Autor Wątek: Stare czasopisma o grach  (Przeczytany 15152 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kinetiKc

• Super Badass
  • zamaskowany muczaczo.
Stare czasopisma o grach
« dnia: Lipiec 12, 2009, 19:11:21 »
Nie wiem, czy dobrze piszę, czy powinienem raczej w "Retro", ale próbujemy!

Kiedy dostałem PSX, czyli w 97 roku, dość mało było informacji o grach. Nie miałem PCta, a co dopiero dostępu do sieci, koledzy też zatrzymali się na "Pegazusach" i "Komadorach". Trzeba było czegoś poszukać! W sklepie, gdzie kupiłem konsolę, dowiedziałem się o dwóch tytułach - Secret Service i PlayStation. Ten pierwszy kosztował gdzieś w granicach 3, czy 5zł. Był dość obszerny, ale traktował głównie o grach na PC, trochę o mandze i anime, i sprzęcie. Ale co tam, mam kilka numerów do teraz, i wspominam opisane weń gry, i sam magazyn z wielkim sentymentem, mimo że większość tekstów to potworki pod względem stylistyki.

Drugim, czyli PlayStation, nie mogłem zająć się od razu. Będąc w sklepie, zobaczyłem magazyn na wystawie, z okładką przedstawiającą Clouda z FFVII. Cena - 20zł! Praktycznie mnie to pozamiatało. Ale, że to był wówczas (ponoć) jedyny branżowy magazyn, doszedłem do porozumienia z babcią, i co miesiąc nabywałem gazetkę. Niestety nie zachował się żaden numer, a wszystkie płyty z demami oddałem koledze w liceum (właśnie, przecież dawali tam płytę z pokazówkami, a że nie byłem wtedy takim znerwicowanym pawianem przechodzącym gry na wyścigi ze zjedzeniem obiadu, zajmowały mi one cały wolny czas). Pamiętam tylko, że całość miała dość średnią oprawę graficzną, ale było drukowane na papierze prawie jak do zdjęć, i to był chyba nieregularny format, bo ni to A4, ni to co. Dużą wadą była też objętość, cienkie toto jak dzisiejsze ulotki od pizzy, a i kartki wylatywały trochę. A, moim ulubionym działem tam były listy czytelników (poważne, nie jechanie po ludzikach typu "Action Redaction" czy jak to się nazywało, w CDA później).

Po tych dwóch pozycjach praktycznie przestałem kupować czasopisma związane z grami. PlayStation jeszcze wcześniej, bo drastycznie obniżył poziom, a i podrożał troszkę. SS zniknęło, potem co prawda był krótki przysiad w postaci "New S Service" czy coś, ale to chwila, i miałem tylko jeden numer. Pamiętam jeszcze jakieś randomowe numery różnych czasopism traktujących głównie o PSX (PSXE, Neo Plus), ale to nie było to.

Supernostalgiczny post :> A Wy, jakie czasopisma kupowaliście jako pierwsze?
leukemia, schizophrenia, polyethylene.

Offline Tartaq

• Forumogadka Team
  • Super Badass
  • recovering WoW addict
Odp: Stare czasopisma o grach
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 12, 2009, 19:22:39 »
Pierwsze to Top Secret, który kupiła mi mama z litości bo leżałem wtedy z gorączką w łóżku :) Na okładce był bohater z gry Lands of Lore: The Throne of Chaos, wszystko na szorstkim papierze zamknięte w dziwnym formacie. Przeczytane od deski do deski kilka razy. Ten wybór poczyniony przez moją mamę sprawił, że przez następne lata byłem przedstawicielem obozu Top Secret :)
Pierwszy Secret Service to ten, w którym z tyłu na okładce byłą recenzja DOOM'a. Od tego czasu Secret Service regularnie aż do końca. W tzw między czasie kompletowałem wcześniejsze numery. Niestety w czasie remontu domu wszystkie Secrety szlag trafił :(
Z przyjemnością czytałem Gamblera, który z czasem zaczął pisać o wszystkim innym tylko nie o grach co mi osobiście nie przeszkadzało. Mam pierwszy CoverCD z Gamblera na którym jest demo Quake 1. Pamiętam, że lecieliśmy do znajomego do domu na długiej przerwie, żeby na szybko odpalić i obejrzeć :)
Sporadycznie Świat Gier Komputerowych.
PSX Extreme i NEO w czasach PSOne tylko pożyczane od kolegów, ale z końcem zeszłego roku zacząłem oba kupować regularnie.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 12, 2009, 19:25:54 wysłana przez Tartaq »

Offline tap-chan

• Mieszkaniec tego forum
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 12, 2009, 19:33:26 »
Pierwsze były Bajtki kupowane przez brata starszego, potem Top Secret. Na nich uczyłem się czytać. Pamiętam jak dizś recenzję F29 Retaliator, której za cholerę nie mogłem zrozumieć i czytałem ją w kółko. ;)

A dalej to już wszystko po kolei, od początku Secret Service, Gambler, Świat Gier Komputerowych, Reset (do którego brat napisał o mnie list - jako o młodzieńcu znieczulonym przez gry - i go opublikowali:) ), od 27 numeru PSX Extreme, potem Neo+. A, w międzyczasie jeszcze stare Neo, oczywiście wszystkie numery Animegaido i Kawaii...

