Autor Wątek: Kingdom Come: Deliverance  (Przeczytany 79258 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Alexej

• Moderator Globalny
  • I Am Robot
  • Nowa generacja nikogo, ja chcę kolejnej!
Odp: Kingdom Come: Deliverance
« Odpowiedź #720 dnia: Kwiecień 03, 2018, 11:54:22 »
To nie jest jeden błąd, to jest suma wielu błędów technicznych i zignorowania ich istnienia w założeniach gameplayu.

Biorąc pod uwagę konstrukcję gry, tak naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie żeby doprowadziły one do straty 2-3h gameplayu. Zdarzają się elementy, gdy nie zdążysz zapisać gry po długim okresie posuwania akcji do przodu, bo od razu zacznie się wczytywać dialog/scenka, które się po prostu niewczytają.

Każdy save manualny kosztuje około 80-140 groszy (bardzo dobry miecz kosztuje koło 1000 groszy), jeden z najlepszych sposobów na zarabianie (oprócz kradzieży, która jest ryzykowna) to zbieranie ziół, z których jedno można sprzedać za 0,1 grosza, a zbiera się ich za jednym razem koło 3-5. Za questy nagroda praktycznie nigdy nie wynosi więcej niż 100 groszy.

Można też zrobić samemu napój zapisujący grę, ale trwa to około 2-4 minut za jeden.

Nie można napojów zapisujących grę wypijać za często, ponieważ to alkohol, który w większych ilościach obniża statystyki i prowadzi do uzależnienia od alkoholu.

Zapis jest też jak pójdziemy spać w swoim łóżku/w oberży, lub gdy przyjmiemy nowego questa (a nie kiedy zamkniemy starego!). Od święta zdarza się sytuacja, gdzie save jest pomiędzy jednym a drugim etapem questa, ale to jest arbitralna decyzja developerów i nigdy nie wiesz kiedy to jest.

Stworzenie takiego systemu w normalnym rpgu byłoby mocno kontrowersyjne, a co dopiero w tak niestabilnym tytule. Zauważ, że mod na nielimitowane savy to pierwsza rzecz, jaką zroibli gracze na PC, a tam gra chodzi stabilniej.

Gram, ponieważ lubię takie gry, ale rozwiązanie jest skrajnie kuriozalne i zasługuje na najwyższy poziom dezaprobaty. Czyli 1/10. Sam fakt, że stanowi to najbardziej opisywany przeze mnie element gry, która mi się podoba, świadczy o niej na wskroś negatywnie, ponieważ jest to element przysłaniający wszystko inne. Przede wszystkim dlatego, że system savów to jest umyślna i świadoma decyzja developera, więc nie można go traktować tak jak po prostu sumę glitchy w dobrym tytule. Jeżeli świadomie wprowadzasz na rynek grę w takim stanie technicznym i z takim systemem zapisów, to znaczy że jako lead designer obwieszczasz całemu światu, że projekt cię przerósł i jesteś bufonem, który nie umie przyznać się do błędu. I pal licho, jeżeli wpływa to jedynie na hostile workplace environment. Jeżeli mocno uderza to w produkt, to zasługujesz na krytykę zarówno ty, jak i twój produkt.

Jestem zwolennikiem stosowania pełnej skali ocen. W obecnej formie Deliverance to nie jest gra na 5,6,7/10 - ponieważ jaka gra wtedy by zasługiwała na 1/10? Taka, która się nie uruchamia? Wtedy w ogóle nie podlega ocenie.

IMHO to jest właśnie gra do wyboru między 1/10 a 2/10, jest sprzedawana w pełnej cenie, więc stawiam jej wymagania jak każdej innej grze AAA. Gdyby to była gra sprzedawana za 10$ na Live, w formie early access albo coś, to mógłbym myśleć o 5/10.

Myślałem też o 2/10, ale fakt że dodali save and quit w ostatnim patchu świadczy, że nawet na 2/10 nie zasługują, bo nie rozumieją sprzętu na jakim pracują. Save and quit pozbawia ta grę jednej z najlepszych funkcji tej generacji - możliwości włączenia konsoli i grania od razu w ostatnią partię, bez loadingu. Gra jest niestabilna, więc jak kończę grę to robię save and quit, bo to racjonalne. Co przy kolejnej partii kosztuje mnie kolejne minuty oglądania loadingu - więc nawet ten save nie jest "darmowy".

