Autor Wątek: "Stabilny" router  (Przeczytany 8677 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline amsnake

• Mieszkaniec tego forum
"Stabilny" router
« dnia: Czerwiec 14, 2013, 09:01:48 »
Polecicie cos !!!! :)
Bo juz mnie nerw bierze ...

Na czym polega problem. Bardzo czesto pracuje z domu. W wielu przypadkach musze podłączyc sie via vpn do firmy (source safe, klucze sprzetowe do oprogramowania itd ... ). Router, ktory mam (tplink z wgranym ddwrt) srednio mi na to pozwala, ponieważ połączenie po około minucie/dwóch idzie w kosmos. Gdy łącze sie bezpośrednio do sciany, czyli znaczy sie gniazdka od usługodawcy :) wszystko działa pieknie i stabilnie. Jesli łacze sie do routera (niezaleznie czy po kablu czy po wifi) jest kicha. Nie ma znaczenia rownież vpn, do jakiego sie łącze. Ta sama historia jest z vpn wbudowanym w systemy MS, to samo z cisco.

Dlatego plan jest zmiany routera, ale potrzebuje czegos, co bedzie działało lepiej od tplinka w obszarze obsługi tunelu.
Pomysły?

Offline Buster Dogg

• I Am Robot
  • Pitagoras siłowni
Odp: "Stabilny" router
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 16, 2013, 12:36:57 »
Od prawie 2 lat posiadam Asusa WL-500G Premium V2. Pracuję zdalnie od ponad roku i mam zero problemów z nim, a też korzystam z VoIPa, FTPa i komputer stoi podłączony czasami przez 12 godzin. Mogę go spokojnie polecić. Działa na oryginalnym sofcie w najnowszej dostępnej wersji.
(kliknij)

Offline blazej

• I Am Robot
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 16, 2013, 18:58:15 »
To może ja się podepnę. Od kilku lat korzystam z popularnego Linksys WRT54GL 54Mb/s, na stabilność nie narzekam, ale widzę, że do kupna są już modemy 150, a nawet 300Mb/s. Na Allegro schodzą jakieś Tp-Link w dużej ilości.
Moje pytanie jest takie czy warto wymieniać czy zostać przy tym co mam?

Offline Buster Dogg

• I Am Robot
  • Pitagoras siłowni
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 16, 2013, 19:44:24 »
IMO warto pod warunkiem, że masz sprzęt który obsługuje 802.11n. Trzeba jedynie wziąć poprawkę na to, że te routery potrafią działać w trybie mieszanym (802.11abg + 802.11n), a wtedy jeśli podłączasz do niego kilka sprzętów które obsługują różne protokoły to prędkość dla 802.11n może nie osiągać pełnych możliwości.
Z moich eksperymentów wynika, że najlepsze efekty są, gdy ustawimy router w tryb 802.11n (tylko) i podłączamy do niego tylko sprzęty, które potrafią obsłużyć ten protokół.
Aczkolwiek to było jakieś 2 lata temu i może coś się zmieniło w tej kwestii.
(kliknij)

Offline blazej

• I Am Robot
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 16, 2013, 20:24:09 »
Dzięki za odp. Jeszcze musze poczytać o tych standardach, że bo nie wiem czy moje urządzenia to obsługują.

Offline Harry Keogh

• Super Badass
  • .
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 17, 2013, 09:34:00 »
@amsnake - może spróbuj jeszcze z openwrt?

Ja ostatnio wymieniałem właśnie niezniszczalnego Linksysa WRT54GL na TP-LINKa i wgrałem tam openWRT, build Vargalex, od razu z GUI (http://vargalex.atw.hu/) Przy czym VPNa jeszcze na nim nie testowałem, a czasem też łączę się z firmą. Jeśli będę miał problemy, to dam znać.

@blazej
Co do samej zmiany routera - jeśli faktycznie potrzebujemy szybszych transferów bezprzewodowych, to zmiana na sprzęt wspierający N jest sensowna.
Mi zależało przede wszystkim na lepszych transferach z laptopa do domowego NASa, ale także z NASa do media-playera. Mimo że po kablu, to jednak 100Mbitów momentami nie wystarczało przy niektórych filmach, więc gigabitowy ethernet też się przydał.

