Autor Wątek: Emulatory, czyli sam zrób sobie remastera!  (Przeczytany 5240 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Online hadxmen

• Mieszkaniec tego forum
  • Fire walk with me.
    • FLICKR
Emulatory, czyli sam zrób sobie remastera!
« dnia: Marzec 13, 2017, 17:21:11 »
Aby ograniczyć spam w innych wątkach (zwłaszcza mój i Simplexa:)), pomyślałem, że otworzę nowy temat dotyczący ogólnie pojętej emulacji.

Temat stał się mocno głośny na całym świecie ostatnio dzięki premierze nowej Zeldy (która na PC oczywiście nie jest na tę chwilę grywalna!).

Jeszcze dziś postaram się obalić mit "klawiaturostwa" na przykładzie wypominanego przez Simplexinga Donkey Konga :).

Offline Simplex

• Żywa Legenda
  • Jak tu coś wpisać?
Odp: Emulatory, czyli sam zrób sobie remastera!
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 13, 2017, 17:25:03 »
Bardzo chętnie sie dowiem jak grać bez stuttera.

Online hadxmen

• Mieszkaniec tego forum
  • Fire walk with me.
    • FLICKR
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 13, 2017, 19:22:37 »
Ok, zacznijmy od Dolphina, czyli emulatora Wii i GCN. Fantastyczny program, który w nieoficjalnej wersji jest jeszcze lepszy.
W podstawowej wersji największym problemem jest stuttering, o którym wspomniał Simplex. Nie dotyczy wszystkich gier, często jest niemal zerowy, ale kilka tytułów działa poniżej oczekiwań (Mario Kart, Donkey Kong itd). W moim przypadku problem rozwiązał całkowicie Ishiiruka-Dolphin Custom Version. Wspomniany wcześniej Donkey Kong działa bez zająknięcia w 60FPS ze skalowaniem obrazu 8x i teksturami HD stworzonymi przez graczy. Poniżej wideo:

DONKEY KONG: COUNTRY RETURNS

Dolphin: Ishiiruka 906 https://forums.dolphin-emu.org/Thread-unofficial-ishiiruka-dolphin-custom-version
Ustawienia graficzne: DX11, rozdzielczość renderowania: 8x (5120x4224), MSAA x2, filtrowanie anizotropowe x16, pixel per lightning
Dodatkowo: własne tekstury HD
Kontroler: Oryginalny WiiRemote Motion Plus (gra działa bez Dolphin Bara)

Wydajność: stabilne 60FPS, na video pojawiła się jedna ścina, bez nagrywania nie udało mi się wywołać żadnego laga :).

Linki:
Dolphin: https://www.google.pl/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#safe=off&q=Dolphin+&*
Ishiiruka-Dolphin Custom Version: https://forums.dolphin-emu.org/Thread-unofficial-ishiiruka-dolphin-custom-version
Wiki zawierające informacje o działaniu gier oraz opcjach, które powodują problemy, o dodatkach, tweakach:https://wiki.dolphin-emu.org/index.php?title=Main_Page

Jeśli chodzi o Dolphina to w 90% przypadków jeśli jakaś opcja robi problem w grze (np MSAA w Mario) to jest z automatu wyłączana - informacja o tym pojawia się w rogu ekranu. Ustawienia graficzne dostosowujemy pod siebie. Klawiaturstwo!
« Ostatnia zmiana: Marzec 13, 2017, 19:24:56 wysłana przez hadxmen »

Offline Simplex

• Żywa Legenda
  • Jak tu coś wpisać?
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 13, 2017, 19:57:01 »
A te lepsze tekstury to skąd wziąć?

Online hadxmen

• Mieszkaniec tego forum
  • Fire walk with me.
    • FLICKR
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 13, 2017, 20:18:50 »
Przed odpaleniem gier polecam korzystać z Wiki, tam często są też informacje o teksturach. Tu link bezpośredni:

https://forums.dolphin-emu.org/Thread-wii-fhd-donkey-kong-country-returns-hd-textures-mod-v1-4?highlight=donkey+kong+country

Online hadxmen

• Mieszkaniec tego forum
  • Fire walk with me.
    • FLICKR
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 13, 2017, 21:30:10 »
Tu jako kolejna ciekawostka - New Super Mario U na CEMU. 4K60FPS.

Offline Jacek

• Aktywny forumowicz
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 13, 2017, 21:39:11 »
mnie najbardziej ciekawi jak z zelda windwalker hd
probowales? da sie grac?4k60fps?