Wszystko czytane od deski do deski, cholernie dużo na to szło czasu. Ale rodzice byli wyrozumiali. :)

Offline Tartaq

• Forumogadka Team
  • Super Badass
  • recovering WoW addict
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 12, 2009, 19:36:18 »
Tfu, pomyliło mi się to w Resecie pisali o wszystkim tylko nie o grach, a Quake 1 był na CoverCD z Gambler'a. Na śmierć zapomniałem o Gamblerze
Po tym jak Secret Service nakręciło hype na Animegaido kupiłem i powiedzmy, że mnie nie oczarowało :)

Przypomniały mi się komiksy i opowiadania (Piwem i Mieczem) z Dżemikiem, Kopalnym i Naczelnym. Łezka w oku.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 12, 2009, 19:42:38 wysłana przez Tartaq »

Offline marcinwks

• Stały bywalec
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 12, 2009, 20:17:48 »
Na początku moich początków, były to: Bajtek, Top Secret i Świat Gier Komputerowych. Jednak były kupowane, aby być. Bez żadnej systematyki. Raz kupiłem, 5 razy nie. Natomiast od 1 numeru do końca, najlepsza gazetka o grach jaka kiedykolwiek wychodziła. Oczywiście Secret Service. Epoka czasopism o grach, dzieli się na tę przed pojawieniem się Secret Service i po jego upadku. Przed i po jest pustka.
P.S.
To były czasy. Kupowało się pisemko, oglądało zapowiedzi, recenzje, niusy z twarzą pełną wypieków. Opowiadało się o tym w szkole, na podwórku, w domu, w rodzinie. Najlepszy okres w branży gier to lata 80/90. To były czasy. Kto tego nie przeżył, ma czego żałować.

Offline ViktoR

• Mieszkaniec tego forum
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 12, 2009, 20:42:53 »
Od wczesnych numerów nabywałem Magie i Miecz (w końcu też był o grach) i chyba to właśnie te czasopismo wyzwala we mnie najwięcej sentymentalnych wspomnień. Jeżeli brać pod uwagę gry komputerowe to zdecydowanie najlepszy dla mnie okazał się Gambler ze swoimi żółtymi stronami na których poupychane były różne kąciki tematyczne. Każdy numer czytałem od deski do deski a najbardziej w pamięci utkwiła mi okładka z wielkim oknem z okazji premiery Windows 95. Gdy pokazał się PSX Extreme szarak stał już pod TV więc siłą rzeczy kupowałem go od pierwszego numeru ale to już nie ta liga co dawniej imo.
In the rain or in the snow
Got the got the funky flow

(kliknij)

Offline kinetiKc

• Super Badass
  • zamaskowany muczaczo.
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 12, 2009, 21:23:08 »
O, ja miałem Gamblera jeden numer tylko, kupione w czasach PSX. Szlag mnie trafiał, bo w te "cudne dema" nie dało się zagrać :D I jeden numer Reset, ale raczej mnie nie zainteresował.
Świat Gier kupowałem bardzo nieregularnie, kiedy dostałem PC. Niby fajne, ale wydawali się zbyt wyniośli z tym ciągłym "najstarszy magazyn o grach w Polsce".
CDA jeszcze potem, przez ponad rok chyba, ale oni podobnie, to "jesteśmy najlepsi, ssijcie pauki" irytowało. I jeszcze Click!, ale potem zaczęli się robi "CDA-wannabe" i zrezygnowałem.

Mithos

• Gość
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 12, 2009, 21:51:28 »
Ja zaczynałem od Top Secret. Później Secret Service, Reset (miałem wszystkie numery  ;D ), Gambler (jakiś epizod ze Światem Gier Komputerowych, a np takie CDA może kupiłem z 2 numery). Pamiętam, że wyczekiwałem na ulubione tytuły ogromnie i biegałem do kiosku sprawdzać "czy już jest". Później przez długi czas nie kupowałem nic. Następnie trochę się zaczytywałem w PSXExtreme i sporadycznie N+.

A teraz kupuję jedynie miesięcznik AutoMotor, który notorycznie czytam na "tronie"  :D
Czasem jak przeczytam zbyt szybko to żeby przez dalszą część miesiąca się nudzić kupuję coś innego (ale to już zależy co akurat trafię Wprost, Newsweek, Polityka, jakaś inna samochodówka lub coś z tematyki growej - ale to ostatnie to już praktycznie się nie zdarza).

Mając dostęp do różnych for, www, czy też newsów na polygami kupowanie prasy o grach straciło dla mnie jakikolwiek sens. Newsy szybciej są na necie, recenzje to crapy a z ocenami mało kiedy się zgadzam (czasem mam spore wątpliwości co do obiektywizmu - sponsoring IMO), więc przestałem kupować "dla zasady".

Offline RexNebular

• Mieszkaniec tego forum
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 12, 2009, 22:26:45 »
Na początku były Bajtek i Komputer, które kupowało się dla tych kilku stron o grach. Po zakupie zaczynało się kartkowanie, żeby zobaczyć, ile tym razem dali - czasami bywało, że trafiała się tylko recenzja na pół strony i był wielki zawód. No ale innych źródeł nie było.
Później pojawił się trapiony wiecznymi problemami Top Secret, od czasu do czasu jakieś Amiga Action, w końcu przyszła pocztą ulotka reklamującą premierę Secret Service (panowie odchodząc z TS-a podwędzili najprawdopodobniej bazę czytelników z adresami)... i dalej było już w miarę normalnie.

