Autor Wątek: Jesteś hardcorem? O poziomach trudności w grach  (Przeczytany 8836 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Orson.

• Żywa Legenda
Odp: Jesteś hardcorem? O poziomach trudności w grach
« Odpowiedź #40 dnia: Luty 12, 2014, 01:06:41 »
Co do Demon Souls to zależy czy chcesz farmić exp. Jeśli poświęcisz kilka godzin na pakowanie postaci, to jest dosyć łatwo. Ok, kilkanaście.

Ciekawostka: z moich obserwacji wynika, że 80proc graczy idzie do Tower Knighta i na nim rezygnuje, nie sprawdzając innych światów (myślą, że będzie trudniej).

Offline Acrid

• Administrator
  • Żywa Legenda
  • pank rok
Odp: Poziomy trudności w grach
« Odpowiedź #41 dnia: Luty 12, 2014, 08:38:05 »
Podałeś skrajny przypadek gry epizodycznej, w której nic nie trzeba robić, aby zdobyć platynę, poza graniem rzec jasna. Tutaj pokazuje to ile osób, z tych które kupiły i uruchomiły, ukończyło dany epizod. Wolałbym się skupić jednak na grach wymagających ;)
ja rozumiem, że TWD nie jest wymagający, ale idealnie przedstawia to, że poziom trudności nie jest nawet istotny, bo ludzie mają w dupie kończenie gier ;) chyba, że wszyscy mieli dość, tego skopanego porta ;x

Offline Xian

• Administrator
  • Żywa Legenda
  • Bartek S.
« Odpowiedź #42 dnia: Luty 12, 2014, 08:49:37 »
To raczej wydawanie gry w epizodach wplynelo na takie wyniki. Zreszta teraz malo kto w ogole konczy gry - mysle ogolnie, nie o osobach siedzacych na forach o grach takich jak nasze.

Pikacz

• Gość
« Odpowiedź #43 dnia: Luty 12, 2014, 08:51:04 »
Właśnie zdałem sobie sprawę z tego, że w sumie to kończę tylko sandboksy. :( Ale po kilka razy! :) No i zawsze ten wskaźnik ukończenia gry jest w okolicach lub ponad 80%.

Offline Acrid

• Administrator
  • Żywa Legenda
  • pank rok
« Odpowiedź #44 dnia: Luty 12, 2014, 08:53:17 »
Teraz potrzebujemy śmiałka, który przewertuje największe tytuły zeszłego roku i sprawdzi ile osób zdobyło osiągnięcie za skończenie gry!

Offline Xian

• Administrator
  • Żywa Legenda
  • Bartek S.
« Odpowiedź #45 dnia: Luty 12, 2014, 08:59:07 »
Jestem ciekaw wyniku dla GTAV. Gra wybitna, sprzedala sie fenomenalnie, a jak z jej konczeniem?

Trofeum za ukonczenie gry to - To Live or Die in Los Santos.

Offline mdag

• Badass
« Odpowiedź #46 dnia: Luty 12, 2014, 09:07:42 »
Mówicie, macie:

GTAV - żyć lub zginąć w Los Santos - 31,5%
Tomb Raider (PS3) - 48,6%
The Last of Us - 44,5% (na poziomie przynajmniej łatwym)
ACIV - 26,4% - ostatnia sekwencja

Offline Xian

• Administrator
  • Żywa Legenda
  • Bartek S.
« Odpowiedź #47 dnia: Luty 12, 2014, 09:09:05 »
A Bioshock: Infinite? :'(

Pikacz

• Gość
« Odpowiedź #48 dnia: Luty 12, 2014, 09:10:50 »
Mówicie, macie:

GTAV - żyć lub zginąć w Los Santos - 31,5%
Tomb Raider (PS3) - 48,6%
The Last of Us - 44,5% (na poziomie przynajmniej łatwym)
ACIV - 26,4% - ostatnia sekwencja
Masakra.

