Autor Wątek: cRPG w jakie graliście, które najbardziej zapamiętaliście  (Przeczytany 11837 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

hollowone

• Gość
Hello,

Tak sobie buszując po sieci napotkałem na poniższy artykuł:
http://www.actiontrip.com/features/tenmostinfluentialrpgsofourtime_2.phtml

Nie jest to najświeższy artykuł bo sprzed roku, ale tak czy siak aż razi ignorancją.
IMHO prawie w ogóle się z tą listą nie zgadzam jeśli chodzi o "most influential" gry rpg.
Dla mnie to musiały by być takie milestone'y gatunku, idąc takim tokiem myślowym w moim przypadku to:

* Rogue + Dungeon Master (lata 80te) - te dwa tytuły tak naprawdę wymyśliły coś co teraz znamy jako action-rpg czy hack&slash.
* SSIs Gold Box (Pool of Radiance, Curse of Azure Bonds, Trylogia Krynnu) (przełom 80/90) - gry, które jako pierwsze w rozsądny sposób przekazały bogactwo światów ADnD z ciekawą fabuła gier oraz bogatą taktyczną walką (w stylu bitewnego DnD)
* Amberstar/Ambermoon/Albion (lata 90te) - gra bardzo ciekawego studia z Niemiec (Thalion) - dla mnie protoplaści epickiego rozmachu, znanego później choćby w Baldur's Gate'ach. Ciekawym tam był wykorzystanie dwóch silników - izometryczny do podróży po świecie oraz 3D z uwolnioną kamerą przy przemierzaniu podziemii
* Wizardry,Might & Magic (serie, 20 lat życia od 80tych lat do ostatnich tytułów w 2000-2003) - jak się wymienia wielkie serie takie jak Ultima to trudno zapomnieć o dwóch ich odwiecznych rywalach Wizardry i M&M. Ciekaw jestem czy którakolwiek bieżąca seria cRPG będzie w stanie dogonić ich ilością odsłon, Ultima poległa z U9, M&M także z 9-tą odsłoną. Te serie zamknęły się kompletną klapą, natomiast Wizardry 8 to była bardzo dobra kontynuacja starej tradycji.

Dalej już się trochę zgadzam z artykułem,

Uważam, że Diablo jako taki rogue-like lat 90tych odświeżył gatunek dodatkowo osiągając niesamowity komercyjny sukces.
Fallouty w wspaniały sposób pokazały jak można zrobić crpg w settingu sci-fi. Perihelion czy Wasteland z przeszłości dostały godnego następcę tronu.

Bethesda jako jedyna z starszych graczy na tym rynku pokazała jak ewoluować i nie zginąć. Kiedyś ich marki były mniej rozpoznawalne niż Ultima, M&M czy Wizardry - teraz stali się obok Bioware liderem na rynku gier rpg.

Tutaj jak widać dominuje historia gier z tzw. zachodniego nurtu. Słabo się znam na japońskich crpg, natomiast wierzę, że jest wiele tytułów (serii), które były innowacyjne poza samą serią FF..

Są fajne 3 artykuły na Gamasturze:
http://www.gamasutra.com/features/20070223a/barton_01.shtml
http://www.gamasutra.com/features/20070223b/barton_01.shtml
http://www.gamasutra.com/features/20070411/barton_01.shtml

Jest tam opisana historia gatunku cRPG od lat 70tych aż do 2004 roku.
Nie jest kompletna. Brakuje w nim chociażby gier opartych na systemie Die Schwarze Auge jakie wyszły w latach 90tych na Amigę (co jest o tyle ciekawe, że teraz powstała nowa gra wykorzystująca ten system - Drakensang), Nie ma tam też Isharów, które ja osobiście bardzo miło wspominam.

Ten gatunek ma naprawdę bogatą historię, w której jak by się zastanowić nad tym który tytuł wpłynął na który i co tutaj rozumiemy przez inowacyjność to trzeba by się trochę bardziej zastanowić niż podejrzewam, że uczynili autorzy artykuły z pierwszego odnośnika.