Na początku lat 90-tych była jeszcze gazetka drukująca wyłącznie solucje do gier, kilka pierwszych numerów wyszło w formacie A5, ale tytułu nie pamiętam. Coś mi świta, że ta sama załoga odpowiadał później za polską wersję Oficjalnego Magazynu Playstation.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 12, 2009, 22:28:30 wysłana przez RexNebular »

Offline Ser

• Super Badass
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 12, 2009, 23:03:19 »
Supernostalgiczny post :> A Wy, jakie czasopisma kupowaliście jako pierwsze?
Za calkowiscie "wlasne" pieniazki to Hustler... Aczkolwiek w szkole podstawowej mielismy: Bajtka, Top Secret i Gamblera. Secret Service za wyduszone ze kieszeni rodzicow lub babci nabywalem glownie "do domu" (chociaz i tak polowa klasy to pozniej czytala).

Offline kinetiKc

• Super Badass
  • zamaskowany muczaczo.
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 12, 2009, 23:57:52 »
Na początku lat 90-tych była jeszcze gazetka drukująca wyłącznie solucje do gier, kilka pierwszych numerów wyszło w formacie A5, ale tytułu nie pamiętam. Coś mi świta, że ta sama załoga odpowiadał później za polską wersję Oficjalnego Magazynu Playstation.
Oni chyba wydali coś takiego jeszcze później, w okolicach 98-99. Pamiętam, że miałem solucję do RE2 z takiego pisemka, i to było firmowane Magazynem PlayStation.

Offline Sialala

• Żywa Legenda
  • tekst osobisty
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 12, 2009, 23:59:24 »
tradycyjnie Bajtek (i numery specjalne poswiecone tylko grom), potem Top Secret (drugiego numeru nie mialem, bo zabraklo w kioskach jak chcialem go kupic po szkole ;-)), Secret Service (od pierwszego do ostatniego numeru - nawet dostalem jako prenumerator dyskietke 3.5" z demkiem Teenagenta i jakichs gierek na Amige - ale to wlasnie demko Teenagenta pamietam do dzisiaj), od czasu do czasu Gambler, ze 2-3 numery CD Action cos tam i po przeprowadzce juz tylko Official Playstation 2 Magazine - pamietam te zapowiedzi PlayStation 3 ;-)
teraz czasami kupie jakis numer PSM3 czy PSW, ale raczej przerzucilem sie na eurogamera i polygamie. to samo, za to szybciej (choc podcasty PSM3 bywaly genialne).

najlepiej mimo wszystko wspominam Secret Service. pamietam jak az sie obslinilem jak zobaczylem recenzje Wipeouta na ostatniej stronie... i jak zaplakalem jak zobaczylem jak to dzialalo na moim 486 DX120...

Offline SirMike

• Forumogadka Team
  • I Am Robot
    • SirMike's blog
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 13, 2009, 10:51:59 »
Jak wiekszosc, Top Secret. Od 6 do ostatniego numeru. Pamietam jak w tym ostatnim zamieszczono rysunek, ktory splodzilismy z kolegą (w dziale "pole do popisu"). Do dzisiaj zyje w przekonaniu, ze Top Secret upadl wlasnie przez ten rysunek ;) Jak ktos jeszcze ma tamten numer to powinien z latwoscia odnalezc nasz rysunek nawiazujacy do "The Prodigy".
Potem CDA, od numeru gdzie byl Kajko i Kokosz na coverze do... nie pamietam :D Chyba cos w okolicach 2005 roku. Covery przestaly interesowac po paru latach a, ze CDA zaczelo zamieszczac wiecej pierdół to zrezygnowalem. Dzisiaj nie kupuje nic a jedynie Engarde jako czasopismo bez zbednych plytek i publicystyka potrafilo mnie zainteresowac - szkoda, ze padlo.

Offline skylight

• Mieszkaniec tego forum
  • A felon, a father, sleeping pill addict...
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 13, 2009, 11:12:08 »
Pisma o grach raczej sporadycznie ale na pewno miałem jakieś numery Bajtka i Top Secret. Nieco więcej miałem numerów Secret Service ale zwykle pożyczałem od kolegi, który kupował każdy numer. Regularnie kupowałem Magazyn Amiga a potem Amiga Computer Studio. Do dziś pamiętam wyprawę (ta, wtedy to była wyprawa, 50 km w jedną stronę :) ) na targi do Katowic właśnie po ACS z pierwszym Cover CD dla Amigi na którym było demo Worms (w wersji DC albo Deluxe dla A1200/CD32). Piękne czasy...

ps. od pewnego czasu, ku swojemu zaskoczeniu zresztą, kupuję PSX Extreme. Papier jest jednak bardziej mobilny niż komputer czy konsola ;)
« Ostatnia zmiana: Lipiec 13, 2009, 11:16:28 wysłana przez skylight »

Offline Michaelius

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 13, 2009, 11:29:37 »
Ojciec kupowal mi Bajtka, ale wtedy jeszcze mnie to za bardzo nie bawilo. Pozniej juz czytalem regularnie Top Secret, Swiat Gier Komputerowych, Secret Service, potem CD action okazjonalnie Gambler. Teraz PSX extreme i czasami cd action (szkoda tylko , ze brakuje naprawde dobrych gazet o pc).