Wybrałem router dual-bandowy (czyli można postawić osobno sieć N i osobno G): http://www.ceneo.pl/16842912
Raz - żeby wspierać starsze urządzenia bez N, dwa - N ma mniejsze zasięgi, tym samym w drugim końcu mieszkania, w razie niedostępności sieci N mogę się łączyć z G.

Jak dotąd jestem zadowolony, nie napotkałem jeszcze problemów. Bezprzewodowo po N znacznie szybciej.
Na starym routerze bezprzewodowo miałem transfer rzędu ~2,5MB . Na nowym jest to ~11MB

Offline Michał Broda

• I Am Robot
    • M2- Podcast
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 17, 2013, 12:12:43 »
Ja zmieniałem coś koło roku temu na TP-LINK TL-WR1043ND i również go polecam bo nie miałem z nim najmniejszych problemów. Ma 3 anteny, dobry zasięg, siłę sygnały jak i przepustowość. Standard N.

Offline kubazz

• Mieszkaniec tego forum
  • ... .. _._. _._
    • 2pady.pl - inny blog o grach
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 17, 2013, 13:04:30 »
Na czym polega problem. Bardzo czesto pracuje z domu. W wielu przypadkach musze podłączyc sie via vpn do firmy (source safe, klucze sprzetowe do oprogramowania itd ... ). Router, ktory mam (tplink z wgranym ddwrt) srednio mi na to pozwala, ponieważ połączenie po około minucie/dwóch idzie w kosmos. Gdy łącze sie bezpośrednio do sciany, czyli znaczy sie gniazdka od usługodawcy :) wszystko działa pieknie i stabilnie.

Lol, mam podobny problem z VPNem do pracy i zupełnie nie pomyślałem, że to może być wina routera (też TP-LINK) tylko zwalałem winę na chujowy VPN (no i tak za cudowny to on nie jest ;) ostatnio checkoutowałem 100GB repo z SVNa, bolało). Dziś jak wrócę, sprawdzę czy po wpięciu bezpośrednio do modemu jest lepiej.

przed wyruszeniem w drogę należy zebrać drużynę

Ja Być z Polska

• Gość
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 17, 2013, 13:11:36 »
Mój stary ruter TP-Link TL-WR340G po kilku dniach zaczyna zamulać, i w teście prędkości UPC pokazuje 30-35 Mbit. Szybki restart rutera przywraca pełną prędkość czyli 58.5 Mbit.

Mam go podłączonego do modemu od UPC (ma on wbudowany ruter, ale kiepskie możliwości konfiguracji więc używam dodatkowego). Ktoś ogólnie wie o co chodzi? Za stary model nie ogarnia takich prędkości czy co? Jak miałem wolne nety 3 Mbit i 8 Mbit to nie miałem takich problemów.

Jak sie nic nie da z tym zrobić to pewnie będę się rozglądał za czymś nowym, myślałem już kiedyś o wymianie na 1 Gbit z jakimś lepszym Wi-Fi.

Offline Romek

• I Am Robot
  • #także
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 17, 2013, 13:18:33 »
Możesz zacząć używać routera UPC, a TP-Linka przełączyć w tryb AP. Sam tak zrobiłem, bo mój WRT54GL już sobie nie radził z coraz szybszym netem (CPU nie wyrabia), a Wi-Fi w G i tak jest ograniczone. Dzięki temu mogę też włączyć dodatkowe Wi-Fi dla gości jak jest potrzeba, bez konieczności podawania skomplikowanej konfiguracji czy zmiany haseł.
Podziwiaj moje trofea. Zobacz, ile osiągnąłem!

Ja Być z Polska

• Gość
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 17, 2013, 13:26:18 »
Znaczy wiesz, ja TP-Linka używam dodatkowo bo ma fajne ficzery jak przypisanie lokalnego IP do adresu MAC, nie ma tego w modemie UPC. Kompa i konsole mam podpięte kablami, a Wi-Fi używa głównie mama w drugim pokoju na laptopie.

A na przypisaniu IP mi zależy ze względu na przekierowania portów. W modemie UPC po prostu ustawiłem DMZ, tak więc ruter ma dostęp do otwartego neta, a potem w ruterze sobie odblokowuję co mi pasuje dla danego urządzenia (PC inne porty, Xbox inne porty).

