Autor Wątek: On jest piratem! *nuci*  (Przeczytany 112988 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

mateuszgreloch

• Gość
Odp: On jest piratem! *nuci*
« Odpowiedź #120 dnia: Maj 28, 2014, 14:32:57 »
Blue pieprzysz farmazony - prawo polskie > prawo europejskie > prawo korporacyjne. Jak Ci się nie podoba to deal with it, ale tutaj nie masz racji. Licencje są niezgodne z naszym prawem i wydawca gówno mi może zrobić jeśli sobie płytę odsprzedam lub udostępnię w moim sklepie. Kupiłem, mam fizyczny nośnik, posiadam do niej prawo.

Offline Pats

• I Am Robot
  • Nbareja
« Odpowiedź #121 dnia: Maj 28, 2014, 14:33:19 »
Zdrowia życzę.

A dziękuję, jako że od jakiegoś czasu ze mną kiepsko, w zasadzie to coraz gorzej i raczej się to nie zmieni - to jak najbardziej - dziękuję.

Offline Blue__

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #122 dnia: Maj 28, 2014, 14:35:34 »
Blue pieprzysz farmazony - prawo polskie > prawo europejskie > prawo korporacyjne.
Ja się tylko ustawiłem pod flame w opozycji do Patsa. Sam tak nie uważam :P.

Offline Romek

• I Am Robot
  • #także
« Odpowiedź #123 dnia: Maj 28, 2014, 14:35:59 »
Matt, sprzedać możesz, ale z "udostępnianiem" w miejscu publicznym bym uważał. Nalot Policji na Padbar był właśnie z powodu tego, że nie spodobało się to polskiemu oddziałowi Sony.
Podziwiaj moje trofea. Zobacz, ile osiągnąłem!

Offline Pats

• I Am Robot
  • Nbareja
« Odpowiedź #124 dnia: Maj 28, 2014, 14:37:30 »
Udostępnić w celu zarobkowym - nie wolno.

mateuszgreloch

• Gość
« Odpowiedź #125 dnia: Maj 28, 2014, 14:37:53 »
Wiadomym jest, że hiperbolizuję co z grami robię, ale point is - prawo polskie jest ważniejsze niż korpo i Sony może nawet napisać że zabrania, a my i tak możemy sobie z tego nic nie robić.

Offline Blue__

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #126 dnia: Maj 28, 2014, 14:38:33 »
Udostępnić w celu zarobkowym - nie wolno.
Wypożyczenie pod to nie podchodzi?

Offline SzczwanyGapa

• Żywa Legenda
  • HANG ON TO YER HELMET...
« Odpowiedź #127 dnia: Maj 28, 2014, 14:39:19 »
Zdrowia życzę.
A dziękuję, jako że od jakiegoś czasu ze mną kiepsko, w zasadzie to coraz gorzej i raczej się to nie zmieni - to jak najbardziej - dziękuję.
To kara boska za piractwo w świetle prawa! ;)
"Co się tak kurwa patrzysz? Nas tu nie ma!"

Offline Blue__

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #128 dnia: Maj 28, 2014, 14:40:13 »
Wiadomym jest, że hiperbolizuję co z grami robię, ale point is - prawo polskie jest ważniejsze niż korpo i Sony może nawet napisać że zabrania, a my i tak możemy sobie z tego nic nie robić.
Teraz serio. Możemy i chwała za to. Ale jakby był jasny sygnał dla Sony, że to się nie opłaca, to by z zapisu zrezygnowali. Tak jak M$ zrezygnował z gier przywiązanych do konta, z always on kinecta, a potem z kinect jako akcesorium w sprzedaży z każdym XO.
« Ostatnia zmiana: Maj 28, 2014, 14:41:57 wysłana przez Blue__ »

Offline Pats

• I Am Robot
  • Nbareja
« Odpowiedź #129 dnia: Maj 28, 2014, 14:40:39 »
Zdrowia życzę.