Offline ols

• Stały bywalec
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 15, 2009, 18:12:56 »
potem Top Secret. Na nich uczyłem się czytać. Pamiętam jak dizś recenzję F29 Retaliator, której za cholerę nie mogłem zrozumieć i czytałem ją w kółko. ;)

To był mój pierwszy TS! 3/92, z Retaliatorem i Mega-Lo-Manią (ileż ja życia na te 2 gry "zmarnowałem" ;)

Wcześniej były Bajtki, incydentalnie PCkurier jeszcze (tu wielki szacun dla panów łamaczy tegoż pisma, którzy pomiędzy reprodukcjami zagramanicznych folderów reklamujących takie hity technologiczne jak PC/XT, dyski MFM i kontrolery stacji dysków utykali od czasu do czasu jakiegoś lachona w przezroczystej bieliźnie).
Potem wszystkie TopSecrety, wszystkie Gamblery (żółte strony wyjmowałem i trzymałem oddzielnie, głównie celem wygodnego dostępu do ważnych danych dla każdego Frontieromaniaka) i wszystkie Resety. Gambler to w ogóle był szczyt rozkwitu wyrąbanych w kosmos recenzji, które na 3 stronach opisywały wszystko oprócz właściwej gry (tu przychodzą do głowy tacy autorzy jak McSon, Piekara czy Sir Haszak) + jeszcze komiksy Adlera, ogólny wypas. Reset był w sumie już epigonem tegoż gatunku
SecretService prawie nie kupowałem, ze względu na wyjątkowo burackie teksty i nieustające zachwyty nad konsolowymi bijatykami (niejaki Gulash tu w kółko męczył dupę tymi łupankami).

Jak zabrało TS, G i R zaprzestałem kupowania jakiejkolwiek prasy growej (oprócz okazjonalnego PCZone - zależy co tam na cover disku dali), zresztą to już były czasy internetowe...)

Offline Don Simon

• Żywa Legenda
  • Gin&Tonic Team
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 15, 2009, 18:28:28 »
Bajtek, ale nudzil.

Top Secret byl rewelacyjny.

Secret Service tez mi sie bardzo, bardzo podobal. Pamietam jak czytalem te recenzje po kilka razy, jak z zadroscia patrzylem na gry, ktore na moim Atari ine poszly. Pozniej byl wiek Amigi, ktorej nigdy nie mialem i potem juz PC, gdzie recenzje zaczynalem od ogladania ramki z wymaganiami :).

Gambler to byla najlepsza i najbardziej dojrzala gazeta - najbardziej mi go szkoda.

Reset mnie w ogole nie interesowal - kupilen numer, przeczytalem z tylu o jakis skate'ach, muzyce i innych wydziwach i wiecej nie kupilem.

SGK tez byl ciekawy - kupowalem jak trafilem.

Potem przez pewien moment sie zrobil dziwny czas jakis PC GAMER PL i innych desantowcow, ale szybko padli (chociaz layout mieli niezly).

Wraz z kupnem pierwszego X zaczalem czytac PSX i N+. Potem jak juz X zacza sluzyc tylko do filmow to przestalem kupowac. Po kupnie X360 kupilem ze 2 numery kazdego w/w pisma, ale majac internet nie ma po co ich czytac. Z tych dwoch zawsze wolalem N+, PSX byl dla mnie zbyt szczylowato-gimbusowo-chamski. ;)

I zgadzam sie, ze lata 80 i 90 to najlepsze czasy dla gier. Dzizas, jak sie to wtedy przezywalo...
Każdy może, prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się. Więc dlatego z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.

Offline Razer

• Mieszkaniec tego forum
  • 1R
« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 15, 2009, 20:35:51 »
Widzę że większość wychowywała się na tym samym :)

śp. Secret Service / New S Service czytałem od 32 numeru (z Bubblegum Crisis na okładce) i to on, poza Resetem kształtował moją komputerową świadomość. Nic dodać nic ująć.

śp. Gamblera czytałem okazjonalnie, mam kilkanaście numerów i wydaje mi się że to było najpoważniejsze czasopismo o grach. Niestety nie czytałem go za często bo fundusze miałem ograniczone, a prym wiódł SS i ...

śp. Reset, poniekąd dziecko SS, był niesamowitym miesięcznikiem piszącym o grach i o rzeczach zupełnie z nimi nie związanych, co o dziwo bardzo mi pasowało. Mimo legendy SS to jednak końca Resetu było mi najbardziej żal. Przeżywałem z nim moje "złote lata licealnego grania" które do dziś wspominam z sentymentem ("teraz to już nie to samo co kiedyś").

PSX Extreme czytam od bodajże 32 numeru (ten z Kazuya(?) na okładce), mam też kilka pierwszych numerów Neo i N+ ale jakoś PE bardziej przypadło mi do gustu.