A jakie rpg wy pamiętacie tak na przestrzeni lat, które pomimo wieku (tytułów) miło wspominacie do dzisiaj i zaryzykowalibyście powrót do tych gier choćby za moment?

pozdrawiam,
hollowone

Katanka

• Gość
Odp: cRPG w jakie graliście, które najbardziej zapamiętaliście
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 17, 2009, 10:27:25 »
Pewnie się nie załapie do tego miana, bo to gra tactics-japan-RPG ;) Ale najwięcej i najmilej wspominam Final Fantasy Tactics. to przy niej spędziłem około 300 godzin gry w sumie :)

Offline Patryk Zawadzki

• Padawan
  • **
  • Jestem fanboyem Sony i cholernym linuksiarzem.
    • Room 303
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 17, 2009, 10:40:12 »
Ja nie będę oryginalny, bo na komputerze zaczynałem (podobnie jak na papierze) z DeDekami. W związku z tym szczególne miejsce w moim sercu ma seria Eye of the Beholder.

Z przymrużeniem oka była też świetna seria Dragon Knight dla dorosłych, ale najbardziej zapadł mi w pamięć Stonekeep (wszyscy wiedzą dlaczego :P).

Offline Sialala

• Żywa Legenda
  • tekst osobisty
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 17, 2009, 10:57:43 »
ode mnie tez glos na Eye of the Beholder.

i do tego jeszcze Ishara bardzo milo wspominam...

a z japonszczyzny to skonczylem tylko Kingdom Hearts i byla to genialna gra (ah ta Alicja w Krainie Czarow ;-))

Offline RexNebular

• Mieszkaniec tego forum
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 17, 2009, 11:02:39 »
Z dawnych czasów najmilej wspominam:

Betrayal at Krondor - pod względem rozbudowania fabuły była to wtedy moim zdaniem rewolucja w gatunku crpg

Lands of Lore - Eye of the Beholder w wersji light i user-friendly, a do tego piękne, różnorodne poziomy, zamiast w kółko tylko lochy i lochy
« Ostatnia zmiana: Luty 17, 2009, 11:46:45 wysłana przez RexNebular »

Offline Asgaroth

• Aktywny forumowicz
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 17, 2009, 11:09:07 »
Najbardziej zapadły mi w pamięci Wrota Baldura, chyba moje pierwsze zetknięcie się z systemem AD&D, wcześniej znałem jedynie uniwersum Warhammera i zdecydowanie się zakochałem ;) Od tamtego czasu chyba tylko druga część Baldura i pierwszy Neverwinter tak mocno mnie wciągnęły w świat gry...
A do wspomnianego FF: Tactics wciąż z przyjemnością wracam przy każdej możliwej okazji :)

Offline Solusar

• Aktywny forumowicz
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 17, 2009, 11:12:49 »
W pierwszego cRPGa jakiego grałem była na Amidze Elvira:Mistress of the Dark i z tego względu ta pozycja najbardziej zapadła mi w pamięć.
Zdaje się, że to od tej gry rozpoczęła się prawdziwa żonglerka dyskietkami, chociaż i tak nic nie przebiło Monkey Island 2, czy też Leisure Suit Larry 5 :)

