Autor Wątek: Dokąd zmierza branża - o zmianach, ocenach, recenzjach itp.  (Przeczytany 170624 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Marrond

• Padawan
  • **
Odp: Dokąd zmierza branża - o zmianach, ocenach, recenzjach itp.
« Odpowiedź #40 dnia: Luty 25, 2014, 21:44:20 »
Czyżby nareszcie średniaki zaczęły dostawać średnie oceny? :)
Popatrz na MoH - dostał zasłużone 4-5/10. A potem wyszło Call of Duty które jest identycznie słabe i nagle 8-9/10 - jedna jaskółka na początku roku wiosny nie czyni. A szkoda. Nudne już jest to używanie skali 6-10, gdzie gra mająca 6 nie jest średniakiem tylko mega gównem...

Online Orson.

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #41 dnia: Luty 26, 2014, 11:26:43 »
Osobiście jestem straszliwie zmęczony "branżą". Gry mnie nafal bawią, ale dziennikarstwo growe (tm) to w 90 proc poziom szlamu z miejskich kanałów.

Powodów jest wiele, min też te oceny. Normą są recenzje, gdzie pismak nawet tyle oleju w czaszce nie ma by nie używać określenia " średniak" w stosunku do gier ocenionych przez samego siebie na 7.

Kiedyś w CDA Cormac dał 6 plus dla PESa 14 a w recenzji napisał, że gra nie sprawiła mu ani grama radości.

Serio, generalnie tony szlamu.

Offline Emiel

• Moderator Globalny
  • Żywa Legenda
  • Nie wie kto to Emil!
« Odpowiedź #42 dnia: Luty 26, 2014, 11:40:45 »
To się rozbija o tak wiele płaszczyzn, że naprawdę nie da się tego porównać. Np. w większości przypadków filmy nie mają problemu typu - nie da się przejść, bo bug albo nie pojawił się przycisk albo zginęły save'y. Oceniasz doznanie samo w sobie, a w grach interaktywność dość mocno ingeruje w skalę. To powoduje, że wielu recenzentów np. rezerwuje niskie oceny dla gier, które po prostu nie działają poprawnie, a tych się zwykle nie recenzuje w ogóle.
Moje opinie są moje i tylko moje, tzw. własne.
Cytat: Starh
EMIEL jak chesz next gena to sprzedaj konsole.. taka rada. Tak czytam Twe posty i zawsze Ci coś nie pasuje.... Czy ty kiedykolwiek byłeś w pełni z czegoś zadowolony?

Online Orson.

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #43 dnia: Luty 26, 2014, 11:50:45 »
Niektórzy mają takie wytłumaczenie: bo są gorsze gry na świecie, tyle, że my o nich nie piszemy.

Czemu to nie działa w taki sposób w tematyce filmowej? Bo ktoś genialny najwyraźniej wpadł na pomysł, że "najniższy jakościowo poziom filmów" to ten, który bior? pod uwage w piśmie. I to jest dolna granica.

Gdyby jednak zastosowano logikę z branży gier, to Kac Wawa dostało by 3 plus, bo gdzieś tam dw?ch Algierczyków nakręciło gorszą komedię. Po pijaku. Telefonem.

Offline Michaelius

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #44 dnia: Luty 26, 2014, 12:34:29 »
Akurat wyśmiewanie się, że skala ocen zaczyna się od 7 jest słabe.

Bo przez sito wydawnicze gry crapy praktycznie nie przechodzą, za dużo to kosztuje, zbyt poważny biznes za tym stoi by ryzykować wydanie jakieś tragedii , która nie będzie conajmniej średniakiem.

Wyjątki potwierdzające regułę się zdażają - Aliens, nowy thief na PS4, Duke itp...

No i patrząc na to co wychodzi od twórców indie to oceny z poziomu 1-6 zdecydowanie częściej będą się przydawać w najbliższej przyszłości.

Branża ma problemy w postaci braku wiedzy i ignorancji autorów czy ostatnimi czasy modne wyżywanie się na grach które rażą feministyczne uczucia autora recenzji, względnie unikanie drażliwych tematów by nie urazić wydawców, ale akurat skala ocen jest stosowana całkiem nieżle poza najwyższym poziomem 9-10.

Offline ekiera

• I Am Robot
  • Zdezerterował na Wyspy
« Odpowiedź #45 dnia: Luty 26, 2014, 12:43:04 »
Ja pamiętam serię recenzji gier Midasa w Neo+, które dostawały oceny z zakresu 1-4 (pod koniec żywota PS2) - nie pamiętam kto je pisał, ale może gdzieś ci ludzie jeszcze są?

