję ustawienia, wyłączam inspectora, odpalam grę i ustawienia się same ustawiają na podstawie wcześniejszej edycji?
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Simplex October 31, 2016, 17:40:03
No JBzP się zna, propsy dla niego.

Pytanie: nvidia inspector służy jedynie do edycji profili, które przy odpaleniu gry i tak załączają się automatycznie? Czyli odpalam inspectora, edytuje ustawienia pod grę, zapisuję ustawienia, wyłączam inspectora, odpalam grę i ustawienia się same ustawiają na podstawie wcześniejszej edycji?
Tak. RTSS tak samo - masz globalny profil i możesz też ustawiać per aplikacja inne ustawienia.

A co do wiedzmina, to jeszcze jest taki poradnik:
http://www.pcgamer.com/durantes-witcher-3-analysis-the-alchemy-of-smoothness/ (http://www.pcgamer.com/durantes-witcher-3-analysis-the-alchemy-of-smoothness/)
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Blue__ November 08, 2016, 20:24:56
Fajnie opisany fast sync:
http://www.youtube.com/watch?v=L07t_mY2LEU# (http://www.youtube.com/watch?v=L07t_mY2LEU#)
W skrócie  - jak wyciągasz więcej niż 60 fps, a chcesz zmniejszyć input laga przy zachowaniu braku tearingu, odpalaj fastsync. Do grania w multi jak ktoś nie lubi rwania fajna sprawa, aczkolwiek nadal daje większy IL niż przy wyłączonym v-sync, ale różnica jest od groma mniejsza niż przy włączonym standardowym v-sync.

Niestety potrafi się pojawić microstutter i wg testów gościa miał go wszędzie, więc kicha, a jak wyciągasz 140 fps w górę, to nawet z wyłaczonym v-syncem tearing nie jest wielkim problemem.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Simplex November 08, 2016, 20:30:25
O ile dobrze zrozumiałem JBzP, to nie "może pojawić się microstutter" tylko "zawsze pojawia się microstutter". JBzP twierdzi że Fast sync nikogo i ja mu wierzę ;) tym bardziej że on ma nadludzką czułość na IL, więc gdyby to działało to by używał.

Adaptive vsynkiem też się ludziska jarały, a JBzP mówił że nikogo i miał rację.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Blue__ November 08, 2016, 20:32:40
Ergo trzeba mieć sprzęt wyciągający 140 fps do grania w multi i wtedy nawet brak v-synca nie jest wielkim problemem ;).

Adaptive vsynkiem też się ludziska jarały, a JBzP mówił że nikogo i miał rację.
Ja tam używałem, bo pomimo walenia kręchą w pół ekranu, to lepsze to(jak masz rzadkie spadki) niż spadek do 30 klatek i ogromny wzrost IL.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Simplex November 08, 2016, 20:42:08
Ale w sumie to zdziwiłem się, ze przy gscyncu będzie tearing jeżeli fps jest wyższa niż częstotliwość odświeżania. Ale nie trzeba włączać vsynca, można użyć limitera.

No i niech mi ktoś mądry wyjaśni czym dokładnie fast sync różni się od triple bufferingu, skoro i tu i tu mamy dodatkową klatkę w buforze (czyli razem są trzy, stąd nazwa)? To co koleś opisuje jako fast sync od ok 5 minuty to dla mnie jest wlasnie tripbuff, ale ja się nie znam.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Blue__ November 08, 2016, 21:31:15
"fast sync = v-sync with triple buffering
One might say that we had triple buffering before, but it wasn't implemented correctly in direct3d, which lead to an unnecessary increased input lag."
Gdzieś takie coś znalazłem. Ktoś coś pisał o złej implementacji w direct X, ja tam nie wiem, wiem że wlaczanie v-sync z 3 buff zawsze prowadziło u mnie do nieakceptowalnego laga na myszce.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Simplex November 08, 2016, 23:00:03
Ale mam nadzieję ze nie mówisz o tym placebo w panelu nvidii.

Z tego co wiem vsync + trip buff nie powodują żadnego microstutteringu więc fast sync musi inaczej działać.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Ja Być z Polska_ November 08, 2016, 23:08:15
Fast Sync nie ma nic wspólnego z triple bufferingiem. Triple buffering działa przy spadkach poniżej odświeżania. Fast Sync w żaden sposób nie ogranicza silnika gry, renderowana jest nieograniczona ilość klatek, a wyświetlana jest ostatnia gotowa klatka przy każdym odświeżeniu ekranu, reszta klatek jest po prostu pomijana.

Zawsze jest stutter, nawet z limiterem równym odświeżaniu (wtedy frame pacing jest zły). Nikogo.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Simplex November 08, 2016, 23:14:27
Dziękuję, dobranoc.

Czy to znaczy ze na tym filmiku są bzdury? (5 minuta)

No i wedle mej wiedzy przy kombo vsync+tripbuff input lag jest niższy niż przy samym vsynku. Ale na indianskim cmentarzu pewnie jest odwrotnie ;)Adaptive vsynkiem też się ludziska jarały, a JBzP mówił że nikogo i miał rację.
Ja tam używałem, bo pomimo walenia kręchą w pół ekranu, to lepsze to(jak masz rzadkie spadki) niż spadek do 30 klatek i ogromny wzrost IL.
Ale gorsze niż tripbuff gdzie nie masz krechy przez środek ekranu, nie masz spadku do 30 i nie masz ogromnego wzrostu input laga.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Ja Być z Polska_ November 21, 2016, 16:55:27
Sprawdziłem jeszcze jedną konfigurację - limiter 40 FPS w RTSS w połączeniu z Fast Sync.

I wyniki bardzo dobre. Input lag praktycznie całkiem wyeliminowany, a losowy niepoprawny frame pacing wtapia się w judder tak jak przy normalnym Vsynku (a przy limiterze 30/60 FPS Fast Sync jest nieużywalny).
Input lag jest nawet mniejszy niż w 60 FPS z normalnym Vsynkiem.

I dodatkowo nie trzeba się martwić o triple buffering (WIN+L itp.), więc 40 FPS uzyskamy nawet w grze, która nie pozwala wymusić trip-buffa w trybie exclusive fullscreen (np. dodatek Bad Blood do Watch_Dogs).

W Ryżu super się gra w takim trybie, bo gra jest dość powolna i płynność wystarcza. W Dying Light trochę brakuje płynności w 40 FPS, no ale jako że nie ma input laga, to precyzja podczas parkuru jest na bardzo wysokim poziomie.

Ostatnio przyzwyczaiłem się do płynności 30 FPS grając na klocku, więc może uda mi się wrócić do 40 FPS na PC, szczególnie z tak niskim input lagiem. Patrząc ile trzeba poświęcić do 60 FPS w większości gier, jest to całkiem fajne rozwiązanie.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Simplex November 21, 2016, 17:41:33
Byłaby to dobra opcja dla Blu, gdyby nie pogardzał 40 fpsami ;)
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: kamil950 November 21, 2016, 18:59:16
Ja tego nie testowałem i tak rzucam różnymi pomysłami (mogą być inspirowane np. Internetem), ale czy nie lepiej (o ile sprzęt pozwala na uzyskanie odpowiedniej ilości FPS) ustawić niższą częstotliwość odświeżania monitora np. na 50, 45 czy 40 Hz (a oprócz tego zwykły Vsync w Nvidia Inspector oraz ewentualnie Maximum pre-rendered frames 1, jeśli dobrze to działa oraz RTSS, jeśli potrzeba)? Chyba da się to zrobić ("downclocking" monitora?) jakimiś programami.

Poza tym czy jak w jakiejś grze Maximum pre-rendered frames 1 nie działa dobrze (bo jest np. stutter), to czy lepiej spróbować wtedy 2 zamiast ustawienia domyślnego (nie wiem czy to prawda, ale ponoć domyślna wartość w wielu grach to 3, ale może jakieś mają inaczej)?

PS Jeszcze gwoli ścisłości, to to co ja "straszyłem", że RTSS może powodować zmienny input lag, to to chyba jedynie może tak się dziać, ale nie jest to gwarantowane.

http://forums.blurbusters.com/viewtopic.php?f=10&t=2516&sid=40ab0a3297a454abeca6549c2a9f8069&start=10#p18841 (http://forums.blurbusters.com/viewtopic.php?f=10&t=2516&sid=40ab0a3297a454abeca6549c2a9f8069&start=10#p18841)

Może po prostu ten ("John1975"), który założył ten temat na tym forum powyżej miał jakiś z tym problem w różnych tytułach, ale właśnie inni chyba tak nie mieli (czy nie aż tak?) jak on, jeśli się nie mylę.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Ja Być z Polska_ November 21, 2016, 19:12:07
Nie wiem jak z monitorem, ale na telewizorze nigdy mi się nie udało zejść poniżej 50 Hz. A 50 Hz niby działa, ale też wymaga więcej do sprzętu, nie działa w każdej grze, a na moim TV jest tam większe rozmycie.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Astarot December 14, 2016, 06:56:39
Wczoraj widziałem prezentację AMD prowadzona przez Dorotosa a na widowni było 15 praktykantów. Grali w BF1 na Ryzenie z Titanem w 4K. Poziome rwanie obrazu to była norma. Pózniej dali combo Ryzena z Vega. Odpalanie bitwy w kosmosie z BFronta trwało dobre 4 min. Oczywiście babka latała stateczkiem przez 1min po pustej mapie.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Simplex December 14, 2016, 08:48:27
AMD pokazywalo możliwość nowego procesora w grach na GPU nvidii?
: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Astarot December 14, 2016, 12:54:12
Tak. Ostatnia prezentacja była "wisienką na torcie". Tym raziem wspomniana Vega w BFrontcie. Jak pisałem - ok 4min loadingów, 30sec gameplayu latania statkiem po pustej mapie. 4K/60FPS :3

Co mnie jeszcze zdziwiło to konkretne porównania z Intelem. Były pokazy dwóch streamerów. Jeden staranował na i7 6700k 4,5 a drugi na tym ich Ryżu.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Simplex December 14, 2016, 13:09:06
Mialem ubaw z tego że ilekroć AMD pokazywalo benchmarki swoich kart graficznych to w opisie sprzętu na którym testowali zwykle był najszybszy CPU Intela ;D
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: kamil950 February 06, 2017, 20:47:48
Nie jestem pewny czy dobrze to zrozumiałem, ale przynajmniej wg tego kogoś z linka poniżej (o ile się nie myli), to "Maximum frames allowed" jest ponoć funkcją OGL (chyba OpenGL) i nie ma związku z "Maximum pre-rendered frames".

http://forums.guru3d.com/showthread.php?p=5185338#post5185338 (http://forums.guru3d.com/showthread.php?p=5185338#post5185338)

Czyli z tych dwóch, to wystarczy chyba tylko "Maximum pre-rendered frames" ustawić na "1", jeśli się nie pomyliłem. Jeśli dobrze pamiętam, to domyślne tego ustawienie w wielu grach, to chyba ponoć "3" i jak w jakiejś grze źle działa "1", to można spróbować "2" (o ile jakieś forum/fora nie wprowadziły mnie w błąd etc.).

http://forums.guru3d.com/showthread.php?t=403676 (http://forums.guru3d.com/showthread.php?t=403676)
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: hadxmen February 25, 2017, 20:47:25
Nowe combo lock na 40FPS plus borderless window sprawdza się nadzwyczaj dobrze jeśli gramy na padzie. W takim połączeniu naprawiło streaming danych w Wildlands, stuttering w Dishonored 2. Gry są bardziej responsywne niż 30FPS na konsoli. Oczywiście nie ma startu do poprawnie działających 60FPS, ale jako kompromis w zepsutych grach (możliwość zwiększenia detali/rozdzielczości jak gra i tak nie chce działać w 60) sprawdza się nieźle. W sumie to jedyna opcja, jaką znalazłem, aby pograć stabilnie w Dishonored 2.