Offline quong

• Badass
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 13, 2017, 21:42:47 »
Pamiętam czasy jak emulator Dolphina się pojawiał i raczkował. Zresztą bardzo fajną stroną było kiedyś emu.makii.pl . Widzę, że jakieś updatey i newsy się tam pojawiają ale ograniczone to chyba jest tylko do zbędnego minimum czyli przeklejaniu changelogów. Fajnie, że hadxmen rozpoczął temat. Przyznam szczerze, że chodziło mi to ostatnio mocno po głowie, żeby zobaczyć chociaż co w trawie piszczy, choć do samej emulacji jestem trochę sceptyczny bo może przy takiej grzej jak Donkey Kong nie ma to wielkiego znaczenia, tak przy np takiej Zeldzie to jednak wolę by wszystko wyglądało perfekcyjnie tj w założeniu twórców. Emulatory często przekłamują różne efekty itp rzeczy - więc wolę jednak mimo wszystko oryginalny sprzęt i płynący z tego feeling experience. ;)

mnie najbardziej ciekawi jak z zelda windwalker hd
probowales? da sie grac?4k60fps?

To jest to co wspominałem powyżej - jak w ogóle zastąpić ekran U-bletu, który wyświetla różnego rodzaju informacje czy ekwipunek jak np w Zeldzie na tradycyjnym komputerze?
« Ostatnia zmiana: Marzec 13, 2017, 21:45:20 wysłana przez quong »

Online hadxmen

• Mieszkaniec tego forum
  • Fire walk with me.
    • FLICKR
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 13, 2017, 21:57:57 »
Zelda ma wsparcie dla Pro Controllera, dzięki temu nie wymaga padleta do komfortowej gry.

Wind Waker raczej nigdy nie będzie działał w 60FPS, cała fizyka gry oparta jest o 30 klatek. Wymuszenie 60 w cheat engine dubluje prędkość gry. Ale 4K30FPS (ze spadkami - nie da się ich jeszcze uniknąć, ale stawiam, że chodzi lepiej niż BOTW na WiiU czy Switchu na TV:)).

Poniżej stara wersja CEMU, chodziło bardzo stabilnie. Od tego czasu poprawiły się efekty, dostaliśmy możliwość odpalić grę w rozdzielczości jakiej tylko chcemy.

CEMU jest cholernie eksperymentalny, to emulator w bardzo wczesnej fazie. Progres jest niesamowity, ale często jedna wersja coś psuje, a coś naprawia.

Online hadxmen

• Mieszkaniec tego forum
  • Fire walk with me.
    • FLICKR
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 13, 2017, 23:06:16 »

Ostatnie na dziś, ale całkiem spektakularne. Super Mario Galaxy 2 z teksturami HD. Ponownie rozdzielczość skalowana x8 + MSAAx2. Wygląda świetnie, działa bardzo dobrze. Do samej gry pewnie nigdy się nie przekonam, ale tytuł ma mnóstwo miłośników, więc naprawdę warto dać mu szanse.

Wszystkie filmy będą w 4k, YT je przetwarza :)

Online Sialala

• I Am Robot
  • tekst osobisty
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 14, 2017, 10:30:31 »
Kurcze, to Mario Galaxy wyglada calkiem wypas.

Wielkie dzięki, drogie panie, wielkie dzięki koleżanki, za poparcie, za zachętę bym w wyborcze stawał szranki. Wielkie dzięki, ale przyznam, że gdy tyle pań dookoła, nie wybory mi się marzą, ale inne kwestie zgoła - B. Komorowski

Online hadxmen

• Mieszkaniec tego forum
  • Fire walk with me.
    • FLICKR
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 14, 2017, 17:41:44 »
Sprawdziłem dziś Kirby's Return to Dream Land. Jedna z najbardziej infantylnych produkcji, w jakie miałem możliwość zagrać. Mimo to ma jakąś swoją magię i wyróżnia się na tle innych platformerów, pomysł ze zmianami stylów ataków kozacki, ale zbyt dziwne to dla mnie, abym się dobrze bawił.