ViktoR wspomniał Magię i Miecz - do dziś mam wszystkie numery, od pierwszego do czasu gdy z logo zniknął smok (cała zmiana szaty graficznej, nie pamiętam który to był numer). Tak jak SS i Reset ukształtowały mnie jako gracza, tak MiM spowodowało kilkuletnie burzliwy romans z RPG. Ehh, to były czasy.

Pozostałe sporadycznie, z 10 pierwszych numerów CDA, kilka numerów Komputer Świata, Maniaka, IO (prywatny sukces - namówiłem ich na plakat z logo FragZone, ich kącika FPP, było fajne i plakat całkiem długo wisiał w pokoju), czytając SS i Neo ciężko było pominąc Animegaido które kupiłem kilka razy, podobnie Kawaii, ale z fascynacji mangą i anime pozostało mi tylko kilka komiksów i słabość do hentai ;)

W rękach miałem tylko jeden numer Top Secret; Bajtka widziałem raz, przez szybę... Byłem wtedy chyba jeszcze za mały na granie, czasami napieraliśmy z kumplami na ich C64, ale wtedy granie nie wyglądało mi na hobby warte większego zainteresowania (niż ganianie po podwórku czy rower). Młody byłem, głupi :)

PS. Jestem tu nowy i fajnie trafić w końcu na graczy którzy pamiętają tak zamierzchłe czasy jak połowa lat 90tych :)

Offline ols

• Stały bywalec
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 15, 2009, 20:53:16 »
fajnie trafić w końcu na graczy którzy pamiętają tak zamierzchłe czasy jak połowa lat 90tych :)

:o
no wiesz co, ja doskonale pamiętam granie w sezonie '85, hiciorem był wtedy Boulder Dash (wiodąca platforma: ZX Spectrum  :D

Offline Razer

• Mieszkaniec tego forum
  • 1R
« Odpowiedź #19 dnia: Lipiec 15, 2009, 21:07:04 »
W Boulder Dash też grałem, jakoś na przełomie dekad, u tych kumpli od C64 :)

Dodam jeszcze tylko że mam bardzo niedobry nawyk chomikowania, więc w ogóle nie pozbywam się tych wszystkich stert starych czasopism. Zajmują miejsce, kurzą się i w ogóle, ale przecież nie wyrzucę wspomnień z dzieciństwa :) Wam też się piętrzą stosy makulatury growej?

Offline marcinwks

• Stały bywalec
« Odpowiedź #20 dnia: Lipiec 15, 2009, 22:30:59 »
fajnie trafić w końcu na graczy którzy pamiętają tak zamierzchłe czasy jak połowa lat 90tych :)

no wiesz co, ja doskonale pamiętam granie w sezonie '85, hiciorem był wtedy Boulder Dash (wiodąca platforma: ZX Spectrum  :D

O nie, nie, nie. W '85 hiciorem to był River Raid, a wiodącą platformą Atari 65 XE/XL. :D
W ogóle to pamiętacie wojny komputerowe? Tak, tak młodsi czytelnicy. W latach 80 toczyły się wieczne wojny Amstrad vs. Spectrum i ta najcięższa emocjonalnie, czyli Atari vs. Commodore. :)

Offline ols

• Stały bywalec
« Odpowiedź #21 dnia: Lipiec 15, 2009, 22:44:36 »
O nie, nie, nie. W '85 hiciorem to był River Raid, a wiodącą platformą Atari 65 XE/XL. :D
ee, w RR to ja rąbałem na Atari 2600, można powiedzieć że to był czasowy exclusive tej platformy ;)

W ogóle to pamiętacie wojny komputerowe? Tak, tak młodsi czytelnicy. W latach 80 toczyły się wieczne wojny Amstrad vs. Spectrum i ta najcięższa emocjonalnie, czyli Atari vs. Commodore. :)

więcej węgla!  ;D

i jeszcze wyjątkowo zabawna, Amiga vs. PC

Offline mark24

• Badass
« Odpowiedź #22 dnia: Lipiec 15, 2009, 22:51:02 »
nie znałem nikogo kto posiadałby Amstrada. Ale fakt, commadore vs atari to była ostra wojenka, pamiętacie te teksty "atarowca wal z gumowca" lub "wiecej węgla"? ;)

Ja czytałem SS od numeru pierwszego i chyba do ostatniego, niestety komplecik został stracony bezpowrotnie (rodzicielka się pozbyła kilka lat temu porządkując dom), jeszcze wcześniej Bajtek (ale krótko) i Top Secret (pamiętam jak w któreś wakacje jeździłem do kiosku przez 2 tygodnie codziennie by kupić nowy numer Top Secret bo nie wiedziałem, że w okresie wakacyjnym był tylko jeden numer).
Nigdy nie przekonałem się za to do CDA - dla mnie to czasopismo zawsze stanowiło dodatek do płytki, a ja płytki często nawet nie wrzucałem do czytnika..

Teraz podobnie - zamiast pisać dobre teksty czasopisma reklamują się tym co jest na DVD/BD (mowa o PS3 i UK, bo nawet nie wiem za bardzo co tam w PL wychodzi), więc od czasu do czasu jedynie coś zakupię do czytania w podróży.