« Ostatnia zmiana: Kwiecień 03, 2018, 12:00:53 wysłana przez Alexej »

PSN ID: AlexejPL Steam: Alexej Origin: Alexejpl Uplay: AlexejPL

Offline meatbag

• I Am Robot
  • "Je n'avais pas besoin de cette hypothese-la."
« Odpowiedź #721 dnia: Kwiecień 03, 2018, 12:15:43 »
No ale sejwujesz za darmo w łóżkach swoich, wynajęcie pokoju w gospodzie to 2gr.
???

Offline Simplex

• Żywa Legenda
  • Jak tu coś wpisać?
« Odpowiedź #722 dnia: Kwiecień 03, 2018, 12:16:53 »
Zgadzam się ze wszystkim, sam krytykowałem tu wielokrotnie ten mechanizm, również opcje save and quit, tylko widzę sprzeczność między "gra na 1/10" a "nadal w nią gram". 1/10 to najniższa możliwa ocena, czyli kupa której nie warto tykać kijem przez szatę.

Offline Alexej

• Moderator Globalny
  • I Am Robot
  • Nowa generacja nikogo, ja chcę kolejnej!
« Odpowiedź #723 dnia: Kwiecień 03, 2018, 14:35:59 »
Po prostu mój sposób oceniania źródeł rozrywki jest bliższy skupieniu się na całościowym wrażeniu, niż na analizie sumy ich elementów i wyciągania średniej. To nie jest tak, że grafika 7/10, gameplay 10/10, muzyka 7/10 i technikalia 1/10, więc w sumie 5,5/10. Jeśli najsłabszy element wpływa na percepcję każdej innej sfery, to nie można ocenić produktu wyżej, niż wskazuje na to najsłabszy element.

Tak samo oceniamy wszystko, tylko z jakiegoś powodu nie gry. Co z tego, że wiadukt kolejowy jest piękny i jedno przęsło spełnia wymagania normy techniczne, skoro z powodu wady drugiego na wiadukt może wjechać co najwyżej drezyna. Tort jest dobry i smaczny, jeśli wszystko w nim jest dobre i smaczne. Jeśli biszkopt jest wykonany z betonu, to i najwspanialszy frosting na zewnątrz i najlepsza frużelina w środku nie ratuje sytuacji.

Podział tworu na elementy składowe i indywidualna ewaluacja każdego elementu mają znaczenie badawcze. Dla odbiorcy końcowego liczy się całościowy efekt, który jest czymś innym niż sumą wartości składowych.

PSN ID: AlexejPL Steam: Alexej Origin: Alexejpl Uplay: AlexejPL

Offline meatbag

• I Am Robot
« Odpowiedź #724 dnia: Kwiecień 03, 2018, 14:57:17 »
No to wystarczy ci teraz przekonać miliard graczy i rewolucja gotowa.
Aha, skala zaczyna się od 6, więc twoje 1/10 to w rzeczywistości 6/10.

Offline Simplex

• Żywa Legenda
  • Jak tu coś wpisać?
« Odpowiedź #725 dnia: Kwiecień 03, 2018, 16:46:41 »
No to dlaczego jesz ten tort z biszkoptem z betonu? Widać nie jest taki zły, skoro jadalny ;)

Offline tomee

• Super Badass
« Odpowiedź #726 dnia: Kwiecień 03, 2018, 18:25:48 »
Wygląda na to, że bardziej zlizuje lukier i zjada owoce bo są dobre a tort jako całość chujowy ;)

Wchodzę raz na jakiś czas do wątku i czekam na posta: "już można grać" :)

Offline Simplex

• Żywa Legenda
  • Jak tu coś wpisać?
« Odpowiedź #727 dnia: Kwiecień 03, 2018, 18:45:24 »
Chciałem tak napisać ale tutaj ta metafora nie działa bo ten najbardziej zepsuty element gry jest jej integralna całością i nie da się go obejść (na konsoli, bo na PC się da).
Moim zdaniem ostatecznym dowodem na to ze gra nie jest 1/10 jest to ze Alexej nadal w nia gra, bo jakby naprawę była 1/10, to by nie grał.