Gra działa doskonale, wygląda bardzo dobrze. Gry Nintendo bardzo dużo tracą ze względu na niską rozdzielczość, Kirby to kolejny przykład, że pod pokrywą pikselozy znajduje się bardzo solidna oprawa wizualna. Do tej gry żadnego texture packa nie znalazłem.
« Ostatnia zmiana: Marzec 14, 2017, 17:48:00 wysłana przez hadxmen »

Offline wrobel

• Badass
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 14, 2017, 19:58:51 »
Ciekawy wątek. Kiedyś też się bawiłem w emulację różnych platform, ale to jeszcze były czasy gdy mój komputer można było określić mianem współczesnego. Nawet skończyłem kiedyś na Dolphinie MGS Twin Snakes na C2D E8400 @ 3GHZ i GF9800GT. Nie działał zbyt dobrze, ale i tak grało się fajnie na tyle, że dało się skończyć. Dziś emulacja GC wygląda pewnie znacznie lepiej, skoro Wii jest tak dobrze emulowane?

hadxmen, bawisz się też PCSX2? Bo z tego co widziałem na YT to też robi dobre wrażenie.

Online hadxmen

• Mieszkaniec tego forum
  • Fire walk with me.
    • FLICKR
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 14, 2017, 20:09:18 »
Tak, ale ostatnio Dolphin mnie głównie zauroczył (no i CEMU). MGSa testowałem, ale nie potrafię w niego grać:

MGS - skalowany wysoko, widescreen

Co do PCSX2 - starsze video:

Silent Hill 2 - to chyba najlepiej wyglądająca wersja jaka jest możliwa do osiągnięcia:

Haunting Ground - ciekawy horror, działa bardzo płynnie, ale nie wszystkie efekty wyświetlane są prawidłowo:

Silent Hill: Origins - ostatni klasyczny Silent Hill (choć oczywiście nie robiony przez Team Silent) - wyszedł niestety tylko na PS2 i PSP. Emulacja na PC działa idealnie w trybie software, czyli w natywnej rozdzielczości PS2. Gra warta kompromisów ;)

Jak masz pytania to wal, ale nie jestem ekspertem. Wiki robią najczęściej świetną robotę.

Offline Blue__

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 14, 2017, 20:18:47 »
Ja tam sie zraziłem do emulacji lata temu. Emulacja Donkey Konga ze snesa wymagała przełączania między dwoma trybami, żeby widzieć wszystko to co trzeba w niektórych levelach. Męczyłem się też z różnymi innymi rzeczami i jak to nie było jakieś mame, czy gameboy to naprawde było kiepsko. Na bleemie co prawda łoiłem ostro w tekkena 3, no ale to było jednak mocne nakręcenie na tytuł, bo idealnie nie było. Znajomy się niedawno chwalił jak mu super chodzi god of war... no tylko jak zobaczyłem te skyboxy to załamałem ręce. Jak patrzę na to co pokazałeś z Wind Wakera to dla mnie jest tragedia.

Co do Kirby's Return to Dream Land, gra jest spoko, tylko że dorosły to się tam będzie nudził przez 1/4 gry niestety. Na początku jest tak banalnie, że się po prostu nie da. A po połowie przenosisz się do innego świata i tam znów jest hardcore :).

Online hadxmen

• Mieszkaniec tego forum
  • Fire walk with me.
    • FLICKR
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 14, 2017, 20:19:40 »
Poczekaj na nowe video z Wind Wakera niedługo;). Emulatory nie są dla każdego - wymagają za dużego klawiaturstwa o którym wspomina Simplox. Ja na nich zazwyczaj nie gram tylko się bawię. Większość najlepszych serii od Nintendo do mnie nie przemawia, ale lubię je testować i maksymalizować efekty.

PCSX2 działa zdecydowanie gorzej niż Dolphin, niestety. 

Jeśli chodzi o emulatory to w 99% problemy pojawiają się dopiero jak chcemy wyjść ponad poziom domyślnej platformy. PCSX2 działa świetnie w trybie software, tryb hardware, w którym rozdzielczości są skalowane często psuje pewne elementy gier. Z Dolphinem jest podobnie, z tym że problematyczne tytuły to malutki ułamek.

Zamówiłem sobie podróbkę Wii Pro Controllera :).
« Ostatnia zmiana: Marzec 14, 2017, 20:24:26 wysłana przez hadxmen »

Offline Astarot

• Mieszkaniec tego forum
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 15, 2017, 01:17:13 »
Czy ten emulator Wii rozpozna Dulashocka3 jako kontroler?

Offline quong

• Badass
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 15, 2017, 11:05:13 »
Wydaje mi się, że jak poprawnie podłączysz DualShocka i Windows Ci go wykryje, to z mapowaniem przycisków w Dolphinie nie będzie problemu.

Online hadxmen

• Mieszkaniec tego forum
  • Fire walk with me.
    • FLICKR
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 15, 2017, 21:38:25 »
Dualshock będzie spoko jako classic controller lub pad od Gamecube. Z konfiguracją nie ma problemów.

