Autor Wątek: Laptopy  (Przeczytany 11359 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Sialala

• Żywa Legenda
  • tekst osobisty
Laptopy
« dnia: Marzec 25, 2019, 13:20:32 »
Szukalem tematu o laptopach, ale nic nie znalazlem, wiec zaloze nowy i od razu pytanie:

Mial ktos do czynienia z Huawei Matebook X Pro? Musze zmienic laptopa, bo moj 7-o letni MacBook Air juz powoli dogorywa i mimo ze pierwsza mysl to bylo "kupic nowego MacBooka Air", to jednak troche pogrzebalem i mocno mi sie spodobal ten Huawei. W cenie Aira mam wydajnosc wyzsza niz MBPro, do tego ponoc fantastycznej jakosci ekran a wszystko w opakowaniu mniejszym niz MacBook Air. Jedyny minus to Windows 10, ale zauwazylem ze od jakiegos czasu 10tka jest uzywalna, a poza tym ostatnie odslony macOS srednio mi sie podobaly.

Ewentualnie jesli ktos moze polecic jakis inny laptop ktory bedzie jak najmniejszy, jak najlzejszy i da sobie rade z PhotoShopem i Lightroomem (Apple przestalo rozwijac Aperture, co jest jednym z powodow dla ktorych nie bedzie mi az tak bardzo zal rozstac sie z ich ekosystemem).

Patrzylem na XPS 13, ale jakos do Della mam srednie zaufanie. Asusy do mnie kompletnie nie przemawiaja, wprawdzie nie mialem do czynienia z ich ultrabookami, ale to co widzialem smierdzi mi tandeta. Xiaomi chyba nie ma jeszcze nic dostepnego w tej kategorii?

Offline _Music

• Super Badass
Odp: Laptopy
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 25, 2019, 13:58:56 »
Sam się rozglądam teraz za czymś, mój Samsung jakoś się trzyma, ale ostatnio bateria w nim padła. Zwróciło uwagę https://www.x-kom.pl/p/464349-notebook-laptop-141-asus-zenbook-ux433fn-i5-8265u-8gb-512pcie-win10.html lub coś od MSI- w recenzjach chwalą, wygląda nieźle.

Offline Sialala

• Żywa Legenda
  • tekst osobisty
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 25, 2019, 16:32:11 »
Znajomy ma takiego Asusa (model z zeszlego roku, ale obudowa praktycznie identyczna) i zdecydowanie nie moja filizanka herbaty. Praktycznie nie da sie z tego korzystac na kolanach przez dziwnie otwierany ekran i klujaca w nogi ramke. Choc cena calkiem niezla musze przyznac.

Offline angh

• Badass
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 25, 2019, 17:58:41 »
Mam Lenovo ThinkPad x1 yoga i jest to najlepszy laptop jaki mógłbym mieć. Bardzo wygodny, wydajny, a book mode plus stylus robią z niego świetna maszynę do pracy. Albo do filmów w samolocie, ale to przerzuciłem na tablet bo choć laptop leki to po paru godzinach tanie do amputacji.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Offline Sialala

• Żywa Legenda
  • tekst osobisty
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 28, 2019, 12:18:40 »
Fajnie te X1 Yoga wyglada, ale cenowo troche zabija niestety - jakos nie potrafie uzasadnic wydania prawie 2000EUR na laptopa przy moim zapotrzebowaniu na tego typu sprzet - gdyby bylo inaczej to nie zastanawialbym sie i kupil po prostu MacBooka.
Zaryzykowalem i wzialem z Amazona tego Huaweia Matebook X Pro w werji z i7 i 8GBRAM/512SSD ze zintegrowana nvidia MX150. W razie czego oddam w ciagu 30 dni. Zaplacilem w sumie niecale 1300EUR kupujac z Amazona, mozna go dostac nieco taniej, ale wtedy kupuje sie od 3rd party, a jakos wole nie ryzykowac. Roznica w cenie miedzy wersja 8GB a 16GB jest tak kosmiczna, ze nie potrafie tego uzasadnic w zaden sposob, mam nadzieje, ze te 8GB mi wystarczy na najblizsze 3-4 lata. Moj Air sluzyl dzielnie od 2012 roku i jeszcze do calkiem niedawna uzywalem go do montowania filmikow z dzieciakami.