Offline Krusty

• Żywa Legenda
  • Badass Beard on Win10
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 17, 2009, 11:33:52 »
Przyznam się mam krotką pamięć do starszych tytułów, ale:
Największy sentyment mam do Icewind Dale nie jest to pierwszy crpg, jaki grałem, fabuła była zwyczajna, choć jak na dzisiejsze standardy to większość gier się chowa, dialogi krótkie, relacje między postaciami z mojej drużyny były zerowe, większość gry to była walka czasami jakiś blef czy dyplomacja, ale co tam klimat mroźnej srogiej zimy wymiatał żadna inna gra wcześniej czy później nie miała lepszej grafiki. Bardzo dobrze wspominam też Planescape: Torment, która była totalnym przeciwieństwem ID, więcej tam było czytania, gadania niż walki, każda postać miała swoją historię i poglądy, bardziej to była książka niż gra. Potem długo nic, choć Baldury, Fallouty były fajne, KOTOR też. To jednak Divine Divinity skradł moje serce niby klon Diablo ale jednak coś znacznie lepszego i większego, bogaty świat, swoboda w decyzjach i budowie postaci po prostu piękna gra. Potem sięgnąłem, po KOTOR II i pokochałem tą grę z miejsca, w końcu jasna i ciemna strona to coś więcej niż zabij lub ocal, zło lub dobro. I gdy myślałem, że będę skazany zawsze na granie jednowymiarowymi postaciami sięgnąłem po Bloodlines, byłem wampirem dobro i zło nie liczyło się ważne było przetrwanie i zaliczenie bliźniaczki i mój własny sługa ;) Potem znów długo nic aż kupiłem trochę z nudów Mask Of Betrayer, czyli dodatek, do NWN2 i oniemiałem, piękny świat Rashmenu, idealnie wyważenie między walką a dialogami, przepiękna historia, wspaniali towarzysze i drugi najlepszy romans po pewnej mrocznej elfce. Z wielkimi obawami sięgnąłem po Witchera, ale dopiero po II akcie pokochałem tą grę, wspaniale polaczenie walki opartej o miecze z magia, dorosłe dialogi postacie i zadania przecudna grafika.  I to tyle.
?..
Na osobne wyróżnienie zasługuje nowy Bards Tale, ale głownie, jeśli chodzi o polonizacje i piosenki.

Offline Pancho

• Aktywny forumowicz
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 17, 2009, 11:37:56 »
Dla mnie najważniejszym i najlepszym cRPG był Fate: Gates of Dawn (Amiga/Atari ST). I choć wiele cRPG cenię (od najstarszej klasyki Questron, Phantasie, Ultima 3 czy Alternate Reality, po gry od SSI, M&M i następne Ultimy, do choćby Gothica czy Fallouta 3) tamten zrobił na mnie największe wrażenie. Prowadzenie czterech niezależnych drużyn bohaterów (w sumie do 28 osób), gigantyczny świat, fajna fabuła, mnóstwo ras i profesji, rozbudowane dialogi, system grzechów i przewinień, zmiana pogody, pory dnia i nocy, itd. itd, gra wyprzedzająca swoją epokę. Czuję do niej wielki sentyment. Niestety tytuł jest mało znany, wielka szkoda.

Grał w nią ktoś jeszcze?
« Ostatnia zmiana: Luty 17, 2009, 11:45:47 wysłana przez Pancho »

Offline Sialala

• Żywa Legenda
  • tekst osobisty
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 17, 2009, 11:42:44 »
Betrayal at Krondor

wiedzialem, ze o czyms zapomnialem :)

Offline BaRiBaL

• Mieszkaniec tego forum
  • Hardcore casual gamer
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 17, 2009, 18:11:12 »
Na mnie wlasnie Betrayal at Krondor wywarl najwieksze wrazenie, reszte gier tego typu zwykle wlasnie do "krondora" porownywalem ;) Ale juz Return to Krondor to juz nie bylo to..
W Betrayalu urzekla i zawladnela mna rozbudowana fabula. To nie byla gra, ktora sie konczylo po 15h grania, a ile czasu tracilem na odgadywanie hasel do skrzyn-skarbow! Rozpisywalem wszystkie zagadki i questy w zeszycie zeby sie nie pogubic i nie zapomniec, przy okazji czlowiek musial sie poduczyc angielskiego i ze slownikiem przechodzic gre (wspomniany motyw z zagadkami haslami do skrzyn).

Offline Niekumaty_

• Ultimate Badass
  • GoW, GoW2, GoW3, GoW4!
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 18, 2009, 11:28:01 »
Najbardziej zapadł mi w pamięć Ancient Domain of Mystery, czyli popularny ADOM. Napisał ją Niemiec o swojsko brzmiącym nazwisku Biskup.

ADOM w każdej chyba kategorii (oprócz grafiki/dźwięku) rozkłada konkurencję na łopatki.
- długość rozgrywki, kilkanaście-kilkadziesiąt godzin.
- kombinacje profesja/rasa dają w sumie kilkadziesiąt możliwych kombinacji.
- ilość przedmiotów jest przeogromna, zostawia daleko w tyle produkcje takie jak np. Diablo.
- rozgrywka każdą klasą i profesją jest unikalna, gra się za każdym razem inaczej.
- wymagania sprzętowe chyba żadne.