Fatal Frame 4 z fanowskim tłumaczeniem na angielski - gra nie opuściła nigdy Japonii. Na filmiku widać lekki stutter, ale podczas gry praktycznie nie występuje, sam tytuł dziwny, ale ma swój charakter i potrafi przestraszyć. Najlepiej grało mi się w 2kę na PS2 wiele lat temu, odświeżyłem sobie ją remakiem na Wii, ale nie zdążyłem przejść nim sprzedałem konsole. Na Dolphinie nie chciało mi się grać od nowa. Polecam sprawdzić, bo tytuł ekstremalnie mało popularny u nas, a w wielu kręgach niemal kultowy.

Offline Simplex

• Żywa Legenda
  • Jak tu coś wpisać?
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 18, 2017, 16:38:36 »
Z pomocą hadxmena odpaliłem Donkey Kong Country Returns i jest moc. Gram w 1080p60 z supersamplingiem i lepszymi teksturami na padzie Elite, podpowiedzi do sterowania są dostosowane do pada, normalnie next gen.

Nie obyło się bez problemów, domyślnie włączona jest opcja, która powoduje że kong jest widoczny przez obiekty które powinny go zasłaniać, jako graficzny zwyrol natychmiast to zauważyłem :P

A gra wygląda świetnie (oczywiscie z poprawką na rok wydania i fakt że to wyszło na Wii). Do tego dzięki save state można zapisywać i wczytywać w dowolnym momencie co trwa ułamek sekundy. Rozwiązuje to też problem z poziomem trudności i ograniczoną liczbą żyć.
« Ostatnia zmiana: Marzec 18, 2017, 16:43:26 wysłana przez Simplex »

Offline Astarot

• Mieszkaniec tego forum
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 18, 2017, 20:00:06 »
Ogromne obrazki :D

Online hadxmen

• Mieszkaniec tego forum
  • Fire walk with me.
    • FLICKR
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 18, 2017, 20:43:15 »
??:)

Prawy przycisk myszy>Otwórz grafikę w nowej karcie.

Offline Simplex

• Żywa Legenda
  • Jak tu coś wpisać?
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 19, 2017, 11:59:52 »
Nie wiem czy to ironia, czy inny sarkazm. Jak naprawdę za duże, to wyczyść cache przeglądarki, a jak za małe, to sobie powiększ ręcznie, forum automatycznie zmniejsza do szerokości 800px.

Online hadxmen

• Mieszkaniec tego forum
  • Fire walk with me.
    • FLICKR
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 19, 2017, 20:27:28 »
Jeśli ktoś ma ochotę bawić się w CEMU (WiiU emulator) to udało mi się naprawić pracę triggerów w padzie od Xboxa (nie działają już na tej samej osi).

Wystarczy pobrać paczkę i wkleić do folderu głównego emulatora: https://mega.nz/#!0sEQgaZJ!FJaEZqM8X4QbtlvF9DZY_SZmg3GGZiWjFOuj2IXgcT0?

Poniżej wideo z Wind Wakera pokazujące działające triggery (działające jednocześnie namierzanie i parowanie):

Offline Goldberg

• Mieszkaniec tego forum
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 20, 2017, 18:46:43 »
Piekne dzieki hadxmen za swietny temat. Moje silowanie sie z emulacja zatrzymalo sie na MAME w 2005 roku. Chetnie sprawdze jak to wyglada 12 lat pozniej. Dolphin Ishiiruka juz sciagniety...

Offline Marcin Szymański_

• I Am Robot
  • Verified by Żabka and Freshmarket
« Odpowiedź #25 dnia: Marzec 20, 2017, 19:05:03 »
Ja bym go wziął do M2 żeby opowiedział o emulacjach i jak to wygląda, ale nie odpowiada PW. :)

Man, robisz dobrą robotę i ludzie powinni o tym usłyszeć.

Offline Blue__

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #26 dnia: Marzec 20, 2017, 19:12:05 »
forum automatycznie zmniejsza do szerokości 800px.
Jaki troll :P

Offline Astarot

• Mieszkaniec tego forum
« Odpowiedź #27 dnia: Marzec 20, 2017, 19:19:57 »
Nie wiem czy to ironia, czy inny sarkazm. Jak naprawdę za duże, to wyczyść cache przeglądarki, a jak za małe, to sobie powiększ ręcznie, forum automatycznie zmniejsza do szerokości 800px.