Ogólnie posiadanie dwóch ruterów podpiętych "szeregowo" mi nie przeszkadza, chyba że to z tego wynikaja problemy z zamulaniem po kilku dniach.

Offline Romek

• I Am Robot
  • #także
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 17, 2013, 13:55:45 »
Przekierowanie portów może odbywać się automatycznie, wystarczy włączyć UPnP. Możesz też ustalić pulę IP w DHCP dla większości urządzeń, a resztę wpisać na sztywno poza tą pulą.

DMZ i podwójny NAT będzie działał bardzo źle. Jak chcesz to zrobić porządnie, to włącz opcję "Port-base Passthrough" w modemie. Będzie działał wtedy jak switch.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 17, 2013, 13:58:11 wysłana przez Romek »

Pikacz

• Gość
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 17, 2013, 14:37:41 »
Mój stary ruter TP-Link TL-WR340G po kilku dniach zaczyna zamulać, i w teście prędkości UPC pokazuje 30-35 Mbit. Szybki restart rutera przywraca pełną prędkość czyli 58.5 Mbit.
Mój skurwysyn, jakiś noname (ale tego nie jestem pewny - jak sądzę też jakiś Dlink czy coś), raz/dwa razy dziennie lubi się rozłączyć z każdym urządzeniem WiFi. Po kablu trzyma się połączenia jak kiedyś Listkiewicz stołka w PZPN.
Restart i znów działa.

Może ktoś wie, co to za cholerstwo? Autentycznie, rozłącza się ze wszystkim (i nie chce połączyć) a po kablu dalej śmiga.

Ja Być z Polska

• Gość
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 17, 2013, 14:49:31 »
Przekierowanie portów może odbywać się automatycznie, wystarczy włączyć UPnP. Możesz też ustalić pulę IP w DHCP dla większości urządzeń, a resztę wpisać na sztywno poza tą pulą.

DMZ i podwójny NAT będzie działał bardzo źle. Jak chcesz to zrobić porządnie, to włącz opcję "Port-base Passthrough" w modemie. Będzie działał wtedy jak switch.

OK, w modemie aktywowałem to PB Psthr dla maca TP-Linka.

W TP-Linku miałem włączone UPnP, ale pamiętam że miałem jaja że nie mogłem się zalogować do Games for Windows LIVE. Jak jeden port ręcznie przekierowałem to grało.
Wyłaczyłem obecnie ręczne przekierowania, i na liście appek UPnP mam np. uTorrenta, wiec to chyba działa, kwestia czy tak będzie z wszystkim.

Ale ogólnie to te ustawienia powinny pomóc w muleniu rutera po paru dniach, czy to tak raczej w celach puryzmu doradziłeś? :)

Pogrzebe jeszcze w ustawieniach modemu, może sie przekonam i podłącze wszystko bezpośrednio.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 17, 2013, 14:56:00 wysłana przez Ja Być z Polska »

Offline Harry Keogh

• Super Badass
  • .
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 17, 2013, 14:49:41 »
Zazwyczaj za takie niestabilne zachowania odpowiada kiepski soft.
Stąd na ratunek alternatywy: dd-wrt, open-wrt, tomato itp

A jak to nie pomaga, to w tych softach można ustawić cykliczne restarty, np. w środku nocy.

Offline Romek

• I Am Robot
  • #także
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 17, 2013, 14:55:39 »
Ale ogólnie to te ustawienia powinny pomóc w muleniu rutera po paru dniach, czy to tak raczej w celach puryzmu doradziłeś? :)

Ciężko powiedzieć, mulenie po czasie, którego nie było wcześniej jest dziwne. W każdym razie przekierowanie portów do zalogowania się do GFWL nie powinno być potrzebne, problem pewnie wynikł właśnie z podwójnego NAT i wrzucenia drugiego routera za DMZ. Z tego samego powodu UPnP mogło też wcześniej nie działać.

Offline projektkong

• Administrator
  • I Am Robot
  • SHMUPS is my life
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwiec 17, 2013, 14:58:21 »
Mój skurwysyn, jakiś noname (ale tego nie jestem pewny - jak sądzę też jakiś Dlink czy coś), raz/dwa razy dziennie lubi się rozłączyć z każdym urządzeniem WiFi. Po kablu trzyma się połączenia jak kiedyś Listkiewicz stołka w PZPN.
Restart i znów działa.