Troche sie obawiam o jakosc gladzika, bo na reddicie czytalem ze potrafi grzechotac byc miekki i ludzie kombinuja z jakimis modami zeby go utwardzic - zobaczymy jak to bedzie wygladac w praniu.

Offline meatbag

• I Am Robot
  • "Je n'avais pas besoin de cette hypothese-la."
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 28, 2019, 12:22:41 »
Miękki gładzik, powiadasz...

Offline Simplex

• Żywa Legenda
  • Jak tu coś wpisać?
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 28, 2019, 12:24:22 »
Do dzis używam "do internetów i Netflixa" lapka z 4GB i nie widzę powodu do dokupienia drugich 4.

Offline scooby666

• I Am Robot
  • scarface
    • rolki.com
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 28, 2019, 12:29:21 »
Do dzis używam "do internetów i Netflixa" lapka z 4GB i nie widzę powodu do dokupienia drugich 4.
Czyli nie używasz Google Chrome. :D

Offline Sialala

• Żywa Legenda
  • tekst osobisty
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 28, 2019, 12:40:18 »
Moj MacBook Air tez mial 4GB i dzialal calkiem znosnie ;)
Ale od czasu do czasu jednak odpale PhotoShopa albo innego LightRooma zeby obrobic RAWy, ewentualnie cos tam porobic w AdobePremiere (caly czas mam licencje na wersje Pro CC 2015, ktora jest w zupelnosci wystarczajaca dla moich potrzeb). A przy okazji skoro nowy laptop bedzie mial (bardzo wykastrowana, ale zawsze jakas) dedykowana karte graficzna, to moze sprawdze jakies indyki w stylu CupHeada ;)
Netflixa chyba nigdy nawet nie odpalilem na zadnym laptopie ;)