Kombinuje z max prerendered frames i przy combo powyżej zazwyczaj '2' daje najlepszy rezultat jeśli chodzi o lag i ogólną płynność.

Jeszcze dziś udostępnię nagranie z Dishonored 2 pokazujące jak śmiga.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: hadxmen February 25, 2017, 23:03:21
Jest i Dishonored 2:
https://mega.nz/#!wocjSDTC!v7NibNpZOWmDooYvamRVO5-CqjEtg6p6WU7se5lUHp8 (https://mega.nz/#!wocjSDTC!v7NibNpZOWmDooYvamRVO5-CqjEtg6p6WU7se5lUHp8)
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Simplex February 25, 2017, 23:59:52
Wildlands działa mi z wszystkim na ultra w ok. 80% rozdzielczości 4K w stałych 40fps bez jakiegokolwiek przycinania (skalowanie rozdzielczosci z 1080p - 1,8, nie wiem ile to efektywnie jest, ale 2.0 to prawie na pewno 4K).

JBzP coś tam eksperymantował z limiterem na 40fps w RTSS i fast synckiem, ponoć wtedy jest najniższy input lag.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: hadxmen February 26, 2017, 00:09:28
A jak wrażenia z filmiku Dishonored? Chyba całkiem nie najgorzej w stosunku do tego co jest normalnie :).

Tak, skalowanie 2.0 to 4k.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Ja Być z Polska_ February 26, 2017, 00:17:57
W borderless nie działa Fast Sync, więc generalnie to nie jest lepsza opcja.

U mnie w Wildlands nie było większych problemów z przycinkami, a na drugiej mapie żadnych, i to w exclusive fullscreen.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Simplex February 26, 2017, 00:23:28
A jak wrażenia z filmiku Dishonored? Chyba całkiem nie najgorzej w stosunku do tego co jest normalnie :).
No wygląda spoko, muszę w to w końcu zagrać.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Furio March 01, 2017, 23:31:47
RTSS:
Framerate limit - 60

NVIDIA Inspector
Vertical Sync - Force on

*limit 60 FPS w 60 Hz spowoduje ustabilizowanie frametime, potencjalnie redukując/eliminując stutter oraz zmniejszając input lag
**obie rzeczy najlepiej ustawić w profilach globalnych, aby nie musieć tego robić dla każdej gry osobno; ustawienia w profilach indywidualnych nadpisują te w profilach globalnych

Po pierwsze poradnik MOC, dziękówa.
Pytania mam; Jak to ma się do ustawień w same grze?Czy w grze też robić limit na 60 klatek, czy tylko w tych zewnętrznych programach?
Co się dzieje, jak ustawimy limiter na 60 w grze lub w programie zewnętrznym, a gra działa czasem lub zawsze, trochę poniżej niż 60 klatek?
: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: hadxmen March 01, 2017, 23:58:24
RTSS ma najlepszy limiter w 99%. I w 100% wystarczający.
 Limit mówi o maksymalnej ilości klatek, a nie minimalnej. Jak klatki będą spadać to pojawi się stutter srutter i inne śmieci.

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Furio March 02, 2017, 00:35:34
Ok, dzięki, ale po co w takim razie ustawiać 30 czy 40 klatek? Bo jest spora różnica w niepożądanych efektach? Gdy gra chodzi na danym sprzęcie w 30-40 fps, to lepiej mieć limiter do 30?
Czy ten limiter jest w czymś lepszy ot takiego, który jest w samej grze?
Czy jak mam odpalone po prostu to RTSS i tam ustawie 60, to w grze mam wyłączyć?
W momencie gdy w Inspectorze  pozmieniam ustawienia, to w grze powinienem te same ustawienia wyłączyć? Mam wrażenie, że jak np zacząłem zmieniać AA w Elite, to nie było widać żadnej różnicy miedzy FXAA, kompletnym brakiem AA.
Czy można tam na bieżąco grzebać z odpaloną grą od razu powinno być widać zmiany?


Nie mogę tez zlokalizować te tego

W profilach indywidualnych gier w Inspectorze powinniśmy zawsze ustawić opcję Power management mode na Prefer maximum performance.


: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Simplex March 02, 2017, 01:04:11
Jeżeli gra ci trzyma stałe 40fps, to warto ustawić 40fps w inspectorze. Jeżeli masz monitor obsłgujący 120Hz, to limit do 40fps przy odświeżaniu 120Hz powinien dzialac bardzo fajnie - Jak masz 90Hz, to 45 powinno działać dobrze.

Jak gra ci spada ponizej 40, to lepiej ustawić limiter na 30.

Limiter RTSS najczesciej jest lepszy od tego co jest w grze. Działa on w czasie rzeczywistym.

To czego nie możesz znaleźć  w Inspectorze jest w sekcji "5 - common" i nazywa się "Power Management Mode". (musisz odpalić program Nvidia Inspector)
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Ja Być z Polska_ March 02, 2017, 10:04:41
Opisałem co daje limiter z RTSS pod gwiazdką w cytowanym przez Furio fragmencie - stabilizuje frametime, redukuje/eliminuje stutter i zmniejsza input lag.

Większość limiterów w grach nie robi żadnej z tych rzeczy. Wyjątkiem jest choćby Ghost Recon: Wildlands, w której wewnętrzny limiter oferuje idealny frame pacing. Ale dodatkowy limiter w RTSS zmniejsza input lag również w tej grze.

Ogólnie jakiś limiter w RTSS powinien być ustawiony zawsze, a z wewnętrznymi można eksperymentować dodatkowo. W większości przypadków wewnętrzny nic więcej nie da, ale również nie zaszkodzi.

A to czy komuś przeszkadza ciągle skaczący framerate (czy to między 30 a 40, czy między 40 a 60) to indywidualna kwestia. Ja tego nie znoszę.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Furio March 02, 2017, 10:55:25
Ok, dziękuję,

Czyli jeśłi poustawiem takie rzeczy jak AA, V-Sync, Tripple Bufering, jakość wodotrysków np. NVidia Inspectorze, to mogę miec normalnie odpalone te same ustawienia w samej grze czy w któreś lepiej wyłączyć? Pytam bo np. limiter można na raz ustawić w RTSS, Nvidia Inspector i grze, podobnie jak wiele tych samych ustawień graficznych. Zastanawiałem się czy to jakoś ze sobą nie koliduje i co ma priorytet przy tych samych ustawieniach, gdy mamy odpalony taki program jak np, NI. i zaczeniemy zmieniać ustawienia w grze.

BTW. Monitor mam 60 Hz i gra chodzi prawie zawsze w 60, a czasem spada do 52-55.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Simplex March 02, 2017, 11:07:03
Czasem może kolidować, a czasem może się uzupełniac, nie ma reguły. AA to już w 90% przypadków ustawia się w grze, chyba że bawisz się w zaawansowane klawiaturstwo typu SGSAA (ale na to masz za słabą kartę, więc możesz olać)

Mozesz ustawiać osobne wartości limitera per aplikacja (trzeba wskazac plik wykonywalny). Dlatego dobrze miec ustawiony ten globalny limiter na 60 i w miarę potrzeb ustawiac niższy 30 albo 40) dla konkretnej gry.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Furio March 02, 2017, 16:39:15
Zaczynam kąsać:) Dzięki!
To jeszcze jak to jest, że na monitorze 60 Hz gra, która chodzi w 60 klatkach wydaje się dużo mniej pynna, gdy odpalimy coś co śmiga w 90 czy 120 klatach, mimo, że monitor ma tylko 60 Hz?
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Simplex March 02, 2017, 17:11:17
Nie wiem czemu tak jest, może chodzi o mniejszy input lag?
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: hadxmen March 05, 2017, 09:26:19
To zależy od gry, synchronizacja pionowa daje zawsze dużego laga, więc w multiplayerach warto się pobawić ustawieniami.

Do singla często 60FPS limit w 90% jest wystarczający. 
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Buster Dogg March 05, 2017, 11:16:42
Czy ReShade ma jakieś problemy z działaniem ze starszymi presetami w The Division? Zassałem najnowszego ReShade, zainstalował się poprawnie, znalazłem jakiś pasujący mi w miarę nowy preset z końca 2016. Utworzyłem profil w ReShade, wyszedłem z gry, zmieniłem nazwę pliku presetu na zgodny z nazwą profilu, zmieniłem mu rozszerzenie na .ini, wrzuciłem do katalogu gry. Odpalam grę, ReShade ładuje się poprawnie, ale odpalenie presetu nie zmienia nic w grafice :/

Ma ktoś jaki pomysł co robię źle?

PS. W opcjach grafiki upewniłem się, że nie działa na DX12, ma włączone naturalne oświetlenie i wyłączony Vigneting (cokolwiek to jest).


: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Simplex March 05, 2017, 11:29:50
Rashade ma kilka wersj, w tym taka w której nie trzeba grzebać ręcznie, moze spróbuj jakąś inną?
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: hadxmen March 05, 2017, 11:45:23
@Buster Dogg dlaczego włączasz downgrade oświetlenia w The Division? Róznica w wydajności nie jest duża, a wizualnie mała przepaść.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Buster Dogg March 05, 2017, 11:51:41
Bo zasugerowałem się opisem twórcy presetu https://sfx.thelazy.net/games/preset/6661/
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Simplex April 26, 2017, 10:45:40
Nowa beta RTSS działa w grach UWP! Jest też nowa ładniejsza skórka, tamta poprzednia już mocno trąciła myszką.
(http://www.guru3d.com/index.php?ct=files&action-file&id=303)

http://www.guru3d.com/files-details/rtss-rivatuner-statistics-server-download.html (http://www.guru3d.com/files-details/rtss-rivatuner-statistics-server-download.html)

Dowiedzialem się od Szkota:
! No longer available (http://www.youtube.com/watch?v=UfU3WdWS_00#)