Nie, to kara za nie leczenie uczuleń, kiedy trzeba było to zrobić :P

Offline Simplex

• Żywa Legenda
  • Jak tu coś wpisać?
« Odpowiedź #130 dnia: Maj 28, 2014, 14:42:05 »
Czyli skoro w świetle polskiego prawa ściąganie filmów z netu jest ok (ale nie wolno udostępniać), to znaczy że wolno to robić i nie ma żadnego problemu?

@Romek: Dlatego grę kupuję, po czym odsprzedaje - umownie nazywając to wypożyczeniem - nie widzę tu łamania prawa.
Łamania nie, ale obchodzenie jak najbardziej.

Skala w tym sensie że takich wypożyczalni są dziesiątki (jak nie setki) i korzystają z nich tysiące (jak nie dzesiątyki tysięcy) ludzi?
Jakoś developerzy niespecjalnie narzekają na pożyczanie i odsprzedawanie gier w przeciwieństwie do piracenia więc chyba można założyć, że skala jest nieporównywalna.
http://www.gamasutra.com/view/news/40104/Opinion_I_feel_used.php
http://www.gamespot.com/articles/next-gen-that-blocks-used-would-be-awesome-says-crysis-dev/1100-6373355/

Więcej mi się nie chciało szukać. Dla developera człowiek kupujący używane gry i odsprzedający je i za te pieniądze kupujący kolejne używane gry niczym nie różni sie od pirata który kradnie ich gry - oni ani w jednym ani w drugim przypadku nie zarabiają. Jedyna różnica jest taka, że pirat łamie prawo a pożyczac/kupowacz używek nie łamie więc może chodzić dumny jak paw i sobie wmaiwia:  "Haha, jestem zajebisty, nie kradnę gier, w przeciwieństwie do tych złodziejskich piratów, którymi gardzę!".
« Ostatnia zmiana: Maj 28, 2014, 14:48:51 wysłana przez Simplex »

Offline SzczwanyGapa

• Żywa Legenda
  • HANG ON TO YER HELMET...
« Odpowiedź #131 dnia: Maj 28, 2014, 14:44:49 »
Zdrowia życzę.
Nie, to kara za nie leczenie uczuleń, kiedy trzeba było to zrobić :P
Niedaleko mnie jest jakaś wiedźma z certyfikatem i magiczną maszynką która wypędza złe duchy alergię z człowieka.
Przetestuję na małżonce i dam znać czy zdało egzamin. Podobno działa ale nie uwierzę póki nie zobaczę jak żona zjada jabłko bez kichania :)
"Co się tak kurwa patrzysz? Nas tu nie ma!"

Offline Blue__

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #132 dnia: Maj 28, 2014, 14:46:55 »
No i całkiem serio jak steam wprowadziłby takie coś jak origin, że masz bez problemu zwrot kasy jak coś jest z grą nie tak przez kilka godzin po odpaleniu etc. to ten argument o sprawdzeniu wymagań by poleciał w kosmos. Tak jest na originie i jak ktoś tam to sprawdza na piracie, to zawsze można mu zasugerować o tamtej gwarancji. Jak za drogo zawsze można też potem kupić gdzieś indziej ;p. Inna sprawa, że to na pewno o wiele bardziej kłopotliwe niż ściągnięcie i odpalenie pirata, a potem kasacja.

Offline a_ratajczak

• Badass
  • PC WSZYSTKICH!
« Odpowiedź #133 dnia: Maj 28, 2014, 14:47:59 »
Skala w tym sensie że takich wypożyczalni są dziesiątki (jak nie setki) i korzystają z nich tysiące (jak nie dzesiątyki tysięcy) ludzi?
Jakoś developerzy niespecjalnie narzekają na pożyczanie i odsprzedawanie gier w przeciwieństwie do piracenia więc chyba można założyć, że skala jest nieporównywalna.
A to ciekawe, nie śledzę branży na tyle widocznie. Obstawiam, że z piractwem pecetowym już nie da się nic zrobić i uderzyli w inne miejsce gdzie mogą zwiększyć zysk :)

Offline Pats

• I Am Robot
  • Nbareja
« Odpowiedź #134 dnia: Maj 28, 2014, 14:51:57 »
@Simplex -> Ja mam jakiś tam kręgosłup moralny i widzę problem w ściąganiu filmów z neta, nie mam natomiast jakiegoś problemu w jak to nazwałeś "omijaniu prawa" w celu "wypożyczenia gry" (czytaj. Kupieniu, pograniu, odsprzedaniu). Prawo jest po to żeby go używać.