Jeśli ktoś jej jakimś cudem nie widział, to polecam poniższą stronę. Dostępna na: PC DOS, Windows, Linux, Macintosh OS.
http://www.adom.de/adom/download.php3

Jest to oficjalna strona gry (język angielski). Gra jest z gatunku postcardware (ściągasz i grasz za darmo, jeśli się spodoba to wysyłasz do autora pocztówkę). Aha, nie zaczynajcie grać jeśli nie macie naprawdę duuużo wolnego czasu, bo wciąga :)

Offline Don Simon

• Żywa Legenda
  • Gin&Tonic Team
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 18, 2009, 11:37:43 »
Najbardziej zapadł mi w pamięć Ancient Domain of Mystery, czyli popularny ADOM.

Dla mnie to zbyt harcorowe. Oprawa graficzna zerowa. No, ale ja specjalnym fanem RPG nie jestem.
Mi tez sie bardzo podobal Betrayal at Krondor - zwlaszcza walka. Chociaz nie skonczylem.
No i polski Baldur's Gate - pierwszy oryginal, ktory kupilem w momencie premiery za 130 PLN chyba.
Każdy może, prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się. Więc dlatego z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.

Offline Niekumaty_

• Ultimate Badass
  • GoW, GoW2, GoW3, GoW4!
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 18, 2009, 11:41:12 »
No i polski Baldur's Gate - pierwszy oryginal, ktory kupilem w momencie premiery za 130 PLN chyba.

Moim pierwszym oryginałem kupionym w dniu premiery było "Arcanum". Kupione w Empiku, też za coś koło 130zł - duże pudło. Ale na grze się trochę zawiodłem.

Offline misiok1990

• Aktywny forumowicz
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 18, 2009, 13:03:50 »
Ja bardzo miło wspominam Fallouty 1 i 2, chociaż obu nie przeszedłem.:P Ale klimatem one zabijały po prostu. Nieraz mam ochotę wrócić od nich i w końcu przejść ale zawsze jakoś odpuszczam. Kiedyś jeszcze zagrywałem się w DiabloII. Ile hajsu poszło na kafejkę żeby pograć sobie po battle necie. Ale w DII single był nudny. Dla mnie ta gra to przede wszystkim multi. Czekam na DiabloIII mam nadzieję że mi pójdzie na kompie albo wyjdzie na X'a.
Ostatnio jeszcze zaliczyłem FableII i podobał mi się. Bez rewelacji ale klimatyczna gra, chociaż jak dla mnie jak na cRPG to za dużo tam uproszczeń. Teraz przechodzę pierwszego Fable.

Offline Patryk Zawadzki

• Padawan
  • **
  • Jestem fanboyem Sony i cholernym linuksiarzem.
    • Room 303
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 18, 2009, 13:10:04 »
Ostatnio jeszcze zaliczyłem FableII i podobał mi się. Bez rewelacji ale klimatyczna gra, chociaż jak dla mnie jak na cRPG to za dużo tam uproszczeń. Teraz przechodzę pierwszego Fable.

Mam nadzieję, że Fable 2 nie jest uproszczonym cRPG w porównaniu z Diablo, gdzie role-playu nie ma wcale ;)

Edit: zjadło mi kawałek tekstu.
« Ostatnia zmiana: Luty 18, 2009, 14:21:55 wysłana przez Patryk Zawadzki »

Offline Wynmacher

• Stały bywalec
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 18, 2009, 13:37:05 »
Moim pierwszym "prawdziwym" RPG do którego dorosłem był Baldurs Gate. Po nim poleciało już z górki Baldur 2, Planescape: Torment, Icewind Dale 1 i 2, Fallout 1 i 2, NWN 1 i 2 {+ dodatki} KOTOR 1 i 2, Deus Ex 1 i 2 {jeśli podciągać go pod RPG}.