Version 7.0.0

    Added initial Microsoft UWP applications support. Now RivaTuner Statistics Server provides full On-Screen Display, framerate/frametime statistics collection and framerate limiting support for sandboxed Windows 10 store applications. Screencapture and videocapture are currently not supported in UWP environment
    New default Metro interface styled skin designed by 00pontiac
    Default skin composition mode is now set to layered mode with color key and light transparency
    Improved default On-Screen Display rendering configuration provides better default On-Screen Display appearance on modern mainstream PC display resolution. Now raster 3D rendering mode with Unispace font and shadow rendering are enabled and zooming ratio is set to 3 by default
    Framerate is now displayed as integer value, however you may return back to floating point framerate representation with configuration file switch if necessary
    Hook engine is now using alternate shorter x64 hook trampoline to provide compatibility with Windows 10 Creators Update Direct3D9 runtimes. The previous trampoline can be enabled via the configuration file if necessary
    Hook libraries are now digitally signed by MSI to simplify and speed up the process of new versions? whitelisting by third party anticheat systems. Thanks to MSI, EAC and BattleEye for making it possible!
    Fixed bug in Vulkan On-Screen Display cleanup code causing The Talos Principle to crash to desktop on changing video settings
    Improved On-Screen Display rendering quality in Direct3D1x applications using sRGB framebuffers
    Fixed bug is skin engine causing part of the profiles window to be rendered in solid black color when using layered skin composition mode with alpha channel
    Fixed crash on startup under Windows Vista with no platform update installed
    On-Screen Display is no longer being rendered improperly when switching between vector and raster On-Screen Display rendering modes during Direct3D1x application runtime
    FCAT overlay support is no longer limited to vector On-Screen Display rendering modes in Direct3D1x applications, now it is also supported for Direct3D1x applications when raster 3D On-Screen Display rendering mode is enabled
    On-Screen Display shadow in now rendered in proper RGB colors instead of BGR in On-Screen Display preview window
    New On-Screen Display shadow rendering for raster 3D mode provides improved shadow rendering quality for some combinations of fonts and low On-Screen Display zooming ratios. The previous mode can be also enabled via profile if necessary
    Now ?Delete profile? button is unlocked when ?Hide pre-created profiles? option is enabled and template based profile is selected
    Now you may hold <Ctrl> when pressing ?!dd profile? button to create a profile for currently active 3D applications, or hold <Shift> to create a profile with disabled application detection (i.e. exclusion) for currently active 3D applications
    Added On-Screen Display transparency support. New On-Screen Display color picker window allows you to adjust color opacity level to make On-Screen Display to appear semi-transparent if necessary. Please take a note that transparency if fully supported for raster 3D On-Screen Display rendering mode. Some symbols of polygonal vector 3D font can be rendered with artifacts when transparency is selected and vector 2D mode doesn?t support transparency at all
    Added On-Screen Display background color fill mode. New ?On-Screen Display fill? option allows you fill underlying On-Screen Display area with solid or transparent color. Fill color and transparency level can be customized in ?On-Screen Display palette? colors list
    Updated SDK:
        Improved shared memory layout. Now each running 3D application entry contains x64/UWP application architecture usage flags in addition to previously available 3D API usage flags
        Added text formatting tags support for On-Screen Display text. Now the client applications using RivaTuner Statistics Server to render a text in On-Screen Display (e.g. AIDA, HwInfo or MSI Afterburner itself) can apply custom text colors, alignment, size and position to some parts of displayed text. Format tags are fully supported for raster 3D On-Screen Display rendering mode only, some tags are ignored for vector On-Screen display rendering modes
        Improved On-Screen Display text macro translator. To provide more flexibility and customization %FRAMERATE% macro is now deprecated and replaced with new tags allowing printing application specific framerate, frametime and 3D API independently
        Updated RTSSSharedMemorySample sample code. Now the sample demonstrates text format tags usage and shows you how to apply custom On-Screen Display color, subscript style and custom alignment to a text rendered in On-Screen Display from a client application. The sample also demonstrates framerate display via both %FRAMERATE% macro and new tags
        Improved On-Screen Display preview window:
        Now you may detach and set custom position and size of preview window by double clicking preview window area. Increased size of preview window can be useful if you prefer to adjust On-Screen Display position visually via dragging it inside the preview
        Now you may right click preview window area and select ?Capture screenshot? command from the context menu to automatically capture screenshot from currently running 3D application and use it as On-Screen Display preview background, or use?Load? command to open and load some previously captured screenshot. This feature can be useful if you prefer to adjust On-Screen Display position visually via dragging it inside the preview. Original On-Screen Display preview window background can be restored with ?Clear? command from the context menu
    Improved dynamic Direct3D12 presentation command queue detection algorithm
    Added On-Screen Display support for Direct3D11 applications using alternate frames presentation technique (e.g. Halo Wars Definitive Edition)
    Added power user oriented profile compatibility setting, allowing enabling alternate VTable based hooking for Direct3D1x applications concurrently presenting frames from multiple threads (e. g. Forza Horizon 3 or Halo Wars 2)
    Added power user oriented profile compatibility setting, allowing enabling pure Direct3D12 On-Screen Display renderer for some Direct3D12 applications conflicting with D3D11on12 interop layer (e.g. Halo Wars 2)
    Added power user oriented profile compatibility setting for OpenGL applications rendering from forward compatible 3.x+ context with disabled deprecated immediate OpenGL mode functionality. The switch allows the server to fall back to rendering path using a separate legacy OpenGL context
    Added On-Screen Display profile for Wolfenstein : The New Order
    Added On-Screen Display profile for Citra Nintendo 3DS emulator
    Added On-Screen Display profile for CEMU Wii U emulator
    Revamped internal benchmarking engine
    Updated profiles list
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Simplex May 27, 2017, 20:44:39
Potencjalnie przydatny soft zwłaszcza jak ktoś ma TV/monitor 4K - https://www.monitortests.com/forum/Thread-Custom-Resolution-Utility-CRU (https://www.monitortests.com/forum/Thread-Custom-Resolution-Utility-CRU)

Umożliwia np wymuszenie odpowiednika "900p" dla 4K, czyli 1800p.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: hadxmen May 27, 2017, 21:46:32
U mnie niestety nigdy nie działał, bawiłem się tym: https://www.deadendthrills.com/forum/discussion/504/how-to-custom-aspect-ratios-and-resolutions-via-dsr-nvidia-only (https://www.deadendthrills.com/forum/discussion/504/how-to-custom-aspect-ratios-and-resolutions-via-dsr-nvidia-only)
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Astarot May 28, 2017, 10:44:23
Mam problem z moim monitorem. Wiem, że to raczej budżetowy szrot, ale po zakupie kompa na to mogłem sobie pozwolić. Czy są jakieś fajne programy do ustawienia monitora pod siebie? Czuję, że obraz mógłby być lepszy, a oryginalne ustawienia są ciężkie do wycyrklowania bez wiedzy na ten temat.


Monitor:
https://www.komplett.no/product/877779/datautstyr/periferiutstyr/skjermer/skjermer/samsung-24-led-s24f352h
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: hadxmen May 28, 2017, 12:31:32
Jak ustawienia w monitorze nie są wystarczające to leć z panelem sterowania.
Jaki masz zakres RGB ustawiony w monitorze i karcie graf?
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Astarot May 28, 2017, 18:16:12
Problem w tym, że za bardzo nie wiem jak porządnie ustawić monitro. RGB mam 50-50-50, bo totalnie się na tym nie znam :D
Na grafice to samo.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Ja Być z Polska_ May 28, 2017, 21:10:06
To raczej nie jest dobry temat do tego.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Astarot May 28, 2017, 21:38:00
Myślałem o "Monitorach", ale tutaj monitor już leży na biurku i liczę na pomoc w ustawieniach czy z softem (o czym pisałem wcześniej).
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Ja Być z Polska_ May 28, 2017, 22:21:26
To temat o płynnym graniu.

Jak nie chcesz pisać w temacie o monitorach (nawet nie kojarzę takiego), to możesz we wszelakich problemach, albo po prostu założyć swój, forum nie wybuchnie. ;)
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: hadxmen September 22, 2017, 16:35:41
Polecam!!
https://forums.guru3d.com/threads/the-truth-about-pre-rendering-0.365860/page-12#post-5380262

Sprawdza się doskonale, wyraźnie poprawia 60FPS, ale przy 30 jest poezja - lock na dokładne odświeżanie ekranu + 1/2 V-Sync w Nvisnpector + 1 pre rendered frames i mam konsolowe 30FPS w każdej grze jaką testowałem. Nie ma problemów z totalnym lagiem, często nawet lepiej niż na konsolach.

Gram w ten sposób w WRC 7 przez problemy z stutterem w 60 i jest doskonale (jak na 30FPS:)). Framepacing jest idealny.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Simplex September 22, 2017, 17:14:30
Z tego co widzę to zmniejsza też input lag więc to może być win-win.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: kamil950 September 22, 2017, 22:56:58
A co z grami, które mają powiązaną logikę, fizykę czy szybkość gry etc. z ilością klatek na sekundę? Np. gry z GameMakera (m.in. Hyper Light Drifter z trybem 30 FPS lub 60 FPS), Need for Speed: Rivals (30 FPS), chyba Ori and the Blind Forest (możliwe, że ta pierwsza wersja i ta Definitive Edition się jakoś różnią pod tym względem) (60 FPS) etc.

Czy ta troszkę mniejsza ilość FPS (czyli np. 59.933FPS dla monitora 59.940Hz) będzie na to jakoś wpływać?

Czemu gry na konsolach (a przynajmniej chyba znaczna większość) są raczej blokowane do 60FPS (lub 30FPS), a nie tej trochę mniejszej wartości, a jak było mniej w Diablo 3 przed patchem na konsolach, to potem to zmienili?

http://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2014-diablo-3-performance-analysis (http://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2014-diablo-3-performance-analysis) (chociaż w przypadku tego Diablo 3 na konsolach/konsoli przed patchem, to chyba różne elementy gry były w innych ilościach FPS czy jakoś)

EDIT: @hadxmen - to lock na dokładne odświeżanie ekranu czy np. o 0.007FPS mniej?
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Blue__ September 22, 2017, 23:07:14
Polecam!!
https://forums.guru3d.com/threads/the-truth-about-pre-rendering-0.365860/page-12#post-5380262

Sprawdza się doskonale, wyraźnie poprawia 60FPS, ale przy 30 jest poezja - lock na dokładne odświeżanie ekranu + 1/2 V-Sync w Nvisnpector + 1 pre rendered frames i mam konsolowe 30FPS w każdej grze jaką testowałem. Nie ma problemów z totalnym lagiem, często nawet lepiej niż na konsolach.

Gram w ten sposób w WRC 7 przez problemy z stutterem w 60 i jest doskonale (jak na 30FPS:)). Framepacing jest idealny.
Dzięki. Judder przy 40 fps był dla mnie nie do zniesienia, a 30 tez zwykle działało tak sobie, wiec było 60 fps, albo śmierć. Jezeli faktycznie działa, to może padowe gry bedzie można podkręcić na 30 fps. Simplex sprawdz Dishonored 2!
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Simplex September 22, 2017, 23:12:55
Hadxmen sprawdzi, on jest ekspertem od Dishonored ;)
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Ja Być z Polska_ September 23, 2017, 21:49:40
Czemu gry na konsolach (a przynajmniej chyba znaczna większość) są raczej blokowane do 60FPS (lub 30FPS), a nie tej trochę mniejszej wartości...

A skąd wiesz? Ja tam obstawiam, że odświeżanie w konsolach to ~59.94 Hz, jako pozostałość po NTSC. Ale tak czy tak, raczej nie ma jak zweryfikować odświeżania, ani dokładnego locka.

Chociaż nie, właśnie sobie przypomniałem, że konsolowe materiały na Gamersyde mają 59.94 FPS, co potwierdza takie odświeżanie.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: hadxmen September 23, 2017, 22:06:53
Z fizyką nie powinno być problemów żadnych - w końcu to tylko obniżenie o mały ułamek procenta. Ja dałem locka dokładnie do odświeżania do trzech miejsc po przecinku.
Wczoraj grałem godzinę w AC Unity z lockiem 1/2 V-Sync i grało się doskonale, nie czułem żadnego dyskomfortu. Betonowe 30FPS z bardzo małym lagiem. Mam wrażenie, że taki Horizon Zero Dawn ma większy :D. Ale to dlatego, że tam jednak się celuje. Batman Arkham Knight również doskonale działa.

Dishonored 2 wywaliłem, mogę sprawdzić na dodatku, który pobrałem od Simplexa - odpaliłem tylko na chwilkę w celu sprawdzenia optymalizacji i jest bardzo dobra. Z ciekawości sprawdzę lock na 30, ale jestem pewny, ze lag będzie równie okropny co na konsoli - nie byłem w stanie zagrać w demo przez zamulone sterowanie. Cecha charakterystyczna Arkane chyba, nawet w 60 FPS tam nie jest idealnie.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Simplex September 23, 2017, 22:19:45
Arkham knight połatali i działa w 60 fps. A w 30 to chyba w 4K powinien działać (bez GimpWorks).
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: hadxmen September 23, 2017, 22:25:18
Ja sprawdzałem wydajność w 4K bez gównoworksów i tylko w celu sprawdzenia locka z 1/2 V-Sync.

PS. Unity tez połatali i też działa w 60FPS bez problemów, ale ta gra wygląda świetnie (nie licząc popupów i klonów) w 4K. Oświetlenie to mistrzostwo świata czasem. Syndicate zdecydowanie gorzej.
Przy tak wolnej grze dla mnie 30>60 przy dużo lepszej oprawie.