Offline Acrid

• Administrator
  • Żywa Legenda
  • pank rok
« Odpowiedź #49 dnia: Luty 12, 2014, 09:11:21 »
Completed the Main Campaign on Easy difficulty or above. -> 60%, normal 50%,  hard 20%.

Offline muminek

• Super Badass
  • PS4: fisiek_ck
Jesteś hardcorem? O poziomach trudności w grach
« Odpowiedź #50 dnia: Luty 12, 2014, 09:12:04 »
Soulsy nie sa trudne, tam brakuje tylko save przed bossem. :)

Offline sew360

• Mieszkaniec tego forum
« Odpowiedź #51 dnia: Luty 12, 2014, 09:14:00 »
Ciekawe ile osób tylko pożyczyło na parę godzin. Btw widywałem graczy którzy nie mieli wbitego żadnego osiągnięcia z gry, wtf wyłączył po intro? ;)

Offline mdag

• Badass
« Odpowiedź #52 dnia: Luty 12, 2014, 09:17:49 »
Completed the Main Campaign on Easy difficulty or above. -> 60%, normal 50%,  hard 20%.

pewnie sprawdzałeś na psn profiles, ja podawaweł wartości z apki PlayStation.

update:
BioShock Infinite - 38,9% - Completed the Main Campaign on Easy difficulty or above.
GTAV - 31,5% - żyć lub zginąć w Los Santos
Tomb Raider (PS3) - 48,6% - ukończenie gry
The Last of Us- 44,5%   (na poziomie przynajmniej łatwym)
ACIV- 26,4% - ostatnia sekwencja
« Ostatnia zmiana: Luty 12, 2014, 09:19:29 wysłana przez mdag »

Offline Xian

• Administrator
  • Żywa Legenda
  • Bartek S.
« Odpowiedź #53 dnia: Luty 12, 2014, 09:18:24 »
@Acrid, mdag - dzieki

Masakra.
Ano dramat. Widac jak Janusze zanizaja srednia ;) Pewnie dla RPG, czy innych zlozonych gier statystyki wygladalyb jeszcze gorzej. Skyrim, FNV, FF, Persona, ze tak na szybko rzuce tytulami.

Ciekawe ile osób tylko pożyczyło na parę godzin. Btw widywałem graczy którzy nie mieli wbitego żadnego osiągnięcia z gry, wtf wyłączył po intro? ;)
Tez mnie zastanawia, bo na PSNProfiles ciezko o gre, ktora by miala 100% w ktorymkolwiek trofeum, co znaczy, ze znajdzie sie zawsze ktos kto nie wbije niczego.

Ha! Nawet The Birth of an Assassin w ACII, ktore wpada po minucie gry ma tylko 97.84% wg PSNProfiles. Z apki pewnie bedzie jeszcze nizej ;D

Jeszcze lepiej It's HAZARD TIME! - trofeum w Eat Lead (crap niesamowity) za wcisniecie startu na ekranie startowym ma 99.15%. Jak oni to robia?
« Ostatnia zmiana: Luty 12, 2014, 09:22:39 wysłana przez Xian »

Offline ekiera

• Żywa Legenda
  • Zdezerterował na Wyspy
« Odpowiedź #54 dnia: Luty 12, 2014, 09:25:43 »
Katanka sprawdzał każdą kupioną grę tylko pod kątem uruchamiania się z tego co pamiętam - konsola zalicza uruchomienie, ale do żadnego pucharka nie dociera. Być może więcej ludzi kupuje używki hurtowo i od sprawdzenia do zagrania mija pewien czas (dążący do nieskończoności ;) ).

A platyna w TWD nie wpada sama - trzeba przejść ze 2 razy przecież, czego ja np. nie lubię robić, bo traktuję to jak przeżycie historii, a nie jako granie w grę.

Offline Vramin

• Żywa Legenda
  • Non serviam
    • https://twitter.com/Vramiin
« Odpowiedź #55 dnia: Luty 12, 2014, 09:27:22 »
Tez mnie zastanawia, bo na PSNProfiles ciezko o gre, ktora by miala 100% w ktorymkolwiek trofeum, co znaczy, ze znajdzie sie zawsze ktos kto nie wbije niczego.