Offline Sialala

• Żywa Legenda
  • tekst osobisty
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 02, 2019, 10:18:57 »
Hujwej dotarl wczoraj, za duzo sie nie pobawilem, zdazylem jedynie skonfigurowac Windowsa, uaktualnic sterowniki i obnizyc napiecia za pomoca Throttlestop. W porownaniu z moim firmowym Lenovo T480 (model z i5 i 256SSD vs Matebook z i7 i 512SSD) to roznica w odpalaniu aplikacji jest zauwazalna na korzysc Hujweja, ale obstawiam tutaj obciazenie roznymi enterprise gownami. Co mnie jednak najbardziej zaskoczylo to jakosc wykonania. Podchodzilem do recenzji wychwalajacych pod niebiosa wykonanie Matebooka troche sceptycznie (za duzo smierdzacych sponsoringiem recenzji w sieci tego samego modelu), ale faktycznie jest to poziom Apple. O ile nie wyzej. Mam obecnie w domu Macbooka Air z 2018 roku (z touchbarem) i pierwsze wrazenie jest takie, ze Hujwej jest solidniejszy, sztywniejszy i ogolnie wydaje sie byc bardziej wytrzymalym sprzetem. To moze byc oczywiscie jedynie zludzenie, szczegolnie z moj Air z 2012 roku do tej pory wyglada niemal jak nowy, ale jednak Matebook jest zdecydowanie poziom wyzej od mojego Lenovo.
Z rzeczy, o ktorych naczytalem sie w sieci:
- cewka mi nie piszczy
- touchpad faktycznie ma lekkie "klekotanie", tak jakby byl troche luzny, ale jeszcze nie zdecydowalem czy mi to przeszkadza - jest to bardziej na zasadzie jak pacne palcem w touchpad to wywoluje tym delikatne klikniecie jakby, przy przesuwaniu palcem nie czuc zadnych luzow
- windowsowy powercfg /batteryreport pokazuje objetosc baterii na poziomie 59.8Wh przy deklarowanch 57.4Wh
- Throttlestop pozwolil mi bezpiecznie zejsc do -120mv na CPU Core i Cache, wartosci GPU nie ruszalem na razie, poza tym musialbym chyba instalowac 3D Marka zeby to przetestowac. Przy -130mv dostalem BSODa przy TS Bench, roznica w wydajnosci miedzy default a po zmniejszeniu voltage wyniosla ponad 20% dla TS Bench a wiatraki zalaczaly sie dopiero w okolicach 70% testu vs 20% przy defaultowych ustawieniach, dodatkowo nie weszly ani razu na tak wysokie obroty jak przy ustawieniach standardowych.
- ekran jest niesamowity, znacznie lepszy niz w Airze (ktory ma retine). Do tego proporcje 3:2 w laptopie to cos, co powinno byc norma. Ciezko mi sie teraz patrzy na 16:9 w Lenovo.
- Wireshark nie pokazal zadnego podejrzanego ruchu w kierunku chinskich serwerow - jedyny ruch w tamtym kierunku odbywal sie gdy sciagalem sterowniki ze storny Huaweia. Windows 10 wyglada na wersje vanila, w systemie nie ma absolutnie zadnych dodatkow (typu antywirusy, pakiet Office, jakies dziwne sklepiki) poza PC Managerem od Huawei, ktorego mozna bez problemu odinstalowac. Znacznie czystszy system niz nawet w przypadku Lenovo.
- klawiatura to nie poziom Lenovo T480, ale chyba jest lepsza niz w Air z 2012 i na pewno duzo lepsza niz w Air z 2018.
- glosnosc pracy - przy defaultowych ustawiniach (bez grzebania w Throttlestop) na tescie wbudowanym w Throttlestop pod koniec bylo dosc glosno. Na poziomie starego Aira z 2012 roku pod maksymalnym obciazeniu. Przy zaaplikowaniu Throttlestop pod koniec testu laptop raczej nie bylby slyszalny w ciagu dnia, gdy jest normalny gwar w domu. Pewnie przy dluzszym grzaniu wiatraki wejda w koncu na wyzszy poziom, ale zauwazylem ze po obnizeniu napiec przy normalnej pracy (a nawet odtwarzaniu 4K z youtube) wiatraki chyba sie w ogole nie zalaczaja (a w kazdym razie nie slychac ich nawet po przylozeniu ucha do obudowy)
- kamerki nie testowalem (bo nie korzystam z kamerki w laptopie) ale bardzo sie ciesze ze jest schowana. W firmowym Lenovo tez mam ja zakryta. Czytnik linii papilarnych dziala bardzo dobrze.
- model ktory dostalem ma wbudowany dysk LiteOn, ale nie testowalem jego predkosci.
- klawiatura wylacza podswietlenie troche za szybko i z tego co wiem nie ma opcji zeby to jakos skonfigurowac. Nie podswietla sie tez po dotknieciu touchpada (jak w macbookach), trzeba wcisnac jakis klawisz. To chyba jedyna irytujaca rzecz jak dotad.
- Civilization IV odpalilo sie w najwyzszych detalach i 140fps
- da sie zainstalowac macos, ale nie dziala dedykowana karta grafiki ani wifi jak do tej pory. Wiec na razie podziekuje.
- aha, nie napisalem o zywotnosci baterii - laptop przyszedl z bateria na poziomie 72%. Dzis rano bateria miala 42%, w tym czasie zrobilem wszystko to co opisane powyzej, odpalilem CivIV na 20 minut, poinstalowalem podstawowe rzeczy i aktualizacje Windowsa. Obstawiam ze uzywalem wczoraj laptopa jakies 3 - 3.5 godziny, dzisiaj koleljne 30 minut.

TL:DR - pierwsze wrazenia sa rewelacyjne, choc nie out-of-the-box (Throttlestop jest IMO koniecznoscia, ale IMO jest tak w przypadku kazdego ultrabooka). Zonie tez sie podoba ;)
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 02, 2019, 10:53:26 wysłana przez Sialala »

Offline angh

• Badass
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 02, 2019, 11:08:46 »
Mi sie podobaja Huaweje, ale akurat ekran 3x2 nie jest (dla mnie) zaleta - czasem musze pracowac na pol obrazu na dwoch oknach i to bedzie tam cierpiec, i dodatkowo absolutnie teraz nie wyobrazam sobie brak mozliwosci zlozenia lapka w druga strone i uzywania jak tabletu. Na chwile obecna x1 yoga to moj ideal, swietny ekran oled, doskonala klawiatura. Moze mniejsze nieco ramki bylyby fajne, w zasadzie chetnie wzialbym bezramkowca ;)ale to jeszcze chyba pare lat.