A 30 trzyma z detalami Ultra + soft shadows + hbao+. 60FPS jako tako w 1440p przy wysokich bez SS i HBAO.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: hadxmen September 23, 2017, 23:01:03
Spróbuję wrzucić dwa krótkie filmiki - z Batmana i ACU.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: hadxmen September 23, 2017, 23:39:48
Batman AK:
http://youtu.be/oCQsxgns7lc#ws (http://youtu.be/oCQsxgns7lc#ws)
Wszystko max w 4K oprócz gimpworksowych dymów. Reszta efektów on NV włączona.
buforuje się, będzie w 4K
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: hadxmen September 23, 2017, 23:56:08
ACU test:
http://youtu.be/LZfHnwTLOSc#ws (http://youtu.be/LZfHnwTLOSc#ws)

4K + MAX + FXAA
buforuje się:)

Do gier jak ACU czy Batman te 30FPS jest dla mnie w 100% wystarczające. A natywne 4K daje kopa oprawie.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: kamil950 September 24, 2017, 00:09:39
Czemu gry na konsolach (a przynajmniej chyba znaczna większość) są raczej blokowane do 60FPS (lub 30FPS), a nie tej trochę mniejszej wartości...

A skąd wiesz? Ja tam obstawiam, że odświeżanie w konsolach to ~59.94 Hz, jako pozostałość po NTSC. Ale tak czy tak, raczej nie ma jak zweryfikować odświeżania, ani dokładnego locka.

Chociaż nie, właśnie sobie przypomniałem, że konsolowe materiały na Gamersyde mają 59.94 FPS, co potwierdza takie odświeżanie.

Chodzi mi przynajmniej o ten artykuł z Eurogamera o konsolowym Diablo 3 przed i po patchu - http://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2014-diablo-3-performance-analysis (http://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2014-diablo-3-performance-analysis) - no, że po patchu poprawili chyba na pełne 60 FPS. Chociaż mogę coś źle rozumieć.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: SimonX September 24, 2017, 00:21:15
Czyli co, ja nie mam co kombinować, bo mam dokładnie 60Hz?
(https://i.imgur.com/DRY9v3lh.png)
Użyłem nvidia inspectora do ustawienia locka, vsync na 1/2, jeszcze tripple buffering z wygładzaniem i da się grać w 30 klatkach. Jak dawałem sobie tylko ograniczenie klatek w afterburnerze, to była tragedia.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: hadxmen September 24, 2017, 00:34:13
Daj locka zgodnie z instrukcją na 59.995 Jest OK. Mój framelimit naprawił mi Evil Within i po tylu latach ma idealny framepacing w 60FPS. Jak FPS nie spada to gra jest płynna jak DOOM :D

http://youtu.be/nub2RYwOGgI#ws (http://youtu.be/nub2RYwOGgI#ws)
Dishonored 2 DLC - działa doskonale w 30FPS - lepiej niż demo D2 na PS4 - mniejszy input lag.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: DzikiKaczor September 24, 2017, 00:38:44
A u mnie wacha się między 60.002 a 60.003. Co zrobić?

Dałem locka na 59.996, bo 60.003 jest jakby częściej. Może być?
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Blue__ September 24, 2017, 00:51:35
Dobrze to wygląda :D.  Więc nie będzie trzeba myśleć o Scorpio, a problemy z judderem staną się przeszłością?  :D.

Może jakaś laurka dla hadxmana? :D

(http://polski-blog.berlin/wp-content/uploads/2015/07/dzien-piwa-Berlin.jpg)


BTW Muszę sprawdzić co będzie w Rime, bo z ostatnich gier z nią miałem problemy.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: hadxmen September 24, 2017, 00:58:35
Jest jeszcze jeden bajer - dużo łatwiejszy, choć po każdej aktualizacji sterowników trzeba to zmienić - wymuszenie odświeżania na 60.007 w CRU (info podane w poście wcześniejszym) i zastosowanie normalnego limitu na 30FPS. Zalety? Działa nawet tam, gdzie nie działa 1/2 V-Sync, czyli borderless windowed, gry na OpenGL, gry z Windows Store. Do tego można to odświeżanie wymusić dla każdego z ekranów, a w RTSS trzymać globalny limit na 60.

Na szybko sprawdziłem Evil Within i działa DOSKONALE zarówno w 30 jak i 60 z tą metodą. Wcześniejsza pozwalała na idealny framepacing tylko w 60, bo 1/2 V-Sync nie śmigała i pojawiał się lekki judder (testowane przed chwilą).

Same benefity - idealne 60FPS z minimalnym input lagiem przy V-Sync, idealne 30FPS kiedy gra ma zjebaną optymalizację, albo chcesz z niej wyciagnąć więcej. Jest też szansa, że i 40FPS dzięki metodzie CRU będzie lepsze.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Simplex September 24, 2017, 01:02:10
Używajac CRU mam ustawić 60,007Hz niezależnie od tego ile Hz mi tamte stronki pokazywały?
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: hadxmen September 24, 2017, 01:03:55
Dokładnie, to najłatwiejsze rozwiązanie. Ta stronka do testowania V-Sync będzie ci pokazywać po tym 60.00XX. Ale framepacing jest doskonały z normalnym lockiem na 60.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: hadxmen September 24, 2017, 01:22:34
Sprawdziłem na szybko metodą CRU FM7 z lockiem na 30FPS pamiętając jak działał z nim Horizon 3 (nie mam zainstalowanego). Gra chodzi idealnie, dokładnie tak jak FH3 na Xbox One, nie ma nawet porównania do tego co było wcześniej. Spokojnie mógłbym tak grać (tylko po co :p), ale dla osób ze słabszym sprzętem rozwiązanie jest genialne.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Simplex September 24, 2017, 01:34:39
Akurat w FH3 wbudowany lock na 30 fps działa dobrze.

Dokładnie, to najłatwiejsze rozwiązanie. Ta stronka do testowania V-Sync będzie ci pokazywać po tym 60.00XX. Ale framepacing jest doskonały z normalnym lockiem na 60.
No właśnie pokazuje mi dalej tyle ile przedtem.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: hadxmen September 24, 2017, 01:40:59
Czyli się nie zapisało, nie wiem dlaczego.
W życiu nie powiedziałbym, że działa dobrze, bo grałem na Xbox One. Nie ma nawet porównania, to samo piszą w sieci.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Blue__ September 24, 2017, 01:43:16
Lock na 30 dawał na PC dużo większy IL ponoć niż ten na Xklocku w FH3.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Simplex September 24, 2017, 09:08:52
Czyli się nie zapisało, nie wiem dlaczego.
W życiu nie powiedziałbym, że działa dobrze, bo grałem na Xbox One. Nie ma nawet porównania, to samo piszą w sieci.
No ale ten programik mowi ze sie zapisało i Dishonored 2 dziala dobrze.
Jeżeli to efekt placebo to też może być, wazne ze działa ;)
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Torin September 24, 2017, 10:40:38
U mnie bylo podobnie, dokladnie 60Mhz, dalem locka wg punktu 2(CRU) na 60.007 ale w RTSS
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: SimonX September 24, 2017, 10:52:52
Polecam!!
https://forums.guru3d.com/threads/the-truth-about-pre-rendering-0.365860/page-12#post-5380262

Sprawdza się doskonale, wyraźnie poprawia 60FPS, ale przy 30 jest poezja - lock na dokładne odświeżanie ekranu + 1/2 V-Sync w Nvisnpector + 1 pre rendered frames i mam konsolowe 30FPS w każdej grze jaką testowałem. Nie ma problemów z totalnym lagiem, często nawet lepiej niż na konsolach.

Gram w ten sposób w WRC 7 przez problemy z stutterem w 60 i jest doskonale (jak na 30FPS:)). Framepacing jest idealny.

Ok, poproszę jednak więcej szczegółów :)
Bo tak:
1. odświeżanie ekranu mogę wybrać w opcjach rozdzielczości w panelu nvidia - mam 59 albo 60
Spróbowałem zrobić wg opisu, dałem 59Hz, zmierzyłem odświeżanie
2. zrobiłem locka w RTSS w profilu global
3. ustawiłem vsync na 1/2 w inspectorze
4. ustawiłem prerendered frames na 1

I gra chodzi bez locka... Mam 40-60 klatek.
Coś jeszcze powinienem ustawić? Bo jak ustawiam locka w RTSS na 59.932, to skąd mi się weźmie 30 klatek? Czy to znaczy, że vsync 1/2 mi nie działa? Ustawiam w globalnych ustawieniach.
Co jest zabawne, nie odczuwam dyskomfortu mimo pływającej ilości fps. Gra chodzi płynnie (Watchdogs 2 się bawię cały czas, bo chciałbym w tę grę grać na max możliwych ustawieniach i z podbitą rozdzielczością, brak AA masakruje mi doznania w tym tytule :) )
Tak że już jestem zadowolony, możliwe że prerendered frames robi robotę, albo w międzyczasie ktoś porobił patche do sterów / gry. Jak ostatnio w nią grałem to bez zejścia z detalami i osiągnięcia stabilnego 60 była masakra.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: kamil950 September 24, 2017, 18:58:42
@hadxmen - ale ta metoda od użytkownika RealNC z forum Guru3D (czy też blurbusters) w tej wersji bez korzystania z CRU (Custom Resolution Utility) polega m.in. na ustawieniu o np.  0.007FPS mniej niż rzeczywista ilość Hz odświeżania monitora, a nie taką sama ilość.

Wtedy chyba nie trzeba korzystać z CRU. Żeby ustawić takiego locka w RTSS RivaTuner Statistic Server (co jest możliwe dopiero od jakieś jego wersji, bo dawniej w ogóle się nie dało), to trzeba chyba edytować odpowiedni plik np. w Notepad++. Sam interfejs RTSS chyba na to nie pozwala.

Jak da się taki sam lock jak odświeżanie, to efekty chyba będą gorsze (przynajmniej input lag chyba może być większy, nie jestem też pewny jak z innymi sprawami). Chociaż i tak nie jestem pewny czy ta metoda z 0.007FPS różnicy działa dobrze w każdej grze.

No, i zmiana odświeżania w CRU może powodować problemy z odtwarzaniem filmów chyba (może jakiś judder, stutter czy coś).
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Blue__ September 24, 2017, 19:17:57
Całe życie mam stutter w filmach z pc przy panoramowaniu.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: SimonX September 24, 2017, 19:29:36
Całe życie mam stutter w filmach z pc przy panoramowaniu.

Ale co Ty mówisz, że masz z PC. W kinach jest :)
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: hadxmen September 24, 2017, 20:31:07
kamil950 - proszę pokaż mi gdzie jest to info, nie pytam absolutnie złośliwie.

SimonX to co robisz to po prostu wymuszenie działania monitora w 59Hz, nie jest to super rozwiązanie i przy niższym framerate może być bolesne.
Zmień odświeżanie w CRU na 60.007 i daj locka na 60FPS w RTSS.
Jak chcesz 1/2 VSync to wybierasz to w Nvinspector ORAZ WŁĄCZASZ W GRZE V-SYNC! Żadnych innych locków.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Simplex September 24, 2017, 20:33:57
Napisz jakiś poradnik dla opornych z obrazkami. Albo nagraj i wrzuć na yt :)
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: hadxmen September 24, 2017, 20:36:17
Nie mam absolutnie siły dziś, cały weekend przebudowa. Rąk i nóg nie czuję.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: hadxmen September 24, 2017, 21:02:19
Tak wygląda u mnie FPS/Hz w przeglądarce po zmianach w CRU.

http://youtu.be/qw1rExUowX0#ws (http://youtu.be/qw1rExUowX0#ws)
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: SimonX September 24, 2017, 21:04:09
SimonX to co robisz to po prostu wymuszenie działania monitora w 59Hz, nie jest to super rozwiązanie i przy niższym framerate może być bolesne.
Zmień odświeżanie w CRU na 60.007 i daj locka na 60FPS w RTSS.
Jak chcesz 1/2 VSync to wybierasz to w Nvinspector ORAZ WŁĄCZASZ W GRZE V-SYNC! Żadnych innych locków.