Ja tak mam, zero trofeów w Demon's Souls. Chwilę pograłem, znużyłem się, zasnąłem, obudziłem i wyłączyłem :) . Nuda, panie.

Pikacz

• Gość
« Odpowiedź #56 dnia: Luty 12, 2014, 09:27:57 »
A platyna w TWD nie wpada sama - trzeba przejść ze 2 razy przecież, czego ja np. nie lubię robić, bo traktuję to jak przeżycie historii, a nie jako granie w grę.
Jak grasz z 400 Days. W podstawce wystarczy jedno przejście.

Offline hesus

• I Am Robot
« Odpowiedź #57 dnia: Luty 12, 2014, 09:31:19 »

Ja tak mam, zero trofeów w Demon's Souls. Chwilę pograłem, znużyłem się, zasnąłem, obudziłem i wyłączyłem :) . Nuda, panie.
+1 :) znaczy mam tak samo.

i mam zero pucharkow w Prince of Persia jeszcze :D sprawdzilem tylko czy działa... ale za to sie akurat wezme jeszcze przed przesiadką na ps4/XO :)

Offline Xian

• Administrator
  • Żywa Legenda
  • Bartek S.
« Odpowiedź #58 dnia: Luty 12, 2014, 09:36:33 »
Katanka sprawdzał każdą kupioną grę tylko pod kątem uruchamiania się z tego co pamiętam - konsola zalicza uruchomienie, ale do żadnego pucharka nie dociera. Być może więcej ludzi kupuje używki hurtowo i od sprawdzenia do zagrania mija pewien czas (dążący do nieskończoności ;) ).
Faktycznie, Katanka zbieral puste trofea. Ja nie wyobrazam sobie chocby z ciekawosci odpalic na kilka minut :)

Okay nie pokonales ani jednego bossa, a to wymaga juz jakiegos wysilku. Wcisniecie startu, czy guzika, aby rozpoczac ACII, to jednak juz trywialna sprawa. Gusta :)

+1 :) znaczy mam tak samo.

Obaj sie nie znacie ;)

Offline Vramin

• Żywa Legenda
  • Non serviam
    • https://twitter.com/Vramiin
« Odpowiedź #59 dnia: Luty 12, 2014, 09:43:40 »
Okay nie pokonales ani jednego bossa, a to wymaga juz jakiegos wysilku. Wcisniecie startu, czy guzika, aby rozpoczac ACII, to jednak juz trywialna sprawa. Gusta :)

Oczywiście że gusta :) . Ale nie bardzo rozumiem o co chodzi z ACII w tym kontekście.

Offline ekiera

• Żywa Legenda
  • Zdezerterował na Wyspy
« Odpowiedź #60 dnia: Luty 12, 2014, 09:44:00 »
Jak grasz z 400 Days. W podstawce wystarczy jedno przejście.
A wszystko wpada z automatu? Czy trzeba się postarać? Bo jestem na 100% pewien, że po skończeniu pierwszego epizodu nie miałem wszystkiego zdobytego z niego.

Pikacz

• Gość
« Odpowiedź #61 dnia: Luty 12, 2014, 09:45:47 »
No to jakim cudem na X360 mam calaka za jedno przejście TWD? :) Wszystko wpada jak przechodzisz, nie wiem jakim cudem udało ci się coś pominąć.

Offline TurboGad

• Żywa Legenda
  • Hejter MGS i Death Stranding
« Odpowiedź #62 dnia: Luty 12, 2014, 09:46:34 »
Panowie, co z Wami?! Nic tylko Dark Souls i statystyki z trofeami, a o faktycznych poziomach trudności i byciu hardcore nic!