Online Simplex

• Żywa Legenda
  • Jak tu coś wpisać?
« Odpowiedź #46 dnia: Luty 26, 2014, 13:02:44 »

Bo przez sito wydawnicze gry crapy praktycznie nie przechodzą, za dużo to kosztuje, zbyt poważny biznes za tym stoi by ryzykować wydanie jakieś tragedii , która nie będzie conajmniej średniakiem.
Tez tak mysle, ale zastanawia mnie czemu to tak nie dziala z filmami. Od lat wychodzi cala masa krapiszczow ze srednimi ponizej 5 w 10 stopniowej skali ktorych budzet musial wyniesc conajmniej kilka milionow $ i nic nie wskazuje na to aby mialo sie to zmienic.

Offline Emiel

• Moderator Globalny
  • Żywa Legenda
  • Nie wie kto to Emil!
« Odpowiedź #47 dnia: Luty 26, 2014, 13:18:16 »
Bo cena wejścia dla pojedynczego klienta jest niższa i dlatego łatwiej sprzedać bilety do kina na nawet średni film niż postawić grę-średniaka obok hitu w tej samej cenie 200 złotych na półce? Dlatego też wydawcy tak jarają się F2P, bo można od każdego wytargać jakby jeden bilet do kina przynajmniej ;).
EMIEL jak chesz next gena to sprzedaj konsole.. taka rada. Tak czytam Twe posty i zawsze Ci coś nie pasuje.... Czy ty kiedykolwiek byłeś w pełni z czegoś zadowolony?

Offline Michał Broda

• I Am Robot
    • M2- Podcast
« Odpowiedź #48 dnia: Luty 26, 2014, 13:22:44 »

Tez tak mysle, ale zastanawia mnie czemu to tak nie dziala z filmami. Od lat wychodzi cala masa krapiszczow ze srednimi ponizej 5 w 10 stopniowej skali ktorych budzet musial wyniesc conajmniej kilka milionow $ i nic nie wskazuje na to aby mialo sie to zmienic.

Bo filmy ogląda dużo więcej osób niż gra w gry. Poza tym nie zobaczysz sobie gameplayu filmu. Możesz trailer zobaczyć co najwyżej a i to niewskazane bo to streszczenie filmu jest. Poza tym filmy są DUŻO tańsze i łatwiej dostępne tak więc częściej się je w ciemno ogląda. Inna sprawa, że często z ocen krapiszcze to dla mnie świetna gra czy film (np. Kickass 2). Chociaż z grami zdarza mi się to znacznie rzadziej.

Offline Emiel

• Moderator Globalny
  • Żywa Legenda
  • Nie wie kto to Emil!
« Odpowiedź #49 dnia: Luty 26, 2014, 14:18:01 »
Poruszyłeś też ważną kwestię, że jeszcze niedawne pokolenia były wychowane na oglądaniu telewizji co też wpływa jak odbieramy filmy i jak do nich podchodzimy. Ja jestem skłonny dużo bardziej obejrzeć średni film (2h max) niż zagrać w średnią grę (pewnie z 10h nudnej mechaniki itp.). Dodatkowo wyjścia do kina są często wydarzeniem społecznym, idziemy ze znajomymi, dziewczyną, dziećmi, rodzicami whateva. Duża rozpiętość upodobań powoduje, że możesz akceptować film, dla samego wydarzenia. W grach też się to zdarza aka granie w coopa w jakiś crap/średniak (sam tak się świetnie bawię), ale jest to zjawisko dużo bardziej ograniczone.

Online Xian

• Administrator
  • Żywa Legenda
  • Bartek S.
« Odpowiedź #50 dnia: Luty 26, 2014, 14:25:12 »
+1  :)

Offline freekEza

• Badass
« Odpowiedź #51 dnia: Luty 26, 2014, 15:50:55 »
Osobiście jestem straszliwie zmęczony "branżą". Gry mnie nadal bawią, ale dziennikarstwo growe (tm) to w 90 proc poziom szlamu z miejskich kanałów.
high five ;D Recenzje to jest ogólnie szrot, z przypadkami gdzie jest ściana tekstu "na nie", a potem jeb na końcu 7+/10. Swoje dokładają też Chmielarze/Bleszyńskie/Młynki/wstaw jakąkolwiek gadającą głowę "osom", "ekspiriens" etc.
Cały ten klimat traktowania gracza, jako tępego konsumenta który byle gówno łyknie. Publicznie wypowiadają się naganiacze wydawców AAA i łgają w żywe oczy. To jest po prostu smutne.