AAA widzisz, to jest ten brakujący mi punkt :D
Dzięki, to już wiem wszystko. Po wybraniu 59Hz mierzalne odświeżanie mam 59.939, lock ustawiam na 59.932 - jest spoko. Mogę też jak rozumiem wybrać 60Hz i zrobić lock na 59.993.
Metoda z CRU mi się o tyle nie podoba, że nie bardzo mi to wychodzi, chyba nie umiem tego dobrze ustawić. Niby edytowałem parametry, wpisałem 60.007 tam gdzie było 60.000 (actual refresh rate się ustawiło na 60.008) ale nie widzę, żeby to działało, bo pomiar odświeżania nadal mi pokazuje 60.000.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: kamil950 September 24, 2017, 21:08:12
kamil950 - proszę pokaż mi gdzie jest to info, nie pytam absolutnie złośliwie.

(...)
On chyba napisał to w trochę mylący sposób.

https://forums.guru3d.com/threads/the-truth-about-pre-rendering-0.365860/page-12#post-5380262 (https://forums.guru3d.com/threads/the-truth-about-pre-rendering-0.365860/page-12#post-5380262)

(...)You can fix this issue by using a frame cap that's set at almost the exact same value as your refresh rate. Just 0.007FPS below it works fine (RTSS is accurate enough to allow for this.)(...)
(moje pogrubienie)

(...)In recent versions of RTSS, you can set a denominator for the frame cap. For a 59.940Hz monitor, you'd cap to 59.933FPS. For a 119.982Hz monitor, you'd cap to 119.975FPS(...)

I np. tutaj chyba ta sama osoba - http://forums.blurbusters.com/viewtopic.php?t=3458#p27061 (http://forums.blurbusters.com/viewtopic.php?t=3458#p27061)

(...)To combat that, you need to cap the frame rate only slightly below the refresh rate (about 0.007FPS below refresh works well.) For that, you need two things: a) figure out what your actual refresh rate is (no, it's most probably not 60.000Hz), and b) a very accurate frame limiter, like RTSS(...)


EDIT: O input lagu i nie tylko - http://forums.blurbusters.com/viewtopic.php?f=5&t=3458&start=10#p27069 (http://forums.blurbusters.com/viewtopic.php?f=5&t=3458&start=10#p27069)

If you cap exactly at refresh rate, you usually get a latency between 1 and 2 frames. If you cap below, you get a latency between 0 and 1 frames. (In both cases, the latency varies over time, since the monitor's refresh rate and the game's frame rate are always going to be out of sync; once in a while they match, then they drift apart again in a cyclic manner.)

"Do you have an idea how much more input lag 59 fps on a 60 hz monitor with vsync would have over 59 fps with no vsync?"

On average, it's half the monitor refresh interval. For 60Hz, that would be 8.33ms less average input lag (16.7/2). Best-case difference is 0ms, and worst-case is 16.7 (hence why the average is 16.7/2.)

A 59FPS cap introduces stutter though. You get the same latency benefit with a Hz - 0.007 cap but without the stutter. (Technically, that also has stutter, but each "hiccup" is spaced so far apart that it disappears among the noise of the natural frame time variance you get in virtually every game out there.)

: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: SimonX September 24, 2017, 21:12:30
No... czyli jak zrobisz, by odświeżanie było 60.007 to cap na 60 i wszystko się zgadza.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: kamil950 September 24, 2017, 21:16:27
No... czyli jak zrobisz, by odświeżanie było 60.007 to cap na 60 i wszystko się zgadza.
A to tak, tylko niektórzy pisali, że mogą wtedy być problemy poza grami (przynajmniej w filmach i w sumie przypuszczam też, że może to też dotyczyć przerywników filmowych w grach nierenderowanych w czasie rzeczywistym).

No, i też chyba nie każdemu ten CRU działa czy może też w nie każdej grze być może (chociaż mogę się mylić).
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Simplex September 24, 2017, 21:16:31
SimonX to co robisz to po prostu wymuszenie działania monitora w 59Hz, nie jest to super rozwiązanie i przy niższym framerate może być bolesne.
Zmień odświeżanie w CRU na 60.007 i daj locka na 60FPS w RTSS.
Jak chcesz 1/2 VSync to wybierasz to w Nvinspector ORAZ WŁĄCZASZ W GRZE V-SYNC! Żadnych innych locków.

AAA widzisz, to jest ten brakujący mi punkt :D
Dzięki, to już wiem wszystko. Po wybraniu 59Hz mierzalne odświeżanie mam 59.939, lock ustawiam na 59.932 - jest spoko. Mogę też jak rozumiem wybrać 60Hz i zrobić lock na 59.993.
Metoda z CRU mi się o tyle nie podoba, że nie bardzo mi to wychodzi, chyba nie umiem tego dobrze ustawić. Niby edytowałem parametry, wpisałem 60.007 tam gdzie było 60.000 (actual refresh rate się ustawiło na 60.008) ale nie widzę, żeby to działało, bo pomiar odświeżania nadal mi pokazuje 60.000.
To samo u mnie. Restartowales?
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: kamil950 September 24, 2017, 21:40:19
(...)
SimonX to co robisz to po prostu wymuszenie działania monitora w 59Hz, nie jest to super rozwiązanie i przy niższym framerate może być bolesne.
Zmień odświeżanie w CRU na 60.007 i daj locka na 60FPS w RTSS.
Jak chcesz 1/2 VSync to wybierasz to w Nvinspector ORAZ WŁĄCZASZ W GRZE V-SYNC! Żadnych innych locków.
Skąd ta informacja, że przy ustawieniu w Nvidia Inspector - 1/2 Refresh Rate - Tear Control  STANDARD - należy też włączyć V-Sync w grze? Czy to z własnych testów?

https://forums.guru3d.com/threads/the-truth-about-pre-rendering-0.365860/page-15#post-5457034 (https://forums.guru3d.com/threads/the-truth-about-pre-rendering-0.365860/page-15#post-5457034)

Tu jest inaczej (też od tego RealNC) -

(...)Use inspector to set vsync to "1/2", then use RTSS to cap to your actual refresh rate / 2 - 0.007.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: hadxmen September 24, 2017, 22:02:46
A sprawdź skąd to info - zmieniło się trochę w sterownikach i założenie FPS cap blokuje sterowanie V-Sync przez sterownik jeśli jest wyłączone w grze. U mnie tak jest. To samo ma SimonX.
http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-3305819/vsync-working.html (http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-3305819/vsync-working.html)

Bardzo mi się to nie podoba, bo niektóre gry mają zjebany V-Sync.

Mi naprawdę doskonale działa ta metoda z CRU (pierwsza również), jestem w szoku i nie mogę uwierzyć ile zmienia. U mnie 1/2 VSync działa fenomenalnie jeśli V-Sync włączony jest w grze.
Dzięki Kamil, nie zauwazyłem tych wiadomości. Ja już się więcej nie bawię, bo to co zrobiłem działa.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Ja Być z Polska_ September 24, 2017, 22:05:47
Nie rozumiem tego o czym piszesz. Co ma Vsync w sterownikach do limitu klatek w RTSS? Jedno drugiego nie wyklucza.

Od wieków mam globalny limiter 60 FPS w RTSS i wymuszony Vsync w sterownikach (w grach wyłączałem). Działało w każdej grze.

Ale co ciekawe w WRC 7 wymuszenie Vsynka w sterownikach powoduje znaczną część tego stuttera. App controlled i Mode A w grze znacznie to poprawiają.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: hadxmen September 24, 2017, 22:07:38
A weź przeczytaj link, który podałem. Sprawdź czy u ciebie działa V-Sync z limitrem jeśli masz go wyłączonego w grze. Jestem pewny, że kiedyś działał, teraz mi nie działa. Ani standardowy, ani 1/2.
Może to jakiś problem z moimi sterownikami, mam najnowsze.

EDIT: Po wyłączeniu RTSS wymuszony VSync mi działa.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Ja Być z Polska_ September 24, 2017, 22:09:46
No przecież mówię, że działa. Oczywiście limiter w RTSS, nie w sterownikach (bo ten jest beznadziejny).
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Blue__ September 25, 2017, 07:36:33
Wczoraj na szybko(kilka minut) sprawdziłem CRU+RTSS 30 w Rime i wyglądało na to że chodzi ok :).
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: SimonX September 25, 2017, 07:38:34
Rime nie działa w 60 klatkach na 1070?
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Blue__ September 25, 2017, 07:40:20
Zwalone było. Klatki chyba też leciały. Na necie było sporo opinii o zwalonej optymalizacji, na xbixie chodziło okropnie nawet qbor narzekał.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Ja Być z Polska_ September 25, 2017, 09:33:20
W CRU w przypadku telewizora w sekcji Extension blocks jest coś takiego jak TV Resolutions. Sterownik raczej z tego korzysta, a tam nie można ustawić dokładnego odświeżania. U mnie zmiana w Detailed resolutions nic nie dała, poza tym, że zepsuła mi DSR-owe skróty do zmiany rozdziałki Display Changerem i musiałem użyć reset-all.exe żeby to naprawić.

A ten test u mnie lepiej działa niż ten drugi - http://www.testufo.com/#test=refreshrate (http://www.testufo.com/#test=refreshrate)
Podaje u mnie 59.998 Hz, tyle samo pokazuje ReClock przy odtwarzaniu wideo w MPC-HC.

Ustawiłem limiter 59991. Póki co tylko WRC 7 sprawdziłem i stutter nie występował wcale, ale dalej były te mikro-przycinki (hitches), które jakoś strasznie nie irytują. Gra się bardzo dobrze.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: hadxmen September 25, 2017, 10:58:37
JBZP mi stutter zniknął w WRC 7 całkowicie.
Co ciekawe, na filmiku jakiś tam minimalny jest widoczny, ale podczas gry jest idealnie płynnie, dodałem do nakładki jeszcze frametimes i mam dokładnie 16.6 bez nagrywania non stop. Podczas nagrywania czasem wskoczy 16.7. Wcześniej był dramat czasem :).

http://youtu.be/3TIwoWKhgt8#ws (http://youtu.be/3TIwoWKhgt8#ws)

Dishonored 2 DLC działa na maxa w 1440p 60FPS 16.6.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: kamil950 September 25, 2017, 22:24:55
Może komuś się przyda (albo i nie). :)

Tu jeszcze jest o tym, że tu nie musi być dokładnie 0.007FPS różnicy - https://forums.guru3d.com/threads/the-truth-about-pre-rendering-0.365860/page-16#post-5461625 (https://forums.guru3d.com/threads/the-truth-about-pre-rendering-0.365860/page-16#post-5461625).

Oprócz tego poradnika, co już był umieszczany (https://forums.guru3d.com/threads/the-truth-about-pre-rendering-0.365860/page-12#post-5380262 (https://forums.guru3d.com/threads/the-truth-about-pre-rendering-0.365860/page-12#post-5380262)), to tutaj można znaleźć jeszcze jest inny poradnik chyba w miarę krok po kroku - https://forums.guru3d.com/threads/the-truth-about-pre-rendering-0.365860/page-17#post-5472719 (https://forums.guru3d.com/threads/the-truth-about-pre-rendering-0.365860/page-17#post-5472719) (bezpośrednio to tutaj - http://www.blurbusters.com/howto-low-lag-vsync-on/ (http://www.blurbusters.com/howto-low-lag-vsync-on/)). Tam jest też sekcja np. "Troubleshooting Stutter Problems with Above", więc może się przydać.