@Xian - o przepraszam, "Eat Lead" to zabawna gra, nawet grywalna i co istotne, najwyższy poziom trudności to nie jest taki znowu spacerek, trochę wysilić się trzeba. Nie jest to dobra gra, ale żeby zaraz crapem nazywać? Przez takie coś to pojęcie się dezawuuje i potem każdy średnika jest nazywany crapem. Największe kuriozum jest wówczas kiedy szafujący niemierzalnym określeniem "crap" na lewo i prawo toczą pianę względem skali "7-10".

@ekierka - w TWD wszystko wpada z automatu, a przynajmniej nie przypominam sobie co mogłoby nie wpaść. W 400 Days na dobrą sprawę też można wszystko łyknąć za pierwszy razem.

@Pikacz - nie masz 1000, bo jest 500+100 za DLC  :P

Śmiałbym się jakby ten grafoman Kojima upadł i sobie głupi ryj rozwalił!

Pikacz

• Gość
« Odpowiedź #63 dnia: Luty 12, 2014, 09:47:52 »
@Pikacz - nie masz 1000, bo jest 500+100 za DLC  :P
Wiem, wiem - juz poprawiłem. Na swoją obronę dodam, że trawi mnie zaraza i mam gorączkę. Ale do LEGO zaraz siadam. :)

Offline mdag

• Badass
« Odpowiedź #64 dnia: Luty 12, 2014, 09:50:06 »
Katanka sprawdzał każdą kupioną grę tylko pod kątem uruchamiania się z tego co pamiętam

Faktycznie, Katanka zbieral puste trofea.

491 gier odpalonych, 15 ukończonych na 100%
http://psnprofiles.com/Katanka_PL

Offline ekiera

• Żywa Legenda
  • Zdezerterował na Wyspy
« Odpowiedź #65 dnia: Luty 12, 2014, 09:54:16 »
No to już wiemy, że ja hardcorem nie jestem ;)

Offline Xian

• Administrator
  • Żywa Legenda
  • Bartek S.
« Odpowiedź #66 dnia: Luty 12, 2014, 09:54:59 »

Oczywiście że gusta :) . Ale nie bardzo rozumiem o co chodzi z ACII w tym kontekście.

Przecztaj caly zacytowany przez ciebie wczesniej fragment. Pisalem ogolnie o grach, nie tylko o DmS. Niewazne :)

No to jakim cudem na X360 mam calaka za jedno przejście TWD? :) Wszystko wpada jak przechodzisz, nie wiem jakim cudem udało ci się coś pominąć.

Glitch?

@Xian - o przepraszam, "Eat Lead" to zabawna gra, nawet grywalna i co istotne, najwyższy poziom trudności to nie jest taki znowu spacerek, trochę wysilić się trzeba. Nie jest to dobra gra, ale żeby zaraz crapem nazywać? Przez takie coś to pojęcie się dezawuuje i potem każdy średnika jest nazywany crapem. Największe kuriozum jest wówczas kiedy szafujący niemierzalnym określeniem "crap" na lewo i prawo toczą pianę względem skali "7-10".

Tak byla zabawna wide walka z bossem na modle Final Fantasy, ale dla mnie obok LEGO LotRa na PSV najgorsza sposrod ponad 170 gier, w ktore zagralem w ciagu generacji do tej pory. Wg mnie kwalifikuje sie do miana crapa, oczywiscie mozesz miec inne zdanie. Eat Lead nie pojawil sie w rozmowie w kontekscie trudnosci, a % zdobywania trofeow, takze troche jak Filip z konopii wyskoczyles, nikomu krzywda sie nie dzieje ;) Ta gra obok 7-10 nawet nie stala. 4 max bym jej dal za humor wlasnie. I jestem jednym z tych, ktorych drazni 7-10 skala ocen.