Offline Sialala

• Żywa Legenda
  • tekst osobisty
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 02, 2019, 17:40:03 »
X1 z OLEDEM to cenowo przeskoczyl juz nawet macbooki, wiec rozmawiamy o roznych kategoriach sprzetowych tak naprawde. Dodatkowo nie da sie ich juz kupic w oficjalnej dystrybucji w Europie. W USA sa dostepne, ale wersja a OLEDem to bodajze koszt rzedu 2.500USD, wiec troche kosmos.
No i tak jak pisalem - dla mnie 3:2 to idealny ekran do laptopa - filmow na tym i tak nie ogladam (ewentualnie cos z jutuba), a do edycji zdjec w Lightroomie czy zabawy Photoshopem to zdecydowanie lepszy format. No i strony www znacznie wygodniej sie przeglada jak 1/4 ekranu nie zajmuje paski przegladarki (u gory) i pasek Windowsa (na dole). Zobaczymy jak z trwaloscia po roku...

Offline Bloodergo

• Żywa Legenda
  • Better on Apple
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 03, 2019, 12:56:03 »
Podepnę się. Szukam jakiegoś taniego laptopa do "Facebooka, Worda i Netfliksa. Od lat jestem poza ekosystemem Windowsa i nie wiem co teraz jest dobre, a co be. W jaką firmę celować i w mniej więcej jakim przedziale cenowym powinien być taki laptok?

Offline Arcybibosz

• I Am Robot
  • Jasiu, jak ja nie cierpię tych wstrętnych myszy!
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 03, 2019, 13:02:30 »
Ja możne nie jestem ekspertem, ale ostatnio też szukałem lapka i po małym badaniu rynku chciałem brać Huawei MateBook D 14.

Finalnie odpuściłem lapka na rzecz nowego telewizora.

Offline angh

• Badass
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 03, 2019, 17:14:36 »
X1 z OLEDEM to cenowo przeskoczyl juz nawet macbooki, wiec rozmawiamy o roznych kategoriach sprzetowych tak naprawde. Dodatkowo nie da sie ich juz kupic w oficjalnej dystrybucji w Europie. W USA sa dostepne, ale wersja a OLEDem to bodajze koszt rzedu 2.500USD, wiec troche kosmos.
No i tak jak pisalem - dla mnie 3:2 to idealny ekran do laptopa - filmow na tym i tak nie ogladam (ewentualnie cos z jutuba), a do edycji zdjec w Lightroomie czy zabawy Photoshopem to zdecydowanie lepszy format. No i strony www znacznie wygodniej sie przeglada jak 1/4 ekranu nie zajmuje paski przegladarki (u gory) i pasek Windowsa (na dole). Zobaczymy jak z trwaloscia po roku...

generalnie racja, ale imo x1+oled jest warty wiecej, niz macbooki.
Co do rozmiaru, to tu sie nie zgodze. edycja zdjec w lightroomie dziala na wide screen bez problemu, wiekszoasc narzedzi mozna poustawiac w pionie, co swietnie sie na ekranie miesci. To samo z szopem. Co wiecej, nawet ultrawide, 21x9 34 cale tez sie doskonale w tym sprawdza. Wiec nie, to nie jest zdecydowanie lepszy frormat:

chyba, ze robisz foty tylko w portrecie.

1/4 ekranu zajmuje Ci przegladarka i pasek windows?:) usun pare pluginow

Na yodze nie mam problemu z przegladaniem stron, z zewnetrznym monitorem laptop stoi w pionie do stron wlasnie lub dokumentacji, na podstawce, zlozony, ale w normlanym ukladzie tez nie robi to problemu. Dodatkowo wbudowany stylus to dla mnie po prostu doskonaly sposob na robienie notatek lub wyjasnianie architektury ludziom podczas prezentacji, czy to w pokoju, czy na lync meeting. Mozliwosc szybkiego prototypowania tez robi wrazenie.