Offline Razer

• Mieszkaniec tego forum
  • 1R
« Odpowiedź #23 dnia: Lipiec 15, 2009, 23:10:26 »
ee, w RR to ja rąbałem na Atari 2600, można powiedzieć że to był czasowy exclusive tej platformy ;)

Łojezu, zapomniałem że ja przecież na komunię dostałem Atari 2600! Co prawda o tym że to było Atari dowiedziałem się kilkanaście lat później, w 1990 to były po prostu "gierki". No to dzięki Ols za przypomnienie, aż strach pomyśleć że za pół roku będę miał dwudziestolecie kariery growej :)

Cezar

• Gość
« Odpowiedź #24 dnia: Lipiec 15, 2009, 23:43:03 »
Ja zaczynałem od IKSów i Bajtka. Do tego później doszły numery specjalne Bajtka i Top Secret od pierwszego do ostatniego. Później trochę Secret Service, ale mi przeszło.

Z Amstradem CPC464 i 6128 (wypas bo na dyskietki 3") zapoznałem się na kółku informatycznym w podstawówce. Chociaż akurat wtedy bardziej interesowało mnie Who Dares Wins :D

Offline blazej

• I Am Robot
« Odpowiedź #25 dnia: Lipiec 16, 2009, 00:33:48 »
Oczywiście:

Top Secret - do niego mam największy sentyment
Świat Gier - zdarzało się kupić
Secret Service - tego kupowałem najwięcej, zaczęło się od numeru 20 kiedy dali ciosy do mortala 2 :-)

A z konsolowych jak dziś pamiętam pierwsze NEO z Jinem wychylającym się zza szyby w kiosku, w późniejszym okresie życia gazetki nawet miałem zaszczyt skrobnąć tam kilka artykułów :)
Po upadku NEO zostało Neo+ i to ostatni miesięcznik o tematyce konsolowej jaki kupowałem.

I coś co mi się majaczy, ale nie pamiętam tytułów.

Część ekipy z późniejszego PSX Extreme zrobiła gazetkę, miał być dwumisięcznik, a ukazały się chyba dwa numery, pierwsze miało czerwoną okładkę:)

I stare, stare to był jakiś katalog, który kupiłem w spożywyczm Magia gier czy jakoś tak, grube na ok. 200 stron, w kolorze i na każdej stronie jedna gra ze zdjęciami. Miał to być kwartalnik, a ukazał się tylko jeden numer. Opisywane gry to czasy ok. Wolfensetin, Ishar, Doom.

Offline Padre

• Super Badass
« Odpowiedź #26 dnia: Lipiec 16, 2009, 09:49:33 »
Najpierw był Bajtek, w którym czytałem te 1-2 strony o grach, ew. testy joysticków a reszta to był dla mnie jakiś bełkot (oczywiście nikt w rodzinie się nie przyznawał, że nie rozumie 90% tekstów). Potem Top Secret - po wsze czasy moja ulubiona gazeta o grach. Do tej pory zamęczam znajomych tekstami z P&M (starczy to jest uwiąd!). Później nastała era Secret Service, z którym wiąże się nawet dziwna historia: kiedyś kumpel rzucił do mnie tekstem, że chyba popełni samobójstwo. Zaraz potem dodał "ale najpierw poczekam, aż w SS wyjdą ciosy do Mortala 2". Ech, to się nazywa siła oddziaływania. W międzyczasie "romansowałem" z pierwszymi numerami ŚGK, Gamblerem, pismami amigowymi, Resetem i CD-A. To były "przelotne znajomości" - gdzieś w okolicach 50 numeru SS przestałem regularnie kupować pisma o grach.

Offline bartukas

• Badass
« Odpowiedź #27 dnia: Lipiec 16, 2009, 10:03:13 »

Ludzie, gdzie Wyście się chowali? :)

U mnie na osiedlu nikt z nikim nie wojował - jak ktoś miał inny komputer, to była radość, że można u niego w coś innego pograć. Ja tylko czułem się wyalienowany, bo miałem stację dysków do Atari, a wszyscy inni magnetofon i nie mogłem od nikogo gier pożyczać.
No, ale to już był początek lat 90-tych, a my byliśmy chłopcami z podstawówki z niskim kieszonkowym.

PS. Bajtek oczywiście! Wraz z Atarynką kupiony mi został zestaw kilku pierwszych roczników Bajtka. Ba, miałem nawet 2 oryginalne gry na kartridżach (to był super patent - wkładasz i grasz, ładowanie dużo krótsze i bez błędów) i kilka legalnych programów.

Offline marcinwks

• Stały bywalec
« Odpowiedź #28 dnia: Lipiec 16, 2009, 20:22:50 »
Część ekipy z późniejszego PSX Extreme zrobiła gazetkę, miał być dwumisięcznik, a ukazały się chyba dwa numery, pierwsze miało czerwoną okładkę:)

To nie był czasem Maniak? Kupiłem 1 czy dwa numery. Jednak żywot tego pisemka nie był zbyt długi, więc pasowałby do twojego opisu.

U mnie na osiedlu nikt z nikim nie wojował - jak ktoś miał inny komputer, to była radość, że można u niego w coś innego pograć. Ja tylko czułem się wyalienowany, bo miałem stację dysków do Atari, a wszyscy inni magnetofon i nie mogłem od nikogo gier pożyczać.
No, ale to już był początek lat 90-tych, a my byliśmy chłopcami z podstawówki z niskim kieszonkowym.