Offline TurboGad

• Żywa Legenda
  • Hejter MGS i Death Stranding
« Odpowiedź #67 dnia: Luty 12, 2014, 10:01:44 »
Dobra, przypadek Katanki jest fascynujący, ale UWAGA nakurwiam salto próbuję dyskusję sprowadzić na tory zgodne z tematem:

za dwa tygodnie premiera Thiefa, w którym jest osiągnięcie/trofeum za przejście gry na spersonalizowanym poziomie trudności. Za każde utrudnienie jest ileś tam punktów, mnożonych razy bazowy poziom trudności (łatwy, to chyba mnożnik 0,25, normalny 0,5, dopiero "mistrz" daje multiplikator x1). Osiągnięcie wpada jak gracz ustawi sobie poziom warty co najmniej 700 punktów. Z moich kalkulacji wynika, że żeby tyle punktów osiągnąć trzeba włączyć wszystkie utrudnienia poza ograniczeniami związanymi z save i wykupem dodatkowych narzędzi. Czyli save jest, ale jesteśmy do niego odsyłani jak: strażnicy na wykryją lub kogokolwiek ogłuszymy. Takie samoograniczenia to w sumie standard dla fanów serii, których nie brak wśród forumowiczów, więc chyba większość sobie te 700 punktów (lub więcej) ustawi, c'nie  ;D

Śmiałbym się jakby ten grafoman Kojima upadł i sobie głupi ryj rozwalił!

Offline Xian

• Administrator
  • Żywa Legenda
  • Bartek S.
« Odpowiedź #68 dnia: Luty 12, 2014, 10:06:23 »
Wiekszosc fanow serii zapewne tak, reszta zleje i w najlepszym wypadku ukonczy gre.

Offline Acrid

• Administrator
  • Żywa Legenda
  • pank rok
« Odpowiedź #69 dnia: Luty 12, 2014, 10:08:35 »
Wszystko zależy od samej gry, jeżeli jest przyjemna to wyłączenie tych ułatwiaczy nie będzie tu problemem. Ja mam zamiar przejść w ten sposób, pozostaje tylko kwestia czy za pierwszym razem, czy poznam jednak z czym to się je i spróbuje za drugim.

Offline Emiel

• Moderator Globalny
  • Żywa Legenda
  • Nie wie kto to Emil!
« Odpowiedź #70 dnia: Luty 12, 2014, 11:34:40 »
Ja znając życie zacznę na takim poziomie, a potem pogram przez godzinę i zobaczę, że mechanika jest słaba, gra wkurza dziwnymi patentami i przestanę się tym przejmować i po prostu przejdę zgodnie z moim widzimisię ;). Rzeczywiście gra musi być dobra, żeby miało to sens!
Moje opinie są moje i tylko moje, tzw. własne.
Cytat: Starh
EMIEL jak chesz next gena to sprzedaj konsole.. taka rada. Tak czytam Twe posty i zawsze Ci coś nie pasuje.... Czy ty kiedykolwiek byłeś w pełni z czegoś zadowolony?

Offline hazi

• I Am Robot
« Odpowiedź #71 dnia: Luty 12, 2014, 12:25:17 »

Ha! Nawet The Birth of an Assassin w ACII, ktore wpada po minucie gry ma tylko 97.84% wg PSNProfiles. Z apki pewnie bedzie jeszcze nizej ;D

Jeszcze lepiej It's HAZARD TIME! - trofeum w Eat Lead (crap niesamowity) za wcisniecie startu na ekranie startowym ma 99.15%. Jak oni to robia?

W pierwszym Sly'u HD jest trofeum co samo wpada "Sucker Punched! - Enter the world of Sly Cooper!", chyba nawet start nie trzeba wciskać. I wg psnprofiles ma 99,89% czyli ktoś odpalił grę i wyłączył akurat w takim momencie, że lista trofeów z gry dodała się do profilu, ale trofeum nie zdążyło wpaść.

Offline Romek

• I Am Robot
  • #także
« Odpowiedź #72 dnia: Luty 12, 2014, 12:43:24 »
Ja ukończyłem TWD i nie dostałem odpowiedniego trosiągnięcia. Tak też bywa.
Podziwiaj moje trofea. Zobacz, ile osiągnąłem!