Offline Emiel

• Moderator Globalny
  • Żywa Legenda
  • Nie wie kto to Emil!
« Odpowiedź #728 dnia: Kwiecień 04, 2018, 12:57:33 »
Dla mnie nie jest 1/10, ale przez system zapisu i w połączeniu z bugami i niedorobionymi mechanikami pod pada (grałem na wersji 1.1 czy 1.2 na premierze) przestałem w nią grać, bo szkoda mi było traconego czasu. Moim zdaniem deweloper dużo ryzykował zmieniając cokolwiek w mechanice zapisywania gry, szczególnie w grze z takim pół otwartym światem. Gdy straciłem progres dwa czy trzy razy z rzędu to stwierdziłem, że chwilowo mi się nie chcę. Może kiedyś (na wakacje?) spróbuję ponownie albo zacznę na PC, gdzie mody rozwiążą te wszystkie słabe rozwiązania. Chciałem polubić się z tą grą i historia + setting mi robiły, ale jednak integralne mechanizmy w grze rozwaliły mi całą radochę z grania.
Moje opinie są moje i tylko moje, tzw. własne.
Cytat: Starh
EMIEL jak chesz next gena to sprzedaj konsole.. taka rada. Tak czytam Twe posty i zawsze Ci coś nie pasuje.... Czy ty kiedykolwiek byłeś w pełni z czegoś zadowolony?

Offline Marcin Szymański_

• Żywa Legenda
  • Wiosło mi ukradli.
« Odpowiedź #729 dnia: Kwiecień 04, 2018, 13:16:22 »
Lepiej na PC. Tylko niektóre mody cięzko zainstalować, ale jest tego masa, która zmieni ci grę (i jej elementy) na takie jakie ci wygodne. Ja co prawda używam tylko save i do łuku*, ale tego jest całkiem, całkiem sporo. Od grafiki po mechanikę - jak to zwykle na Nexusie. :)

*dzisiaj kolejny dzień grindu łuku na kłodach - trochę nie rozumiem dlaczego nie można ćwiczyć na tarczach

• Żywa Legenda
  • Wiosło mi ukradli.
« Odpowiedź #730 dnia: Kwiecień 04, 2018, 15:26:27 »
Może mi ktoś wytłumaczyć dlaczego w turnieju łuczniczym, w którym strzela się do bel drewna na rzece, nie mogę wystrzelić wszystkich strzał? Raz zostają mi 3, raz 5 i nie mogę nic zrobić. A kłody są w połowie drogi.

• Żywa Legenda
  • Wiosło mi ukradli.
« Odpowiedź #731 dnia: Kwiecień 04, 2018, 16:28:20 »
Ta gra jest nadal tak zbugowana, że powyższe to zbugowany bug. Nowy poziom!

• Żywa Legenda
  • Wiosło mi ukradli.
« Odpowiedź #732 dnia: Kwiecień 06, 2018, 12:00:15 »
Niestety, nie udało się oszukać systemu i czy chciałem, czy nie chciałem, musiałem nauczyć się walki bronią. W 5 godzin podciągnąłem miecz i łuk na 10 (kłody w Leleszku na łuk, trening z typem w Ratajach na miecz) no i ciapam typów na prawo i lewo. Trochę nie tak miałem grać, ale co pan zrobisz?
Ważne, że siła i zręczność poszły w górę i mogę już używać "legendarek" ze skrzyń ze skarbami.

Aha, po tym dużym paczu nagle mój koń nie nazywa się ani Roach, ani Płotka, a Szprotka. ;D

Offline SzczwanyGapa

• Żywa Legenda
  • HANG ON TO YER HELMET...
« Odpowiedź #733 dnia: Kwiecień 06, 2018, 12:01:40 »
Lepsza Szprotka niż Karaluch :)
"Co się tak kurwa patrzysz? Nas tu nie ma!"

• Żywa Legenda
  • Wiosło mi ukradli.
« Odpowiedź #734 dnia: Kwiecień 06, 2018, 12:12:16 »
Tru dat. :)

• Żywa Legenda
  • Wiosło mi ukradli.
« Odpowiedź #735 dnia: Kwiecień 10, 2018, 22:39:17 »
Ile czasu zajęło wam przejście gry?