Rozumiem, ze masz przyzwyczajenie do 3:2 ale poza przyzwyczajeniem to nie ma ten stosunek bokow zadnych praktycznych przewag nad innymi.
I nie zmienia to tez faktu, ze Huawei to swietny lapek, ale x1 yoga jest dla mnie narzedziem oferujacym na dzisiaj najwiecej. Dodatkowo, nie urywa ramienia podczas wyjazdow do innych oddzialow lub klienta;)

Offline Sialala

• Żywa Legenda
  • tekst osobisty
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 03, 2019, 17:22:38 »
No wlasnie nie mam przyzwyczajenia, bo do tej pory korzystalem z macbookow (16:10), a w pracy monitory zawsze mialy 16:9. Ale po prostu w laptopie to 3:2 sprawdza sie (dla mnie) znakomicie.

Pewnie gdybym kupowal laptopa do pracy, a nie do domu, to wzialbym jakiegos potwora z 2x tyle co ten Matebook - ale ze to ma byc glownie do neta i obrobki zdjec z wakacji, to nie chcialem wyskakiwac z worka pieniedzy - za ta roznice w cenie wole kupic cos dzieciakom ;)

Offline Sialala

• Żywa Legenda
  • tekst osobisty
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 08, 2019, 09:54:22 »
Maly update:
Bayonetta w 1920x1200 detale Medium (tylko tekstury na High) dziala prawie stabilnie w 60FPS. Prawie, bo sa dropy do 52FPS wdg logow z FRAPSa. Niestety te dropy w jakis sposob sa tu bardziej wyczuwalne niz jak gram na konsoli. Przy zejsciu z cieniami na Low jest juz stabilne 60FPS non stop. W wyzszych rozdzielczosciach klatki juz spadaja mocniej i mimo ze w czasie eksploracji trzyma 60FPS nawet w 3000x2000, to podczas walki spada nawet do 35, wiec przestaje byc grywalne.
Devil May Cry HD Collection nie chce sie odpalic w rozdzielczosci wyzszej niz 1920x1080 i tam juz nie ma zadnych ustawien grafiki. Ale jest rock-solid 60FPS.
Pad XBoxowy po pierwszym sparowaniu nie chcial sie polaczayc ponownie, musialem recznie uaktualnic sterowniki do pada zeby system zaczal go w ogole widziec ponownie. Windows gaming takie cudowne ;)

Offline angh

• Badass
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 08, 2019, 10:24:24 »
Czas przerzucic sie na Linuksa ;)

Offline Sialala

• Żywa Legenda
  • tekst osobisty
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 08, 2019, 10:50:00 »
Linuxa zainstalowalem na starym macbooku Air. Nawet prawie wszystko dziala. Prawie, bo nie chce zasypiac automatycznie jak zamkne klapke. Ale pewnie jeszcze posiedze z tydzien na forach o linuxie i to rozgryze ;)

Offline Bloodergo

• Żywa Legenda
  • Better on Apple
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 08, 2019, 12:10:53 »
A propos. Mam jakiegoś starego laptopa, który się już mocno krztusi na Wind 10 (pewnie dysk też swoje przeżył). Czy postawienie na nim Linuksa może tknąć w niego nowe życie czy raczej nie ma co na to liczyć?

Offline cheebkens

• Badass
« Odpowiedź #20 dnia: Kwiecień 08, 2019, 12:28:47 »
Zobaczysz różnicę jak po przejściu z HDD na SSD :D

Offline Sialala

• Żywa Legenda
  • tekst osobisty
« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 08, 2019, 12:35:48 »
+1 do zainstalowania SSD.
SSD w Lenovo T440 sprawil ze laptop zaczal sie do czegokolwiek nadawac, wczesniej jak Windows wzial sie za update, to byla kaplica.

Offline Simplex

• Żywa Legenda
  • Jak tu coś wpisać?
« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 08, 2019, 12:36:51 »
A propos. Mam jakiegoś starego laptopa, który się już mocno krztusi na Wind 10 (pewnie dysk też swoje przeżył). Czy postawienie na nim Linuksa może tknąć w niego nowe życie czy raczej nie ma co na to liczyć?
Tak jak pisali koledzy, zainstaluj SSD.