Offline Orson.

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #73 dnia: Luty 12, 2014, 15:07:10 »
U mnie jest tak, że nie potrafię się cieszyć grą, która nie stawia mi wyzwania, dlatego w 90 proc wybieram hard.

Mam tak, że jak jest za łatwo, to pędze przed siebie i na nic nie patrzę. Gdy jest trudno rozkminiam masę detali: od uzbrojenia, po konstrukcje leveli itp

Offline abc

• Ultimate Badass
« Odpowiedź #74 dnia: Luty 12, 2014, 15:08:16 »
picture unrelated

Offline Gibon

• Stały bywalec
  • Monkey
« Odpowiedź #75 dnia: Luty 12, 2014, 15:23:37 »
Wielka Kradzież Marianów? ;o

Zazwyczaj jak gram to na jak najwyższym dostępnym poziomie trudności. Czuje się wtedy jakieś wyzwanie i większą satysfakcję jak się już wygra. Z drugiej strony często przez to mam ochotę cisnąć klawiaturą/padem o ścianę, kiedy kolejny raz ginę w jakiś głupi sposób. Szczególnie pod tym względem zapamiętałem CoDa 4 i ME3, gdzie w 90% przypadków ginąłem od jakiegoś przypadkowego, przeoczonego granatu, który zdejmował na hita.

Offline Tomek Andruszkiewicz

• Badass
  • Pan Spinacz
« Odpowiedź #76 dnia: Luty 12, 2014, 17:14:58 »
Panowie, co z Wami?! Nic tylko Dark Souls i statystyki z trofeami, a o faktycznych poziomach trudności i byciu hardcore nic!

Ja tam nie wiem co oznacza bycie hardcore. Na większość przyjętych w środowisku definicji się nie łapię, np. taką jaką prezentowała Forumogadka jeszcze pół roku temu: "HC gracz to posiadacz X360 grający w online strzelanki i kupujący na premierze tytuły AAA".

Co do trudności gier, to też ciężko zestawiać jedne z drugimi. Są wyzwania polegające na zainwestowaniu czasu, inne to trudność intelektualna (łamigłówki, maksowanie w obrębie danej mechaniki), a w innych czysto manualna (bijatyki, wyścigi). Są tytuły mieszające w różnych proporcjach te wyzwania, są skupione na jednym rodzaju. Jedynym punktem, w którym takie różne skale się spotykają, jest subiektywna ocena gracza, różna oczywiście dla różnych graczy, bo jednemu bardziej leży wyklikiwanie combosów, a innemu wyklikiwanie w excelu formuły na RPGową Broń Ostateczną (TM). Fajnie robi portal ps3trophies.org, bo na forum do każdej gry zakłada ankietę z poziomem trudności platyny w skali 1-10. Tam widać, że choć zwykle dominuje jakaś wartość, to rozrzut ocen bywa znaczny. Dla przykładu: DkS ma w głosowaniu uśredniony wynik 7,5/10 przy 459 głosujących (dane szczegółowe tutaj).

W tym wątku można byłoby rozmawiać o trudności danych gier (w porównaniu z innymi chociażby). Ale konkretnych gier, konkretnych trudnych elementów i konkretnych graczy. Nie bardzo widzę, co się da ustalić na ogólniejszym poziomie, ponad poziomem danego tytułu. Chcemy stworzyć ogólną teorię trudności? Obiektywną klasyfikację? To może jeszcze przy okazji wyjaśnimy zagadkę ciemnej energii i materii w kosmosie, bo to pewnie będzie łatwiejsze.

Offline Xian

• Administrator
  • Żywa Legenda
  • Bartek S.
« Odpowiedź #77 dnia: Luty 12, 2014, 17:53:59 »
Najpierw wynajdziemy lekarstwo na raka ;) Temat jak każdy inny na forum, gadka szmatka o trudności w grach, wyzwaniach, cokolwiek. Wszystko jest względne, ale jakiś pogląd na całość dają chociażby trofea, niekoniecznie platyny. Ja jak napisałem chylę czoła przed osobami masterującymi bijatyki 2D. Dla mnie czarna magia :) RPGi jako gatunek mają raczej do siebie czasochłonność i pieczołowitość niżeli poziom trudności. No może w Finalach sekretni bossowie potrafili napsuć krwi, ale znowu wszystko kwestia przygotowania i taktyki.