Ostatnio to podobał mi się Wiedzmin. Oraz 2 gry na które prawie każdy narzeka czyli Oblivion i Fallout 3

Offline Toread

• Badass
    • http://discordia.pl/~toread
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 18, 2009, 13:58:30 »
Znowu się będę powtarzał, więc powiem tylko, że mocno czekam na konsolowego Wiedźmina zazdroszcząc Dawn of War pecetowej braci ;>
[url=http://pl.playstation.com/psn/profile/Toread

Offline Wynmacher

• Stały bywalec
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 18, 2009, 14:15:56 »
Robisz problemy, zainstaluj sobie windowsa na chwile na macu czy wykąbinuj gdzieś PC kup DoWa za 20zł w sklepie i ty też będziesz mógł składać czaszki na tron Khorna :P

Offline Toread

• Badass
    • http://discordia.pl/~toread
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 18, 2009, 14:27:54 »
To nie jest w sumie problemem, ale nie mam czasu/sił grać we wszystko co bym chciał na konsoli, więc jakieś dodatkowe akcje z instalacją Windowsa już mnie zupełnie nie kręcą.
[url=http://pl.playstation.com/psn/profile/Toread

Offline m1sza

• n00b mod
  • Żywa Legenda
  • Gin&Tonic Team
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 18, 2009, 14:32:17 »
U mnie:

Betrayal at Krondor
Might&Magic (seria)
Eye of the Beholder
Fallout
Diablo i Diablo 2(H&S a nie RPG, ale niech tam będzie)
Icewind Dale
Baldur's Gate 1 i 2
Fable
Wiedźmin

Special guest star: World of Warcraft (chyba zapamiętam do końca życia - dobre i złe strony tej gry)

Grał ktoś w Drakensang?

Offline Wynmacher

• Stały bywalec
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 18, 2009, 15:11:39 »
Właśnie co do RPGów jescze zapomniałem o Might & Magic VI i VII

Offline Krusty

• Żywa Legenda
  • Badass Beard on Win10
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 18, 2009, 16:50:46 »
Grał ktoś w Drakensang?
Troche ale szybko odpuściłem bo jakoś mnie nie wciągneło ale kto wie może wróce.
Znowu się będę powtarzał, więc powiem tylko, że mocno czekam na konsolowego Wiedźmina zazdroszcząc Dawn of War pecetowej braci ;>

Po małym romansie z Maciem wróciłem na Windę i Linuxa na lapie i jakoś nie żałuje...zwłaszcza że w piątek Dawn od War II ląduje u mnie  o ile poczta lub CDP nie da ciała... Burn the Heretic! Kill the Mutant! Purge the Unclean!
...
W temacie jeszcze bardzo dobrze wspominam Gothic Noc Kruka chyba jedyna znana mi gra gdzie dodatek naprawdę zmienia gre w sposób całkowity.
« Ostatnia zmiana: Luty 18, 2009, 16:53:03 wysłana przez Krusty »

Offline stripocean

• Stały bywalec
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 19, 2009, 02:15:06 »
Final fantasy 1,2,7 i 8 :P 10 nie moge przejsc, zawsze gdzies zapominam o grze i dupa. Dungeon Siege throne of agony na psp. No i oczywiscie Icewind Dale, ale tylko 1 czesc. Pozdrawiam

Offline ols

• Stały bywalec
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 19, 2009, 02:39:06 »
  • MUDy! (Studnia Dusz anyone?), chociaż to MMORPG raczej ;-)
  • Might & Magic IV + V (World of Xeen)
  • Betrayal at Krondor
  • ADOM (grał w to ktoś z was w trybie hot-seat? speed runy na zmianę z bratem, mocna rzecz)
  • Fallout 2 i 1
  • Jagged Alliance 1 i 2 (a co, w sumie to RPG)
  • Diablo

Offline Kosiciel

• Padawan
  • **
  • Kosi kosi łapki ^_^
« Odpowiedź #25 dnia: Luty 19, 2009, 06:57:30 »
Większość tytułów, w które grywałem z przyjemnością, zostało już wymienionych. Z Amigi były jeszcze Captive i Black Crypt, oraz niezbyt RPGowaty Doman  ;D

GG:659698

Offline Krusty

• Żywa Legenda
  • Badass Beard on Win10
« Odpowiedź #26 dnia: Luty 24, 2009, 11:36:26 »
Za bardzo nie wiedziałem gdzie to rzucić, ale game set watch - http://www.gamesetwatch.com/2009/02/column_hit_selfdestruct_life_o.php#more opublikował bardzo ciekawy artykuł odnośnie kilku aspektów gatunku, krótki i ciekawy polecam.