Offline Bloodergo

• Żywa Legenda
  • Better on Apple
« Odpowiedź #23 dnia: Kwiecień 08, 2019, 12:38:53 »
Nie no, spokojnie. Ja wiem, że SSD przyśpieszy. Kupno nowego laptopa też. :D
Ale to jest sprzęt w który nie chcę inwestować już ani grosza i jestem ciekawy czy jakieś Ubuntu ma jakiś sens czy nie :)

Offline Simplex

• Żywa Legenda
  • Jak tu coś wpisać?
« Odpowiedź #24 dnia: Kwiecień 08, 2019, 13:16:01 »
Porównywanie wymiany ssd do kupna nowego laptopa jest bez sensu.
Zainwestuj 100-200zł z 128GB SSD i zobaczysz jaka będzie ogromna roznica.

Offline cheebkens

• Badass
« Odpowiedź #25 dnia: Kwiecień 08, 2019, 13:19:44 »
Ale to jest sprzęt w który nie chcę inwestować już ani grosza i jestem ciekawy czy jakieś Ubuntu ma jakiś sens czy nie :)
Tak ma sens, przyspieszenie pracy będzie ogromne, dysk nie będzie mielił (HDD), responsywność też się wyraźnie poprawi.

Offline Sialala

• Żywa Legenda
  • tekst osobisty
« Odpowiedź #26 dnia: Kwiecień 08, 2019, 13:21:58 »

W takim wypadku to nie ma sensu. Windows 10 w tym momencie jest na tyle dobrze zoptymalizowany, ze na podobnym sprzecie odpala sie szybciej niz wiekszosc dystrybucji Linuxa z graficznym interfejsem. To juz nie te czasy, gdzie jak laptop nie domagal to Linux byl rozwiazaniem, bo Windows byl ciezki i zasyfiony. Tzn. Windows nadal jest ciezki i zasyfiony, ale w porownaniu do czasow Win 8 czy nawet Win 7 jest duzo lepiej - szczegolnie jesli mowimy o w miare biezacych dystrybucjach Linuxa.
Ewentualnie pogooglaj o Chrome OS. Wbrew pozorom da sie to zainstalowac na dosc duzej liczbie laptopow i sam przymierzam sie zeby wywalic Ubuntu z macbooka (na ktorym dziala tak sobie) i sprawdzic Chrome OS dla sportu. Dlaczego tak traktuje macbooka? Bo macos po dwoch dniach sie wywala (podejrzewam jakies bledy w dysku w macbooku), Windows wykrzacza sie w polowie instalacji, Ubuntu sie zainstalowal i nawet dziala (choc z problemami, ale jednak sie nie krzaczy).

Do zalet SSD dorzucilbym jeszcze wyraznie zwiekszony czas pracy na baterii.

Offline Bloodergo

• Żywa Legenda
  • Better on Apple
« Odpowiedź #27 dnia: Kwiecień 08, 2019, 13:22:46 »

Bez sensu to jest wskazywanie, by kupić SSD, jak się ktoś pyta czy warto instalować linuksa :P

Offline meatbag

• I Am Robot
  • "Je n'avais pas besoin de cette hypothese-la."
« Odpowiedź #28 dnia: Kwiecień 08, 2019, 13:28:58 »
Dobrze mówią, bo czasogodzinoworoboczo to wyjdzie taniej i łatwiej pewnie.