Offline arian

• Ultimate Badass
« Odpowiedź #78 dnia: Luty 12, 2014, 18:06:30 »
Mnie też wydaje się bez sensu takie ocenianie co jest trudne, a co nie. W Demon Souls chwilę grałem na pożyczonej konsoli, nie zabiłem żadnego najgrubszego przeciwnika, ale kilku mniejszych obiłem i zauważyłem, że pokonywanie tych najsłabszych, słabszych i średnich szybko przestaje być problemem, a staje się nudną, powtarzalną czynnością. Wystarczy nauczyć się ich schematów działania. Ale wtedy odechciewało mi się po raz kolejny przebiegać kilka kilometrów do głównego bossa przy którym zginąłem przez brak wiedzy/nieuwagę/konieczność przerwania gry. Jakaś zręczność jest wymagana, ale nie przesadzałbym ze szczególnymi uzdolnieniami potrzebnymi, żeby w to grać. O wiele trudniejsze jest Ninja Gaiden, które nie dość, że wymaga kociego refleksu, to jeszcze utrudnia granie szalejącą kamerą i paskudnym zachowaniem bossów.

Ja nie lubię powtarzalności w grach, dlatego przy wielu tytułach ciągnie mnie fabuła, zmiana lokacji, nowe umiejętności. Z tego samego powodu trochę hejtuję Dishonored, które cierpi na przypadłość niemal wszystkich gier skradankowych - schematy poruszania się przeciwników. Nie ma problemu z przejściem tej gry bez zabijania i wykrycia, nie jest potrzebna do tego kocia zręczność, ale zajmuje to więcej czasu i wymaga siedzenia w krzakach i analizowania przeciwników. Grałem w Commandosa, grałem w Desperados i wiem jak to działa, więc nie sprawia mi problemu odkrycie schematów poruszania się wrogów, tym bardziej dysponując takimi ułatwieniami jak widzenie przez ściany, czy zaniżające poziom trudności "mignięcie". Ale zwyczajnie nie chciało mi się utrudniać czegoś, co mogło być łatwe, dlatego nie grając dla osiągnięć ogłuszałem, uciekałem i w skrajnych przypadkach zabijałem, żeby szybciej pokonywać plansze. Jedyna trudność, żeby przejść tę grę w ukryciu to cierpliwość. Taka gra może być trudna, jeśli schematy poruszania się przeciwników są losowe, bo wówczas tylko szybko podejmując dobre decyzje można pchnąć fabułę dalej, a powtarzając po raz kolejny doskonalimy swoje umiejętność, a nie rysujemy lepszą mapę, nabijamy doświadczenie, czy odkrywamy słabe strony wroga.

Offline Xian

• Administrator
  • Żywa Legenda
  • Bartek S.
« Odpowiedź #79 dnia: Luty 12, 2014, 18:13:58 »
Jak nie przepadasz za powtarzalnością, to dziwisz się, że ci Soulsy nie podeszły. Jakby nie patrzeć, to są to jednak jRPGi. Taki urok gatunku, a już na pewno serii. Jedni kochają drudzy, marudzą. Względność, ale wymienione elementy moim zdaniem, nie świadczą o tym, czy gra łatwa lub trudna, a o tym czy ci podeszła lub nie.

Przeczytaj moje posty wyżej. Nie grałem w Ninja Gaiden, ale w ciemno strzelam, że są o wiele trudniejsze od moim zdaniem nie tak trudnych, jak malują Soulsów, co zresztą pokazuje też odsetek graczy, którzy jednak grę ukończyli - blisko 1/5.