@SzczwanyGapa: Ja jestem na etapie zabierania się za to, chociaż już mnie lekarz prowadzący pocieszył że może to potrwać kilka lat :D Cóż, jak trzeba to trzeba.
Edycja: Nawet chyba wiem o co Ci chodzi :)
« Ostatnia zmiana: Maj 28, 2014, 14:54:05 wysłana przez Pats »

Offline Simplex

• Żywa Legenda
  • Jak tu coś wpisać?
« Odpowiedź #135 dnia: Maj 28, 2014, 14:57:20 »
No i używasz tego prawa w taki sposób że efekt jest dokładnie taki jakbys piracił. Więc nie wiem czemu oburzasz się na piratów, skoro efekty są takie same - zagranie w grę jak najniższym kosztem w taki sposób, żeby developer nic z tego nie miał - oto definicja piractwa, a czy to jest zgodne z prawem czy nie to kwestia nieistotna w tym momencie (bo jak mniemam rozmawiamy o piractwie nie z punktu widzenia legalizmu, tylko z punktu widzenia jego szkodliwosci dla rynku gier).

A to ciekawe, nie śledzę branży na tyle widocznie. Obstawiam, że z piractwem pecetowym już nie da się nic zrobić i uderzyli w inne miejsce gdzie mogą zwiększyć zysk :)
Faktycznie słabo śledzisz branżę:
http://www.computerandvideogames.com/261330/pre-owned-cheats-developers-thq/?loc=interstitialskip
http://www.cnet.com/news/dev-used-game-sales-are-destructive-to-industry/
http://www.techdirt.com/articles/20130616/20142123500/games-war-designer-cliff-bleszinski-used-games-must-be-killed-order-unsustainable-aaa-development-to-live.shtml
http://www.gamespot.com/articles/next-gen-that-blocks-used-would-be-awesome-says-crysis-dev/1100-6373355/
http://penny-arcade.com/report/article/the-death-of-used-games-and-control-of-the-second-hand-market-could-be-the
« Ostatnia zmiana: Maj 28, 2014, 15:03:17 wysłana przez Simplex »

mateuszgreloch

• Gość
« Odpowiedź #136 dnia: Maj 28, 2014, 14:58:59 »
Blue, płyty są tłoczone na kilka rynków. Nie ma sensu ich personalizowac na konkretne rynki. (A to na nich jest zapis)

Offline Pats

• I Am Robot
  • Nbareja
« Odpowiedź #137 dnia: Maj 28, 2014, 14:59:12 »
Używam tego prawa w taki sposób w jaki mogę. Z jego punku widzenia pirat jest złodziejem, natomiast osoba sprzedająca / kupująca grę nie. Zresztą i bez tego prawa, mam dokładnie takie zdanie na ten temat.

Edycja: po raz kolejny, nie interesuje mnie developer, nie interesuje mnie punkt widzenia branży itd. :) Piszę z punku widzenia na którym się znam, czy prawnego.

Natomiast, czy nawet z punku widzenia branży nie zamierzam się z tym zgadzać. Zobacz sobie na stany zjednoczone i ich rynek wtórny gier, gdzie funkcjonują wielkie korporacje sprzedające gry używane. Dla mnie to to samo, co robię ja.
« Ostatnia zmiana: Maj 28, 2014, 15:02:04 wysłana przez Pats »

Offline Simplex

• Żywa Legenda
  • Jak tu coś wpisać?
« Odpowiedź #138 dnia: Maj 28, 2014, 15:00:19 »
Czyli jakby wolno bylo piracić gry legalnie, tobys to robił i nie widział w tym nic niestosownego?