Ja tam nie wiem jak reszta, ale ja we wrocławskim Bronxie - Śródmieście. :D

Offline blazej

• I Am Robot
« Odpowiedź #29 dnia: Lipiec 16, 2009, 22:51:16 »
blazej  Lipiec 15, 2009, 23:33:48

To nie był czasem Maniak? Kupiłem 1 czy dwa numery. Jednak żywot tego pisemka nie był zbyt długi, więc pasowałby do twojego opisu.
blazej  Lipiec 15, 2009, 23:33:48

No to był chyba Maniak. W życiu bym sobie nie przypomniał nazwy:) A sama gazetka była mega napakowana informacjami. Zero marginesów ;D

Offline Vir

• Ultimate Badass
  • Burp.
« Odpowiedź #30 dnia: Lipiec 17, 2009, 01:28:32 »
Ja zahaczylem kilka Top Secretow, pozniej okazyjnie Gambler. Od pewnego momentu, tak gdzies do 50-tego numeru Secret Service. Jak Krupik to przejela to pismo zeszlo na psy, jak zaczeli kombinowac z nazwami to juz nie bylo to, a potem zdechlo chyba samo. W miedzy czasie PSX Extreme sie czytywalo. No i rozniaste zagraniczne pisma, ale te to bardziej w sklepie sie czytalo bo zbyt drogie byly. Mielismy tutaj obok salonu z zetonowcami taki prawie market i tam sprowadzali rozne cuda (teraz w salonie jest solarka, a sklepik przerobili na carefour mini czy cos takiego :( Czasami Neo wpadalo w lapy. CDA nigdy mi nie podeszlo - troche bez klimatu pisemko IMHO bylo. Ah, no i oczywiscie Swiat Gier Komputerowych - calkiem fajne czasami to bylo, pismo robione u nas w Brzydgoszczy. Teraz tam gdzie mieli redakcje jest przystan dla zuli.

Niestety wiekszosc egzemplarzy jakos poznikala - to sie komus dalo, a to sie samo rozpadlo, a to przy remoncie/przeprowadzce wsyslo. Ale ostatnio dopadlem gdzies na sieci paczke ze skanami 50-ciu pierwszych numerow Secret Service. Lezka sie w oku kreci, tak bardzo ze na XBL kupilem Doom'a, Samurai Shodown 2 i Ultimate Mortal Kombat 3. Eh stare, dobre czasy :)))

Jesli ktos chce sobie odswiezyc czasy pacholece, to na http://www.retroreaders.pl/ jest spory zbior skanow roznych starych pism. Nikt juz tego nie sprzedaje oficjalnie, wiec chyba mozna spokojnie sobie pobrac. Brakuje niestety Kompendium Wiedzy 3 i 4 tam.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 17, 2009, 01:32:28 wysłana przez Vir »

Steam, Origin: EvilVir; UPlay: Virek
---
The time has come for me to kill this game
Now open wide and say my name
Space Lord Motherfucker

Offline blazej

• I Am Robot
« Odpowiedź #31 dnia: Lipiec 17, 2009, 11:55:54 »
Cytat: Vir
Niestety wiekszosc egzemplarzy jakos poznikala - to sie komus dalo, a to sie samo rozpadlo, a to przy remoncie/przeprowadzce wsyslo.

Ja jestem dosyć sentymentalny także większość pism szczelnie zapakowałem w papier + folia i wrzuciłem do piwnicy, żeby dojrzewały ;D

Offline BaRiBaL

• Mieszkaniec tego forum
  • Hardcore casual gamer
« Odpowiedź #32 dnia: Lipiec 17, 2009, 11:59:57 »
Ja zaczynalem od Bajtka a dokladnie od jego 2 numeru i pozniej ciagnalem wszystkie. Wlasciwie w kolejnych latach kupowalem praktycznie wszystko co sie pokazywalo odnosnie grania na male komputerki wiec wymieniac sensu nie ma :)
Pierwszy pecet pojawil sie u mnie w 1991r wiec i zmienily sie troche zainteresowania, tzn. oprocz gazet o grach zaczalem kupowac prase 'pecetowa' np. Enter.
Gdzies w polowie lat 90, moze ciut pozniej, dzieki starszemu kumplowi (ktory mial dojscie do zagranicznej prasy), zaczalem czytywac amerykanskie wydanie PC GAMERa (czy ogladac obrazki z niemieckiego PC GAMES, bo jezyka ni w zab nie znam) i naprawde ciezko bylo pozniej wrocic do rodzimej prasy o grach. Kupujac SS czy cokolwiek innego widac bylo przepasc jaka dzieli ich i nas, choc teraz, z czasem, i tak z wielkim sentymentem wspominam TS, G, SS.
BTW nigdy nie kupilem gazety tylko o konsolach :)