Offline Simplex

• Żywa Legenda
  • Jak tu coś wpisać?
« Odpowiedź #28 dnia: Marzec 20, 2017, 19:32:21 »
forum automatycznie zmniejsza do szerokości 800px.
Jaki troll
Nie rozumiem, przecież to prawda. Być może nie działa na core theme, albo trzeba wyczyść cache.

Offline Goldberg

• Mieszkaniec tego forum
« Odpowiedź #29 dnia: Marzec 20, 2017, 19:34:31 »
Ja bym go wziął do M2 żeby opowiedział o emulacjach i jak to wygląda, ale nie odpowiada PW. :)

Man, robisz dobrą robotę i ludzie powinni o tym usłyszeć.

Tru dat- robote robi swietna!

Warto wiedziec, ze nie odpowiada na PM, bo pytan pewnie mialbym mnostwo  ;).

Offline lutoslav

• I Am Robot
  • RDR
« Odpowiedź #30 dnia: Marzec 20, 2017, 19:58:38 »
A takie pytanko: Gram dajmy na to w Wind Waker HD na CEMU 1.7.3. Jak wyjdzie kolejna wersja emulatora to save przejdzie na nia?

Offline Goldberg

• Mieszkaniec tego forum
« Odpowiedź #31 dnia: Marzec 20, 2017, 20:33:07 »
Przeciez save'y przetrzymywane sa w osobnych plikach, ktore potem odczytuje emulator. Na 99.9% tak.

Online hadxmen

• Mieszkaniec tego forum
  • Fire walk with me.
    • FLICKR
« Odpowiedź #32 dnia: Marzec 20, 2017, 23:43:41 »
Oczywiście, zarówno save jak i cache można przenosić między wersjami. Jak macie jakieś pytania to walcie tutaj.

@Marcin Szymański_ - nie zauważyłem PW, dzięki za zaproszenie, pomyślę o tym w wolnej chwili, ale miej na uwadze, że nie znoszę rozmawiać - ani przez telefon, ani przez sieć (nagadam się tyle w pracy, że mi przechodzi chyba), stokrotnie chętniej piszę. :)

• I Am Robot
« Odpowiedź #33 dnia: Marzec 21, 2017, 15:05:18 »
Wspomniany wcześniej Donkey Kong działa bez zająknięcia w 60FPS ze skalowaniem obrazu 8x i teksturami HD stworzonymi przez graczy.
Zrobiłem wszystko jak w instrukcjach i gra mi działa. Ale pad nie - wina tego, że Elite?

Offline Simplex

• Żywa Legenda
  • Jak tu coś wpisać?
« Odpowiedź #34 dnia: Marzec 21, 2017, 15:26:39 »
Pad trzeba skonfigurować albo znaleźć plik konfigracyjny

• I Am Robot
« Odpowiedź #35 dnia: Marzec 21, 2017, 15:28:00 »
Plik znalazłem, ale ni chuja nie mogę znaleźc informacji jak i gdzie mam go załadować - pomijając już to, ze w instrukcji podają katalogi, których nie mam.

Offline Simplex

• Żywa Legenda
  • Jak tu coś wpisać?
« Odpowiedź #36 dnia: Marzec 21, 2017, 16:08:51 »
Jakich katalogów nie masz?

"Throw DKCR.ini from the archive inside Documents\Dolphin Emulator\Config\Profiles\Wiimote"

• I Am Robot
« Odpowiedź #37 dnia: Marzec 21, 2017, 17:00:03 »
I to zrobiłem. Nadal kontroler nie działa.

Katalogów nie miałem, bo gościu coś od siebie wpisywał. Anyway, zrobiłem jak trzeba i dalej dupa.

Ręcznie też konfigurowałem. Może nie mam czegoś właczonego?
« Ostatnia zmiana: Marzec 21, 2017, 17:01:42 wysłana przez Marcin Szymański_ »

Offline Simplex

• Żywa Legenda
  • Jak tu coś wpisać?
« Odpowiedź #38 dnia: Marzec 21, 2017, 18:13:34 »
Strzelam w ciemno, ale możliwe że trzeba mieć zainstalowanego normalnego Dolphina oraz Ishiirukę. Ja tak mam i mi działa.

Online hadxmen

• Mieszkaniec tego forum
  • Fire walk with me.
    • FLICKR
« Odpowiedź #39 dnia: Marzec 21, 2017, 21:27:24 »
Marcin to chyba czas, w którym powinieneś wysłać screeny ustawień pada. Na 100% jest coś źle ustawione, bo układ tam działa zero-jedynkowo.