P.S. Złodziej zabiera komuś coś i ten okradziony już tego nie ma - nie da się zabrać cyfrowej kopii gry.

Offline Romek

• I Am Robot
  • #także
« Odpowiedź #139 dnia: Maj 28, 2014, 15:00:45 »
Blue, płyty są tłoczone na kilka rynków. Nie ma sensu ich personalizowac na konkretne rynki. (A to na nich jest zapis)

U Sony tak, ale np. u Nintendo nie ma zapisów licencyjnych na płytach.
« Ostatnia zmiana: Maj 28, 2014, 15:09:19 wysłana przez Romek »

Offline Blue__

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #140 dnia: Maj 28, 2014, 15:00:55 »
Nieistotne, skoro są rynki na które warto zmieniać content gry, to tym bardziej przesunąć napis z płyty na okładkę, albo zupełnie go usunąć. Ba czasem nawet sklepy mają swoje edycje limitowane i się da. Gwarantuje, że jakby tylko brak zapisu się przekładał na wyniki sprzedaży to by szybko zniknął.
« Ostatnia zmiana: Maj 28, 2014, 15:06:34 wysłana przez Blue__ »

Offline Pats

• I Am Robot
  • Nbareja
« Odpowiedź #141 dnia: Maj 28, 2014, 15:03:56 »
Czyli jakby wolno bylo piracić gry legalnie, tobys to robił i nie widział w tym nic niestosownego?

P.S. Złodziej zabiera komuś coś i ten okradziony już tego nie ma - nie da się zabrać cyfrowej kopii gry.

Nie, uważał bym to za to samo co już napisałem o filmach, czy muzyce. Mam również podobne zdanie o kruczkach prawnych pozwalających mi pobierać gigantyczne opłaty - nie robię tego - bo to nie moralne. Ale jak już pisałem, nie widzę problemu w kupnie czegoś od kogoś - kogoś - nie dewelopera :)

Offline Simplex

• Żywa Legenda
  • Jak tu coś wpisać?
« Odpowiedź #142 dnia: Maj 28, 2014, 15:06:57 »
Ja widzę tylko taki problem, że jak dużo ludzi przestanie kupować gry od developera to ten developer najzwyczajniej w świecie zbankrutuje - dokladnie w taki sam sposób zbankrutuje jak z powodu piractwa. Oczywiście sam kupuje i sprzedaję używki konsolowe, ale staram się czasem kupić jakąś gre na premierze, no a na PC czasem kupić coś na premierze, a nie na przecenie 90% :)

Offline a_ratajczak

• Badass
  • PC WSZYSTKICH!
« Odpowiedź #143 dnia: Maj 28, 2014, 15:07:56 »
No i używasz tego prawa w taki sposób że efekt jest dokładnie taki jakbys piracił. Więc nie wiem czemu oburzasz się na piratów, skoro efekty są takie same - zagranie w grę jak najniższym kosztem w taki sposób, żeby developer nic z tego nie miał - oto definicja piractwa, a czy to jest zgodne z prawem czy nie to kwestia nieistotna w tym momencie (bo jak mniemam rozmawiamy o piractwie nie z punktu widzenia legalizmu, tylko z punktu widzenia jego szkodliwosci dla rynku gier).

Faktycznie słabo śledzisz branżę:
http://www.computerandvideogames.com/261330/pre-owned-cheats-developers-thq/?loc=interstitialskip
http://www.cnet.com/news/dev-used-game-sales-are-destructive-to-industry/
http://www.techdirt.com/articles/20130616/20142123500/games-war-designer-cliff-bleszinski-used-games-must-be-killed-order-unsustainable-aaa-development-to-live.shtml
http://penny-arcade.com/report/article/the-death-of-used-games-and-control-of-the-second-hand-market-could-be-the
Jak poszukam dwa razy tyle artykułów na temat piractwa to będzie znaczyć, że jest większe?