Przypomnialo mi sie jeszcze o Świecie Gier Komputerowych, ktory to miesiecznik byl chyba kierowany do troche starszych graczy, tzn. redaktorzy poslugiwali sie w nim bardziej wywazonym jezykiem raczej  nie kierowanym do nastolatkow. Po ktorejs tam z kolei slownej przepychance na pl.rec.gry.komputerowe miedzy nami-userami a redaktorami SS i chyba Gamblera, napisal do mnie rednacz ŚGK, ze proponuje mi darmowa roczna prenumerate swojego czasopisma i ze ma nadzieje, ze zmienie zdanie o polskich gazetach o grach, tzn., ze nie wszystkie sa kierowane do 13-15 latkow i, ze mozna napisac recenzje gry bez sformulowan typu zajebiste, wyczesane itp. Skorzystalem i faktycznie facet mial racje.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 17, 2009, 12:01:40 wysłana przez BaRiBaL »

Offline Screwball

• Żywa Legenda
  • Specjalizuje się w starych linkach.
    • www.facebook.com/skrubolski
« Odpowiedź #33 dnia: Lipiec 17, 2009, 14:59:12 »

U mnie na osiedlu nikt z nikim nie wojował

Oj, były wojny :) Wprawdzie ja jestem Atarowcem aż po śmierć, ale szkoda że nigdy nie doczekałem takiego hymnu jak już wspominany, z tekstami w stylu "Możliwości ma Spectruma, lecz to Atarowców duma" ;)

A tak przy okazji - może ktoś zbiera stare gazetki, mam tego sporo w piwnicy, chciałem ostatnio wywalić.

pzdr
psn - Skrubolski
www.facebook.com/skrubolski
biurko 70x40x50 cm @ drewno + kartka (kratka) a5 + długopis, obudowa - żółty bic 6'', wkład - noname

Offline kinetiKc

• Super Badass
  • zamaskowany muczaczo.
« Odpowiedź #34 dnia: Lipiec 17, 2009, 15:11:43 »
Jakbyś miał Secret Serwisa, to mogę przyjąć pokrywając koszty przesyłki PP :)

Cezar

• Gość
« Odpowiedź #35 dnia: Lipiec 17, 2009, 15:43:10 »
Również się zgłaszam - Bajtki czy Top Secrety z chęcią przyjmę. Strych jeszcze pojemny mam :)

Offline mulin

• Aktywny forumowicz
  • You'll never walk alone
« Odpowiedź #36 dnia: Lipiec 18, 2009, 00:18:17 »
wow...toż to historia każdego "wiekowego" gracza w naszym kraju ;)
"Top Secret" to zdecydowany lider!!!(Dla mnie absolutny)
"Secret Service","Gambler",a potem długo,długo nic...
aż do "PSX Extreme",który podchwycił klimat(Czytam od nr 1 z przerwami)
Któż nie pamięta najsłynniejszej recenzji polskiego światka konsolowego(MGS2),
popełnionej przez Pierdzącego Oszołoma HIVa?
Ileż było kontrowersji!
Do teraz kultowa postać jest przez niektórych znienawidzona!

Offline Michaelius

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #37 dnia: Lipiec 18, 2009, 01:33:40 »
Cytat: Vir
Niestety wiekszosc egzemplarzy jakos poznikala - to sie komus dalo, a to sie samo rozpadlo, a to przy remoncie/przeprowadzce wsyslo.

Ja jestem dosyć sentymentalny także większość pism szczelnie zapakowałem w papier + folia i wrzuciłem do piwnicy, żeby dojrzewały ;D

Ja mam ciagle cala kolekcje Światów gier komputerowych- wszystkie roczniki bez 6 czy 7 numerow :) Niestety wszystko inne poza Magia i Miecz  (mam chyba wszystkie numery gdzie pisali o figurkach) wyjechalo na smietnik przy przeprowadzce.

Swoja droga to teraz jak biore PSX to mi sie nawet recenzji nie chce za bardzo przegladac tylko kilka kacikow , feliotony i artykuly okolo growe czytam.

Offline mandella

• Aktywny forumowicz
« Odpowiedź #38 dnia: Lipiec 18, 2009, 09:14:02 »
Tak troche zajade z off-topica. Co teraz w ogole jest na rynku jesli chodzi o gry komputerowe/konsolowe? Moze ktos zrobic krotki szkic rynku, jesli jest w temacie?

Offline Michaelius

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #39 dnia: Lipiec 18, 2009, 10:46:55 »
Konsolowe:
PSX Extreme- pismo targetowane na gniewnych nastolatkow poslugujace sie w duzych ilosciach gwara osiedlowych ziomali. Z zalet ma kilka fajnych kacikow i zamieszcza ciekawe artykuly/fielietony.
Neo +- pismo które kocha shootery na padzie, a na jedna z najlepszych gier roku 2008 czyli Valkyria Chronicles poswieca niecala strone recenzji.

Komputerowe
CD Action- ladne kolorowe z w miare ciekawymi grami na krazkach, kiedys silili sie na bycie wyluzowanymi elo kolesiami, ale na szczescie troche im przeszlo, czasem warto przeczytac jakas recenzje. Ogolnie sredniak , ale nic lepszego w tym kraju nie znajdziesz.
Cala reszta- nic wartego szczegolnej uwagi i co miesiecznego czytania.

Ogólnie jak chcesz recenzje dla dorosłych ludzi to zostaje ci Polygamia, uzupelniona Eurogamerem + czyms jeszcze zachodnim.