Offline meatbag

• I Am Robot
« Odpowiedź #736 dnia: Kwiecień 10, 2018, 22:44:52 »
W chu. 60-100. Mapka zczyszczona praktycznie.

• Żywa Legenda
  • Wiosło mi ukradli.
« Odpowiedź #737 dnia: Kwiecień 11, 2018, 09:27:21 »
Dobijam do 70h, a glowny quest dalej lezy. Mam w pytonga pobocznych rzeczy rozgrzebanych. Moze przed wakacjami skoncze.

Swoja droga rozbawilo mnie jak w kilka godzin od zupelnego fajtlapy przeszedlem do kafara. Ksiazke przeczytam, ale tez moge nia przypierdolic. ;)

Mam tylko problem ze zdobyciem helmow i zbroi Kumanow (czy jak tym poganom jest). Kompletnie nie wiem jak to ugryzc. Na Jana sklepali mnie w chwile. Cale noce przesiedzialem w krzakach przy obozach i zaden nie poszedl spac (choc wg poradnika powinni). Tam gdzie jest pieciu dwoch dam rade zabic po cichu, ale i tak trzech stoi obok skrzynki. Nie mam na razie pomyslu jak to ruszyc.

Offline meatbag

• I Am Robot
« Odpowiedź #738 dnia: Kwiecień 11, 2018, 10:04:35 »
Na Monty Pythona. Wpadasz znienacka, dziabasz jednego (ja kłułem mieczykiem) i nawiewasz. Zaparkuj konia dobrze. Jeden na jeden walka nie jest trudna. Poćwicz z tym kapitanem z Ratajów.

• Żywa Legenda
  • Wiosło mi ukradli.
« Odpowiedź #739 dnia: Kwiecień 11, 2018, 10:31:06 »
Miecz mam na 11. Korzystam ze zręczności (czyli też kłuję) i pod to mam perki w walce (krwawienie itp) - tamten typ w Ratajach już mnie praktycznie nie rozwija. Na jeden punkt musiałbym z pół godziny z nim trzaskać.

Nie udalo mi się wyciągnąc pojedynczo. Zawsze dopadają mnie minimum w dwóch i jest dupa, bo typ blokuje absolutnie wszystko i obok niego stoją dwa wiadra staminy, z których popija. Mam perka, który zmniejsza ilość zadawanych obrażeń, ale jednocześnie powoduje, że mam w chuj staminy i mogę dźgać "ile mi się chce" (do tego też ten perk, że stamina w walce ładuje mi się cały czas). Próbowałem robić te komba, ale albo ja jakiś głupi jestem, albo nie wiem... Mam ich chyba z 5 i mimo usilnych starań jeszcze ani jedno mi nie weszło - raz z tym typem na arenie ponad godzine siedziałem i próbowałem - ni chuja. A zwyklaków nie ma sensu, bo są na jedno pchnięcie w okolice głowy.

Nie wiem, może dzisiaj jeszcze raz spróbuję. Ale coś nie widzę tego questa. Za to Szarlatan to jest spoko ziomek - podoba mi się jego spojrzenie na relikwie. ;D

Offline Screwball

• Żywa Legenda
  • Specjalizuje się w starych linkach.
    • www.facebook.com/skrubolski
« Odpowiedź #740 dnia: Kwiecień 11, 2018, 10:44:54 »
Cały ten wywód Alexeja to kolejny kamyczek do ogródka z napisem "Cyferkowe oceniaczki must die". Bo 1/10 wcale nie jest oceną gry, tylko wyrazem (słusznej) frustracji związanej z technicznymi niedoróbkami. I niestety często tak jest, że ludzie używają tych cyferek właśnie do wylewania frustracji, co nie ma nic wspólnego z faktyczną, całościową oceną gry. Działa to na zasadzie - gra jest całkiem spoko, ale wkurwili mnie z lootboxami, więc dam 1/10, żeby ich ukarać. Jaki sens ma taka ocena?

pozdr
psn - Skrubolski
www.facebook.com/skrubolski
biurko 70x40x50 cm @ drewno + kartka (kratka) a5 + długopis, obudowa - żółty bic 6'', wkład - noname

Offline Simplex

• Żywa Legenda
  • Jak tu coś wpisać?
« Odpowiedź #741 dnia: Kwiecień 11, 2018, 10:48:01 »
Mam deja vu ;)

Ocenianie z tego powodu gry na 1/10 dobrze pokazuje absurd przypisywania arbitrarnych cyferek do gier.