***

Jak ktoś chce jeszcze więcej tekstu i jeszcze jakieś wykresy, FAQ etc., to jeszcze to znalazłem - http://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=668808553 (http://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=668808553)
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: hadxmen September 25, 2017, 22:26:55
Ja dalej nie wierzę, że taka pierdoła tyle zmieniła i że jest olewana przez twórców gier/kart graficznych/monitorów.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: DzikiKaczor September 25, 2017, 22:29:51
A na tearing jest jakaś magiczna metoda? :P
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Simplex September 25, 2017, 22:30:53
Tak, włączyć vsync ;)
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: kamil950 September 25, 2017, 22:36:21
A weź przeczytaj link, który podałem. Sprawdź czy u ciebie działa V-Sync z limitrem jeśli masz go wyłączonego w grze. Jestem pewny, że kiedyś działał, teraz mi nie działa. Ani standardowy, ani 1/2.
Może to jakiś problem z moimi sterownikami, mam najnowsze.

EDIT: Po wyłączeniu RTSS wymuszony VSync mi działa.
Na pewno masz najnowszą wersję RTSS RivaTuner Statistic Server? Tutaj akurat dotyczy to jakiegoś innego problemu, ale aktualizacja (chyba do najnowszej wersji beta, ale nie jestem pewny) pomogła - https://www.reddit.com/r/Windows10/comments/6siksr/new_update_breaks_rtss_msi_afterburner_causes/ (https://www.reddit.com/r/Windows10/comments/6siksr/new_update_breaks_rtss_msi_afterburner_causes/)No, i jak już niektórzy pisali tutaj (czy też chyba na forach BlurBusters i może Guru3D), to po włączeniu 1/2 V-Sync w Nvidia Inspector, to ponoć trzeba zrobić "reboot" - http://forums.blurbusters.com/viewtopic.php?f=5&t=3458#p27063 (http://forums.blurbusters.com/viewtopic.php?f=5&t=3458#p27063)
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: DzikiKaczor September 25, 2017, 22:42:49
Tak, włączyć vsync ;)

Ale wtedy i tripple buffering chyba? I nie mogę korzystać z tej magicznej metody? Czy to ustawienie RTSS jest rodzajem V-Synca? Bo jeśli tak, to coś robię źle bo dalej mam tearing.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: hadxmen September 26, 2017, 00:00:14
Włącz V-Sync w grze, mam to samo, SimonX też, JBZP nie ma (testowałem downgrade sterowników - nic nie zmieniło). Wtedy V-Sync będzie działał wymuszony w sterownikach nawet na 1/2. Albo wyłącz RTSS i wszystkie limtery.

Tripple Buffering działa tylko w grach OpenGL i chyba Vulcan wymuszony w sterownikach.

RTSS mam najnowszego. Założenie limitera nawet w nvinspector wyłącza mi V-Sync jeśli ten nie jest włączony w grze.

W skrócie jak masz tearing to limiter na 60 w RTSS, V-Sync opcjonalnie w sterownikach i koniecznie w grze. Jak dasz 1/2 V-Sync i włączysz go w grze to będziesz miał 30FPS.
W 30 zalecam 1 max pre rendered frames.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Simplex September 26, 2017, 00:03:17
To opcja włączenia trip buffa w sterownikach działa tylko w OGL. Sam trip buff albo jakaś jego mutacja działa w większości gier. W borderless fullscreen też zawsze tripbuff działa.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: DzikiKaczor September 26, 2017, 00:05:33
Ok, dzięki. Będę kombinował :)
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Blue__ September 26, 2017, 00:13:20
Oj tam, przeżyć tearing, wyłaczyć v-sync i cieszyć się z niskiego IL! ;)

A tak serio, nawet mi jak nie gram w jakieś kompetytywne multi, nie przeszkadza zwykle(wyjątek doom ;)) v-sync z max prerendered na 1. 
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: DzikiKaczor September 26, 2017, 00:17:56
No właśnie w tym problem, że głównie gram na PC w FPSy online. Dlatego chciałem uniknąć V-Synca. A tearing doprowadza mnie do pasji.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Simplex September 26, 2017, 00:27:38
Oto do czego prowadzi tearing ;)

(http://pbs.twimg.com/media/CVNolsvWEAAVAJ6.jpg)
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Blue__ September 26, 2017, 00:28:54
Niski il w multi i doomie ważniejszy od braku tearingu zdecydowanie.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Simplex September 26, 2017, 00:29:50
No jak grasz zawodowo to pewnie tak. Czyli nie. Tearing to dowód na istnienie szatana ;)
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: hadxmen September 26, 2017, 00:33:08
Jak chcecie wyeliminować tearing to polecam G-Sync lub Fast-Sync, innej opcji nie ma - albo rwanie, albo minimalny lag.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Simplex September 26, 2017, 01:08:01
Minimalny lag którego nie czuję, albo tearing który wypala mi oczy? Trudny wybór.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Blue__ September 26, 2017, 07:28:30
Kochany, Ty grasz na padzie. Nie masz prawa głosu w tej kwestii ;).

 A co do gsync i freesync to bodaj JBzP twierdził, że to nie jest aż takie różowe i potrafi byc chyba judder czy coś. Chyba przy dużych skokach framerate? Już nie pamiętam w którym kościele dzwonili ;). AFAIR nadal były jaja z tearingiem jak przekraczałeś możliwe odświeżanie monitora, a wiadomo że jak grasz multi to chcesz mieć i 300 fps ;).

I afair cos tez nie jest na tych rozwiazaniach idealnie z IL. Trza by sie znowu przekopać przez net. W każdym razie reseach przed decyzją o zakupie na pewno konieczny. AFAIR to rozwiązanie ma najwiekszy sens jak się chce mieć 45 np. fps z v-sync bez stuttera i tearingu, tylko że wtedy też chyba IL nie był wcale mały. A skoro hadx ogarnął jak zrobić sensowne 30, to nie wiem czy w ogóle jest to gra warta świeczki.

Trza by te rzeczy rozwiać, bo może teraz jest inaczej, a ja już pewnie niedokładnie pamiętam. Wiem że w końcu temat olałem, bo ot nie wyglądało tak różowo jak malowali.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Simplex September 26, 2017, 09:12:31
Kochany, Ty grasz na padzie. Nie masz prawa głosu w tej kwestii ;).

Najmocniej przepraszam Wielmoznego Jaśnie Pana. Już usuwam konto

Tearing wypala oczy tak samo niezależne czy grasz na padzie czy myszce. Na PC masz rozdarcia na środki ekranu, na konsolach przynajmniej są zwykle przy krawędzi ekranu, to mniej wypala.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Blue__ September 26, 2017, 09:18:12
Ta, ale ja o kwestii IL :P. O tearingu to sie możesz wypowiadać, ale w kestii minimalizowania IL, przy którym i tak nie czujesz drobnych różnic bo grasz na padzie i ci to zwisa, to wiesz ;).
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Simplex September 26, 2017, 10:09:25
Nie wiem. Mam się nie wypowiadac bo mi zabraniasz?
To ze gram na padzie nie jest skrzętnie ukrywaną tajemnicą, jak również to ze oceniam ze swojej perspektywy a nie kogoś innego.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Blue__ September 26, 2017, 10:26:39
Oj przecież to żarty takie. Nie zabraniam. Po prostu skoro dla Kaczora IL jest istotny, dla Ciebie nie, to wiele Twoja opinia tu nie wnosi i tyle.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Simplex September 26, 2017, 11:15:26
Tyle wnosi co twoja ze wolisz tearing od laga. Po to jest forumek, aby wyrażać swoje opinie które nikogo.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Blue__ September 26, 2017, 11:16:45
:P. Kaczor też woli, ale chciałby mieć bez laga i bez tearingu, jak ja, wiec moja mojsza i ważniojsza! :D
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Simplex September 26, 2017, 11:17:55
Najmocniej przepraszam Wielmoznego Jaśnie Pana. Już usuwam konto

;)

Jestem za zerowym lagiem, zerowym tearingiem i zerowym stutterem dla każdego.
Make PC gaming great again!
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Ja Być z Polska_ September 26, 2017, 16:32:34
Do grania w sieciówki na k+m to ja bym używał Fast Synka. Nieograniczona ilość klatek i brak tearingu. Stutter wynikający z upuszczanych klatek nie powinien być zbytnio widoczny na myszce, a na monitorze 120+ Hz tym bardziej.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: srekal34 September 26, 2017, 16:50:41
Chyba najlepsza opcja jest jednak Gsync. Brak tearingu, brak IL i brak stuttera.Mi tam Fast sync wystarcza.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Simplex September 26, 2017, 18:09:49
Ceny monitorów z gsynciem przestały być zlodziejskie?
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: srekal34 September 26, 2017, 18:11:30
Nie przestaly:-)
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Simplex September 26, 2017, 18:12:12
Czyli gsync nadal nikogo.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: DzikiKaczor September 26, 2017, 18:17:30
Sprobowałem z tym fast synciem to z kolei stutter sie pojawił. Bez sęsu.

: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Simplex September 26, 2017, 18:33:30
Stutter, lag, tearing. Możesz wyeliminować dwa z nich.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: DzikiKaczor September 26, 2017, 18:43:55
O_o

No to szkoda. Chyba tearing w takim razie najmniej mi przeszkadza...
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Simplex September 26, 2017, 18:45:51
A mi najbardziej :)
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Blue__ September 26, 2017, 18:48:38
A mi najbardziej :)
#nikogo!

Serio wolisz stutter od tearingu?
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: scooby666 September 26, 2017, 18:51:11
Tearing to najgorsze zło.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Simplex September 26, 2017, 18:52:03
Tak jest!

A mi najbardziej :)
#nikogo!

Serio wolisz stutter od tearingu?
Mniej nie cierpię.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Blue__ September 26, 2017, 19:23:09
Stutter to takie guano ze nie daje rady z nim grac :p. Do tearingu sie przyzwyczajam. Stutter nie ma żadnego pozytywnego efektu ubocznego, a tearing ma bo sie w przypadku braku vsync wiąże z duzo mniejszym IL.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Simplex September 26, 2017, 20:09:18
Jeżeli zamiast stuttera miałby być tearing, to stutter miałby pozytywny efekt uboczny - brak tearirngu :P

Gdyby była gra w której miałbym wybierać między stutterem a tearingiem to...
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: kamil950 September 26, 2017, 21:16:20
Można się też zastanowić czy niski, stały (czy mniej więcej) input lag (z V-Sync i tą metodą o np. 0.007FPS mniej niż Hz monitora i 1 Maximum Prerendered Frames) nie jest lepszy niż mniejszy, ale mocniej wahający (zmniejszający, zwiększający) się input lag bez żadnego V-Synca i FPS capa.

A z tamtą sprawą, że nie działa V-Sync z Nvidia Inspectora bez włączenia V-Synca w grze, to nie jest tak, że taki problem występuje tylko w niektórych grach, a w innych nie?
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: hadxmen September 26, 2017, 22:39:15
Zauważyłem, że tylko w SOMIE działał mi V-Sync ze sterowników z RTSS. Ale to gra na OpenGL.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Simplex September 27, 2017, 19:11:20
Nowa beta afterburnera dodaje wsparcie dla wtyczek:
https://videocardz.com/newz/msi-afterburner-gets-plugin-support
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Ja Być z Polska_ September 30, 2017, 21:31:00
Potestowałem te limitery w Ryżu i nie stwierdziłem cudów. Sam limiter oczywiście jest niezbędny, bo bez niego tragiczny lag (jak w wielu grach, w których frejmtajmem miota jak szatan), ale czy dam 59.991 czy 60, to raczej jest to samo. Podobnie 29.992 i 30 przy 1/2 Refresh Rate.

Do tego mam wrażenie, że lag w tej grze zwiększa się w trakcie grania. Na starcie jest dobrze, a chwilę pobiegam i czuję opóźnione reakcje.

Może przy odświeżaniu bardziej odbiegającym o całkowitej wartości jest jakaś różnica, ale tego nie stwierdzę.


