Autor Wątek: Ceny gier konsolowych Vs. Komputerowych  (Przeczytany 3857 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Mrbullet

• Junior
  • *
    • Skromny blog growy
Ceny gier konsolowych Vs. Komputerowych
« dnia: Czerwiec 01, 2009, 18:35:28 »
Przeszukałem forum ale nie znalazłem informacji na temat który mnie interesuje a mianowicie:
Tak się zastanawiam cały czas czemu gry na konsole są przeważnie 2 razy droższe od gier komputerowych?

Czy to wynika z tego że:

1. Konsolowcy dają z siebie zdzierać kasę
2. Gry na konsole są 2x trudniejsze w tworzeniu
3. Cena karty graficznej zmniejsza cenę gier (taka pętla w stylu Nvidia wydaje kartę a później pod to grę i tak w kółko macieju)
4. Konsolowcy są uważani za bogatszych
5. Wydanie gry konsolowej jest 2x droższe niż gry PC

Szczerze powiedziawszy to sam nie wiem. Wg mnie to wypadkowa wszystkich 5 punktów a i pewne jeszcze coś się znajdzie. Czekam na Wasze zdanie.

Offline SirMike

• Forumogadka Team
  • I Am Robot
    • SirMike's blog
Odp: Ceny gier konsolowych Vs. Komputerowych
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 01, 2009, 18:45:01 »
Żaden z powyższych ;)

Producent gry odprowadza haracz (czy jak kto woli "opłatę licencyjną") do producenta konsoli, dlatego gry są droższe.
Producenci konsol nie zarabiają zbyt wiele na sprzęcie (o ile w ogole) więc to ich główne źródło utrzymania :)

no i chyba EOT ;)

PS - Byłem pewien, że jak Maciu napisał "Dacie radę tak co tydzień? Jeśli tak, to postaram się u Piotrka o jakieś okolicznościowe upominki dla najciekawszych tematów" to posypią się na forum tzw. "tematy z dupy" :D

Offline Sialala

• Żywa Legenda
  • tekst osobisty
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 01, 2009, 18:55:13 »
Tak się zastanawiam cały czas czemu gry na konsole są przeważnie 2 razy droższe od gier komputerowych?

to zdanie jest falszywe.
zdanie prawdziwe brzmiec powinno nastepujaco:

Tak się zastanawiam cały czas czemu w Polsce gry na konsole są przeważnie 2 razy droższe od gier komputerowych?

edit:
no i niejako odpowiedz masz od razu zawarta w pytaniu. zatem pytanie jest pytaniem retorycznym, wiec odpowiadac na nie nie ma sensu.

Offline Wynmacher

• Stały bywalec
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 01, 2009, 18:57:02 »
Co nie zienia faktu że w USA np {wiem bo sam widziałem} wersje PC nowych hitów są tak przeważnie o 1/3 tańsze. Nówki na konsole to zwyczaj 60$ a PC to 40$.

Offline SirMike

• Forumogadka Team
  • I Am Robot
    • SirMike's blog
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 01, 2009, 19:04:20 »
Na konsolach dochodzą jeszcze wydatki dla developerów za SDK - są to koszty rzędu 10 tysięcy "baksów".

Offline Mrbullet

• Junior
  • *
    • Skromny blog growy
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 01, 2009, 21:42:02 »
Jeśli nawet w Polsce różnica jest tak duża to czemu się tego nie zmienia i nie próbuje wpłynąć na wydawców? Przecież to jest chore że nowa gra na na PS3 średnio kosztuje 199zł a na komputer ten sam tytuł 99zł. Nie wierze w jakieś pieprzenie że połowa ceny to haracz dla konsoli, nie przy dzisiejszej konkurencji i porównaniach chociażby z UK. Wg mnie jesteśmy do tego przyzwyczajeni i to akceptujemy bo nic się z tym nie dzieje. W wywiadach z twórcami i wydawcami się powinno poruszyć ten temat, szczególnie w Polsce i próbować jakoś wpłynąć na sytuację.

199zł a 149zł to mimo wszystko znacząca różnica i warto może byłoby przyjrzeć się temu zjawisku mega cen z bliska.

Offline el.kocyk

• Aktywny forumowicz
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 01, 2009, 22:56:42 »
chlopie Ty sie ciesz, w Belgii gdzie mieszkam nowosci sa za 70 euro (ponad 300 zl teraz), a starsze gry, nawet spzred roku i po 60:)

np CoD4 widzialem ostatnio za 64.99:D:D:D

Offline Mrbullet

• Junior
  • *
    • Skromny blog growy
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 01, 2009, 23:01:56 »
Przełóż to na średnie zarobki to się okaże że dla Belga 70 euro to jak dla nas 70zł więc się cieszyć nie ma z czego...

Offline mihn

• Badass
  • #e3-pl team
    • Polygamia
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 01, 2009, 23:04:53 »
Zauważ że gry są za 99zł tylko wtedy kiedy są polskie - inaczej maja cenę rzędu 140-160zł. Po prosty gry spolonizowane są użyteczne tylko dla Polaków i nie trzeba sie bać o szarą strefe.