Pikacz

• Gość
« Odpowiedź #52 dnia: Luty 26, 2014, 20:45:14 »
I powoli zaczyna być śmieszne. Co też jest smutne.

Offline Michaelius

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #53 dnia: Luty 26, 2014, 23:28:33 »

Imho to kwestia tego, że proces tworzenia gry jest iteracyjny.

Grę najpierw musisz zaprojektować na kartce jak przejdzie pierwszą akceptację to rzeźbione jest kilkanaście albo kilkadziesiat żmudnie poprawianych prototypów. To wszystko jest testowane przez różne zespoły i potem to idzie do produkcji w trakcie której jest testowane, zmieniane, poprawiane ... itd.

A film (ok tu będzie teoria wymyślona na poczekaniu) jak już jest scenariusz to potem nagrywają każde ujęcie ileś razy a potem nie ma przebacz trzeba coś z tego złożyć. Tak samo jak okaże sie, że wybrany aktor jednak nie umie grać 1,5m hobbita brzuchomówcy to w środku filmu trudno go wymienić bo musiałbyś płacić reszcie za przestój.

Swoją drogą te crapiszcze firmowe to pewnie często też realna decyzja biznesowa - takie Pompeye szmira jakich mało a i tak pewnie sporo zarobi bo ileś milionów gimbazy poleci się wzruszać.

Online Orson.

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #54 dnia: Luty 27, 2014, 22:16:51 »

Stare, ale niestety chyba jeszcze bardziej aktualne :-\

Pikacz

• Gość
« Odpowiedź #55 dnia: Luty 28, 2014, 07:25:45 »
Szkoda, że nie bardzo - szczególnie z early access.

Online Simplex

• Żywa Legenda
  • Jak tu coś wpisać?
« Odpowiedź #56 dnia: Luty 28, 2014, 07:35:03 »
No nie bardzo, zapomnieli dodac ceny do early access wyzszej niz cena gry ;)

Pikacz

• Gość
« Odpowiedź #57 dnia: Luty 28, 2014, 07:49:46 »
Wiesz, mnie bardziej rozpierdala to, że zawsze po early access jadą ludzie, którzy nigdy nie grali w grę w tym "modelu dystrybucji". A spróbuj ze streamu, którego oglądałeś, coś powiedziec o grze, to od razu pojawia się: "A grałeś w to?! Nie?!! To spierdalaj!!!". Ale to nie jedyne hipopo w tym "towarzystwie".

Ot, taka refleksja na piątek. :)

Online SzczwanyGapa

• Żywa Legenda
  • HANG ON TO YER HELMET...
« Odpowiedź #58 dnia: Luty 28, 2014, 08:24:42 »
A spróbuj kupić chujową grę, bo dla ciebie "może być", to od razu pojawia się: "Zarzynasz branżę! To przez ciebie wychodzą słabe gry!!1".
;)

Pikacz

• Gość
« Odpowiedź #59 dnia: Luty 28, 2014, 08:26:40 »
Eee tam, nie porównujmy szamba z perfumerią... ;D

Offline Blue__

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #60 dnia: Luty 28, 2014, 08:27:40 »
Składka na karton snickersów dla Pikacza!
Knack is back baby!

Online szczqcz

• I Am Robot
  • [citation needed]
« Odpowiedź #61 dnia: Luty 28, 2014, 08:28:17 »

I głównych designerów odchodzących w trakcie tworzenia ;D
"Men, it has been well said, think in herds; it will be seen that they go mad in herds, while they only recover their senses slowly, and one by one." Charles Mackay
"kłamstwo łatwo sprzedać paroma zdaniami i atrakcyjnym hashtagiem, a prawda bywa nudna i przydługa" znany bloger Bart

Pikacz

• Gość
« Odpowiedź #62 dnia: Luty 28, 2014, 08:29:54 »
I na autobus dla Blue!

I głównych designerów odchodzących w trakcie tworzenia ;D
Jak pijesz do Rocketa, to doczytaj.

Offline Blue__

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #63 dnia: Luty 28, 2014, 08:33:31 »
I na autobus dla Blue!
Chcę!
Knack is back baby!

Pikacz

• Gość
« Odpowiedź #64 dnia: Luty 28, 2014, 08:34:41 »
Swoją droga, kupno i zrobienie takiego Party Busa to nie byłby głupi pomysł.