Offline Simplex

• Żywa Legenda
  • Jak tu coś wpisać?
« Odpowiedź #29 dnia: Kwiecień 08, 2019, 13:53:20 »

Bez sensu to jest wskazywanie, by kupić SSD, jak się ktoś pyta czy warto instalować linuksa
Aha, czyli nie chodziło ci o poprawę wydajności, tylko o instalację Linuksa

Offline Sialala

• Żywa Legenda
  • tekst osobisty
« Odpowiedź #30 dnia: Kwiecień 08, 2019, 15:24:18 »
Linuxa instalowac nie warto. Chyba ze ktos potrzebuje go do przyslowiowej pracy ;)

Offline Bloodergo

• Żywa Legenda
  • Better on Apple
« Odpowiedź #31 dnia: Kwiecień 08, 2019, 15:37:43 »
Nie wiem, nie znam się. Kiedyś Linux uchodził za tego, że nic na nim nie ma, ale przynajmniej działa szybciej niż Windows. Laptop jest stary, po zalaniu, z urwanym zaczepem, ma tylko 4GB ramu - dlatego też raczej nie widzę sensu już w niego inwestować - i tak będzie kupowany nowy. Ale jakby była szansa, że Linux da mu trochę oddechu to bym poświęcił trochę czasu i zainstalował żeby rodzice mieli kolejny ekran do onetu ;p

Offline angh

• Badass
« Odpowiedź #32 dnia: Kwiecień 08, 2019, 15:38:58 »

Jezeli ma to byc taki komp do netu i pierdolek, to tak, postawienie linuxa przyspieszy go. Ale nie ubuntu, raczej cos z xfce - proponuje cos takiego:
https://www.youtube.com/watch?v=MbdJouBY2AU

lub ten, na Mate (dobry do gierkowania niby rowniez):
https://www.youtube.com/watch?v=v30RZrdq6Ng

lub sam mint mate (wymaga pol giga ram):
https://www.youtube.com/watch?v=aOpE8K1F9wU

Sa lzejsze niz pelne ubuntu.

Offline Simplex

• Żywa Legenda
  • Jak tu coś wpisać?
« Odpowiedź #33 dnia: Kwiecień 08, 2019, 16:45:23 »
A w czasie spędzonym na instalacje i konfiguracje linuksa zarobiłbys na dysk SSD i jeszcze by zostało. Albo przynajmniej sobie więcej pograł ;) Uzywany SSD 120GB można kupić za grosze i wygodnie i szybko sklonować system.

Mam w domu 6 letniego lapka z 4GB RAM (K53SV z i3), dzięki SSD działa bardzo przyzwoicie, nawet nie widzę potrzeby dokupowania dodatkowej pamięci.

Offline Sialala

• Żywa Legenda
  • tekst osobisty
« Odpowiedź #34 dnia: Kwiecień 08, 2019, 16:47:19 »
No ale jak zainstaluje Linuxa to bedzie mogl wpisac do CV i bedzie pro!

Offline angh

• Badass
« Odpowiedź #35 dnia: Kwiecień 08, 2019, 17:37:12 »
A w czasie spędzonym na instalacje i konfiguracje linuksa zarobiłbys na dysk SSD i jeszcze by zostało. Albo przynajmniej sobie więcej pograł ;) Uzywany SSD 120GB można kupić za grosze i wygodnie i szybko sklonować system.

Mam w domu 6 letniego lapka z 4GB RAM (K53SV z i3), dzięki SSD działa bardzo przyzwoicie, nawet nie widzę potrzeby dokupowania dodatkowej pamięci.

Jezeli ma zamiar uzywac tylko do internetu to straci 30 minut. Tam nie ma czego konfigurowac. Wystarczy przegladarka.

Offline Simplex

• Żywa Legenda
  • Jak tu coś wpisać?
« Odpowiedź #36 dnia: Kwiecień 08, 2019, 17:50:11 »
To chyba jego rodzice mają używać. Na 100% od razu wszystko pokumają i nie będą dzwonić z pytaniami ;)

Offline Bloodergo

• Żywa Legenda
  • Better on Apple
« Odpowiedź #37 dnia: Kwiecień 08, 2019, 19:30:36 »
Ale co mają kumać? Facebooka odpalą tak samo jak i wszędzie.
angh, dzięki za polecajkę. Przyjrzę się.

Offline Simplex

• Żywa Legenda
  • Jak tu coś wpisać?
« Odpowiedź #38 dnia: Kwiecień 08, 2019, 19:38:14 »
Na przykład gdzie jest menu start.

Offline angh

• Badass
« Odpowiedź #39 dnia: Kwiecień 09, 2019, 14:25:10 »
Wystarczy przypiac ikonke przegladarki do paska / pulpitu...