GŁODZENIE TROLLI WSKAZANE

Offline Fader

• Padawan
  • **
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 01, 2009, 23:08:47 »
W Polsce dystrybutor gry komputerowej kupuje "licencje" na grę, sam tłoczy płytki, drukuje instrukcje itp. i może z nią robić co chce. Na konsoli nie ma czegoś takiego i po prostu sprzedaje się gry wyprodukowane gdzieś indziej.

Offline Kraven

• Badass
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 02, 2009, 10:11:52 »
Co nie zienia faktu że w USA np {wiem bo sam widziałem} wersje PC nowych hitów są tak przeważnie o 1/3 tańsze. Nówki na konsole to zwyczaj 60$ a PC to 40$.

Chyba predzej 49 do 59 USD, nijak to 1/3 w kazdym badz razie nie wychodzi. ;)

http://www.bestbuy.com/site/olspage.jsp?skuId=9135946&type=product&id=1218032068743

http://www.bestbuy.com/site/olspage.jsp?skuId=9135946&type=product&id=1218032068743

Offline m1sza

• n00b mod
  • Żywa Legenda
  • Gin&Tonic Team
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 02, 2009, 10:15:22 »
Jak ktoś jest frajerem i płaci 239 zł to jego sprawa. ;)

Offline mozgu

• Ultimate Badass
    • Czasem coś tam skrobnę...
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 02, 2009, 13:42:36 »
Jak ktoś jest frajerem i płaci 239 zł to jego sprawa. ;)

... ja raz tak zapłaciłem - za GTA IV (chyba nawet 249) - późno z tyrki wracałem, otwarty był już tylko Carrefour (i to sam, nie jakiś tam sklepik z grami). Ludzie jak na pieroldniętego patrzyli. No ale GTA to GTA. Jak trzeba to trzeba.

Offline Mrbullet

• Junior
  • *
    • Skromny blog growy
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 02, 2009, 22:56:16 »
m1sza: sorry stary ale pier*** farmazony. Jak ktoś płaci 50zł za grę to jest biedakiem ;)

Offline Świt

• Aktywny forumowicz
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 03, 2009, 12:16:44 »
Jak ktoś rzuca takimi tekstami (z jednej i z drugiej strony), to reprezentuje niski poziom. EOT.
Bandits are coming, you fool. Why worry about the beard, when the head is about to fall?

A.K.A. Wehr

Offline Gregys

• Żywa Legenda
  • pukier cuder
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 03, 2009, 13:25:01 »
Jak ktoś rzuca takimi tekstami (z jednej i z drugiej strony), to reprezentuje niski poziom. EOT.

Jak ktoś rzuca takimi tekstami, to nie zauważy ironii nawet jak ta wyjdzie z krzaków i kopnie go w dupę. ;)
Gregys out.

Offline Świt

• Aktywny forumowicz
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwiec 03, 2009, 19:44:28 »
Widzisz, zbraknie emotki i od razu trudniej.
Bandits are coming, you fool. Why worry about the beard, when the head is about to fall?

A.K.A. Wehr

Offline m1sza

• n00b mod
  • Żywa Legenda
  • Gin&Tonic Team
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwiec 03, 2009, 22:00:35 »
Widzisz, zbraknie emotki i od razu trudniej.

Dlatego w tym celu zostały stworzone :>.

Offline Łuk4sZ

• Aktywny forumowicz
  • Pirotechnik amator ;]
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwiec 04, 2009, 00:38:50 »
Odpowiedz co do cen gier jest prosta. Producenci konsol sprzedaja kazda sztuke swojego sprzetu o wiele taniej niz kosztuje ich wyprodukowanie jej przez co musza sobie to odrabiac na cenach gier. Na nich zarabiaja, dodajac dodatkowe clo na wydawcow. A gry z PC nie maja nic wspolnego ze sprzetem na ktorym beda odpalane (chociaz sa wyjatki, np wielkie reklamowanie serii 8 przy premierze Crysisa przez nVidie) przez co wydawcy kasuja tylko swoja dole, juz bez haraczu dla producenta sprzetu ;) Jestem tego pewien na ok 80-83% ;) Wkoncu napewno jest jeszcze kilka innych czynnikow, np cena za kazda nagrana plytke, platna z gory jak to ma miejsce u M$ i bodajze Sony)

Katanka

• Gość
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwiec 04, 2009, 07:51:49 »
Wydaje mi się, ż e ceny gier muszą rekompensować straty na sprzęcie. Przecierz nikt nie będzie dopłacał do interesu, a gry muszą dać zarobić. sprzęt pc natomiast sprzedawany jest z zyskiem i nikt go poniżej kosztów produkcji nie pcha na rynek, bo i po co, skoro za rok juz będzie do niczego i gracze o nim zapomną. Jesli się myle to mnie poprawcie.

IMO - ceny gier na kosnole są przystępne. Pewnie, że wyjątki (kupiłem GH-Metallica za 250zł) zawsze będą, ale poniżej 100zł mozna wiele fajnych gier kupic. Nikt nie kaze kupowac nowych.