Online szczqcz

• I Am Robot
  • [citation needed]
« Odpowiedź #65 dnia: Luty 28, 2014, 08:35:14 »
http://www.gamespot.com/articles/dayz-creator-dean-rocket-hall-will-leave-developer-bohemia-this-year/1100-6417925/
DayZ creator Dean "Rocket" Hall has said that he plans to step down as the head of the popular open-world survival game before the end of this year, and will start a new studio in New Zealand.

Jakiś fakt pominąłem?
"Men, it has been well said, think in herds; it will be seen that they go mad in herds, while they only recover their senses slowly, and one by one." Charles Mackay
"kłamstwo łatwo sprzedać paroma zdaniami i atrakcyjnym hashtagiem, a prawda bywa nudna i przydługa" znany bloger Bart

Pikacz

• Gość
« Odpowiedź #66 dnia: Luty 28, 2014, 08:38:03 »
Aha. Że byłby to problem dla DayZ gdyby była robiona jak Banished a nie jak DayZ.

Online szczqcz

• I Am Robot
  • [citation needed]
« Odpowiedź #67 dnia: Luty 28, 2014, 09:10:58 »
Aha. Że byłby to problem dla DayZ gdyby była robiona jak Banished a nie jak DayZ.

No to już jest twoja opinia, nie fakt. Moim zdaniem, główny developer gry, koleś który stworzył moda będącego podwaliną, jest dość ważny dla jej rozwoju.

Online SzczwanyGapa

• Żywa Legenda
  • HANG ON TO YER HELMET...
« Odpowiedź #68 dnia: Luty 28, 2014, 09:16:19 »
Swoją droga, kupno i zrobienie takiego Party Busa to nie byłby głupi pomysł.
Gdybyśmy się wszyscy spotkali w jednym miejscu, przy alkoholu i zaczęli dyskutować na takim poziomie jak tutaj.
To byśmy się pozabijali jeden z drugim ;D

Pikacz

• Gość
« Odpowiedź #69 dnia: Luty 28, 2014, 09:18:02 »
Niech ci będzie, szczqcz - pewnie znów gwiazdorzę.

Offline Don Simon

• Żywa Legenda
  • Gin&Tonic Team
« Odpowiedź #70 dnia: Luty 28, 2014, 09:19:48 »
Mozna by kiedys taki zjazd zrobic. Oczywiscie w Wawie, bo wszyscy maja najblizej :).
Każdy może, prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się. Więc dlatego z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.

Offline Blue__

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #71 dnia: Luty 28, 2014, 09:26:04 »
Zjazdy już były ;), ale do Warszawy to najdalej akurat ;].

Wiesz, mnie bardziej rozpierdala to, że zawsze po early access jadą ludzie, którzy nigdy nie grali w grę w tym "modelu dystrybucji".
EEeeeee, bo głosują portfelem jak im się nie podoba?
Knack is back baby!

Online szczqcz

• I Am Robot
  • [citation needed]
« Odpowiedź #72 dnia: Luty 28, 2014, 09:27:45 »
Niech ci będzie, szczqcz - pewnie znów gwiazdorzę.

E, nie. Nie napisałeś nic o tym jak to coś przewidziałeś, nikt cię nie słuchał, a potem był płacz i zgrzytanie zębów. ;D
A tak zapytam, jak twoja szklana kula i portfel zapatruje się na premierę Stick of Truth? Obsidian nie jest szczególnie sławny z powodu bezbłędności swoich gier. Jak będzie w tym przypadku? Zgaduję, że nie kupujesz żeby nie wspierać chujowych devów? ;)

Online Xian

• Administrator
  • Żywa Legenda
  • Bartek S.
« Odpowiedź #73 dnia: Luty 28, 2014, 09:32:25 »
A spróbuj kupić chujową grę, bo dla ciebie "może być", to od razu pojawia się: "Zarzynasz branżę! To przez ciebie wychodzą słabe gry!!1".
;)

Boom headshot ;D

Pikacz

• Gość
« Odpowiedź #74 dnia: Luty 28, 2014, 09:36:39 »
@Blue

Bo nie mają pojęcia o czym piszą? Dobrze wiesz, że w chuj spora część tego hejtu odbywa się dokładnie na tej zasadzie z obrazka: Kiedyś było tak -> potem tak -> potem nam siłą wpychali DLC -> a teraz "musimy kupować nawet nie zaczęte* gry". Wiesz, jak byk i płachta - bezmyślne pędzenie z pochodnią, bo "zapaliła się kontrolka".