Offline Screwball

• Żywa Legenda
  • Specjalizuje się w starych linkach.
    • www.facebook.com/skrubolski
« Odpowiedź #742 dnia: Kwiecień 11, 2018, 11:00:07 »
Moja wypowiedź uzasadnia z czego wynika ten absurd.

pozdr
psn - Skrubolski
www.facebook.com/skrubolski
biurko 70x40x50 cm @ drewno + kartka (kratka) a5 + długopis, obudowa - żółty bic 6'', wkład - noname

Offline meatbag

• I Am Robot
« Odpowiedź #743 dnia: Kwiecień 11, 2018, 13:05:42 »
@Pikacz
Git gud ;)

Konno kajtuj, wystarczy 5m między pogoniącymi by pierwszemu wsadzić miecz w oko i na drugiego się urychtować. SPOJLER Na płytę tylko maca.

• Żywa Legenda
  • Wiosło mi ukradli.
« Odpowiedź #744 dnia: Kwiecień 11, 2018, 13:22:09 »
Kurde, to w macki muszę jeszcze iść? Niby nie głupie, lepiej mieć wybór - spróbuję dzisiaj wykształcić sobie mackę. ;D

BTW, gdzieś są jakieś fajne czy bez pieprzenia lecieć do typa w Ratajach?

Offline meatbag

• I Am Robot
« Odpowiedź #745 dnia: Kwiecień 11, 2018, 13:33:53 »
Te od niego najlepsze. Chyba.

• Żywa Legenda
  • Wiosło mi ukradli.
« Odpowiedź #746 dnia: Kwiecień 11, 2018, 16:42:05 »
Konno kajtuj, wystarczy 5m między pogoniącymi by pierwszemu wsadzić miecz w oko i na drugiego się urychtować.
Mate, dzięki za pr0 tip. Podjechałem kuniem, rypłem szczałe w typa i w długą, poczekałem chwilkę i typas sam do mnie przypełz. :) Skatowałem mu staminę na blokach i wcisłem miecz w oko. Jednego, którego mi brakowało (bo tam jakiegoś Kumina podczas "fast travel" dziabłem - i to takiego pr0) zabiłem sztyletem po cichaczu jak oddalił się od obozu.

Wielkie dzięki. :)

Jak na razie moje GOTY, choć nie wiem jak bardzo zabawi mnie Spidey. :)

Offline Simplex

• Żywa Legenda
  • Jak tu coś wpisać?
« Odpowiedź #747 dnia: Kwiecień 11, 2018, 17:14:17 »
Dude, ta gra to paździerz ;)

• Żywa Legenda
  • Wiosło mi ukradli.
« Odpowiedź #748 dnia: Kwiecień 11, 2018, 17:18:19 »
Nie trzyma mi klatek jakoś (między 40 a 20), popup jest na poziomie oczu, bez sensu jakiś stutter w miejscach dziwnych, tekstury HD ładują się w.. HD ;)

Ale gameplay... I tu już sam mogę pocisnąć bekę z siebie, gdy pisałem o składowych oceny i tym, że gameplay to jeden z jakichś tam elementów. :)

• Żywa Legenda
  • Wiosło mi ukradli.
« Odpowiedź #749 dnia: Kwiecień 16, 2018, 12:19:22 »
Jako, że zostały mi na razie tylko zadania w stylu łowiectwo itp, ruszyłem główny quest. Niby proste: wytropić bandytów, zinfiltrować obóz, narobić szkód i potem z ekipą wybić wszystko, co w obozie.
Brzmiało świetnie do momentu samej walki, w której niestety ilość klatek spadła mi na ryj. Jak miałem 5 do 10 to był maks i walka w takim czymś jest nie tyle irytująca (powtarzałem chyba z 5 razy, bo dwa razy kompletnie zignorowałem rozkazy, raz mnie zabili, a dwa razy gra się wywalila na twardo) co męcząca. W ogóle gra zaczęła mi z jednej strony chodzić lepiej (Rataje 35-40 fps na sztywno), a z drugiej tnie w chuj na rozmowach i cutscenach. Sama organizacja bitwy jest prześmieszna, bo zaszkodzić nam tak naprawdę mogą tylko łucznicy. Trochę przypominało mi to ustawkę kiboli, w której jedni zapomnieli wziąć proce a inni bejsbole. Dość zabawne nawet.