Offline Simplex

• Żywa Legenda
  • Jak tu coś wpisać?
« Odpowiedź #144 dnia: Maj 28, 2014, 15:08:39 »
Nie wiem co dla ciebie będzie znaczyć. Ja ci tylko uświadomiłem że myliłes sie piszac "Jakoś developerzy niespecjalnie narzekają na pożyczanie i odsprzedawanie gier w przeciwieństwie do piracenia więc chyba można założyć, że skala jest nieporównywalna."

Offline a_ratajczak

• Badass
  • PC WSZYSTKICH!
« Odpowiedź #145 dnia: Maj 28, 2014, 15:10:32 »
I ciągle tak uważam. Piractwo przynosi więcej "braku zysku" niż używki.

Offline Romek

• I Am Robot
  • #także
« Odpowiedź #146 dnia: Maj 28, 2014, 15:11:41 »
Przecież DLC, season i online passy, multiplayer i choćby darmowe zagadki codziennie przez rok od premiery w Laytonach mają przede wszystkim za zadanie ograniczenie rynku wtórnego, a przynajmniej opóźnienie powrotu gry do obiegu.
« Ostatnia zmiana: Maj 28, 2014, 15:13:48 wysłana przez Romek »

Offline Simplex

• Żywa Legenda
  • Jak tu coś wpisać?
« Odpowiedź #147 dnia: Maj 28, 2014, 15:20:08 »
Jakieś dowody na poparcie tej tezy?
Gamestop w USA ma olbrzymie obroty. Dodatkowo, jest większe prawodpobieństwo że klient gamestopa kupiłby nówkę (skoro już przyszedł do sklepu kupić oryginalną grę) niż że pirat kupiłby grę która spiracił (piraca biedacy albo niereformowalne dupki)

http://www.gamesindustry.biz/articles/2012-03-27-pre-owned-increases-cost-of-games-cannibalizes-industry-says-dyack
« Ostatnia zmiana: Maj 28, 2014, 15:22:34 wysłana przez Simplex »

Offline Blue__

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #148 dnia: Maj 28, 2014, 15:22:34 »
I Simplex! ;)

Offline a_ratajczak

• Badass
  • PC WSZYSTKICH!
« Odpowiedź #149 dnia: Maj 28, 2014, 15:22:38 »
Jakieś dowody na poparcie tej tezy?
Gamestop w USA ma olbrzymie obroty. Dodatkowo, jest większe prawodpobieństwo że klient gamestopa kupiłby nówkę (skoro już przyszedł do sklepu kupić oryginalną grę) niż że pirat kupiłby grę która spiracił (piraca biedacy albo niereformowalne dupki)
Podkreśliłem dowody. Źródło chyba niepodważalne ;)

Offline Simplex

• Żywa Legenda
  • Jak tu coś wpisać?
« Odpowiedź #150 dnia: Maj 28, 2014, 15:24:40 »
No ale wlasnie o to chodzi ze ci biedacy i tak by gry nigdy nie kupili, bo ich nie stać, więc nie można mówić o stracie.
Jezeli ktos przychodzi do sklepu po gre i pracownik gamestopu wciska mu używkę 5$ taniej (na czym sklep zarabia 25$, bo odkupuje ją za 20$) to jest bardziej namacalna strata dla developera niz jak bedny rumuński pirat ściąga jakąś grę.

Offline Don Simon

• Żywa Legenda
  • Gin&Tonic Team
« Odpowiedź #151 dnia: Maj 28, 2014, 15:25:47 »
Blu - mówimy o ściąganiu gier jako demo.

Uważam ten argument za chu*owy, co wyłożyłem wyżej.

Nie ma to nic wspólnego z tematami, które poruszyles i o które pytasz.

Na marginesie - pożyczenie gry lub family sharing konta to co innego niż piractwo. Ale to oddzielny temat od tego wyżej.
Każdy może, prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się. Więc dlatego z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.