Swoją drogą Ryż jest bardzo słabo zoptymalizowany. O 1440p60 na GTX 1080 można zapomnieć w wymagających lokacjach (max detale, ale bez VXAO i SSAA). Z kolei w DX11 nawet w 1080p widzę 40-50 FPS przy niskim użyciu GPU w tej startowej wiosce w Geothermal Valley (Xeon Haswell i DDR3-1600). W DX12 jest stałe 1080p60 i użycie GPU nawet ponad 70%.
Obniżanie detali ma niewielki wpływ na wydajność, chyba że zejdziemy do low/medium.
Do tego pop-up i lody są srogie, a aliasing wypala oczy (SSAA czy DSR niewiele dają).

Tak jak czekam na VRR, tak samo czekam na jakiś uniwersalny TAA, który albo będzie można wstrzyknąć, albo każdy dev będzie mógł łatwo dodać do silnika. Nie ogarniam dlaczego to nie jest standard, skoro daje genialny efekt, a nic nie kosztuje.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: hadxmen September 30, 2017, 21:55:28
TAA to sprzętowy post processowy AA (podobnie jak SMAA T2X). Nie da się go napisać jak SMAA i FXAA.
Jedyna gra do której został dodany w formie moda to Alien Isolation. 

Co to jest VRR?


PS. Mi dokładny limiter 60FPS naprawił mi jeszcze SOME, gry na Unity (testowałem Wasteland 2 i Layers of Fears).
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Simplex September 30, 2017, 22:18:23
Variable Refresh Rate
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: kamil950 September 30, 2017, 22:55:09
(...) Do tego mam wrażenie, że lag w tej grze zwiększa się w trakcie grania. Na starcie jest dobrze, a chwilę pobiegam i czuję opóźnione reakcje.

Może przy odświeżaniu bardziej odbiegającym o całkowitej wartości jest jakaś różnica, ale tego nie stwierdzę (...)

Do tego pop-up i lody są srogie, a aliasing wypala oczy (SSAA czy DSR niewiele dają).

Tak jak czekam na VRR, tak samo czekam na jakiś uniwersalny TAA, który albo będzie można wstrzyknąć, albo każdy dev będzie mógł łatwo dodać do silnika. Nie ogarniam dlaczego to nie jest standard, skoro daje genialny efekt, a nic nie kosztuje.

Możliwe, że to ze zmiennym input lagiem można jakoś powiązać z tym wytłumaczeniem - https://forums.guru3d.com/threads/msi-afterburner-bug-report-suggestion.305901/page-143#post-5472870 (https://forums.guru3d.com/threads/msi-afterburner-bug-report-suggestion.305901/page-143#post-5472870)

Some people cap a fraction (e.g. 0.007) below refresh rate, as a method of low-latency VSYNC ON. But this creates an input lag yo-yo -- input-lag saw-toothing effects from traditional low-lag VSYNC ON techniques (the slow slewing of a 0.007 fps-vs-Hz deltas, as the frame cap microsecond-precision time slews relative to the VSYNC interval).

(...)

The input lag yo-yo effect of fractional frame rate capping (0.007 etc) is often the lesser of evil over the "VSYNC ON" lag monster. At 120Hz, the input lag cyclic sawtoothing (+0 to +1/120sec amplitude = +8.3ms) can be better than the horrible traditional VSYNC ON lag which often is +16.7ms to +25ms of lag (2-3 buffer times 8.3ms), depending on config and tweaks(...)

Czyli w skrócie chyba "input-lag cyclic sawtoothing". Jak te dwa ostatnie słowa przetłumaczyć? Cykliczna nieregularność czy może nieprawidłowość, nierówność?

***

Jeżeli chodzi o antyaliasing, to może dodanie SMAA z narzędzie ReShade coś pomoże. Ponoć działa lepiej niż ten SMAA z gry. Tutaj można zobaczyć porównanie - https://www.geforce.com/whats-new/guides/rise-of-the-tomb-raider-graphics-and-performance-guide#rise-of-the-tomb-raider-anti-aliasing (https://www.geforce.com/whats-new/guides/rise-of-the-tomb-raider-graphics-and-performance-guide#rise-of-the-tomb-raider-anti-aliasing) (chodzi o pewien fragment po "January 29th, 2016 Update").
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: hadxmen October 01, 2017, 09:04:58
SMAA z Reshade jest okropny, ale jest lepszy niż FXAA i normalny SMAA. ROTR ma beznadziejny AA i nie da się nic z tym zrobić - to przepiękna gra zniszczona aliasingiem.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Simplex October 01, 2017, 09:15:31
Na scorpio poprawią!
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Blue__ October 01, 2017, 13:41:51
SMAA z Reshade jest okropny, ale jest lepszy niż FXAA i normalny SMAA. ROTR ma beznadziejny AA i nie da się nic z tym zrobić - to przepiękna gra zniszczona aliasingiem.
Oj tam, idę o zakład że na TV CRT jest dobrze wygładzona po dowscalowaniu z 4k!
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: kamil950 October 03, 2017, 00:05:26
@hadxmen - A z tym, że Tobie i chyba komuś jeszcze nie działa V-Sync z Nvidia Inspector i lock FPS w RTSS jednocześnie - próbowałeś różnych ustawień w RTSS - np. detection level i jeszcze chyba DirectX mode czy jak to się nazywało?

Przy okazji (opierając się przynajmniej na tym - http://www.blurbusters.com/howto-low-lag-vsync-on/ (http://www.blurbusters.com/howto-low-lag-vsync-on/)) zwrócę uwagę na to, że może ktoś ma np. wyłączone high precision clocks (np. HPET, TSC, etc.) w BIOSie i przez to lock FPS może nie działać poprawnie i być stutter czy coś.

Poza tym ta różnica między prawdziwą ilością Hz monitora, a lockiem może dla różnych sprzętów czy gier inaczej działać także zależnie od tego jak dużą czy małą się ją zrobi, a w niektórych grach, to i tak przy tej różnicy po jakimś czasie może być stutter czy micro-stutter.

Tylko teraz w sumie chyba nie wiem czy jak chce się uniknąć ewentualnych problemów nawet kosztem trochę większego input laga, to lepiej dać V-Sync i locka na 60 FPS czy prawdziwą ilość Hz monitora (zamiast trochę mniej FPS niż Hz) czy jakoś jeszcze inaczej czy zależy od gry etc.?
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: hadxmen October 03, 2017, 00:20:44
Przetestuj sam - u mnie się znacznie poprawiła przyjemność z grania, a zawsze to można bardzo szybko cofnąć.
Nie bawiłem się w detection level - może na dniach sprawdzę.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Astarot February 06, 2018, 10:08:42
Dark Souls III - niby mam rocksolid 60FPS, ale czuję stutter. Jak się tego pozbyć. Gra się słabo :/
Miał ktoś z tą grą problemy?
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: scooby666 May 24, 2018, 14:13:41
Myślę, że tutaj to pasuje. DF jak zawsze kawał świetnej roboty.

https://youtu.be/A8VrFUi79yo
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: projektkong May 24, 2018, 14:38:39
Ej scooby, ale piątek jest jutro ;D ;)
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: kamil950 November 13, 2018, 20:39:01
Znalazłem taki temat, w którym ludzie opisują różne rzeczy, które powodowały im np. stutter w grach. Niekoniecznie są oczywiste. Np. kilku ludziom pomogło wyłączenie opcji "network discovery" w ustawieniach Windows 10. Komuś innemu wyłączenie przeszukiwania folderów w Geforce Expierience. Coś tam jeszcze może być.

https://www.resetera.com/threads/windows-10-intermittent-game-stutter.77825/ (https://www.resetera.com/threads/windows-10-intermittent-game-stutter.77825/)


Jeszcze ja dodam od siebie w trochę innym temacie, że na regularne (możliwe, że pojawiały się co taką samą lub zbliżoną ilość czasu) lagi (czy w zasadzie zrywanie połączenia) grając przez wifi pomógł darmowy program WLAN Optimizer i opcja "Disable autoconfig" (oraz na wszelki wypadek "Enable streaming mode").

W zasadzie to samo można osiągnąć odpowiednimi komendami w w wierszu polecenia Windows, ale programem prościej (a czasem np. przy przełączaniu kont użytkownika Windows można stracić połączenie z wifi i wtedy może być konieczne włączenie autoconfig na chwilę, żeby się połączyć, a łatwiej to zrobić tą aplikacją).
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Simplex November 13, 2018, 20:48:23
Dobre protipy. Kolejny argument żeby nie instalowac tego malware GeForce Experience.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: hadxmen January 02, 2019, 17:43:02
Ciekawostka warta sprawdzenia.
Wyłączenie HPET, czyli High Precision Event Timer w biosie poprawiło mi wydajność w grach wymagających chorego procesora.
Wzrost wydajności zauważyłem zwłaszcza w AC Origins, gdzie mam praktycznie stabilne 60FPS na i7-6700 taktowanym na 4.2GHz.
Wcześniej miałem spadki do ok 45FPS spowodowane przez procesor, teraz w 90% ogranicza mnie GTX1080ti powodujac lekkie spadki klatek przy cut scenkach, wyciągniętej pochodni itd. Lekki stutter widoczny na video w grze nie istnieje (powoduje go nagrywanie - podobnie jak nieco bardziej obciążone podzespoły).
https://youtu.be/v1U5DYrE3nY

Poprawę zauważyłem też w Wildlands i BFV na Narviku.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Ja Być z Polska_ January 02, 2019, 17:49:05
HPET to jakiś bullshit. Jak BIOS nie ma takiej opcji, to jest wyłączony, a w Windowsie też domyślnie wyłączony. Gdzieś kiedyś czytałem, że powinno być tu i tu wyłączone.

Sam kiedyś testowałem systemowo i programowo, i raczej nie widziałem żadnej różnicy w tę czy w tę.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Simplex January 02, 2019, 18:42:11
Ciekawostka warta sprawdzenia.
Wyłączenie HPET, czyli High Precision Event Timer w biosie poprawiło mi wydajność w grach wymagających chorego procesora.
Wzrost wydajności zauważyłem zwłaszcza w AC Origins, gdzie mam praktycznie stabilne 60FPS na i7-6700 taktowanym na 4.2GHz.
Wcześniej miałem spadki do ok 45FPS spowodowane przez procesor, teraz w 90% ogranicza mnie GTX1080ti powodujac lekkie spadki klatek przy cut scenkach, wyciągniętej pochodni itd. Lekki stutter widoczny na video w grze nie istnieje (powoduje go nagrywanie - podobnie jak nieco bardziej obciążone podzespoły).
https://youtu.be/v1U5DYrE3nY

Poprawę zauważyłem też w Wildlands i BFV na Narviku.
moze to efekt placebo?

https://www.reddit.com/r/joinsquad/comments/4s4l8w/enable_your_motherboards_hpet_to_improve/

This usually gives a little fps boost for all games, but moreso in games that are more CPU dependent. It also makes everything perform smoother, with less hitches and hiccups.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: hadxmen January 02, 2019, 18:46:57
Wątpię, bo wiem jak działał Odyssey. O 60fps stabilnych mogłem zapomnieć.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Ja Być z Polska_ January 02, 2019, 18:52:40
Ten post z reddita jest dość długi i warto przeczytać cały, bo cytat raczej bezużyteczny.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: hadxmen January 02, 2019, 18:55:24
Sprawdzę benchmark. Jest opcja, że grę polatano, bo nie odpalałem dawno.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: meatbag January 02, 2019, 19:01:31
 ;D
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Simplex January 02, 2019, 19:02:00
No właśnie, robiłeś testy porównawcze z włączonym i wyłączonym? Bo jak nie to trochę fail ;)
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: hadxmen January 02, 2019, 19:04:35
Kurwa różnica jest kolosalna u mnie w AC

Spadki klatek w miastach i zużycie 90-100% CPU wrocilo. FPS spada nawet do 40 bez zmiany ustawień w tej samej lokacji.