No, ale nic to - gram dalej. Po znalezieniu 25 skarbów + te 10 (chyba), które były w starożytnych mapach + własna działalność gospodarcza ;D uzbierałem około 25k. Nakupowałem dynksów do naprawy sprzętu, zakułem się w ładną zbroję, odpicowałem brykę (łącznie ze zbroją dla konia) i zostałem Wielkim Łowczym Talmberka.

Niestety, fabularnie zrobił się z tego jakiś pieprznik, w którym zaczynam tracić orientację (albo zainteresowanie). Dobrze, że te rzeczy dookoła nie słabują. A przynajmniej nie wszystkie. :)

Offline Acrid

• Administrator
  • Żywa Legenda
  • pank rok
« Odpowiedź #750 dnia: Maj 23, 2018, 15:44:40 »

Ladies and Gentlemen, we present to you the #KingdomComeDeliverance DLC Roadmap! There are some awesome things to come! #wantKCD
https://twitter.com/WarhorseStudios/status/999241144893665281/photo/1

Offline Simplex

• Żywa Legenda
  • Jak tu coś wpisać?
« Odpowiedź #751 dnia: Maj 23, 2018, 16:10:14 »
Pytałem Vavrę na DD o sequel KCD ale nie chciał nic konkretnego powiedzieć.

Offline randydisher

• Badass
« Odpowiedź #752 dnia: Maj 23, 2018, 19:09:16 »
Takie wiadomości lubię, wiem że nie ma sensu interesować się KCD teraz.

Poczekam do połowy 2019 aż połatają i wyjdzie edycja ze wszystkimi DLC.

Offline LukeSpidey

• Mieszkaniec tego forum
« Odpowiedź #753 dnia: Maj 24, 2018, 07:58:10 »

Sounds like a plan. :)

Offline grzyboslav

• Mieszkaniec tego forum
« Odpowiedź #754 dnia: Maj 24, 2018, 12:14:04 »

Wtedy trzeba będzie czekać aż połatają bugi które wprowadziło DLC. :)

Offline sir Łapencjo

• Badass
« Odpowiedź #755 dnia: Maj 24, 2018, 13:02:44 »

Moim skromnym zdaniem wersji na PS4 technicznie to chyba nic już nie uratuje....

Offline Emiel

• Moderator Globalny
  • Żywa Legenda
  • Nie wie kto to Emil!
« Odpowiedź #756 dnia: Maj 24, 2018, 17:21:18 »
No właśnie jest lista DLC, ale naprawili już podstawkę?  ;D
Moje opinie są moje i tylko moje, tzw. własne.
Cytat: Starh
EMIEL jak chesz next gena to sprzedaj konsole.. taka rada. Tak czytam Twe posty i zawsze Ci coś nie pasuje.... Czy ty kiedykolwiek byłeś w pełni z czegoś zadowolony?

Offline sir Łapencjo

• Badass
« Odpowiedź #757 dnia: Maj 24, 2018, 19:17:17 »
Skończyłem grę w zeszłym tygodniu. Musiałem odpuścić trzy zbugowane i zablokowane zadania pobiczne. Ostatnie questy główne też dwa razy restartowałem bo się skrypty nie odpalały. Ta gra jest świetna ale trzeba strasznie zęby zaciskać i pić meliskę litrami.

Offline Orson.

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #758 dnia: Maj 24, 2018, 20:06:21 »
Mam ochote, ale jeszcze poczekam z ww wzgledow. Takie czasy. Dlatego wole pograc w RDR2 when its done niz uzerac sie z podobna sytuacja.

Offline grzyboslav

• Mieszkaniec tego forum
« Odpowiedź #759 dnia: Maj 26, 2018, 12:52:16 »
Pytałem Vavrę na DD o sequel KCD ale nie chciał nic konkretnego powiedzieć.

Prezentacja Dan Vavra - Designing historical open world RPG z Digital Dragons:
https://www.youtube.com/watch?v=puXwyIDCQCg

Na niej go to o pytałeś?