Offline a_ratajczak

• Badass
  • PC WSZYSTKICH!
« Odpowiedź #152 dnia: Maj 28, 2014, 15:26:20 »
A gdyby sklep nie zarobil to by nie istnial i tak dalej :)

Offline Xian

• Administrator
  • Żywa Legenda
  • Bartek S.
« Odpowiedź #153 dnia: Maj 28, 2014, 15:26:42 »
Niektorzy wola przeznaczyc na wypasione podzespoly komputera osobistego, czego przyklad podal wyzej Szczwany, chociaz to sie chyba lapie pod "niereformowalne dupki".

Offline a_ratajczak

• Badass
  • PC WSZYSTKICH!
« Odpowiedź #154 dnia: Maj 28, 2014, 15:32:56 »
Z mojej strony koniec pierdololo na dzisiaj. Lecę do domu.

Offline Blue__

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #155 dnia: Maj 28, 2014, 15:33:52 »
Blu - mówimy o ściąganiu gier jako demo.

Uważam ten argument za chu*owy, co wyłożyłem wyżej.
Słabo wyłożyłeś. Bez sprawdzenia na piracie nie masz pewności jak gra będzie u Ciebie chodzić i nawet demo/beta nie pomaga, bo tak jak np przy titanie beta chodziła jak złoto, a potem się okazało żę to są dwie najbardziej dopracowane mapy i tak naprawdę jak one dobrze chodziły to jeszcze wiele nie znaczy(a w fullu nawet do nich dołożyli trochę śmieci). Szczawy już pisał że się w dwie strony demami zawodził i jak idzie o gameplay jest tak samo, przypomnijmy sławne Brutal Legend.
Nie ma to nic wspólnego z tematami, które poruszyles i o które pytasz.
Ma jak najbardziej, bo sobie wybiórczo wybrałeś medium którego nie piracisz, ale sobie w inny możliwy sposób możliwości prawnych nadużywasz :).

Na marginesie - pożyczenie gry lub family sharing konta to co innego niż piractwo. Ale to oddzielny temat od tego wyżej.
No tak, to co innego, ale w skutkach często to samo, a w przypadku tylko rzeczywiście testowania jak demo(a nie zasłaniania się takim argumentem po prostu), to jednak dla developera który nie jest partaczem lepszy ten pirat :P.

Offline Simplex

• Żywa Legenda
  • Jak tu coś wpisać?
« Odpowiedź #156 dnia: Maj 28, 2014, 16:58:56 »
Przypadek 1a:
Nie kupuję gry na premierze, czekam na opinie, dowiaduję się z internetów że gra jest słaba i/lub  zabugowana, nie kupuję.
Developer nie zarobił.

Przypadek 1b:
Ściągam pirata na premierze, gram godzinę-dwie, okazuje się że gra jest słaba i/lub  zabugowana, kasuję pirata, nie kupuję.
Developer nie zarobił..

Przypadek 2a:
Nie kupuję gry na premierze, czekam na opinie, dowiaduję się z internetów że gra jest fajna i niezabugowana, kupuję.
Developer zarobił.

Przypadek 2b:
Ściągam pirata na premierze, gram godzinę-dwie, okazuje się gra jest fajna i niezabugowana, kasuję pirata, kupuję.
Developer zarobił..

Przypadek 2c
Nie kupuję gry na premierze, czekam na opinie, dowiaduję się z internetów że gra jest fajna, kupuje używkę albo wypożyczam.
Developer nie zarobił.

Jak dla mnie najbardziej bucerski z tych przypadków to jest przypadek 2c.

Offline a_ratajczak

• Badass
  • PC WSZYSTKICH!
« Odpowiedź #157 dnia: Maj 28, 2014, 17:03:15 »
Dlaczego pominiety zostal najpopularniejszy przypadek?

Offline abc

• Ultimate Badass
« Odpowiedź #158 dnia: Maj 28, 2014, 17:23:33 »
Przypadek 2d:
Ogladam wlasnie RedTube.
Developer nie zarobil.

Offline Xian

• Administrator
  • Żywa Legenda
  • Bartek S.
« Odpowiedź #159 dnia: Maj 28, 2014, 17:37:29 »
Dlaczego pominiety zostal najpopularniejszy przypadek?

+1 ;D