Ja w przypadku hejtu na Rambo przynajmniej zagrałem. W przypadku Thiefa oglądałem rozgrywkę i teraz sam gram - a wrażenia pokrywają się dokładnie z tym, co pisałem o oglądanym materiale.

*autentyczny cytat

Szczqcz, OK. Jak już pisałem: "Niech ci będzie" - ty widzisz problem tam, gdzie ja go nie widzę.

Offline Blue__

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #75 dnia: Luty 28, 2014, 09:47:30 »
Widzisz, ja nie kupuję gier z cyfrowej dystrybucji w chorych cenach(parę rzeczy kupiłem, ale to raz na rok), nie kupuję DLC po normalnych chorych stawkach(w zasadzie praktycznie w ogóle ich nie kupuję) i nie mam zamiaru płacić za early acces. Ba, nawet kickstartera nie wspieram, nie robię o to wojny.

Tyle, że Twoje podejście jest (popraw jeśli źle interpretuję):  raz żeby nie głosować portfelem jak się nie podoba, nie kupować jak słabe, ale żeby się wypowiedzieć to musisz spróbować, bo inaczej nie masz prawa głosu, albo oglądać streamy czy recki zamiast grać ;). Koło bez wyjścia.
Knack is back baby!

Offline a_ratajczak

• Badass
  • PC WSZYSTKICH!
« Odpowiedź #76 dnia: Luty 28, 2014, 09:49:32 »
@Pikacz
A czy jak zapłacę za wcześniejszy dostęp do jakiejś gry na steamie to czy mogę krytykować jej niedoróbki czy muszę przymknąć oko bo to alfa/beta i w pełnej tańszej wersji to naprawią?

Offline Vramin

• Żywa Legenda
  • With hearts toward none
    • https://twitter.com/Vramiin
« Odpowiedź #77 dnia: Luty 28, 2014, 09:54:49 »

Albo "Przepłaciłeś, na amazonie jest taniej!" czy też "Wyrzucone pieniądze, lepiej było kupić <tu wstaw tytuł gry>". Dlatego nie udzielam się w wątku zakupowym, nie lubię zamachów na moją wolną wolę i/lub inteligencję. :)
« Ostatnia zmiana: Luty 28, 2014, 09:56:28 wysłana przez Vramin »

Pikacz

• Gość
« Odpowiedź #78 dnia: Luty 28, 2014, 09:58:11 »
Nie, Blue. Pisałem o tym przy okazji dyskusji o Rambo i mam wrażenie, że to "niezrozumienie" mojej osoby wynika z tego, że ludzie po prostu wypierają z pamięci istotne fragmenty i dopisują swoje (co wskazywałem już nie raz).

Jak pisałem w rozmowie o Rambo, jeśli chcesz to kupuj tego nikt ci nie może zabronić, ALE miej świadomość, że X i Y. Tak samo jest z early access - mam świadomość tego, że "psuję branżę", ALE ja na serio raportuję wszystkie błędy na jakie natrafiam. Nie odbieram tego ani trochę jako: "Ja biedny melepeta dałem się nabrać...", a jako: "O! Zajebiście, poprawili poziom 4-2 z wkurwiającym ptakiem, którego raportowałem w zeszłym tygodniu." Bycie częścią "procesu tworzenia" (bo to raczej jest na zasadzie automatu przy kontroli jakości w fabryce) mnie się podoba i te gry wcale nie są takie złe.

Najgorsze na co trafiłem to był Project Zomboid i tu się przyznam, że plułem sobie w twarz - poprawili w chuj rzeczy i teraz jest miodzio. Tu przynajmniej poprawiają, a nie jak WB pokazują palec graczom. ;)

@Pikacz
A czy jak zapłacę za wcześniejszy dostęp do jakiejś gry na steamie to czy mogę krytykować jej niedoróbki czy muszę przymknąć oko bo to alfa/beta i w pełnej tańszej wersji to naprawią?
A dlaczego miałbyś nie móc bez grania? Możesz i nikt nie ma prawa ci tego zabronić - tylko hejtuj konkrety i fakty, a nie (i o to mi chodzi w całej tej rozmowie, co piszę już trzeci raz) hejtuj dla zasady, bo to early access.

Online Xian

• Administrator
  • Żywa Legenda
  • Bartek S.
« Odpowiedź #79 dnia: Luty 28, 2014, 10:55:37 »
Offtop polecial do hydeparku :)