Jest bardzo źle jak jest to włączone w biosie i windowsie. Jak w samym biosie to nie jest źle, ale bez lepiej.
W biosie:
Off:
https://i.imgur.com/r8IFYV5.png

On:
https://i.imgur.com/cOaTy68.png

Nie wiem skąd ta gra wzięła max 90FPS, bo ma w sterownikach VSync On i lock na 60 w RTSS :).

: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Simplex January 02, 2019, 19:47:20
No to robi wrażenie, lepsze niż upgrade proca :)

Jak to dokładnie wyłączyć? I w biosie i windzie?
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: kamil950 February 19, 2019, 01:03:09
Jeszcze jedna z takich nieoczywistych rad, to program "Intelligent standby list cleaner" (ISLC) od twórcy "Display Driver Uninstaller" (DDU).

The application will monitor and clear the memory standby list when it is > 1000mb (1gb).

It may help users who have stutters in games when using windows 10 Creator update and higher version of windows.

https://www.wagnardsoft.com/forums/viewtopic.php?f=18&t=1256 (https://www.wagnardsoft.com/forums/viewtopic.php?f=18&t=1256)

To co robi ten program, to można osiągnąć na różne sposoby - https://forums.guru3d.com/threads/fix-game-stutter-on-win-10-1703-1809.420251/ (https://forums.guru3d.com/threads/fix-game-stutter-on-win-10-1703-1809.420251/). Ponoć niektóre gry są bardziej podatne na tę wadę Windowsa 10 (nie wiem jak ze starszymi), a inne mniej.

Tu ktoś zrobił porównanie jak mu działa Battlefield 1 z pustą "standby list" i pełną, ale w sumie nie wiem czy on dobrze zrobił ten test - https://www.youtube.com/watch?v=rQuHIlSfxv0 (https://www.youtube.com/watch?v=rQuHIlSfxv0)

Niektórzy twierdzą, że po jakiejś aktualizacji Windowsa 10 ta jego wada została poprawiona, a inni, że nie. :)
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: kamil950 February 19, 2019, 01:22:52
Dark Souls III - niby mam rocksolid 60FPS, ale czuję stutter. Jak się tego pozbyć. Gra się słabo :/
Miał ktoś z tą grą problemy?
No, może pomoże wyłączenie V-Sync w grze i włączenie w Nvidia Control Panel (AMD nie ma takiej opcji oprócz dla OpenGL). Może zmiana Maximum Pre-Rendered Frames (MPRF) z 3 na 2 lub 1 też może pomóc (lub pogorszyć) sprawę - możliwe, że zależnie od gry.

Niektórzy twierdzą, że oprócz V-Sync, to warto ustawić FPS lock na 60 w programie RTSS RivaTuner Statistic Server, a inni, że to nie robi różnicy (nie jestem pewny czy w niektórych grach to może pogorszyć sprawę) - może zależy od gry.

W poście z linku poniżej są dwa linki do porównania:
- Nvidia Driver V-Sync i RTSS
- Nvidia Driver V-Sync i Maximum Pre-Rendered Frames (MPRF) 1.

To drugie wyszło lepiej pod względem frametimes (nie mylić z framerate) o ile to zostało dobrze zrobione etc.

https://forums.blurbusters.com/viewtopic.php?f=2&t=2052&start=20#p15738 (https://forums.blurbusters.com/viewtopic.php?f=2&t=2052&start=20#p15738)

Tu na początku jeszcze jest porównanie z V-Sync włączonym w grze (Life is Strange na Unreal Enginge 3) - https://forums.blurbusters.com/viewtopic.php?f=2&t=2052 (https://forums.blurbusters.com/viewtopic.php?f=2&t=2052)

***

A jak byś chciał jak najniższy input lag z V-Sync to jest metoda używająca blokady FPS w RTSS trochę poniżej prawdziwej częstotliwości odświeżania monitora, ale jest wtedy ryzyko stutteru - https://www.blurbusters.com/howto-low-lag-vsync-on/ (https://www.blurbusters.com/howto-low-lag-vsync-on/)

***

Nie wiem jak by było z driver V-Sync+RTSS na dokładnie prawdziwą częstotliwość (czyli np. 59,9cośtam Hz)+1 MPRF

***

A jak by się miało FreeSync czy G-Sync (od niedawna działający też z monitorami FreeSync przez DisplayPort), to - https://www.blurbusters.com/gsync/gsync101-input-lag-tests-and-settings/14/ (https://www.blurbusters.com/gsync/gsync101-input-lag-tests-and-settings/14/) (limit FPS można ustawiać sobie mniejszy np. na mniej więcej spodziewany średni FPS w wymagających sprzętowo grach, żeby jednak nie było zbyt dużych wahań FPS zależnie od preferencji).
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: Ja Być z Polska_ February 19, 2019, 10:22:00
Jeszcze jedna z takich nieoczywistych rad, to program "Intelligent standby list cleaner" (ISLC) od twórcy "Display Driver Uninstaller" (DDU).

The application will monitor and clear the memory standby list when it is > 1000mb (1gb).

It may help users who have stutters in games when using windows 10 Creator update and higher version of windows.

https://www.wagnardsoft.com/forums/viewtopic.php?f=18&t=1256 (https://www.wagnardsoft.com/forums/viewtopic.php?f=18&t=1256)

To co robi ten program, to można osiągnąć na różne sposoby - https://forums.guru3d.com/threads/fix-game-stutter-on-win-10-1703-1809.420251/ (https://forums.guru3d.com/threads/fix-game-stutter-on-win-10-1703-1809.420251/). Ponoć niektóre gry są bardziej podatne na tę wadę Windowsa 10 (nie wiem jak ze starszymi), a inne mniej.

Tu ktoś zrobił porównanie jak mu działa Battlefield 1 z pustą "standby list" i pełną, ale w sumie nie wiem czy on dobrze zrobił ten test - https://www.youtube.com/watch?v=rQuHIlSfxv0 (https://www.youtube.com/watch?v=rQuHIlSfxv0)

Niektórzy twierdzą, że po jakiejś aktualizacji Windowsa 10 ta jego wada została poprawiona, a inni, że nie. :)

Tylko ciekawe czy to coś może dać przy dużej ilości RAM-u (16+ GiB).

Domyślnie się to aktywuje jak wolny RAM spada poniżej 1 GiB, a przy 16 GiB raczej nigdy nie ma takiej sytuacji w grach.

Przycinki widzę w wielu grach, ale raczej wynikają one ze specyfiki silników (streaming itp.).

EDIT.

Z tego co widzę, to to całe Standby List się nieustannie zwiększa. Po godzinie przeglądania netu jest 7500 MiB, a zamknięcie programów nie wpływa na to wcale. Free Memory to 5200 MiB.

Task Manager pokazuje 3.3 GiB w użyciu, 12.5 GiB dostępne, więc zupełnie inne wartości. Może po jakimś czasie faktycznie dochodzi to do skrajnych wartości.

Trzeba to potestować.
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: kamil950 March 29, 2019, 01:27:06
A tutaj jak Battle(non)sense naprawia wrażenie niepłynności, stutter etc. podczas używania monitora z G-Sync czy FreeSync - https://www.youtube.com/watch?v=xsXFUVYPIx4 (https://www.youtube.com/watch?v=xsXFUVYPIx4)
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: kamil950 March 29, 2019, 01:41:44
Znalazłem artykuł o wpływie HPET na wydajność - https://www.anandtech.com/show/12678/a-timely-discovery-examining-amd-2nd-gen-ryzen-results (https://www.anandtech.com/show/12678/a-timely-discovery-examining-amd-2nd-gen-ryzen-results)

Znalezione tutaj - https://www.reddit.com/r/Amd/comments/8dslen/could_hpet_be_the_reason_why_anandtechs_results/dxyzzku/ (https://www.reddit.com/r/Amd/comments/8dslen/could_hpet_be_the_reason_why_anandtechs_results/dxyzzku/)
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: kamil950 June 05, 2019, 14:49:42
Jak ktoś chce jeszcze jedne ustawienie do zabawy (zwłaszcza jak ma się w danej grze stutter etc.), to proszę - niektórzy twierdzą, że wyłączenie w Windows 10 "Full screen optimization" (trzeba to robić dla każdej gry osobno) w niektórych grach eliminuje czy zmniejsza stutter, zwiększa framerate etc. Możliwe, że dla gier przynajmniej Microsoftu w DirectX 12 lepiej zostawić domyślne ustawienie (czyli nie wyłączać optymalizacji).

To czy "Full screen optimization" jest aktywne można łatwo sprawdzić - jak się użyje klawisza do podgłaśniania lub ściszania podczas gry (jeśli się taki ma na klawiaturze), to jeśli na ekranie pojawi się pasek głośności, to znaczy, iż optymalizacje są włączone (nie wyłączone).

Niektórzy podają konkretne liczby FPS np. z benchmarków w grze.

https://forums.geforce.com/default/topic/1004600/geforce-drivers/all-games-stuttering-with-fps-drops-since-windows-10-creators-update/post/5834880/#5834880 (https://forums.geforce.com/default/topic/1004600/geforce-drivers/all-games-stuttering-with-fps-drops-since-windows-10-creators-update/post/5834880/#5834880)
https://steamcommunity.com/app/812140/discussions/0/1728711392728325809/ (https://steamcommunity.com/app/812140/discussions/0/1728711392728325809/)
https://old.reddit.com/r/pcmasterrace/comments/bq7u4u/game_performance_boost_windows_10_forces_games/eo2c8l5/?context=3 (https://old.reddit.com/r/pcmasterrace/comments/bq7u4u/game_performance_boost_windows_10_forces_games/eo2c8l5/?context=3)
https://www.reddit.com/r/pcgaming/comments/bq7kro/windows_10_forces_games_into_a_faux_fullscreen/ (https://www.reddit.com/r/pcgaming/comments/bq7kro/windows_10_forces_games_into_a_faux_fullscreen/)

Chyba tutaj jest pokazane jak się to wyłącza - https://www.reddit.com/r/Windows10/comments/9u0u9j/what_is_this_fullscreen_optimizations_thing/ (https://www.reddit.com/r/Windows10/comments/9u0u9j/what_is_this_fullscreen_optimizations_thing/). Możliwe, że wyłączanie tego w ten sposób nie działa dla każdej gry (przynajmniej chyba z Far Cry 5 ktoś ponoć miał jakiś problem).
: Odp: Limitery, Vsynki, Overlaye czyli płynne granie na PC
: krzyhu923 June 05, 2019, 19:14:04
HPET to jakiś bullshit. Jak BIOS nie ma takiej opcji, to jest wyłączony, a w Windowsie też domyślnie wyłączony. Gdzieś kiedyś czytałem, że powinno być tu i tu wyłączone.
Napiszę coś od siebie na przykładzie MSI, bo takie płyty zawsze kupowałem. Poprzednie płyty główne Intela, ze starszymi chipsetami (chyba z Z370 włącznie), posiadały opcję włączania i wyłączania HPET, ale od Z390 tej opcji w BIOS-ach nie ma. HPET jest domyślnie włączony (co można zauważyć w menedżerze urządzeń), bo zgodnie z odpowiedzią jaką dostałem, jest to wymagane do poprawnego działania nowych procesorów, a oni sami nie chcieli mi przygotować customowego BIOS-u z tą opcją, bo to odgórna decyzja Intela i oni to narzucają, nie MSI. Po prostu nie chcą brać odpowiedzialności, a nie usunęli tej opcji ot tak.
Zapytałem, czy w przypadku AMD, w opcjach płyt MSI X470 jest opcja włączania/wyłączania i odpowiedź była negatywna, to znaczy podobno obecnie AMD też wymaga włączonego HPET w BIOS-ie dla swoich procesorów.
To, że w Windows 10 domyślnie HPET jest "wyłączony" niczego nie zmienia, bo on i tak działa, jeśli jest włączony w BIOS-ie.