Offline mihn

• Badass
  • #e3-pl team
    • Polygamia
« Odpowiedź #27 dnia: Luty 24, 2009, 13:02:20 »
Fallout 1 i 2.

GŁODZENIE TROLLI WSKAZANE

Offline Świt

• Aktywny forumowicz
« Odpowiedź #28 dnia: Luty 24, 2009, 17:33:57 »
Grandia II, Final Fantasy IV, Pokemony (te pierwsze), KotOR, Baldur 2.
Bandits are coming, you fool. Why worry about the beard, when the head is about to fall?

A.K.A. Wehr

Offline Rip van Winkle

• Mieszkaniec tego forum
  • all work and no play make rip a dull boy
« Odpowiedź #29 dnia: Luty 24, 2009, 19:22:31 »
Deus Ex i System Shock (wiem, wiem, to action RPG) już nikt nie pamięta?

Offline Michaelius

• Żywa Legenda
« Odpowiedź #30 dnia: Luty 24, 2009, 20:45:30 »
Pierwszy jaki skonczylem i przez to zapamietalem na zawsze to byla trzecia czesc Pool of Radiance, Baldury i Icewindy jakos nigdy nie mialem tyle samozaparcia by skonczyc, potem byly prawdziwie rewelacyjne 2 Kotory, teraz niedawno Wiedzmin i Mass Effect (chociaz imho sporo slabszy niz Kotor).

Z japonszczyzny najbardziej podoba mi sie Persona 3 , Finale imho sa nieco przereklamowane.

Jesli zaliczamy tactisy do rpgow (dla mnie jako komputerowca od wiekow to sa to czyste strategie) to Ufo 1&2, Jagged Alliance 2 i Valkiria Chronicles

Offline Świt

• Aktywny forumowicz
« Odpowiedź #31 dnia: Luty 24, 2009, 21:41:33 »
Valkyria to cudeńko, jeden z lepszych tytułów na PS3, ale tor aczej gra taktyczna, niz RPG (ale takiej narracji się ie spotyka często, po prostu anime jak żywe ^^).
Bandits are coming, you fool. Why worry about the beard, when the head is about to fall?

A.K.A. Wehr

SimonX

• Gość
« Odpowiedź #32 dnia: Luty 25, 2009, 00:35:07 »
Deus Ex, Baldurs Gate 1 i 2, Fallout 1, Planescape Torment, a ostatnio z rpg'ów tylko Mass Effect wciągnął mnie na tyle, że go skończyłem. Fallout3 na razie leży na półce, nie mam czasu i chyba siły i ochoty na długiego rpg'a też już nie :(
Z wymienionych szczególnie wyróżnił bym Tormenta - pamiętam że spędziłem sporo czasu przy tej grze czytając wszystko, a tekstu tam było spooro :) i po całej grze zakończenie mnie poruszyło, oraz Deus Ex - bardzo mnie wciągnął dzięki ciekawej fabule i fajnej postaci gł. bohatera.

Teraz czekam na Wiedźmina i Mass Effect2 - mam nadzieję że znów wsiąknę w dobrą historię.

Offline falkon

• Padawan
  • **
« Odpowiedź #33 dnia: Luty 26, 2009, 12:51:05 »
Star Wars: Knight of The Old Republic, IWD2, NWN i Arcanum

To ostatnie jakos darze dużą sympatią

Offline Świt

• Aktywny forumowicz
« Odpowiedź #34 dnia: Luty 26, 2009, 12:53:59 »
Arcanum pomimo kiepskiej grafiki jest genialne. Świetna fabuła, fajne postacie, dobra mechanika (haha, miałem urodę i charyzmę na maksa :D) i złożony, oryginalny świat. To jedna z tych gier, w których czytałem nawet książki.