Może ktoś wie, co to za cholerstwo? Autentycznie, rozłącza się ze wszystkim (i nie chce połączyć) a po kablu dalej śmiga.

To częsta przypadłość nie tylko TpLinków.
Mój D-Link ma dokładnie to samo. U mnie pomaga "Hard Reset" (nie zwykłe odłączenie i podłączenie zasilania) i związane z tym wyczyszczenie pamięci.
Niestety po takim resecie trzeba cały router konfigurować na nowo >:(.

U mnie jest tak, że np. przez pół roku (router w domu działa 24h na dobę) jest OK i w pewnym momencie zaczyna regularnie zrywać połączenia :(.
Wtedy robię mu hard reset, ustawiam wszystko na nowo i znów mam spokój na kilka miesięcy ;D

Jeśli ktoś szuka naprawdę dobrego sprzętu to polecam coś może mniej znanego i niepopularnego, ale IMO najlepszy sprzęt do domu, czy małego biura:

WD My Net N900 HD Dual Band Router Wireless N   LINK

- 7x LAN 10/100/1000BaseT (RJ45)
- 2x USB 2.0
Kapitalny sprzęt ze świetnym oprogramowaniem.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 17, 2013, 15:01:05 wysłana przez projektkong »

Offline MsbS

• I Am Robot
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwiec 17, 2013, 15:02:17 »
Jak już piszemy o wariactwach routerów, to się dorzucę.

Miałem D-Linka jakiegośstandardowego z dolnej półki. Sam w sobie działał w miarę OK, wieszał się może raz na miesiąc i wystarczało prztyczkiem zrobić reset.

ALE nie lubił się ze Steamem. Po uruchomieniu na kompie Steama, wyświetlał mi się popup 'kabel sieciowy odłączony' i łączność siadała. Trzeba było zrobić reset routera. To był pecet z WinXP, połączony po kablu.

Zmieniłem router na Linksysa i problem zniknął, więc to nie był problem z komputerem, tylko ewidentnie router.

Ja Być z Polska

• Gość
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwiec 17, 2013, 16:49:33 »
Ogólnie dzięki Romek za rady. Testowo odpiąłem TP-Linka i podpiąłem wszystko bezpośrednio do modemu. Póki co jest ok, zobaczymy jak na dłuższą metę.

Ogólnie zły ten modem chyba nie jest. Nawet ma 1 Gbit (pierwszy raz na oczy widze tą liczbe we właściwościach połączenia w Windowsie) i Wi-Fi n, opcji konfiguracji masa. Poczytam jeszcze instrukcje i zobacze co tam jest co, bo masy rzeczy w ogóle nie znam.

Offline Michał Broda

• I Am Robot
    • M2- Podcast
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwiec 17, 2013, 17:51:58 »
Ogólnie dzięki Romek za rady. Testowo odpiąłem TP-Linka i podpiąłem wszystko bezpośrednio do modemu. Póki co jest ok, zobaczymy jak na dłuższą metę.

Ogólnie zły ten modem chyba nie jest. Nawet ma 1 Gbit (pierwszy raz na oczy widze tą liczbe we właściwościach połączenia w Windowsie) i Wi-Fi n, opcji konfiguracji masa. Poczytam jeszcze instrukcje i zobacze co tam jest co, bo masy rzeczy w ogóle nie znam.
TP-Linki ogólnie są dobre, może masz wadliwy egzemplarz? Mi działa prawie non stop bez restartu miesiącami i problemów żadnych nie ma.

Offline amsnake

• Mieszkaniec tego forum
« Odpowiedź #20 dnia: Czerwiec 18, 2013, 07:32:12 »
@amsnake - może spróbuj jeszcze z openwrt?

Na razie pokombinuje jeszcze z ustawieniami. Do routera łączy mi się kilka urządzeń (jakieś apple, androidy, konsola jedna, druga, dwa laptopy), zawsze minimum dwa urządzenia na raz. Wymuszę jakiś starszy, wolniejszy tryb (nie potrzebuje kosmicznych prędkości) - może wtedy stabilność wzrośnie.

A jak nie - openwrt, później to chyba skusze się na jakiegoś asusa - opinie maja niezłe.