A.K.A. Wehr

Offline arian

• Ultimate Badass
« Odpowiedź #35 dnia: Czerwiec 29, 2014, 01:23:13 »
Koniecznie połącz obie części Sagi BG w trylogię za pomocą modów. Będziesz miał reguły (klasy, podklasy, umiejętności % itd.) i silnik (podświetlanie schowków, interfejs) z II-ki oraz wyższą rozdzielczość :)
To sprawdzone i działa, czy niestabilne rozwiązanie? Próbowałem kiedyś instalować mody zmieniające rozdzielczość w Tormencie, ale po tym zabiegu i ustawieniu 1680x1050 płynność spadała mi do 10 klatek na sekundę, a do tego pojawiały się jakieś artefakty i ostatecznie musiałem grę przeistalować.

Pikacz

• Gość
« Odpowiedź #36 dnia: Czerwiec 29, 2014, 07:42:14 »

Offline Xian

• Administrator
  • Żywa Legenda
  • Bartek S.
« Odpowiedź #37 dnia: Czerwiec 29, 2014, 09:23:10 »
Koniecznie połącz obie części Sagi BG w trylogię za pomocą modów. Będziesz miał reguły (klasy, podklasy, umiejętności % itd.) i silnik (podświetlanie schowków, interfejs) z II-ki oraz wyższą rozdzielczość :)
To sprawdzone i działa, czy niestabilne rozwiązanie? Próbowałem kiedyś instalować mody zmieniające rozdzielczość w Tormencie, ale po tym zabiegu i ustawieniu 1680x1050 płynność spadała mi do 10 klatek na sekundę, a do tego pojawiały się jakieś artefakty i ostatecznie musiałem grę przeistalować.

Sprawdzone i działa, nawet przy odpowiedniej kolejności instalacji możliwa jest gra z mnóstwem mniejszych i większych tweaków, modów. Przeszedłem całą sagę w okolicach 2007-8 w ten sposób. Nie wiem jak kiedyś, ale wcześniej pamiętam, że był potrzebny mały programik do skonwertowania czcionek, czy dialogów z BGI. Ogólnie gry te mają mnóstwo małych błędów (np. we Wrotach jest pomieszczenie do którego nie da się wejść - ktoś drzwi zapomniał interaktywnymi zrobić, są błędy dotyczące mechaniki, dystrybucji pkt umiejętności u NPC) i warto poinstalować. Niesamowicie wygląda mapa Faerunu z wszystkimi lokacjami. No i zagadka pantalonów ciągnąca się przez wszystkie części!

Offline DarkStar

• Żywa Legenda
  • Nie liczę klatek, gram w gry
« Odpowiedź #38 dnia: Czerwiec 29, 2014, 10:12:53 »
To ja korzystając z okazji mam jedno pytanie - jak się gra normalnie w BG2 (bez Trilogy), to na jakim poziomie startują postaci? Od razu mają jakiś wyższy czy nastąpił reset i jesteśmy znowu żółtodziobem? I jak wpływa na to instalacja BGT? Nie chciałbym zacząć BG2 silniejszą postacią niż przewidzieli twórcy.

Offline SzczwanyGapa

• Żywa Legenda
  • HANG ON TO YER HELMET...
« Odpowiedź #39 dnia: Czerwiec 29, 2014, 10:20:22 »
To ja korzystając z okazji mam jedno pytanie - jak się gra normalnie w BG2 (bez Trilogy), to na jakim poziomie startują postaci? Od razu mają jakiś wyższy czy nastąpił reset i jesteśmy znowu żółtodziobem? I jak wpływa na to instalacja BGT? Nie chciałbym zacząć BG2 silniejszą postacią niż przewidzieli twórcy.
Bardzo ważne pytanie. Też nie lubię grać w gry w sprzeczności z założeniami twórców.
"Co się tak kurwa patrzysz? Nas tu nie ma!"